VOD (1)

Robert Duvall a Thomas Haden Church v hlavní roli dojímavého a vysoce hodnoceného westernu. Příběh se odehrává v roce 1889, kdy se Print Ritter a jeho synovec stanou nechtěnými ochránci pěti zneužívaných a opuštěných čínských dívek. Ritterovy a Harterovy pokusy postarat se o dívky jsou komplikovány jejich úkolem - musejí dohnat stádo koní na místo určení a přitom se vyhnout bandě urputných protivníků, kteří chtějí dívky unést a naložit s nimi po svém. Ústřední roli v tomto filmu hraje westernová akce. (oficiální text distributora)

Historik

Je to asi trochu delší, než to mohlo být, ale já mám rád tento způsob vyprávění, pěkně se mi koukalo na stádo koní hnané nádhernou přírodou, vůbec mi nevadila absence nějaké větší akce. Robertu Duvalovi se zřejmě líbilo, jak se proháněl na koni s Costnerem v Krajině střelců a chtěl si to zopakovat. A já jsem tomu upřímně rád. Na takový film se vždycky rád podívám. Je moc dobře, že se tohle ještě pořád točí. ()

Willy Kufalt

Tak jsem se minimálně hodinu ujišťoval, že je to sice řemeselně kvalitní záležitost, že má to nejen nádhernou kameru, ale celkově dost podmanivou atmosféru, díky čemuž mě Prolomená stezka nenudila, že Thomas Haden Church hraje nesmírně charismaticky, že to putování se stádem koní a ochranou nad skupinou imigrantek má též cosi do sebe... ale že je to zároveň historické drama z (pro mě) hodně cizokrajního prostředí a byť ho sleduji se zájmem, že se mě jaksi ne(do)týká a tudíž mě v tom pomalém tempu nepohlcuje na 100%... až se to během druhé hodiny změnilo a začlo se ve mě probouzet stále větší souznění a během třetí nabídlo i opětovný silnější zásah. *** Od Waltera Hilla se mi líbila většina osmdesátkových filmů s osobitým stylem ve jménu hudby, akce či humoru, ale do jeho novodobé tvorby jsem nahlédl poprvé. Nečekal bych, že zrovna tento tvůrce přijde po letech s takhle „velkým“ tříhodinovým opusem, často jsem tu jeho rukopis ani příliš nepoznával, ale k mému překvapení si tu stopáž zdařile obhájil, dokázal rozehrát dostatečně epický příběh, protkat sáhodlouhé putování různorodými motivy i dojít s postavami až k jistým myšlenkám. Možná víc, než střety s ohrožením v přestřelkách či přepadení, se mi jako pozoruhodný jevil střet čistě filozofický nad postojemi hrdinů k životu a životnímu stylu, s otázkami svobody v protikladu k manželství. Dialogy mezi Ritterem a Kate zacházejí nad tradiční rámec žánru westernu až do psychologie a úvah nad konáním ústředních postav v daných situacích. A zajímavé je i vyústění celého rozsáhlého činu, který neodvratně došel ke dvěma protikladným vyvrcholením ze dvou odlišných stran. [75%] ()

Lacike

Vdaka Cervenakovmu prirovnaniu k mojej srdcovke Krajina strelcov som to riskol, ale som sklamany. So strelcami to ma spolocne Duvalla v podobnej ulohe, ale zapletka, atmosfera a kvalita je o niekolko urovni horsia. Co ine cakat od nudneho rutinera Hilla. Vysledkom je tuctovy televizny western s charizmatickym Duvallom ale nie prilis zaujimavou zapletkou. 5/10. ()

Phobia

Tradiční grass movie western s ne zcela tradiční zápletkou. Stárnoucí kovboj v naprosto typickém podání R. Duvalla (ten chlap má všechny role stejné - lehký excentrik, co se věčně pochechtává, trousí moudra a přitom působí mírně roztržitě) se rozhodne lépe poznat synovce a tak spolu ženou přes USA stádo koní na prodej. Klasika. To by toho ovšem nesměl zasáhnout vůz naložený žlutým masem, vysloužilá ťápota + pár dalších souputníků. Hlavní hrdinové sice složili slib celibátu, jinak si však počínají velmi chlapsky: oponenty neváhají střílet, věšet, surově mlátit, odřezávat a odstřelovat jim různé tělesné součástky. Padouši to holt v žádném filmu nemají jednoduché. Nicméně v "Broken Trail" si tragické okamžiky prožije i kladná družina, byla jsem proto zvědavá, jaký bude bodycount v závěru. Hmm, trochu zklamání. Nespokojenost si dovoluji vyjádřit také s poněkud roztahaným tempem, tři hodiny jsou až moc, ALE (navzdory heroické snaze N@HA CYPNEMA udolat mě třemi sloními prdelemi upoutávek) NEUSNULA JSEM a to je rarita! Nadšená jsem byla z nádherných záběrů krajiny a celé té krásně nasnímané koňské romantiky. Pochválit musím český dabing. A teď odežeňte od monitorů nezletilce a prudérní důchodce, Phobia bude sprostě nadávat. Do hajzlu ucpaného, pochcaného, poblitého, posraného a nespláchnutého; může mi někdo vysvětlit, proč se dabují slovenské filmy a seriály, ovšem když vám ve filmu třetinu času kuňkají číňanky, titulků se nedočkáte?! Kdyby tam, kurrrrrrrrrrrrrrrva, zůstaly alespoň anglické, ale to ne! Budete koukat, třeba jak hlavní šikmoočka se slzami v očích vejrá na vycházející srpek měsíce, cosi přitom sveřepě ťingťoní a vy můžete hádat, jestli má měsíčky (nedostala měsíčky?), xmrti nenávidí Turky, znásilnili ji Měsíčňané nebo se jí hrubě nelíbí momentální tvar onoho satelitu Země. Občas se z gestikulace, mimiky a celkové situace dá vydedukovat, o čem si to žluté holky kvokají, někdy ani náhodou a to u jinak příjemného filmu vážně nasere a vřele za to nedík! 74% ()

Jirka_Šč

Doopravdy netradiční western a příjemné překvapení - chtěl jsem si původně pustit DVD, ale náhodou to šlo na Markíze a já to nechal "chvíli" (2x hodina a půl) běžet. Netradiční zápletka, krásná krajina, scény hnaní stáda mustangů, patřičně odporný záporák, místy dost realisticky netradiční pohled na divoký západ (prasečí farma, například) a dokonce i nedabovaná čínština. Úsměvná indiánská hláška: "Proč tak atraktivní ženy cestují s tak odpornými muži?" Roberta Duvalla možná bylo na plátně trochu moc, ale přesto solidních 78% (tento styl "ne příliš brutálního" westernu mi vyhovuje). ■ Zajímavé, že se (pokud závěrečné titulky nelžou) jednalo o osudy skutečných lidí. ■ Dobrý komentář: Jeremiah ()

• Skladba, kterou hraje Gilpin na housle a Ritter na ni tancuje, se jmenuje „Beautiful Dreamer“. (cheyene)
  • V jednom z prvních supercelků je vidět televizní vysílač na horizontu, v prvních záběrech honáků se stádem zase elektrifikace. (Monte_404)

Související novinky

Drsný svatý Rourke

Drsný svatý Rourke

05.01.2010

Jednou už si svatého zahrál, konkrétně Sv. Františka ve filmu z roku 1989. Role ve filmu St. Vincent bude „trochu“ jiná. Mickey Rourke si v kriminálním thrilleru zahraje nájemného vraha, který se v… (více)