• Francie

Drama / Komedie / Hudební

Velká Británie / Francie, 2000, 110 min

Oscar 3 nominace: Režie, Herečka VR - Julie Walters, Scénář(19.3.2004)

Dlouho jsem nenarazil na film, který by mně dohnal k slzám v tom pozitivním slova smyslu. Až včera. Neměl jsem pocit, že bych byl citově vydírán a i kdyby ano, tomuhle filmu bych snad odpustil vše. Emoce, to je to, co na filmech miluju. Děkuji, pane Daldry, za krásný zážitek...(4.8.2005)

Už hodně dlouho jsem nějaké filmové postavě nepřála úspěch tak moc, jako právě Billymu...(15.7.2007)

FIlm, který toho v sobě má opravdu hodně - přesvědčivou sociální sondu, přesvědčivé osobní i rodinné drama, a überpřesvědčivé bojovné hledání si své vlastní cesty a životního štěstí, ať už je to cokoliv. Gary Lewis mě totálně dostal, a o Jamie Bellovi se toho už napsalo tolik, že by bylo zbytečné to rozšiřovat. Nemůžu ale nevzpomenout, jak se mi zatajil dech při scéně s roztrženým polštářem a bouřením nečekaně něžných hormonů. Daldry je zkrátka schopný režisér (Předčítač u mě dojel na scénář;)), a jeho vyprávění o hledání světla, prodchnuté nábožnou úctou k tanci, hudbě a kultuře vůbec - jen si vzpomeňte na otcovo ohromení velikostí a nádherou Londýna; takhle nějak si představuju úžas barokního nevolníka v kostele - proniká divákovi do duše. Navíc k tomu režisér chytře přidává správně svébytné postavičky jako jsou babička i samotná paní Wilkinsonová a vplétá do své hry odlehčení v podobě humoru, ale také hudby. Kruh se uzavírá, a není to kruh ledajaký, ale vysoustružený s devadesáti procenty dokonalosti.(1.7.2011)

Horníci tvrdej chleba maj, obzvlášť, když jejich synek propadne vášni k baletění. Ale proč by měl mít stejně mizernej život? Proč by si nemohl splnit svůj sen. Billy Elliot není o ničem novém a neokoukaném, je o stokrát ohraných věcech, ale funguje znamenitě. 90% Zajímavé komentáře: kitano, FateKEEPER, DearS(2.1.2006)

Jsem doslova posedlej baletem. Miluju tenhle svět anorektiček a lidí s vypouklejma genitáliema.(17.12.2008)

Snad zadny jiny film , ktery tak nezakryte utoci na divakovi city se mi nelibil tolik jako Billy Elliot. Natlaku jsem dlouho odolaval, ale scena kdy otec projizdi jako stavkokaz okolo svych stavkujicich spolupracovniku dostala i me.(27.7.2002)

Scénář: Lee Hall .. Velké talenty se rodí kdekoliv a kdykoliv. Billy Elliot ho dostal požehnaně, narodil se však do těžké doby sociálního neklidu v Anglii let osmdesátých. Jeho vášeň pro tanec však nešla přehlédnout.. Výborně napsaný snímek, plný nefalšovaných emocí s obrovským trumfem v podobě mladého Jamie Bella. Nejenže dokázal utáhnout prakticky celý film, ale zvládá parádně všechny taneční čísla a baletní výstupy. Mimo něj si pochvalu zaslouží všudypřítomná hudba a režisérem přesně vykreslená retro atmosféra. Neoriginalita a dojemnost jdou ruku v ruce do omamných výšin.(17.12.2006)

Rozpočet $5miliónovTržby USA $21,995,263Tržby Celosvetovo $109,280,263/85%/(13.1.2006)

Billy Elliot mě psychicky rozšrotoval takovým způsobem, že jsem se poprvé v kině styděl za své emocionální projevy. Plakal jsem snad půlku filmu. Připomínalo mi to krásně natočenou psychoterapii... Překrásný příběh dospívání a sebeuvědomování anglického kluka dost možná více osloví mužskou část populace; vskutku neznám lepší snímek o vztahu syna k otci, o boji s konvencemi a předsudky. Prostě jsem v Billym našel kus svých dilemat a potlačovaných bolístek. Famózní kousek po všech stránkách, funguje jako decentní sociální komedie alá Do naha, jako osobní i společenské drama, i jako sladkobolný balšám na duši...(16.2.2004)

..“Je špatné, že chci pochopit, ten strach, co v člověku je skryt? Jaké to je, blázen být? Je to asi povznášející pocit.“ Povznášející, rozhodně povznášející, zvlášť pokud pro svoje nepochopitelné „bláznovství“ získáte někoho, kdo ve vás věří. Na začátek stačí umanutá učitelka baletu s věčně zapálenou cigaretou. Nádherně zahraný, nádherně zatancovaný, nádherně natočený film, který vlastně není ani smutný ani veselý, přesto dokáže neuvěřitelně dojmout.(17.11.2005)

Výkon Jamieho Bella mi bral dech. Neskutečně přesvědčivý ve všech polohách. Jenom ať ten kluk nezapadne - doufám, že o něm ještě uslyšíme (vedle Christiana Baleho v Říši slunce nejlepší dětský herecký výkon, jaký jsem kdy viděl). Jinak musím říct, že mé slzné kanálky dostaly pořádně zabrat a vypotřebovaly se nadlouho dopředu. Geniální je především scéna vzdorovitého tance, kdy otec "pochopí". Kromě geniálního Jamieho Bella jsou skvělí i ostatní herci (především otec a paní Wilkinsonová), geniální je i režisér a v závěrečné scéně i Petr Iljič Čajkovskij.(12.6.2003)

Co napsat o takhle krásném a lidském filmu?! Filmové poselství humanity a pravdy o výjimečnosti jedince... Kolik je takovýhle hlubokých filmových podobenství o mezigeneračních vztazích a o třecí ploše otec-syn? Všichni tady plakali ... i já...(2.5.2007)

Tenhle film se mnou hodně zamával .. Jamie je PAN HEREC!(22.5.2008)

Teda přiznám se, měl jsem co dělat abych se nerozbulel. Fakt skvěle natočená věc s výborným hudebním doprovodem a skvělými herci. Všichni mluvěj s extrémě britskym přízvukem a to strašně dodává na atmosféře. Jamie Bell v hlavní roli neskutečně září.(8.7.2006)

Další příspěvek na okoralé téma: Jak vytvořit dojímavý mainstream(ek). Pochopitelně bez konečné tragédie, zato s křesťanským vykoupením, rozuměje happy endem.(3.11.2008)

(3,5*)(25.12.2016)

rozpočet : $5 million tržby celosvetovo : $109,280,263(6.1.2007)

Dramedy o cestě, po které klopýtáte v baletních špičkách, ale která má hlavu i patu. A srdce, zdánlivě anglicky chladné, se v Daldryho režii až nečekaně vášnivě probudí do světa arabesek. Hranice existují tam, kde si je sami nastavíte.(27.3.2007)

Jamie Bell je strašně nesympatický a nevýrazný herec !(14.5.2009)

<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31