Dokonalý trik

The Prestige

Dokonalý trik

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2006, 130 min

Nikdy jsi nepochopil, proč to děláme. Publikum zná pravdu. Svět je jednoduchý. Plný utrpení. Tvrdý... tvrdý skrz naskrz. Ale když je dokážeš ošálit, i kdyby jen na sekundu, pak v nich vyvoláš údiv. A pak...pak uvidíš něco velmi výjimečného...... Naozaj dobrá dobová atmosféra, kvalitné herecké výkony a jedinečne napísaný a miestami naozaj prekvapivý scenár. Emotívne je to však veľmi chladné a aj veľké dejové zvraty a rozuzlenia tým pádom nemajú až tak veľký dopad na diváka. Inak však kvalitne vymyslené. Dokonalý trik ale nie je dokonalý film.(21.8.2011)

"Není důležité kdo zmizí v bedně, ale kdo se objeví." Posedlost čímkoli dokáže každého přivést až ke zkáze, ale co když nevyhnutelným a temným výsledkem vašeho snažení není ani smrt, ale ani vysvobození? Nemám rád samoúčelné zvraty, nemám rád pointy vycucané z prstu a už vůbec nemám rád ten pocit, když se mě tvůrci pokouší lacině přechytračit. Ale co když někdo předloží několik vyčerpávajících point, které vás neunaví a naopak jich budete chtít ještě víc? Už chápu, co trvalo bratrům Nolanovým na tomhle scénáři tak dlouho, protože promyslet příběh (byť na základě románu) do všech důsledků muselo stát spoustu sil. A pozorovat Bordena s Angierem, to je téměř vrchol diváckého blaha. Děkuji tvůrcům, že dokonalá hláška "Díváte se pozorně?" naštěstí nemá opodstatnění audiovizuálního, ale přemýšlivého druhu. Kdyby jen záleželo na objevení několika obrázků, trik už by napodruhé fungovat nemohl, takhle opravdu vše záleží jen na vypravěčích. Divák pak zůstává bezmocný jako pod zámkem ve vodní nádrži.(11.1.2007)

Absolutní slast pro každého naratologa (to jest ten, kdo hledá potěšení v samotném vyprávění) avšak mě nechal tento "dokonalý" film spíše chladným. Potěšení ze sledování tohoto komplikovaného vyprávění, které je doopravdy božské, v polovině již omrzí, takže zbytek filmu táhne ono soupeření dvou mágů, na které se opravdu dobře dívá. Vzhledem k tak promyšlenému příběhu zamrzí tolik doslovný závěr. Nolanovi přeji víc takových filmů, u Batmana zahazuje jenom svůj talent. Avšak dokonalý film nezaručí vždy dokonalý zážitek.(12.7.2007)

Tenhle film mě zprvu moc nelákal, ale nakonec mě chyt daleko víc než jsem čekal.Souboj mezi Hughem Jackmanem a Christianem Balem (mimochodem oba opět skvelí) o nejlepšího kouzelníka a nejlepší trik byl fak výživnej a po takovým dost nudným začátku to bylo opravdu parádní vysvobození a ani nevadilo, že trvalo docela dlouho to jejich přetahování a nevraživost, protože je to založený na dobrým scénaři, který nestaví jenom na rivalitě, ale i na jiných okolnostech, který ty dva kouzelníky rozdělí. Taky se mi líbilo, že ač se film docela často bez upozornění přenáší v čase, tak jsem se ani na chvilku neztrácel v ději, to svědčí o dost dobře propracovaným scénáři, sice bych trošku vytknul rádoby šokující konec, protože já sem si toho šokujícího odhalení všimnul daleko dřív, než se to Nolan rozhodl odhalit a taky sem fandil jinýmu kouzelníkovi než kterej "vyhral", takže mě to moc nepotěšilo, ale jinak byla závěrečná půlhodina dokonale promyšlená. Pro mě je to něco mezi 4* a 5*, ale nějak si nemůžu pomoct, podle mě, i když to teda neni úplně dokonalý a svý mochy to rozhodně má, tak si to nakonec slabších 5* zaslouží(18.1.2007)

Na pohľad jednoducho vyzerajúci príbeh sa vďaka tvorcom stal niečím perfektným. Už v prvej polovici filmu mi došlo, že Nolan, podobne ako vo filme Memento, si bude zakladať na totálnom rozbití divákovej predstavivosti a bude sa ho snažiť priviesť k úplnej dezilúzii, čomu nasvedčuje scenár a hlavne tri časové roviny. Tie splynú v samom závere úplne dokonale. Samotný záver však dokonalý až tak nebol. Aj keď ku koncu som asi trikrát myslel, že v danom momente už film skončí a on nás stále ťahal len za nos. O hercoch snáď písať nemusím. Ťažko však uspokojí len jedným vzhliadnutím. Ja by som ho kvôli pár zamotaným detailom rád videl znovu. 85%.(20.3.2007)

• - Christopher Nolan měl nejprve problémy přesvědčit Davida Bowieho, aby přijal roli Nikoly Tesly. Nakonec zafungoval starý a spolehlivý trik - "Jste jediný, kdo se téhle role může zhostit." (xjane)

• - Zvuková stránka filmu byla pečlivě rozebrána v knize „Umění filmu; Úvod do studia formy a stylu“ od Davida Bordwella a Kristin Thompsonové. (Brousitch)

• - Knižní předloha „Nežádoucí efekt“ od Christophera M. Priesta u nás byla vydána nakladatelstvím TRITON ve stejném roce, kdy vznikl film. (Geriel)