poster

Panenská královna (TV film)

 • Česko

  Alžběta I.

 • Velká Británie

  The Virgin Queen

 • Slovensko

  Kráľovná Alžbeta I.

Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie, 2005, 2x100 min

 • lioncel
  *****

  Tak jsem si o sobě naivně už nějakou dobu myslel, že ta mánie vlastnit každý soundtrack z filmu, který se mnou i díky hudbě třískal o zem, dávno pominula a ono se náhle ukázalo, že ne, že mě to nepustilo /a asi už v tomhle životě ani nepustí/ .. teď sám se sebou nebudu moci vydržet do doby, než obohatím svou rozsáhlou sbírku CD o nový kousek .. výborný film .. naprosto skvělá, nádherná hudba …(29.3.2012)

 • VenDulin85
  ****

  Vláda královny Alžběty vecpaná do dvouset minut. Celkem směle zachycený život panovnice, na kterou si vzpomene skoro každý. A díky čemu? Štěstí jí přálo, když její sestra umřela a ona se tak mohla usadit z vězení přímo na královský trůn. Potlačila pikle a povstání skotské královny Marie Stuartovny a zvítězila i nad evropským loďstvem. Mně osobně byla sympatická v tom, že byla tak moc pro svůj lid, zavedla bohoslužby v angličtině místo latiny, aby lidé věděli, co je jim hlásáno. Přivedla Anglii do zlatého věku, sama si ale osobní štěstí dovolit nemohla. Snímek krásně vykresluje její vztah s Robertem Dudleym, přítelem z dětství, který musela dát na oltář oběti a radši se prohlásila panenskou královnou a zůstala tak nesmrtelnou vzpomínkou v dějinách. I kdybych chtěla šťourat v nějakých nesrovnalostech, tak mě umlčuje nádherný soundtrack Martina Phippse a vcelku není nic, co bych vytknula, až na to, že mě zrovna hlavní představitelka Alžběty moc nenadchla.(26.7.2015)

 • Rex Mundi
  *****

  Brilantné televízne spracovanie života prvej anglickej kráľovnej zamerané ako na jej osobný život, tak aj politiku. Anne-Marie Duff opäť ukázala, že je zrelá herečka a okrem jej výkonu dušu oblažia aj skvelé kostýmy, masky, rekvizity a v neposlednom rade nádherný soundtrack skladateľa Martina Phippsa s prispením božských hláskov Mediaeval Baebes. Nedá mi nespomenúť aj vedľajších hercov, spomedzi ktorých vyčnievajú najmä profesionálka Joanne Whaley, sympatický Tom Hardy, Kevin McKidd a samozrejme zvláštne pekný a diabolsky charizmatický záporák Hans Matheson (to je ten fešák z filmu Dina).(17.7.2006)

 • conery1
  ****

  1 časť: " Potrestá ma Boh, zato že trestám ja ju ? Nie kráľovná. Pretože to robíte v dobrej viere. Aby ste zlomila jej mlčanie, musíte zlomiť jej ducha." Začiatok príbehu sa odohráva v období, keď si Alžbeta nebola istá ani svojim životom. A to iba preto, že mala iné vierovyznanie ako jej sestra kráľovná. Ale Boh zamiešal karty v jej prospech, ako ešte neraz v jej živote. Sestra zomrela a z uväznenej sa stáva kráľovná. " Uzatvorila som manželstvo s Anglickom. A stačí mi nápis na náhrobnom kameni - ... narodila sa a zomrela nepoškvrnená." Anne zatiaľ najlepšia Alžbeta. 2 časť: " Prehlásenie španielskeho katolíckeho kardinála Dona Pedra - Po našom slávnom dobití Anglicka budú všetci kacíri zbičovaní na smrť spolu so svojimi protestantskými deťmi do veku 7 rokov. Ostatní budú označení na čele písmenom "L" ako luteráni." Španielsky kráľ posiela svoje nepremožitelné loďstvo proti Anglicku, ako odplatu (ako zámienku) za sťatie škótskej kráľovnej. " Ja viem, že mám telo veľmi slabé a krehké ženy, ale mám tiež srdce a odvahu všetkých predchádzajúcich kráľov. Je veľmi opovážlivé sa domnievať, že španielsky, alebo iný panovník môže narušiť hranice mojej ríše. Preto, aby som čelila takej urážke, budem bojovať po vašom boku." Nemusela. Pretože Boh zas zamiešal karty v prospech Alžbety a neporaziteľné loďstvo rozdrvil jedným dychom - búrkou. " Byť kráľovnou a nosiť korunu je skôr vecou cti pre tých, ktorí ju sledujú, než potechou pre tých, čo ju nosia. Nechcem vládnuť dlhšie, ako pre vás bude dobré."(11.6.2011)

 • emma53
  *****

  Alžběta, legenda mezi anglickými královnami, panenská, oddaná hlavně svému lidu. Byla sebevědomá, hrdá, tvrdohlavá, možná ale někde uvnitř byla tou křehkou ženou plnou pochybností o sobě, ale z historie známá svými výbuchy vzteku, pracovitá, ale také milovala tanec, šperky, kterými se ráda zdobila a mimo jiné i muže, mezi které patřil i hrabě Robert Dudley z Leicesteru, který žil v jejím stínu až do své smrti. Musím se přiznat, že Tom Hardy, který se té role ujal mně ze začátku splýval s rolí Freddieho ze seriálu The Take, který jsem viděla nedávno předtím a chvilku mi to dalo, než jsem si zvykla. S chutí jsem sledovala, jak se v druhém dílu už postupně měnil v dospělého muže, který byl neustále po boku Alžběty. Anne-Marie Duff coby královna, byla pro mě velkou neznámou, ale po dnešku na ní určitě nezapomenu. Naprosto skvělý bezchybný herecký výkon. Zase jsem ráda, že jsem mohla vidět malý kousek z historie Anglie, která je mi moc blízká. Neskutečně nádherným zážitkem byl soundtrack, který byl naprosto dokonalý.(29.11.2012)

 • - V alžbětinském panském domě Baddesley Clinton v Lapworth a v domě Packwood u Knowle filmaři strávili 3 natáčecí dny v červnu 2005. Po celou tuto dobu byly tyto nemovitosti uzavřené pro veřejnost. (Lynette)

 • - Lokace, kde probíhalo natáčení jednotlivých scén:
  - v londýnském Middle Temple se natáčely scény odehrávající se v Senátu pro státní záležitosti
  - v Baddesley Clinton ve Warwickshire se natáčely scény z domova Roberta Dudley
  - začalo se natáčet v severovýchodní Anglii, kde štáb použil 6 hradů
  - bludištní hrad Warkworth sloužil jako londýnský Tower
  - Alžbětin slavný Tilburský projev před celou armádou se natáčel na písečných dunách jižně od hradu Bamburgh
  - hrad Chillingham na severovýchodě Anglie byl použit pro scénu uvěznění skotské královny Mary
  - exteriéry hradu Alnwick (mimochodem tento hrad je známý ze všech dílů o Harrym Potterovi) - zde se natáčela řada ponurých poprav
  - hrad Raby sloužil pro natáčení exteriérů paláce Whitehall, který byl hned u řeky Temže
  - nemocnice Lorda Leycestera - síť tudorských staveb je mimo hlavní cestu ve Warwicku, stála u břehu a zde se natáčelo Essexovo povstání
  - dům Chastleton - nádherné venkovské sídlo v Oxfordshire, zde se natáčelo mnoho scén z místností paláce Whitehall a exteriérní scény zahrady
  - New College, Oxford University byla používána pro scény odehrávající se v podloubí paláce Whitehall, zatímco slavná zeď světců byla použita při natáčení scény korunovace královny Alžběty I. (Lynette)

 • - Majitel historických nemovitostí Harvey Edgington poslal příspěvky od filmařů za vypůjčení pro jejich filmování na charitu. (Lynette)