Hrdelní zločiny: Zabijáci (TV film)

Dokumentární / Krimi / Historický

Česko, 2001, 56 min

Pavel Křemen

Miroslav Antl

Tak po největších kriminálních případech Slovenska, jsem opětovně shlédnul i tento Český ekvivalent, který už jsem kdysi v tv viděl, ale moc jsem si ho nepamatoval. Musím říct, že se jedná i v tomto případě o velmi věrohodné zpracování včetně rozhovorů z vyšetřovateli nebo očitými svědky. Nechybí ani mnou tolik oblíbené rekonstrukce doplněné o autentické fotky. Tento díl se konkrétně věnuje notoricky známému případu Mrázek a dále případu Stehlík. dokumentaristicky určitě na vysoké úrovni, ale zdá se mi, že Slovenský cyklus který jsem již zmínil měl o něco větší tah na branku a lepší atmosféru. Nicméně i tak jsem spokojen. Nevidím to sice na plný počet, ale úplně v poho udělím lepší 4* a navrch 90%(30.6.2015)

Především tam měli v chybu v pojmenování Mrázka jako masového vraha, to si dost média pletou, je velký rozdíl mezi sériovým a masovým vrahem. Mrázek byl sériový vrah jako vyšitý. Opět a stále poukazuji na roli genetiky a s tím spojeného chování a sexuality. Ten způsob léčby z minulého režimu se skoro nezměnil. Nikdo opět neprozkoumá historii rodiny. Stehlík měl v rodině otce násilníka, pedofila, nechápu že ho léčili v Bohnicích, ten přece patří do vězení, on nebyl duševně nemocný, jeho otec byl také trestaný. A dnešní režim, humanizuje tyto devianty, dává jim šanci se zařadit zpět do civilního života, právě naopak, oni musí být izolováni od společnosti. Mě přišlo, že se víc zaměřili na Mrázka, mě přišel podrobnější rozbor jeho života než Stehlíkova, ale to bude také tím že měl Mrázek na svědomí více sexuálních vražd. Až na těch pár chyb ve výrazech, jinak to byla slušná sonda do života těchto deviantů z období ČSSR, za mě 4*.(29.5.2018)

Výborný cyklus České televize. Stejně jako „Najvacsie kriminálne prípady Slovenska“ obsahují cenné výpovědi kriminalistů, psychologů, sexuologů, kteří se přímo podíleli na vyšetřování jednotlivých případů. A stejně jako ve slovenské sérii – jde o rekonstrukce zločinnů, které se vryjí do paměti a jen těžko se dají zapomenout. Čubírková, Mrázek, Běloch, Hepnarová… Pořad s hvězdičkou, jednoznačně.(27.9.2010)

I po opakovaném zhlédnutí jsem se pak dlouho ohlížela, jestli za mnou po chodníku nikdo nejde. A taky už neposlouchám hudbu ze sluchátek při chůzi. Myslím, že tenhle projekt se České televizi hodně povedl. Je škoda, že ČT nešla do nějakého podrobnějšího zpracování jako slovenské Najväčšie kriminálne prípady Slovenska.(17.2.2017)

Oproti Najväčším kriminálnym prípadom Slovenska trocha striedmejšie a menej dramatické, nenachádza sa tu väčší, ani porovnateľný priestor na psychologické vyprofilovanie zločincov, ale princíp je jednoznačne dôležitý a pôsobí nielen ako faktografický dokument, ale aj ako edukatívny prvok, varovanie, prostriedok na zamyslenie sa nad hodnotami života a bytia ako takého. Je nutné, aby niečo takéto bolo vytvorené. Nie je to štartérom pre vykonanie agresívneho činu, formou akcia-reakcia. Ako bolo podotknuté v NKPS, bez genofondu a tendencií, bez nevhodnej výchovy tento dokument nemôže pôsobiť ako nástroj násilia. Dôležitá záležitosť. 4/5, ale 5 hviezdičiek.(9.12.2012)

• - Spoiler: V oficiálním textu distributora filmu se píše, že Vojtěch Běloh znásilňoval a vraždil malá děvčátka. Avšak on se jmenoval Běloch a zavraždil jednou, a to Marcelu Konečnou. (JoranProvenzano)

• - V rekonstrukci vraždy Evy Rohlenové tato v Děčíně vystupuje z tramvaje. Avšak ty v Děčíně nikdy nebyly. (JoranProvenzano)