Nedosněné sny (TV film)

Drama / Životopisný

Československo, 1989, 71 min

70%(11.5.2008)

Pěkné vizuálně, herecky, silou myšlenek i vystižením zápasů Vilémových, je vidět, že konzultantku dělala dr. Janáčková.(28.2.2015)

Absolutní hodnocení za zhmotnění a především přidání duše hned několika beztvarým vousatcům z hodin literatury a hlavně za myšlenky Viléma Mrštíka o životě, lásce, svobodě, tvorbě, střetu města a venkova či střetu umění a peněz. Jejich stálá aktuálnost a nihilistický odér mě příjemně dostaly.(12.5.2008)

• Lish84

Pohled do rozervaného nitra Viléma Mrštíka vyžadující vnímavého diváka. Divákem vnímavým a trpělivým jsem se být snažil, leč diváckého zážitku se mi nedostalo. Řečeno naplno: až na pár zajímavých míst jsem se skoro celou dobu nudil. Zajímavé je téma, pár nahozených myšlenek o tvůrčích mukách spisovatele a forma vyprávění – střídání dvou časových rovin film obohacuje a prohlubuje. Protože však tvůrcům přišlo něco jako zápletka nebo příběh nanejvýš nevhodné, tak Nedosněné sny tvoří v podstatě jen sled velmi patetických scén. Cítil jsem až příliš velké soustředění na nekonvenční a umělecké podání tématu, než touhu diváka opravdu zaujmout tak, aby posléze zašel do knihovny a vypůjčil si Pohádku máje.(12.5.2008)

• Aniki

Ta jedna hvězda není spíláním tvůrcům snímku, prostě jen vyjadřuje můj dojem z přespříliš lyrické atmosféry, která znemožňuje divákovi uchopit to něco, co by jej pri sledovani filmu mohlo zaujmout. Bohužel, nového jsem se o Mrštících nedozvěděl vůbec nic a celou dobu jsem koukal vlastně jen na zpohybněné obrázky myšlenkových pochodů Vilémových.(18.8.2020)