Hrdelní zločiny: Zabijáci (TV film)

Dokumentární / Krimi / Historický

Česko, 2001, 56 min

Pavel Křemen

Miroslav Antl

I po opakovaném zhlédnutí jsem se pak dlouho ohlížela, jestli za mnou po chodníku nikdo nejde. A taky už neposlouchám hudbu ze sluchátek při chůzi. Myslím, že tenhle projekt se České televizi hodně povedl. Je škoda, že ČT nešla do nějakého podrobnějšího zpracování jako slovenské Najväčšie kriminálne prípady Slovenska.(17.2.2017)

Oproti Najväčším kriminálnym prípadom Slovenska trocha striedmejšie a menej dramatické, nenachádza sa tu väčší, ani porovnateľný priestor na psychologické vyprofilovanie zločincov, ale princíp je jednoznačne dôležitý a pôsobí nielen ako faktografický dokument, ale aj ako edukatívny prvok, varovanie, prostriedok na zamyslenie sa nad hodnotami života a bytia ako takého. Je nutné, aby niečo takéto bolo vytvorené. Nie je to štartérom pre vykonanie agresívneho činu, formou akcia-reakcia. Ako bolo podotknuté v NKPS, bez genofondu a tendencií, bez nevhodnej výchovy tento dokument nemôže pôsobiť ako nástroj násilia. Dôležitá záležitosť. 4/5, ale 5 hviezdičiek.(9.12.2012)

Výborný cyklus České televize. Stejně jako „Najvacsie kriminálne prípady Slovenska“ obsahují cenné výpovědi kriminalistů, psychologů, sexuologů, kteří se přímo podíleli na vyšetřování jednotlivých případů. A stejně jako ve slovenské sérii – jde o rekonstrukce zločinnů, které se vryjí do paměti a jen těžko se dají zapomenout. Čubírková, Mrázek, Běloch, Hepnarová… Pořad s hvězdičkou, jednoznačně.(27.9.2010)

Porovnaniu so slovenským seriálom Najväčšie kriminálne prípady Slovenska sa nevyhlo viacero užívateľov. Myslím, že tá slovenská verzia je podstatne atmosférickejšia, temnejšia, faktografickejšia. Tá je však pre mňa za viac ako 5 hviezd. Tento český pokus ale tiež nie je vôbec zlý. Za celú trilógiu hodnotím túto časť ako najslabšiu, hoci stále výrazne nadpriemernú na poli kriminálnych dokumentov.(5.4.2016)

Tak po největších kriminálních případech Slovenska, jsem opětovně shlédnul i tento Český ekvivalent, který už jsem kdysi v tv viděl, ale moc jsem si ho nepamatoval. Musím říct, že se jedná i v tomto případě o velmi věrohodné zpracování včetně rozhovorů z vyšetřovateli nebo očitými svědky. Nechybí ani mnou tolik oblíbené rekonstrukce doplněné o autentické fotky. Tento díl se konkrétně věnuje notoricky známému případu Mrázek a dále případu Stehlík. dokumentaristicky určitě na vysoké úrovni, ale zdá se mi, že Slovenský cyklus který jsem již zmínil měl o něco větší tah na branku a lepší atmosféru. Nicméně i tak jsem spokojen. Nevidím to sice na plný počet, ale úplně v poho udělím lepší 4* a navrch 90%(30.6.2015)

• - Spoiler: V oficiálním textu distributora filmu se píše, že Vojtěch Běloh znásilňoval a vraždil malá děvčátka. Avšak on se jmenoval Běloch a zavraždil jednou, a to Marcelu Konečnou. (JoranProvenzano)

• - V rekonstrukci vraždy Evy Rohlenové tato v Děčíně vystupuje z tramvaje. Avšak ty v Děčíně nikdy nebyly. (JoranProvenzano)