Pro Roberta Angiera a Alfreda Bordena byl svět iluzí a kouzelnických triků vším. Jako začínající kouzelníci se přátelili, přestože byli každý jiný, a už tehdy spolu soutěžili a předháněli se v tom, kdo londýnskému publiku na přelomu 19. a 20. století předvede lepší číslo. Vzájemný respekt, snaha odhalit triky toho druhého a přijít s něčím lepším, však postupně přerůstají v posedlost, která je nutí překračovat pravidla a mění rivalitu v boj, vedený všemi prostředky, včetně lásky ke krásné asistentce Olivii. Neštítí se krást si vzájemně kouzla, drobnými sabotážemi si kazit vystoupení, ale také se vzájemně zrazovat a napadat. Zejména poté, co Borden přijde s úžasným a do té doby nevídaným kouzlem, nazvaným Přenesený muž. Angier se rozhodne jeho trik za každou cenu odhalit nebo napodobit, což se mu opravdu povede, a protože je obratnější a dokáže svá kouzla lépe prodat publiku, je jeho vystoupení brzy úspěšnější. Vzájemná rivalita je ovlivňuje a zasahuje do životů jejich blízkých se stále vážnějšími, až tragickými následky. Významnou roli hraje také vynálezce Nikola Tesla, který po dlouhém naléhání sestrojí pro Angiera nebývalý stroj, který kouzelníkovi umožní předvádět úžasné číslo, jež je však spojeno s velmi krutým tajemstvím. (TV Nova)

Trailer 2

Recenze (2 102)

Lima

4 a půl*. Návrat k rafinovanému vyprávění a určitě nejlepší Nolanův film od MEMENTA. Zamrzel jen doslovný závěr. Kdyby místo polopatické vysvětlovačky Nolan použil elegantější řešení, třeba v podobě náznaků a potrápil tak divákovy závity, byl by to ´dokonalý´ zážitek. Nicméně s každým přibyvším filmem dvojky N+N platí, že "nápady bratří Nolanů míti, filmařskými legendami v budoucnu býti". Trumfem je každopádně herecké obsazení - moc pěkná role Michaela Cainea, až nelidsky charismatický David "Tesla" Bowie a především Christian Bale - herec mnoha tváří a všechny mu věříte. Když nahodí svůj typický lišácký úsměv, hned byste s ním zašli na pivko, naopak před jeho zlověstným výrazem byste nějraději zalezli někam pod stůl :o). Atmosféra je mňamózní, samostatnou kapitolou jsou zde použité dekorace, ty by zasloužily nějaké speciální filmové ocenění. ()

kleopatra

Jak to u jiných filmů jde docela lehce, popsat Dokonalý trik je fuška, protože jeho rajc není jen v spletitém příběhu a atmosféře kulis, triků a fantastických udělátek, ale především v napětí mezi dvěma rivaly - je opojné sledovat bizarní průběh jejich vztahu, variabilitu jejich niter i to, na kterou stranu se stěhuje jazýček na vahách sympatie. Herecký ansámbl taktéž nelze než vychválit. ()

kOCOUR

Nolan ve svých starých dobrých botách komorního příběhu, ověšen hodinářskými hereckými výkony a neortodoxní perspektivou vyprávění. Hluboko zapuštěná esence toho, co dělá film dobrým filmem, jen zbytečně kontrastuje se závěrečnou polopatičností. Ve výsledku nicméně o dost lepší než Batman začíná a chvílemi skutečně divácky dokonalé. ()

Gemini

Nolan tentokrát natočil film, který se obvykle označuje jako "poctivé řemeslo". Nenapadá mě lepší výraz pro to, že velké zvraty se sice konají a není jich málo, ale žádný vám nevyrazí dech. Jistě, Nolan vás tahá za nohu tak, abyste si mysleli, že je vám to celé jasné a ono je to zatím celé takové jakési onaké. Tleskám práci s postavami, přesněji řečeno tomu jak se nevyhnutelně s vývojem příběhu mění vztah diváka k hlavním hrdinům. Tleskám i skutečně brilantní sci-fi vložce, která otvírá rozměr vztahu iluzionistické "magie" a "skutečné" magie, jakož i Davidu Bowiemu, jehož pan Tesla jako by si na chvíli odskočil z nějaké extrémně seriózní Verneovské variace. Myšlenka "když dva dělají totéž, není to vždy totéž", teorie kouzelnické práce mistrně podaná Michaelem Cainem, skvěle scénáristicky skloubená témata a pár dalších věcí, které se bez nežádoucího vyzrazování děje nedají ani nazvat - a přece jen to někde drhne. Přes všechny vyjmenované (i nevyjmenované) klady není výsledný efekt tak působivý jako u jiných Nolanových filmů a Scarlett Johanssonová tu taky tak nějak hraje jen proto, aby hrála. Poslední dějový veletoč už byl podle mě trochu přes čáru, no zkrátka tentokrát to na plný počet není. Je to "jen" na velmi solidních osmdesát procent a poznámku, že stále je co objevovat a obdivovat. Nakonec mě Prestige o své dokonalosti třeba přesvědčí. Update 2013: Anebo taky nepřesvědčí. Viděl jsem to šestkrát, s dabingem i bez, opravdu mě to baví, ale je to pořád "jen" ta osmdesátka. ()

Galadriel

Film, ve kterém budete celou dobu tápat, přemýšlet, co je pravda a vymýšlet další a další teorie s tím, jak se bude příběh dál a dál rozvíjet aby vám nakonec pointa vyrazila dech a donutila vás přinejmenším přemýšlet o tom, jak to do sebe všechno dokonale zapadlo nebo dokonce jít a okamžitě si pustit film znova. Abyste se přesvědčili, jestli byl scénarista opravdu tak geniální, abyste si ověřili logiku, abyste znova nasákli tou skvělou atmosférou, abyste zjistili, co všechno jste přehlédli a jestli ono to všechno náhodou ještě není o něco složitější, než se na první pohled zdá. A taky abyste si znovu vychutnali dokonalé herecké výkony většiny zúčastněných (mimochodem u mě vede samozřejmě Alfred Christiana Bala a taky skoro epizodní postava Nikoly Tesly v podání téměř k nepoznání civilním Davidem Bowiem). ()

• Keď je prvýkrát zobrazené kúzlo "Prenesený muž" v podaní Alfreda (Christian Bale), divákovi nie je umožnené vidieť "prestige" ("vrchol"). Keď je počuť otvárajúce sa dvere na konci javiska a Alfredov dvojník chytí loptičku, Nolan ponecháva záber na Cutterovi (Michael Caine) a z celého kúzla robí záhadu, ktorú odkryje neskôr. (Biopler)
  • Ke konci filmu zvedne Alfred Borden (Christian Bale) svou dceru do náručí a na okamžik je v záběru jeho levá ruka, na které má herec všech 5 prstů, ač by měl mít pouze 3. (cihlenka)
  • Ricky Jay ve filmu ztvárnil kouzelníka Miltona a na place byl kouzelnickým poradcem hlavních představitelů. (imro)