Nedosněné sny (TV film)

Drama / Životopisný

Československo, 1989, 71 min

Při sledování filmu jsem měl trochu problém s poetikou a stylem vyprávění. A během zhruba 70 minut se mi nepodařilo dostat na stejnou vlnu. Možná, kdyby byl film delší... Ale to si zase nejsem jistý, jestli bych se nezačal nudit. Prostě ve mně tento snímek nerozezněl tu pravou lyrickou strunu.(11.3.2015)

Absolutní hodnocení za zhmotnění a především přidání duše hned několika beztvarým vousatcům z hodin literatury a hlavně za myšlenky Viléma Mrštíka o životě, lásce, svobodě, tvorbě, střetu města a venkova či střetu umění a peněz. Jejich stálá aktuálnost a nihilistický odér mě příjemně dostaly.(12.5.2008)

70%(11.5.2008)

• Lish84

Pohled do rozervaného nitra Viléma Mrštíka vyžadující vnímavého diváka. Divákem vnímavým a trpělivým jsem se být snažil, leč diváckého zážitku se mi nedostalo. Řečeno naplno: až na pár zajímavých míst jsem se skoro celou dobu nudil. Zajímavé je téma, pár nahozených myšlenek o tvůrčích mukách spisovatele a forma vyprávění – střídání dvou časových rovin film obohacuje a prohlubuje. Protože však tvůrcům přišlo něco jako zápletka nebo příběh nanejvýš nevhodné, tak Nedosněné sny tvoří v podstatě jen sled velmi patetických scén. Cítil jsem až příliš velké soustředění na nekonvenční a umělecké podání tématu, než touhu diváka opravdu zaujmout tak, aby posléze zašel do knihovny a vypůjčil si Pohádku máje.(12.5.2008)

Pěkné vizuálně, herecky, silou myšlenek i vystižením zápasů Vilémových, je vidět, že konzultantku dělala dr. Janáčková.(28.2.2015)