Dokonalý trik

The Prestige

Dokonalý trik

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2006, 130 min

Neumím vytáhnout králíka ani jinou havěť z klobouku, spojit čínské kruhy ani proměnit Coca colu v Pepsi, ale kouzelníci vždy probudí mou zvědavost. A tady jsou hned dva a pohybují se někde na tenké hraně mezi dokonalým trikem a opravdovým kouzlem. Jejich čarování mě hrozně bavilo, ale mimo vystoupení jsem až tak moc zábavy nenašel. Výjimkou je samozřejmě takřka zapomenutý génius Nikola Tesla, o němž bych si dovolil odcitovat větu z knihy Tesla World: "Mezinárodní koncerny nedopustí průmyslové využití Teslových objevů, aby tím neohrozili svou existenci." A já bych hrozně chtěl umět vykouzlit ohromný dav lidí, který majitele těchto koncernů bude defenstrovat z oken jejich mrakodrapů.(20.11.2015)

Objektivně možná mistrovské dílo, subjektivně přeceňovaný konceptuální vehikl a ve výsledku paradox jenom zdánlivý. Kdo se na film dívá „objektivně“ (= naratolog), za dobrý film prohlásí takový, který splňuje relativně exaktní hlediska narativní rafinovanosti a vytříbenosti, zatímco opravdu klíčové kategorie „dobrých postav“ a „dobré režie“ se v jeho očích pro jejich větší náchylnost k subjektivním soudům zdiskreditovaly. Čímž ale dotyčný riskuje, že bude křepčit nad špatnými – v našem případě průměrnými – modlami. Nolan odjakživa vynikal spíš jako konceptuální umělec, než jako dobrý (= efektivní) režisér, jemuž se dodnes nepodařilo vytvořit jedinou plnokrevnou, resp. sympatickou postavu. (1) Je-li narativní struktura filmu při své vrstevnatosti a systematickém odkrývání informací pozoruhodně plynulá a přehledná, potom sofistikovanost, s jakou prorůstá s klíčovým motivem filmu (zdvojování), ji zároveň dělá velmi předvídatelnou: veškeré finální triky filmu odhalíme dlouho předem. (2) Je-li odtažitá ambivalentnost obou hlavních postav Nolanovi metodou, opět systematicky harmonizovanou s námětem a narativní stavbou filmu, jejich odtažitost to nijak nesnižuje: oba hrdinové jsou ve svých inženýrovaných protikladech „nespojití“ a ploší. (3) Je-li dalším z klíčových témat filmu posedlost, Nolanův matný styl a vedení herců posedlost neevokují ani omylem: aseptičnost filmu je jeho největší slabinou a zároveň tím, co Nolana odděluje od velkých režisérů. Tím, že maximum pozornosti věnuje komunikaci zápletky, odbývá všechno ostatní [emoce, vášně, vedlejší postavy, drobnokresbu místa, doby a řemesla hrdinů, motivy typu protikladu iluzí a skutečných kouzel atd.], čili výsledkem je jakési technokratické puzzle. Takže i s rizikem, že budu znít jako chronický kontrarián, tvrdím, že dokud Nolan nenajde přesvědčení pro své postavy, bude jeho zaujetí vybroušenou narativní formou víceméně akademickou kvalitou. 3 1/2.(27.1.2007)

Nikdy jsi nepochopil, proč to děláme. Publikum zná pravdu. Svět je jednoduchý. Plný utrpení. Tvrdý... tvrdý skrz naskrz. Ale když je dokážeš ošálit, i kdyby jen na sekundu, pak v nich vyvoláš údiv. A pak...pak uvidíš něco velmi výjimečného...... Naozaj dobrá dobová atmosféra, kvalitné herecké výkony a jedinečne napísaný a miestami naozaj prekvapivý scenár. Emotívne je to však veľmi chladné a aj veľké dejové zvraty a rozuzlenia tým pádom nemajú až tak veľký dopad na diváka. Inak však kvalitne vymyslené. Dokonalý trik ale nie je dokonalý film.(21.8.2011)

Christopher Nolan je čím dál diskutovanější režisér. Jedni ho kritizují, druzí milují a ti ostatní se zdržují hodnocení a potichu se těší na jeho další film. Dokonalý trik přišel po velkém úspěchu Batmana (kritici chválili, diváci chodili...takže to je úspěch). Nelehkou situaci si Nolan raději napsal sám a neprohloupil. Sehnal si dva herce, které by chtěl každý režisér v jednom filmu. Hugh Jackman už není jen Wolverin co běhá jak Singer nebo Rattner pískají, ale stal se z něj herec první třídy po kterém se můžou režiséři utlouct. Proti němu stojí Christian Bale. Někým oblíben, ostatními nenáviděn, ale rozhodně výborný herec. K nim se rád připojil nestárnoucí a stále úžasná Michael Caine s dvěma krásnými herečkami, zatím poměrně málo známou Piper Perabo a už světoznámou hvězdou první velikosti Scarlett Johansson. Malou roličku si po delší době zahrál občasný herec, ale stálý zpěvák David Bowie. Úchvatné obsazení, které by však bez skvělé režie Nolana nebylo ničím. Nolan perfektně vystavěl svůj film na přátelství, které se po smrti ženy milované oběma muži změnilo v pomstu a nenávist. Dokonalý trik je úžasně vystavěný, vygradovaný, atmosféricky vytříbený a plný úžasných hereckých výkonů. Jeho délka je možná trochu větší než je obvyklé, ale film je opravdu napěchován nápady a dokonalým provedením. Často je diskutovaný závěr, v kterém se vše natvrdo řekne a ukáže. Pro jistou část lidí je to dobře, protože ne každému by vše došlo a druhou část lidí zamrzí, že tak chytře napsaný film musí uvadnout v primitivním přímočarém vysvětlení všech jeho tajemství. Osobně si přímo myslím, že to byl zásah studia, ale to ví asi jen pár lidí včetně režiséra. Film i s tímto koncem patří mezi to nejlepší co bylo natočeno v roce 2006 a doufám, že jeho kouzla vydrží i na mnoho dalších podívání. Nejlepší kouzelnický trik kinematografie, nebo znáte lepší?(18.2.2007)

Nolanův film je tak trochu jako kouzelnícké kejkle, o kterých vypráví. Nejprve nám předvádí věci zcela obyčejné - dva muže, kdysi přátele, mezi nimiž nyní zuří rivalita nejtěžšího kalibru. V druhé části nám tito muži začnou předvádět věci, nad nimiž zůstává rozum stát. V okamžiku, kdy nastupuje vyvrcholení, skutečný šok, "the Prestige"... Začíná první velké zklamání roku 2007. Dlouho se Dokonalý Trik tvářil jako majstrštyk nejtěžšího kalibru... Zrada nastala v okamžiku, kdy se projevila pointa. 2 šokující odhalení, každé zvlášť na jednoho z hlavních protagonistů hází zpětně na celý film přímo monstrózní stín, který nezachraní ani několik opravdu velkolepých záběrů a scén (velkolepost je spojena s jejich jednoduchostí a genialitou, nikoliv montrózností). Co se herců týče, Jackman je skvělý, Caine jakbysmet, Bowie velmi zajímavý, Christian Bale mne ovšem zcela zklamal, což považuji za další velké klopýtnutí, které Nolanův film definitivně shazují až kamsi na hranici 3 a 4 hvězdiček. P.S. Motiv ptáčku, obětovaných ve prospěch efektu, aplikovaný na vyšší úroveň je geniální! UPDATE Na podruhé konečně vyplyne dokonalá promyšlenost tohoto snímku, který s v ničem nezadá s pozdějším Inception. Tohle není jen film. To je fascinující veledílo!!!(6.1.2007)

• - Snímek získal dvě nominace na Oscara – za kameru (Wally Pfister) a výpravu (Nathan Cowley, Julie Ochipinti). (imro)

• - Chung Ling Soo je reálná osoba, která zemřela, když se trik s chytáním kulky nevydařil. (imro)

• - Spoiler: Zbraň, kterou Robert Angier (Hugh Jackman) zabil svého "klona" ze stroje od Nikoly Tesly (David Bowie), je Webley Mk IV. (Velorahex)