Přiznej barvu (festivalový název)

• Indie

Rang De Basanti

Paint It Yellow

Rang De Basanti

Drama / Historický / Romantický

Indie, 2006, 163 min

Pro mě hodně rozporuplná záležitost. Na jednu stranu má tenhle snímek všechny klasické bollywoodské ingredience (včetně délky) a nechybí mu ani klasická typizovanost a schematičnost (za všechny třeba ve scéně noční party, kdy dojde na nacionalizmus, pákistánskou otázku i korupci). Na stranu druhou, zpracování, příběh i jeho vyústění jsou pro Bollywood všechno, jen ne typické. Na jednu stranu se pokouší otevřít dveře problémům, těmi druhými ale zároveň pouští notnou dávku korektního patriotizmu a vlastenectví. Na jednu stranu kritizuje represivní složky a metody státu, korupci, na tu druhou se nebojí použít a obhajovat násilné metody páchané pro tu "správnou věc", navíc s přímým odkazem na Leninovu ideu spravedlivé revoluce (o Ghándím se tu nedozvíte). Spouštěčem děje je navíc zahraniční studentka (samozřejmě blond a navíc otřesně zahraná postava), kterou zaujal právě onen odkaz revolucionářů. Tohle není stylizovaná "Vendeta", na druhou stranu by mohl někdo namítnout, že "Statečné srdce“ je o tom samém. Nechávám tuhle otázku otevřenou, asi Indii nerozumím natolik, abych pochopil, co chtěl autor vlastně říci a koneckonců se mi ve filmu líbily i věci, které s tou to otázkou bezprostředně nesouvisí. Tenhle film si zaslouží jakékoli jiné hodnocení než průměrné, to je ale tentokrát vyjádřením právě oněch rozpaků.(6.10.2006)

• majo25

Áno, priznaj farbu - tú horúcu farbu svojej teroristickej krvi. Zober spravodlivosť do svojich rúk, zober zodpovednosť do svojich rúk a potom môžeš zabíjať a meniť veci v spoločnosti podľa svojho presvedčenia. Presne toto propaguje film, pekne zaobalený do veľkých emócií a životných drám rodín a priateľov. Samozrejme nesmie každých 5 minút chýbať dlhotrvajúci spev a tanec. Nepopieram, že niektoré hindské piesne boli po hudobnej stránke zaujímavé, ale čoho je veľa, toho je veľa. Aspoň že mužské oko poteší indická kráska vo vedľajšej roli Soha Ali Khan.(23.12.2014)

• Andrea1717

Už nikdy viac, tento typ filmov z duše neznášam. Je tu presne ukázané ako sa z pomerne normálnych ľúdí stanú cez noc teroristi, áno, lebo inak sa to nazvať nedá. Absolútne stupidný film. Nemyslím si, že práve takýto snímok mali venovať na počesť pilotov, ktorí zahynuli v službe, lebo to žiadna pocta nie je. Partička hlupákov berie spravodlivosť do svojich rúk, strácajú súdnosť a už nedokážu rozlíšiť čo je správne a čo nie, fanatici. Hrôza. Áno, film ukazuje realitu Indického systému, ale kde je to iné, môžno s malýmimi rozdielmi a z vonkajšieho pohľadu krajšie, ale je to všade rovnaké....(26.3.2017)

A to som si myslel, že sa bude jednať o natáčanie historického filmu. Nakoniec to však dopláca na doslovnosť v podobnosti medzi udalosťami minulými a súčasnosťou. To, čo kedysi urobili revolucionári, urobia aj teraz mladí ľudia, ktorí sa predtým len bláznili, čvachtali vo vode a tancovali? No to hádam nie! Vlastne ani neviem, prečo sa mi to nakoniec páčilo. Asi ma tými neustálymi pesničkami zhypnotizovali, teroristi jedni.(21.3.2016)

Rang De Basanti je podle mnohých jedním z nejrevolučnějších indických snímků a poměrně otevřeně kritizuje současné indické problémy jako je korupce, nezaměstnanost nebo náboženské problémy (muslimové x hindové). Vypráví příběh mladé filmařky Sue, která na základě dědečkova deníku přijíždí do Indie natočit dokument o boji za nezávislost. Jako herce si vybere partu poflakujících se mladíků, kteří žijí rozmařilým studentským životem, i když někteří z nich už mají dávno po studiích. Hlavní dějovou linii doplňují scény z boje o nezávislost a ač se hrdinové-herci od těch hrdinů skutečných zpočátku výrazně liší, postupně se do svých rolí vžívají a začínají cítit potřebu udělat něco pro blaho vlastní země.(11.7.2006)