Mezi 13. a 15. únorem 1945 došlo k jednomu z nejhorších odvetných úderů proti německým civilistům. Britskému a Americkému letectvu se podařilo během tří strategicky naplánovaných náletů srovnat město se zemí. Tisíce civilistů našly strašnou smrt v plamenech. V době před samotným náletem je setřeleno britské průzkumné letadlo, zraněnému pilotovi Robertovi se podaří zachránit a skrýt se ve sklepě drážďanské nemocnice, kde ho objeví mladá německá zdravotní sestra Anna. Nálet má začít již za několik málo hodin. Příběh dvou mladých lidí, kteří stáli na opačných stranách, přesto k sobě dokázali najít cestu, na pozadí nejstrašnějšího náletu Druhé světové války. (oficiální text distributora)

berg.12

Do hodnocení se promítlo i to, že vím, co drážďanské trauma pro Němce znamená, a že nikdo jiný na toto téma asi peníze neposbírá. Pominu-li ten příšerný scénář a nešťastné prokládání filmu dokumentárními záběry, jde o celkem přijatelnou rekonstrukci oné události. I když její skutečnou hrůzu zdaleka nevystihuje. ()

Enšpígl

Základ filmu je vztah mezi britským pilotem a německou zdravotní sestřičkou co měl asi stejnou logiku, jako kdybych šel do ZOO a chtěl za manželku žirafu. Obě hvězdičky jsou za dobře udělaný závěrečný nálet na Dráždany. ()

Malarkey

Nebýt té šíleně trapné a ujeté romantické vsuvky, byl by film vcelku skromnou ale zajímavou historickou událostí, která by stála za pozornost. V tomhle případě stojí za pozornost akorát posledních dvacet minut a především autentické záběry v posledních pěti minutách. Zbytek je naprosto zbytečná dvouhodinová kravina, kterou ta dvacetiminutovka naštěstí jednoduše smete, ale vědět to, tak na ten film kvůli ní nekoukám celých 144 minut. ()

gogo76

Pretože filmy točiace sa okolo 2.svetovej vojny mám naozaj rád,pozriem si aj takéto priemerné filmy,ktoré síce dieru do sveta neurobili,ale za pozretie stoja.Film,ktorému by asi viac sedela televízia sa rozbieha dosť pomaly,ale po prvej hodine naberie druhý dych.Scény bombardovania sú dosť slabé,navyše sú prestrihavané skutočnými dobovými zábermi,ale na tomto režisér nestavia,rozpočet nepustí.Dôraz sa tu kladie predovšetkým na príbeh a postavy.60%. ()

paascha

Celá léta byla tragédie Drážďan zamlčována a utajována, aby náhodou někdo nemohl říct něco dobrého o Němcích a špatného o osvoboditelích. Spojené svazy anglo-amerických bombardérů zmasakrovaly tisíce lidí v hořícím pekle. Stejně jako Jatka č. 5 je i tento film jejich památníkem, i když ne tak povedeným, jak by si ona hrůza zasluhovala. ()

Big Bear

Jak tohle proboha ohodnotit... Milostná zápletka byla taková sračka, že by se za ni nemusela stydět ani Rosamunde Pilcher. Pilot Lancasteru RAF poté co čtyřmotorák sundá noční stíhač blízko Drážďan vyskočí z hořící mašiny a zachrání se na padáku. Na zemi je svědkem jak sedláci lynčují a zabijí přeživší členy jeho osádky (to bylo bohužel běžné, pokud nebyla nablízku armáda). Jemu se se zraněním podaří uprchnout a schovat se v centru Drážďan ve sklepě nemocnice. Tam jej objeví zdravotní sestřička, dcera vedoucího kliniky... Posléze se do něj zamiluje, jemu se záměnou za mrtvého německého důstojníka podaří na oddělení zůstat jako jeden z raněných vojáků wermachtu.... Pilot se samozřejmě zamiluje také... Válka neválka... Sestru si má brát nadějný doktor, ale ona jej odmítne, protože miluje Angličana. Jeho pravá identita je však záhy prozrazena...Do toho už první formace těžkých bombardérů přelétávají hranice Říše a míří na Dresden. Potud ta sračka. Z té vyčníval akorát noční souboj a sestřelení Lancasteru i když i tu mi pravda vadilo vkládání záběrů z dokumentárních filmů. Kdyby byly jen s Lancema, vem to čert, ale ty B17 s modrým filtrem aby to bylo jako v noci..ehh.. ! Každopádně od chvíle co se bombarďák Harris rozhodne vypálit město, o němž si i vrchní německé vedení myslelo, že nebude nikdy bombardováno už jen díky svým památkám, nabírá snímek ty správné obrátky. Od prvních ,,vánočních stromečků" pathfinderů jsem se zase začal pozorněji dívat. Nálet byl zpracován velmi reálně i inferno co v ulicích nastalo. Některé pohledy z prosklených čumáků bombardérů dolů na klokotající město byly dechberoucí. Kdo o náletech něco ví, ví i o ohnivých bouřích v ulicích hořících měst. Ohně hořících domů přiživované kontejnery s fosforem vytvářely žár několika set stupňů. (Někde byl žár takový, že počty obětí schovaných či udušených v zavalených sklepích nad nimiž hořela ulice se odhadovaly pouze podle vrstvy popela, která po nich zbyla.) Oheň potřeboval vzduch a tak jej nasával z vyšších vrstev... To tvořilo efekt tornáda s nímž měly problém i některé osádky nad cílovou oblastí... Asi jsem ještě v žádném filmu neviděl tak dobře zpracované peklo v ulicích během a po bombardování ! Film končí ránem, kdy přeživší vylézají ze sklepů a zjišťují, že většina města je pryč. Zaprášení a začouzení lidé se jen tak plouží, oči vytřeštěné a bezcílně v šoku klopítají přes hrmady cihel a ohořelých těl......... (Tohle však nebyl konec pekla. Přes den totiž po nočním náletu ještě nad zbytek města zavítaly Fortressy B17 osmé letecké armády USAAF . Při tomto náletu byla omylem bombardována Praha zbloudilou formací bombardérů). --- Závěrečný dovětek - jakýsi akt usmíření padnoucí na konci filmu byl skoro zbytečný. Mělo zde spíše zaznít, že Němci již podruhé zatáhli svět do války, že to byli právě oni, kdo jako první bombardoval civilní obyvatelstvo... Hamburg, Drážďany a další vypálená města se svými oběťmi byla nezbytným důsledkem německé šestileté agrese... takovou sebereflexi však od Němců ani po takové době asi nelze očekávat. Naopak. Na Drážďanech se dnes s oblibou poukazuje na brutalitu RAF a USAAF ve vztahu k nevojenským cílům a civilnímu obyvatelstvu... Naštěstí víme jak to je a paměť máme dobrou: Rotterdam, Coventry, Londýn, Varšava, dále asi netřeba pokračovat....Nikdy nesmíme zapomenout na statečnost a oběti mladých osádek spojeneckých bombardérů. To oni zlomili Třetí říši vaz.... Za nálet a inferno je to na 3 hvězdy, jinak odpad. * * * () (méně) (více)

Smok

Na môj vkus na vojnový film príliš veľa romantiky, čo filmu značne uberá na akčnosti a presladzuje organizmus. ()

Bachy

Pamatuju si, jak jsme si film pouštěli v němčině ještě s naší obávanou profesorkou. Možná právě proto jsem dal hvězdy tři, protože tyhle hodiny pro mě byly za odměnu, kdy nehrozilo zkoušení ani podobná zla. Bombardování samotné si také zaslouží vyzdvihnout, toť ale asi vše. ()

Arsenal83

Film je len romantickou vymyslenou love story v dobe vojny. A aj to nedomyslenou a trochu trápnou. S Drážďanmi to má spoločné akurát kulisy a dobové zábery. ()

packa

Proč sakra musel scénárista narvat do tak zajímavého námětu tu nejprovařenější věc - romanci? Kterou si navíc nepříliš umně vycucal z prstu. Až jednou bude někdo točit film o odsunu němců z českého pohraničí, pevně doufám, že to nebude kýčovitá báchorka o vztahu mezi českým partizánem a odsouvanou sudetkou. ()

m.krudenc

Vynikající film o nelechké době. Ale hlavně o velmi špatném rozhodnutí. Bombardovat toto město na konci války asi nebyl dobrý nápad. Film dokonale zobrazuje hrůzu války a bombardováni. Nechtěl bych tam v té chvíli být. Vyborně natočeno - spracováno. Jen víc takových filmů. Lidé by měli vydet že válka je stašná. Mohu jen doporučit. ()

Marek1991

Tento film vyzeral ako lacnejšia verzia vojnových filmov, ale vôbec nesklamal, ba naopak to bol zaujímavý pohľad na tieto krvavé udalosti vojny. Veľmi zaujímavé scény, rozhovory a ústredný dej. Nebolo to vôbec nejako trápne alebo naivné ako mnohé dnešné súčasné nemecké filmy a seriály. Bol som milo prekvapený scenárom, postavami a vlastne celým filmom. ()

Crazer

Nadprůměrný německý film. Sice délka ubírá na plném hodnocení, ale i tak je to velmi vydařený film. Děj sice není příliš výrazný jako je vztah německé zdravotní sestry a anglického pilota, ale obzvlášť skvěle je natočen nálet na Drážďany a ke konci filmu pohled na vyhlazené město až po současnost. Hlavně skvělá scéna je ke konci filmu na zdemolovaný kostel až po jeho obnovení, kde jsou vidět opravdové snímky ze současnosti. ()

slunicko2

Didaktický film pro školáky. 1) Inu, doby se mění. Dřív jsme chodili se školou na Osvobození či Dny zrady. Dnešní školáci půjdou na Drážďany. A uvidí tam vše, co vidět mají, pěkně pohromadě. Pak si o věci podebatují a nakonec napíší esej na téma Válka a civilisté nebo Hrůzy válek. K ničemu jinému se totiž film nehodí._____ 2) Ve zručně spíchnutém snímku nechybí nic z toho, co byste očekávali, že tu bude. Vidíme lidské osudy, válečné hrůzy, mravní relativismus a především srdcervoucí příběh lásky. Autoři nás bez smilování bombardují nejrůznějšími klišé (těhotná žena v bunkru, žena s kočárkem bloumající zničenými městem, omezený Luftschutzfuhrer, Annin sex s pilotem uprostřed haly plné zraněných lidí, anglický pilot v německé uniformě na večírku, obnova kostela na závěr a mnoho mnoho dalších). Jasně jsou vyprofilovaní kladní i záporní hrdinové. I nálet přes zřejmá finanční omezení vypadá přesvědčivě. Aby vše správně pochopili i ti pomalejší, je film proložen autentickými dobovými záběry. Samá řemeslná rutina. Trochu náročnější divák se musí u nevěrohodné kýčoidní love story kapku nudit._____ 3) Přes snahu vytvořit velkofilm podle hollywoodských šablon film nezapře, odkud pochází. Německý žid Šimon vypráví vtipy, které jsou...inu, jak to říci...tak německé..._____ 4) Za nejlepší na filmu považuji přesvědčivě vylíčenou atmosféru blížícího se konce hitlerovského experimentu (ještě před bombardováním). Umírající Říše kolem sebe zběsile kope a vraždí na potkání. Kdyby kvůli ničemu jinému, kvůli této atmosféře stojí za to film shlédnout. ()

wipeout

Vedel by som si pre tento silný námet predstaviť omnoho dôstojnejší kabát, no ale v Európe tých peniažkov až tak veľa nie je. Ale dajú sa príbehy podať aj s minimálnymi nákladmi 100krát silnejšie ako v prípade Drážďan. Jednoducho príliš preexponovaný romantický príbeh nemá potrebnú silu a zatláča do úzadia všetko podstatné. Veľkú váhu na tom zohrával aj fakt, že som si zase raz mohol "užiť" úžasný dabing, ktorý emócie udupáva preventívne už v zárodku. Ale napriek všetkému ide o nevšedný pohľad na vyrovnávanie sa nemeckých tvorcov s problematikou 2.sv. vojny a obzvlášť posledných mesiacov vojny. ()

Rodriguez

Velmi působivé válečné drama s trochou romantiky, kdy se anglický pilot zamiluje do německé sestřičky. U prvních 80minut jsem se nudil, prostě klasika než se něco u takových to filmů rozjede. Pak následovala příprava a samotný nálet na Drážďany. Velmi dobře zpracované a myslím, že tento film může konkurovat Hollywoodským trhákům... ()

zette

Na tento film jsem se tesil, protoze mi deda kdysi o Drazdanech hodne vypravel-tam, kde pry horel i asfalt... To co jsem vsak videl, me velice zklamalo. Anglicky pilot si chodi po vecircich v nemecke uniforme, jeho milostny vztah se sestrickou, ktera se ma vdavat, klasicky porod v krytu behem bombardovani... Scenar je tak maximalne dobry na bily rucnik! 2 hvezdicky za nalet na mesto a hadanku: " Jaky je rozdil mezi Indii a Nemeckem? V Indii hladovi jeden clovek za narod a v Nemecku hladovi narod za jednoho cloveka". Jinak nemuzu souhlasit s nekterymi komentari, kteri kritizuji nemeckou kinematografii, by jsme se mohli ucit. ()