Faust

Hudební

Rakousko-Uhersko, 1913, 8 min

Alois Jalovec
  • Moskoe

Bez doprovodného zpěvu jsou to jen zdlouhavé záběry na někoho, kdo otvírá a zavírá pusu.(3.10.2008)

Při teoretické debatě nesmysl, který je ovšem velice záhy vyvrácen. Tak například z finančního hlediska bylo tehdy zajímavější si zajít na film, než do divadla. Navíc poměr divadelních scén s takovou výpravou se počtu kin nemohl rovnat. Takže takové pohnutky to byly, pro první "zvukový" český film a mě se výsledek líbil. Samozřejmě, za zvukového doprovodu.(21.2.2009)

Uváděno jako první "zvukový film", neboť snímek byl doprovázen živým zpěvním doprovodem operního pěvce Stanislava Hlavsy. Verze s nově zkomponovanou hudbou a nazpívaná současnými pěvci běžela kdysi v jednom z pokračování dokumentárního cyklu Karla Čáslavského Hledání ztraceného času.(4.4.2009)

• - Pokus o "zvukový" film. Projekce filmu doprovázel svým zpěvem pan Hlavsa, malíř a amatérský operní pěvec, který stál vedle plátna a zvládal oba zpěvní party - tenor (Faust) i bas (Mefisto). Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (NFA.cz)

• - V závěru se v civilním záběru pan Hlavsa klaní do kamery. (NFA.cz)