Reklama

Reklama

Hrdelní zločiny: Zabijáci

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Krimi / Historický
Česko, 2001, 56 min

Režie:

Pavel Křemen

Hrají:

Miroslav Antl

Obsahy(1)

Třídílný dokumentární cyklus Hrdelní zločiny představuje příběhy skutečných zločinců a vrahů, kteří byli za své činy v bývalém Československu popraveni. Autoři se věnují nejen pohnutkám, které pachatele ke zločinům vedly, ale také osudům jejich obětí a okolnostem vyšetřování. Filmy jsou plné rekonstrukcí, autentických materiálů, vzpomínek kriminalistů, lékařů, svědků, příbuzných obětí a dokonce i obětí, které útoky přezily. Je to vpravdě originální dokumentární počin, jehož sledování však vyžaduje pevné nervy: smrt se tu vyskytuje ve své extrémní podobě.

Třetí díl Zabijáci představuje tři příběhy:
- Jaroslav Papež v kině Metro nůžkami ubodal mladého chlapce, sexuálně jej zneužil. Vzrušení v něm vyvolával pohled na krev. Sám si také za účelem ukájení způsoboval řezné rány na těle. Byl odsouzen k trestu smrti.
- Ladislav Hojer byl sklenář, který od roku 1978 do 1982 spáchal na území tehdejšího Československa celkem pět vražd a jeden pokus o znásilnění. Po Václavu Mrázkovi z 50. let to byl náš druhý největší sexuální vrah. Každý útok měl připravený a byl si vědom toho, co působí svým obětem. Rozsudek smrti byl potvrzen soudy tří instancí, nedostal milost prezidenta republiky.
- Vojtěch Běloh byl vícekrát trestaný pedofil, který v roce 1973 v malé vesnici na Hodonínsku znásilňoval a vraždil malá děvčátka. Pak je převážel na motorce převlečené za svoje děti a ukryl je v lese. Jejich pohřbu se zúčastnily tisíce lidí. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (18)

WUTEN 

všechny recenze uživatele

Především tam měli v chybu v pojmenování Mrázka jako masového vraha, to si dost média pletou, je velký rozdíl mezi sériovým a masovým vrahem. Mrázek byl sériový vrah jako vyšitý. Opět a stále poukazuji na roli genetiky a s tím spojeného chování a sexuality. Ten způsob léčby z minulého režimu se skoro nezměnil. Nikdo opět neprozkoumá historii rodiny. Stehlík měl v rodině otce násilníka, pedofila, nechápu že ho léčili v Bohnicích, ten přece patří do vězení, on nebyl duševně nemocný, jeho otec byl také trestaný. A dnešní režim, humanizuje tyto devianty, dává jim šanci se zařadit zpět do civilního života, právě naopak, oni musí být izolováni od společnosti. Mě přišlo, že se víc zaměřili na Mrázka, mě přišel podrobnější rozbor jeho života než Stehlíkova, ale to bude také tím že měl Mrázek na svědomí více sexuálních vražd. Až na těch pár chyb ve výrazech, jinak to byla slušná sonda do života těchto deviantů z období ČSSR, za mě 4*. ()

hous.enka 

všechny recenze uživatele

I po opakovaném zhlédnutí jsem se pak dlouho ohlížela, jestli za mnou po chodníku nikdo nejde. A taky už neposlouchám hudbu ze sluchátek při chůzi. Myslím, že tenhle projekt se České televizi hodně povedl. Je škoda, že ČT nešla do nějakého podrobnějšího zpracování jako slovenské Najväčšie kriminálne prípady Slovenska. ()

Reklama

ClimbVibe 

všechny recenze uživatele

Výborný cyklus České televize. Stejně jako „Najvacsie kriminálne prípady Slovenska“ obsahují cenné výpovědi kriminalistů, psychologů, sexuologů, kteří se přímo podíleli na vyšetřování jednotlivých případů. A stejně jako ve slovenské sérii – jde o rekonstrukce zločinnů, které se vryjí do paměti a jen těžko se dají zapomenout. Čubírková, Mrázek, Běloch, Hepnarová… Pořad s hvězdičkou, jednoznačně. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Porovnaniu so slovenským seriálom Najväčšie kriminálne prípady Slovenska sa nevyhlo viacero užívateľov. Myslím, že tá slovenská verzia je podstatne atmosférickejšia, temnejšia, faktografickejšia. Tá je však pre mňa za viac ako 5 hviezd. Tento český pokus ale tiež nie je vôbec zlý. Za celú trilógiu hodnotím túto časť ako najslabšiu, hoci stále výrazne nadpriemernú na poli kriminálnych dokumentov. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Tak po největších kriminálních případech Slovenska, jsem opětovně shlédnul i tento Český ekvivalent, který už jsem kdysi v tv viděl, ale moc jsem si ho nepamatoval. Musím říct, že se jedná i v tomto případě o velmi věrohodné zpracování včetně rozhovorů z vyšetřovateli nebo očitými svědky. Nechybí ani mnou tolik oblíbené rekonstrukce doplněné o autentické fotky. Tento díl se konkrétně věnuje notoricky známému případu Mrázek a dále případu Stehlík. dokumentaristicky určitě na vysoké úrovni, ale zdá se mi, že Slovenský cyklus který jsem již zmínil měl o něco větší tah na branku a lepší atmosféru. Nicméně i tak jsem spokojen. Nevidím to sice na plný počet, ale úplně v poho udělím lepší 4* a navrch 90% ()

Galerie (1)

Zajímavosti (2)

  • V rekonstrukci vraždy Evy Rohlenové tato v Děčíně vystupuje z tramvaje. Avšak ty v Děčíně nikdy nebyly. (JoranProvenzano)

Reklama

Reklama