Dokonalý trik

The Prestige

Dokonalý trik

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2006, 130 min

Christopher Nolan snad neumí natočit špatný film. Po atmosféricky hutném Mementu a snad ještě hutnější Insomnii přišel s třetím "komorním" filmem a zde jen trochu ubral na hutnosti a přidal na napětí a originalitě. Nemusím snad psát, že vzhledem k obsazení je se na co dívat - co postava, to neuvěřitelný výkon jejího představitele/ky. Hugh Jackman u mě zatím nemá status Wolverinea (viděl jsem jen Origins), a tak jsem skutečně viděl jen Hugh Jackmana. Nutno podotknout, že herecky naprosto všechny převyšuje o dva žirafí krky a Christian Bale tak opět musí jen přihlížet, jak jej někdo jiný herecky naprosto zastínil. Pro mě se jedná o jeden z nejlepších počinů roku 2006 a jeden z nejoriginálnějších zážitků posledních let. Pane Nolane, ještě chvíli a budete moje jednička.(9.1.2010)

Scénář je překotný, hodně se v něm mluví a hodně se toho stane, až tolik, že si nepamatujeme jména hlavních figur. Herci jsou nevýrazní (možná až na Christiana Balea), ale aspoň, že Scarlett Johansson je krásná. A závěrečný "výlet" do vod sci-fi a jedno klišé, těžké jak kláda, mi nepřidalo. Byl jsem...(z)klamán? Christopher Nolan není sice můj kdo ví jak oblíbený režisér, ale že se budu tak často dívat v kině na hodinky, jsem vážně nečekal.(9.3.2007)

Bravúrne komponovaný film. Ten spôsob podania príbehu ma naozaj nadchol. Bohužiaľ, samotný príbeh už taký úžasný nie je. Minimálne v závere - s tými rozuzleniami mám fakt problém a prinútili ma nakoniec strhnúť jednu hviezdičku. To sci-fi mi vadí, nechcel som, aby v tom bolo sci-fi. Táto výhrada je čisto subjektívna, druhá bude objektívna: druhé rozuzlenie (týkajúce sa Baleovej postavy) som tušil už niekde v polovici filmu a do konca som dúfal, že nedostanem tú najklasickejšiu, najotrepanejšiu formu "deus ex machina". Bohužiaľ, presne to som dostal. Škoda. Možno keby som toto klišé nevytušil už asi tak hodinku pred "prekvapivým rozuzlením", tak by som si to bol vychutnal, ale toho musel prekuknúť aj priemerne bystrý divák.(29.5.2007)

Hoci Prestige v podstate nie je komplikovaným filmom, celkom iste budete mať problémy orientovať sa v deji. Napokon Christopher Nolan dokazal aj z jednoduchého príbehu v Memente vytvoriť na chápanie mimoriadne náročnú záležitosť, tým že nechal dej odvíjať od konca a aj jeho najnovší počin je spracovaný tak, aby divák veľký zvrat v závere prehliadol čo najneskôr. Jeho logika je pritom nespochybniteľná ale i tak prekvapí, hoci riešenie je jednoduchšie ako by sa dalo čakať. Naprek tomu som však mal po skončení rozporuplné pocity. Dokonalý trik nepochybne stojí za to ale dokonalým nie je a spomínaný zvrat nemusí sadnúť každému. O tom že je Nolan veľkým režisérom si však nedovolím pochybovať.(17.2.2007)

Jak to u jiných filmů jde docela lehce, popsat Dokonalý trik je fuška, protože jeho rajc není jen v spletitém příběhu a atmosféře kulis, triků a fantastických udělátek, ale především v napětí mezi dvěma rivaly - je opojné sledovat bizarní průběh jejich vztahu, variabilitu jejich niter i to, na kterou stranu se stěhuje jazýček na vahách sympatie. Herecký ansámbl taktéž nelze než vychválit.(9.3.2007)

• - Nikola Tesla (David Bowie) je v tomto filmu označován za "Doktora", přičemž svůj první doktorát získal až v roce 1908, tedy o dekádu později, než se děj filmu odehrává. (cihlenka)

• - V rámci přípravy na film scenárista Jonathan Nolan dokonce navštívil Colorado Springs, aby mohl některé scény, které se zde měly odehrávat, vypilovat do co největší dokonalosti. (Terva)

• - Spoiler: Zbraň, kterou Robert Angier (Hugh Jackman) zabil svého "klona" ze stroje od Nikoly Tesly (David Bowie), je Webley Mk IV. (Velorahex)