Fullmetal Panic! The Second Raid (TV seriál)

• japonský

フルメタル・パニック! The Second Raid

• japonský

Full Metal Panic! The Second Raid

Full Metal Panic! The Second Raid

Animovaný / Akční / Drama / Romantický / Sci-Fi

Japonsko, 2005, 13x24 min

Jo, do třetice všeho dobrého, klapká a konééééc. The Second Raid je celkově výrazně posunutý FMP! vpřed v rámci kvality. A to ve všech aspektech dokonce. Postavy jsou famózně vykreslený (hlavně záporáci, ale i Sagara s Chidori se posunou vpřed a potěší), příběh je dobře zpracovaný, konec není rozfofrovaný. Vše podporuje důmyslná animace od Kyota. Ubylo nám sice trošku legrace (já vím, ze Sagara podobný vtípky valí díl co díl, ale vysypání jeho arsenálu před Kaname, aby si mohla vybrat..), ale přitopilo se v žánru akce, napětí, psychologie a tak Second Raid se může hrdě pasovat s těma nejkvalitnějšíma mechovačkama. Řekl bych, že o této sérii se prostě moc nemluví jen kvůli tomu, že problém není celosvětového formátu a, pro jednou konečně, nehrozí likvidace celé naší planety. Komornější vyprávění mi přijde o to příjemnější, že si drží konstatní úroveň. Nutně musím podotknout, že ze začátku se to tvářilo naprosto fantasticky a i když laťka se neudržela, nespadla o moc níž. Nedostatky by se ale našly a ty myslím by nejvíce vyřešila další sérka. Kdo jsou Whispered? Lambda Driver? Tessin brácha? Vztah Chidori/Tessa a Sagara? Je tu dost otázek a málo odpovědí, přičemž prostor by se určitě našel a kdo ví, třeba by FMP! pak předskočil i legendární Code Geass anebo NGE. Jsou to nicméně jen detaily. Plácnu tomu tedu hodnocení nejvyšší, i když velmi těsné. Rozhodně mě to zabavilo do sytosti.(18.8.2015)

Po první polovině jsem si říkal, jaký to bude nářez. Ten se nakonec sice nekonal, ale i tak převážil velice dobrý pocit. Hlavně díky excelentnímu středu, nabitému napětím k prasknutí. Čekal jsem, že bude seriál po celou dobu vážný, ale vtipné vložky moc potěšily. Řekl bych, že zde je ze všech sérií nejvíce těch skvělých vtipů v poměru ke slabším, ale o něj tu zrovna moc nejde. Co mě navíc potěšilo, bylo trochu větší představení Tessy, kterou bych již nyní jako svého nadřízeného bez řečí bral.(28.11.2008)

Pokračování úspěšného mixu akce, humoru a školní romantiky. TSR navazuje na původní FMP!, takže se opět zaměřuje i na tu akci a není tak ulítlej jako Fumoffu, které bylo vyloženě jen šílené :) Místy to vypadá, že se tvůrci při tvorbě ulítlého Fumoffu vyřádili habaděj a TSR chtěli pojmout o něco vážněji než jeho první sérii. Akce je ještě akčnější, přibylo pár drsnějších záběrů a naopak ubylo absurdních školních konfliktů Sagary a Aname :) Dokonce se rozvíjí i jakási psychologie postav a... prostě... budete valit oči a nebudete věřit, že tohle je opravdu ten starej známej Full Metal Panic! . Celé tohle "zvážnění" zní takhle z popisu divně, ale v reálu to je až nečekaně dobré! Jsou chvíle, kdy nevěřícně budete kontrolovat jestli se omylem už nekoukáte na nějakou jinou anime sérii... (většinou ale přesně v ten moment přiběhně Aname a zmlátí Sagaru :))))(25.9.2006)

Mnohem našlapanější (13 dílů je zde výhodou) a místy překvapivě vážnější a drsnější než první série, humorných vložek se ale dočkáme také. Akce je o dost promakanější a nářezovější a i příběh je trochu zamotanější a obsahuje celkem zajímavé zvraty. Postava Sagary si projde i nejakým tím vývojem a nepůsobí tak vygumovaně jako dřív. Záporáci jsou v Second Raid úplně perfektní, takové člověk prostě nenávidí rád, obzvláště u zabijáckých lesbických dvojičat si skoro přeji, aby dostala více prostoru. Navíc vizuální zpracování zadupává své předchůdce do země, kresba a animace jsou na skvělé úrovni. První série ani Fumoffu mě nějak zvlášť nenadchly, Second Raid je však lepší než obě předchozí série dohromady.(5.8.2007)

Celkově na mě Second Raid působil podobným dojmem jako první FMP! Postavy se zde logicky vyvíjejí a vztah mezi Kaname a Sousukem se trochu prohloubil. Přibylo i několik dějových zvratů a nové záporné postavy také nejsou k zahození. V druhé půli dokonce seriál i trochu zvážní a tváří se jako plnohodnotné drama. Asi je to opravdu tím, že se autoři ve Fumoffu hodně vyřádili a rozhodli se onu komediální stránku trochu zatlačit do pozadí. Dle mého názoru je to škoda, jelikož mi míchání obou žánrů dohromady velmi imponovalo. I tak se ale jedná o důstojné pokračování. 7/10(9.9.2007)