Dokonalý trik

• Nizozemsko

The Prestige

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2006, 130 min

Jak to u jiných filmů jde docela lehce, popsat Dokonalý trik je fuška, protože jeho rajc není jen v spletitém příběhu a atmosféře kulis, triků a fantastických udělátek, ale především v napětí mezi dvěma rivaly - je opojné sledovat bizarní průběh jejich vztahu, variabilitu jejich niter i to, na kterou stranu se stěhuje jazýček na vahách sympatie. Herecký ansámbl taktéž nelze než vychválit.(9.3.2007)

Film, který mi napoprvé připadal jako jednorázové kouzelnické číslo. Dokonce jsem pochyboval, že se k němu kdy vrátím. Od té doby to dělám každý rok a tahle jiskřivá narativní hra, která žongluje s perspektivou vyprávění a vzrušujícím způsobem tematizuje mystérium tvorby i křehké pouto iluzionisty a publika, nakonec prokázala větší vitalitu než kterýkoli jiný Nolanův film. Víc než kde jinde tu totiž architektura vyprávění slouží postavám. S každou změnou perspektivy se pozměňuje i vztah diváka k nim, hodnocení jejich posedlosti i emocionální naladění k hlavním motivům. Pointa s "akváriem-tajemstvím" je možná skromná,ale v jádru geniální. Dílo skutečného mága. Kontinuální grower.(5.1.2007)

napsat komentář k filmu tohohle rozměru je opravdu těžký... už tu sedím nějaký čas.. a napadá mě jen jediná otázka: "Proč??" Je vůbec možný, aby mezi dvěma osobama vznikla takováhle nenávist a posedlost na život a na smrt?? Úplně neuvěřitelně si s námi pan Nolan hraje... vtahuje nás do dění a vy nevíte s kým máte sympatizovat.. v jedné chvíli nenávidíte Balea a hned v zápětí zase Jackmena.. a až film skončí tak si stejně nevyberete... úžasná práce s dějem a střihem... oživení v podání flashbacků Vás nenechá na pokoji.. a k tomu více časových linií.. ani chviličku se nenudíte... pořád přemýšlíte, jak to asi bude... co bude dál..v čem se skrývá to kouzlo... vymýšlíte různé návrhy a na konci stejně zjistíte, že ani jeden nebyl správně.. nic se nezdá tak já má být... a co všechno si vyžádal jeden obyčejný trik.. naprosto strhující příběh dvou mužů, které obklopují další podstatný osoby a defakto tahají za nitky ;) a konec, kde se vysvětlí všechny nezodpovězené otázky byl na místě.. a kdo by si raději zapřemýšlel.. zůstavají tu malinké otázečky.. jaký teda ten uzel uvázal.. kde skončila Olivie.. a proč Sára nevěděla o svém muži úplně všechno?? a našla bych i další.. to bych ale prozradila víc než bych chtěla :) opravdu Nolan odvedl skvělou práci... a pomalu a jistě se z oblíbených režisérů dostal do nejoblíbenějších... jen co mi film zkazil 5* hodnocení.. je stroj, který pan Tesla vyrobil... kdyby vymysleli lepší nápad jak provést trik ze strany Jackmena.. mělo by to asi lepší strhující konec... ale i tak je 4 a půl* no co..třeba se dočkáme pokračování :-D(10.4.2009)

A půl. Nejsem si přesně jista tím, co jsem skutečně viděla. Jsem si však jista, že se jednalo o zcela mistrovský a magický Dokonalý trik. Tento film je tak dokonale propracovaný a záhadný, se všemi nepochopitelnými a fascinujícími skutečnostmi, zákoutími, klamy, činy a postavami. Hereckou excelenci zajišťují "mágové" Hugh Jackman a Christian Bale, spolu s Michaelem Cainem. Potěší půvabně krásná Scarlett Johansson a David Bowie coby génius Tesla. Počas sledování jsem vzpomínala na Iluzionistu a čekala, jak grandiózní, nečekané a geniální bude zakončení a vysvětlení celého tohoto kouzelnického souboje. Závěr mě sice nijak nešokoval, ale zato vyvolal spokojený dojem nad vydařeným završením. Stejně jako vyvolal spousty otázek, domněnek, které bloudí ukrytými cestičkami v nekonečném bludišti prolínajících se skutečností a mystérií. A toto všechno velmi sebevědomě a účinně útočí na divákovu mysl a pohrává si s ní. Nolan ho svým příběhem nechává bloudit ve svých vlastních vizích a představách, aby mu v závěru úhledně předložil něco zcela úplně jiného. Mnohem většího a spletitějšího. Divák tedy tápe a nechápe i nadále. A pokud se naivně domníváte, že po konci Vám bude vše zcela jasné a vaše mysl bude opět čistá, hluboce se mýlíte. Budete zadumáni a ztraceni v samotném ději a budete se snažit přijít na vše tak, aby to dávalo smysl. Jenže to se Vám nejspíš vůbec nepovede. Vy sami jste totiž součástí tohoto triku. Triku, kde smysl dává všechno a zároveň nic, kde se Vám odhalí všechno a zároveň všechno zůstane skryto, kde byste měli věřit i nevěřit všemu, co vidíte, a kde se jednoduché věci krystalizují do složitých a nepochopitelných. Skutečnost se může stát pouhou iluzí. A iluze se může "vtisknout" do reality. To je ten Dokonalý trik od toho nejgeniálnějšího kouzelníka, jakého jste zřejmě kdy viděli. Od Christophera Nolana. Je to důmyslné, chytré, působivé, velkolepé a celkově velmi přitažlivé.(16.8.2011)

Scénář je překotný, hodně se v něm mluví a hodně se toho stane, až tolik, že si nepamatujeme jména hlavních figur. Herci jsou nevýrazní (možná až na Christiana Balea), ale aspoň, že Scarlett Johansson je krásná. A závěrečný "výlet" do vod sci-fi a jedno klišé, těžké jak kláda, mi nepřidalo. Byl jsem...(z)klamán? Christopher Nolan není sice můj kdo ví jak oblíbený režisér, ale že se budu tak často dívat v kině na hodinky, jsem vážně nečekal.(9.3.2007)

• - Ricky Jay ztvárnil ve filmu kouzelníka Miltona a na place byl magickým poradcem hlavních představitelů. (imro)

• - Scarlett Johansson a Hugh Jackman sa v roku 2006 stretli v dvoch filmoch, dokonca s rovnakou kúzelníckou tématikou. Tým druhým je Sólokapor. (HUMOOOO)

• - Bratři Nolanovi psali scénář k filmu celých 6 let. (imro)