Dokonalý trik

• Nizozemsko

The Prestige

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2006, 130 min

A půl. Nejsem si přesně jista tím, co jsem skutečně viděla. Jsem si však jista, že se jednalo o zcela mistrovský a magický Dokonalý trik. Tento film je tak dokonale propracovaný a záhadný, se všemi nepochopitelnými a fascinujícími skutečnostmi, zákoutími, klamy, činy a postavami. Hereckou excelenci zajišťují "mágové" Hugh Jackman a Christian Bale, spolu s Michaelem Cainem. Potěší půvabně krásná Scarlett Johansson a David Bowie coby génius Tesla. Počas sledování jsem vzpomínala na Iluzionistu a čekala, jak grandiózní, nečekané a geniální bude zakončení a vysvětlení celého tohoto kouzelnického souboje. Závěr mě sice nijak nešokoval, ale zato vyvolal spokojený dojem nad vydařeným završením. Stejně jako vyvolal spousty otázek, domněnek, které bloudí ukrytými cestičkami v nekonečném bludišti prolínajících se skutečností a mystérií. A toto všechno velmi sebevědomě a účinně útočí na divákovu mysl a pohrává si s ní. Nolan ho svým příběhem nechává bloudit ve svých vlastních vizích a představách, aby mu v závěru úhledně předložil něco zcela úplně jiného. Mnohem většího a spletitějšího. Divák tedy tápe a nechápe i nadále. A pokud se naivně domníváte, že po konci Vám bude vše zcela jasné a vaše mysl bude opět čistá, hluboce se mýlíte. Budete zadumáni a ztraceni v samotném ději a budete se snažit přijít na vše tak, aby to dávalo smysl. Jenže to se Vám nejspíš vůbec nepovede. Vy sami jste totiž součástí tohoto triku. Triku, kde smysl dává všechno a zároveň nic, kde se Vám odhalí všechno a zároveň všechno zůstane skryto, kde byste měli věřit i nevěřit všemu, co vidíte, a kde se jednoduché věci krystalizují do složitých a nepochopitelných. Skutečnost se může stát pouhou iluzí. A iluze se může "vtisknout" do reality. To je ten Dokonalý trik od toho nejgeniálnějšího kouzelníka, jakého jste zřejmě kdy viděli. Od Christophera Nolana. Je to důmyslné, chytré, působivé, velkolepé a celkově velmi přitažlivé.(16.8.2011)

Neumím vytáhnout králíka ani jinou havěť z klobouku, spojit čínské kruhy ani proměnit Coca colu v Pepsi, ale kouzelníci vždy probudí mou zvědavost. A tady jsou hned dva a pohybují se někde na tenké hraně mezi dokonalým trikem a opravdovým kouzlem. Jejich čarování mě hrozně bavilo, ale mimo vystoupení jsem až tak moc zábavy nenašel. Výjimkou je samozřejmě takřka zapomenutý génius Nikola Tesla, o němž bych si dovolil odcitovat větu z knihy Tesla World: "Mezinárodní koncerny nedopustí průmyslové využití Teslových objevů, aby tím neohrozili svou existenci." A já bych hrozně chtěl umět vykouzlit ohromný dav lidí, který majitele těchto koncernů bude defenstrovat z oken jejich mrakodrapů.(20.11.2015)

Skvělý scénář Nolanů a výtečný snímek z prostředí magie a kouzel. Dva kouzelníci (Hugh Jackman, Christian Bale), kteří se rozhodli soupeřit na život a na smrt ve svém řemesle, které ovládají více než dobře. Figurkou v jejich soupeření se stane krásná asistentka Scarlett Johansson. Ve vedlejší roli se ocitl David Bowie, který ztvárnil Nikolu Teslu. Po Iluzionistovi další pěkný film o kouzlení.(5.11.2007)

Každý film se skládá ze tří částí, neboli aktů. První část se nazývá "Příslib". Režisér vám ukáže obyčejný film. Drama o kouzelnících s populárními herci, které nevypadá nijak výjmečně a začíná pro vás velmi nesouvisle. Druhý akt se nazývá "Proměna". Režisér dokáže během průběhu udělat s tímto filmem něco neobyčejného, něco co jste neočekávali. Teď hledáte vodítka k pointě, ale nenajdete je, protože se ve skutečnosti nesnažíte je najít. Chcete se nechat ošálit a překvapit. Ale tleskat ještě nebudete, protože udělat velmi zajímavý průběh děje prostě nestačí. Musí tam být pointa a brilliantní zakončení. Proto každý film má ještě třetí část. Nejtěžší část. Říká se jí "Vrchol". - Moment, kdy si uvědomíte, jak vás bratři Nolané vodili celou dobu za nos a vy jim to baštili, protože se jedná o dílo mistrů, jenž znají tajemství filmové magie lépe, jak nikdo jiný.(21.8.2007)

Bravúrne komponovaný film. Ten spôsob podania príbehu ma naozaj nadchol. Bohužiaľ, samotný príbeh už taký úžasný nie je. Minimálne v závere - s tými rozuzleniami mám fakt problém a prinútili ma nakoniec strhnúť jednu hviezdičku. To sci-fi mi vadí, nechcel som, aby v tom bolo sci-fi. Táto výhrada je čisto subjektívna, druhá bude objektívna: druhé rozuzlenie (týkajúce sa Baleovej postavy) som tušil už niekde v polovici filmu a do konca som dúfal, že nedostanem tú najklasickejšiu, najotrepanejšiu formu "deus ex machina". Bohužiaľ, presne to som dostal. Škoda. Možno keby som toto klišé nevytušil už asi tak hodinku pred "prekvapivým rozuzlením", tak by som si to bol vychutnal, ale toho musel prekuknúť aj priemerne bystrý divák.(29.5.2007)

• - Vedle seznámení se s jevištní technikou či setkání s Davidem Copperfieldem zahrnovala Baleova a Jackmanova příprava i výcvik vedený dvojicí profesionálních iluzionistů. (Siriuss)

• - Snímek získal dvě nominace na Oscara – za kameru (Wally Pfister) a výpravu (Nathan Cowley, Julie Ochipinti). (imro)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 7. (Zdroj: ČSFD.cz)