Gekidžóban Hagane no renkindžucuši: Šambala o juku mono

劇場版 鋼の錬金術師 シャンバラを征く者

• japonský

Gekijōban hagane no renkinjutsushi: Shambala wo yuku mono

Gekijouban Hagane no Renkinjutsushi: Shambala o Yuku Mono

Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Japonsko, 2005, 105 min

„Musíme zmizet. Tenhle hrad brzo vybouchne.“ „Proč?“ „Protože ho vyhodím do vzduchu.“ Ed s Alem se vrací v plné síle a s nimi i ostatní – znovu se setkáváme s Winry, Royem Mustangem s novou "prestižní" hodností desátníka, státními alchymisty a samozřejmě homunculy, kteří mají ovšem v alternativním světě poněkud jiné role (aneb jak se ze záporáka stane filmový režisér), cameo Dante, Lust a Scara nemělo chybu. Nechybí samozřejmě spousta akčních scén, charismatický záporák a nějaké to morální poselství. A jako bonus anime verze Hitlera :). Co se týče konce příběhu, tak ten asi psali přímo pro mě - SPOILER po tom otevřeném konci seriálu jsem ten happy end potřebovala. KONEC SPOILERU. Jako skalní fanoušek FMA dávám samozřejmě plný počet. "Plukovníku... s tou páskou vypadáte jako pirát."(7.7.2009)

Seriál jsem viděl, tak proč se nepodívat na film. Je to velké překvapení. Příběh navazuje perfektně na seriál a zahrává si se společností Thule. Drží se zajeté stopy a nevybočuje. Grafické ztvárnění je znovu na dobré úrovni. Tenhle anime film je výborné dílo, bohužel Evropan bez znalosti seriálu to odsoudí. Síla v těchto filmech je v příběhu, proto je nutné první zhlédnout seriál, jinak to nepochopíte a to je věčná škoda.(18.3.2010)

Je to skvělé a epické pokračování, ale tvůrci to mohli vyřešit bez ignorování seriálu v podobě menších detailů. Tak za prvé, Edward by měl mít svou ruku a nohu zpět a za druhé, Wrath, Gluttony a Envy měli být mrtví. Takže kvůli tomu odebírám hvězdu, sice mne to láme, ale odebírám ji, ty chyby jim odpustit nemůžu.(22.6.2019)

• Blacki

Přiznávám předem, že jsem viděla jen Fullmetal Alchemist Brotherhood, takže někdo může říci, že jsem zaujatá, ale toto byl děs. Podle mého byly dva světy na film moc, vůbec se jim nepodařilo to nějak srovnat do sebe. Fullmetal měl svoje kouzlo ve svém světě, ne v tom našem, reálném. Zasazení do historických událostí mi vůbec nepasovalo k minulému ději, postavám.....vlastně ke všemu. Také jsem zde postrádala alchymii, bylo jí tu po čertech málo. Celkově je to pro mě zklamání a jsem ráda za Brotherhood.(1.10.2012)

no ak by som mal byt moc kriticky tak film nedosahoval uroven serialu ani zdaleka..mozno to je aj tym ze uz to bolo skratka o niecom uplne inom ako cely serial..ale na druhej strane je to priame pokracovanie FMA cize ak by som to mal hodnotit ako celok spolu so serialom muselo by byt este vela zlych pokracovani aby som nedal celych 5 hviezd..a nebolo to zasa az take zle..film samotny tak za 3,5-4 ale ako vravim urcite ich nedam do hodnotenia :) a aj ten koniec bol v pohode :)(8.3.2009)

• - Film, který natáčí Fritz Lang v ateliérech studia UFA, je Nibelungové: Smrt bohatýra (1924). (HellFire)

• - Vůdce King Bradley má v této realitě zastoupení v režisérovi jménem Mabuse. Jak se ale později ukáže, toto není jeho pravé jméno. Edward nakonec zjistí, že pravé jméno Mabuse je Fritz Lang. Nejde o shodu jmen. Tento režisér rakouského původu skutečně žil v letech 1890-1976. Ve filmu je popisován jako Žid, ve skutečnosti byla Židovkou jeho matka, která později konvertovala ke katolíkům. Jméno Mabuse je převzato z Langova filmu Doktor Mabuse, dobrodruh (1922). (HellFire)

• - Ve filmu je také popisován tzv „pivní puč“ - neúspěšný pokus Adolfa Hilera o svržení německé vlády, který se odehrál 8. a 9. listopadu 1923. (HellFire)