Dokonalý trik

The Prestige

Dokonalý trik

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2006, 130 min

Mistr nad mistry, Christopher Nolan, učí jak vyprávět. Svůj magický příběh vypráví adekvátně magickým způsobem, umí zaujmout, imponovat, vtáhnout, zmást, působit chytře i přechytračit. Celý film lze pojmout jako jedno veliké dvouhodinové kouzlo, u kterého divák postupně zatajuje dech, mizí mu okolní svět a po závěrečném "the prestige", omámen, téměř pochybuje o reálném světě. Dokonalost Dokonalého triku ještě podtrhuje výborná herecká posádka v čele s Balem, směle stoupajícím na vrchol, Cainem, který už na něm dávno je a vyspělě ne-x-menovským Jackmanem. PS: A jako vždy u Nolana, hutná atmosféra a obrovské množství detailů zaručí parádní divácký požitek i na opakované zhlédnutí. 10/10(12.8.2008)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Tohle zrovna nebyl můj šálek čaje. Scénář byl překombinovaný, že jsem se ztrácel a chvílemi i nudil. Dost dlouho mi trvalo, než jsem odlišil, kdo je kdo. Pak se - najednou - objeví Nikola Tesla a trik, který není trikem, ale dosud nepoznaným zázrakem fyziky popírajícím známé přírodní zákony. Na tom je postavena pointa, a druhá pointa přijde nakonec - abraka dabra - jako od Hercula Poirota. Film má ovšem i mnohé klady, například výprava je dobrá. Za mne však mohu dát jen průměrné hodnocení. Trailer: http://www.csfd.cz/film/223160-dokonaly-trik-prestige-the/videa/(14.2.2009)

Tenhle film mě zprvu moc nelákal, ale nakonec mě chyt daleko víc než jsem čekal.Souboj mezi Hughem Jackmanem a Christianem Balem (mimochodem oba opět skvelí) o nejlepšího kouzelníka a nejlepší trik byl fak výživnej a po takovým dost nudným začátku to bylo opravdu parádní vysvobození a ani nevadilo, že trvalo docela dlouho to jejich přetahování a nevraživost, protože je to založený na dobrým scénaři, který nestaví jenom na rivalitě, ale i na jiných okolnostech, který ty dva kouzelníky rozdělí. Taky se mi líbilo, že ač se film docela často bez upozornění přenáší v čase, tak jsem se ani na chvilku neztrácel v ději, to svědčí o dost dobře propracovaným scénáři, sice bych trošku vytknul rádoby šokující konec, protože já sem si toho šokujícího odhalení všimnul daleko dřív, než se to Nolan rozhodl odhalit a taky sem fandil jinýmu kouzelníkovi než kterej "vyhral", takže mě to moc nepotěšilo, ale jinak byla závěrečná půlhodina dokonale promyšlená. Pro mě je to něco mezi 4* a 5*, ale nějak si nemůžu pomoct, podle mě, i když to teda neni úplně dokonalý a svý mochy to rozhodně má, tak si to nakonec slabších 5* zaslouží(18.1.2007)

Rozpočet $40milionovTržby USA $53,089,891Tržby Celosvetovo $109,676,311Tržby za predaj DVD v USA $46,041,455 //počet predaných kusov 2,689,847║ Spisovateľ Christopher Priest položil svojim knižným dielom základný kameň pre dokonalé spracovanie filmu od Christophera Nolana, z vnútorne silným strhujúcim dejom a s bravúrne gradujúcim napätím v okamžikoch keď sa dej nachádza na pódiu divadla.Po celý čas nám príbeh ponúka vďaka prestrihom v deji veľa otázok a práve preto aby sme dostali správne odpovede musíme si položiť otázku – Pozeráme sa pozorne?Herecké obsadenie je ako už býva u Nolana zvykom famózne a to nie len čo sa týka hereckých mien ale v prvom rade ich výkonov. Na začiatok spomeniem herecký výkon Hugha Jackmana v úlohe kúzelníka Roberta Angiera, dokázal naplno prejaviť svoj talent, tejto postave dodal vnútorné čaro plné roztrieštených pocitov a následných krutých reakcii, jeho postava sa nakoniec stala aj po hereckej stránke rovnomerne súperiaca s výkonom Christiana Bale ten ako kúzelník Alfred Borden vytvárajúci si vlastné triky je stále prenasledovaný svojim skúpim súperom. Aj vďaka výborne prešpikovanému scenáru sa Jackman a Bale po hereckej stránke stávajú jednou z najvyrovnanejších hereckých dvojíc v histórii celej kinematografie. (Najviac ma mrzí že dosť nedocenených.) Významnú úlohu si tu zahral v poslednej dobe dosť preferovaný Michael Caine v úlohe Cuttera ako technika cez triky, trošku menší priestor dostala Scarlett Johansson v úlohe asistentky Olivie postupne slúžiacej obidvom kúzelníkom ale aj tak dokázala zaujať svoje príbehové miesto tak aby nebola len nejakou peknou okrasou akú v príbehu na prvý pohľad predstavuje, jej postava sa stáva jedným z príbehových spojív. Pre úlohu Nikolu Tesla mal byť ako stvorený aspoň podľa Nolana David Bowie a s vážnym stojickým výrazom určite vo svojej úlohe ani nesklamal, tak ako jeho asistent Alley v podaní Andy Serkisa. Vo vedľajších úlohách sa ešte objavili Piper Perabo ako Angierová priateľka Julia McCullough a Rebecca Hall ako Bordenová manželka Sarah. "Svet kúziel a čarov doteraz nemal veľkolepejšie stvárnenie." /videl v kine 2x: 100%/(16.11.2007)

Nikdy jsi nepochopil, proč to děláme. Publikum zná pravdu. Svět je jednoduchý. Plný utrpení. Tvrdý... tvrdý skrz naskrz. Ale když je dokážeš ošálit, i kdyby jen na sekundu, pak v nich vyvoláš údiv. A pak...pak uvidíš něco velmi výjimečného...... Naozaj dobrá dobová atmosféra, kvalitné herecké výkony a jedinečne napísaný a miestami naozaj prekvapivý scenár. Emotívne je to však veľmi chladné a aj veľké dejové zvraty a rozuzlenia tým pádom nemajú až tak veľký dopad na diváka. Inak však kvalitne vymyslené. Dokonalý trik ale nie je dokonalý film.(21.8.2011)

• - Spoiler: Zbraň, kterou Robert Angier (Hugh Jackman) zabil svého "klona" ze stroje od Nikoly Tesly (David Bowie), je Webley Mk IV. (Velorahex)

• - Bordenovo (Christian Bale) dítě hrála dcera režiséra Christophera Nolana. (Sartorius)

• - Přestože se děj odehrává převážně v potemnělém Londýně, natáčelo se výhradně v Los Angeles, ve kterém našel produkční designér Nathan Crowley a jeho tým během příprav na filmování téměř sedmdesát míst, které se Londýnu koncem 19. století podobají. (Siriuss)