Romance/zábavy moc není - tohle je koncentrovaná depka (tak to působí na mě, na Vás to možná zapůsobí jinak). Příběh je perfektní, promyšlený opravdu do detailu. Avšak jeho podání nemusí každému vyhovat - nevodí za ručičku a nechává velký prostor pro vlastní dohady, spekulace a přání. Po shlédnutí jsem měl pocit, že mi tvůrci znásilnili mysl (mindf*ck), ale mistrovsky - nepřekročili hranice frustrace, alespoň mám o čem přemýšlet při usínání. Obsah je špička, průšvih je forma. Opakování, v polovině změna prostředí a způsobu vyprávění, citové vydírání, ploché postavy, objevování a mizení charakterů, místy nudí, všechna motivace a vztahy jsou hozeny na osud. Část z minulosti + OVA se mi líbilo víc než zbytek seriálu.(31.5.2011)

Ďalšie emotívne anime zo štúdia Key (Clannad, Kanon), ktoré v sebe skrýva množstvo emócií. Zo všetkých ústredných postáv si nenájdete takú, ktorej budete priať všetko zlé, každý charakter je rozvitý a má v sebe niečo dobré, takže svojho obľúbenca len ťažko nenájdete (v mojom prípade to bol Yukito). Tak ako Clannad, aj Air obsahuje niekoľko momentov (najmä od šiestej epizódy), ktoré vás nenechajú v pokoji sedieť a v posledných dvoch častiach nám je len dokázané, aká dôležitá je materská starostlivosť a prečo treba ísť za svojím cieľom. V anime hrajú všetky žánre dôležitú rolu a tvorcovia sa postarali o to, aby fungovali dobre a správne - nechýba láska, choroba, mágia, vojna či dokonca aj história. Dobrý dojem robí aj hudba, bez ktorej by anime nebolo tam, kde teraz je a nevravím len o music box hudbe, ktorá nás po celú dobu doprevádza. A v konečnom dôsledku nám tvorcovia z štúdia Key ukázali, ako by malo správne slice of life anime vyzerať. Priemer prezretých epizód: 97% (15.2.2018)

Air mi veľmi pripomína Clannad a Kannon, no spomedzi týchto troch anime je asi najslabší. To však neznamená, že sa naň neoplatí pozrieť. Páčilo sa mi celé to záhadné pozadie a príbeh ktorý je opäť tak trochu citová vydieračka, ale na to som si už celkom zvykol. Tieto romantické fantasy majú vždy niečo do seba, väčšinou síce chýba happyend, no pre kvalitu sa občas musí niečo obetovať.(1.12.2012)

Smutní andělé, chodící loutky, šumění moře a město, kde kromě rozvážného Yukita očividně bydlí výhradně ženy a dívky. Zvyknout si na to, že hlavní postavy občas pořádají téměř až dostihy na téma "kdo z nás si z minulosti nese smutnější příběh" a zároveň vnímat záměrně přehnaný dětinský humor, se zdálo jako přenáročný úkol. Ale málokdy se mi trpělivost a otevřenost takhle vyplatila. Od dvojdílného prostřihu do minulosti jsem totiž nedýchal a při každém smutnějším okamžiku jen neklidně poposedával. A když přišla poslední epizoda, přišla i nečekaná rána do srdce, protože takové slzavé údolí jsem dosud u seriálu neprožil. Air možná není nejlepším mystickým tajemstvím, ani nejpodnětnějším anime dramatem. Ale způsob, jakým mě dokázalo po emocionální stránce roztrhat, mi z paměti nevymizí nikdy.(19.9.2013)

Je to už nějaká doba, co jsem tenhle seriál viděl, paměť slábne, ale přesto bych k němu něco rád napsal. Nejjednodušší bude asi přirovnat Air k seriálu Kanon. Má podobné téma i formu. Do jednoho nejmenovaného městečka přijiždí mladík Kunisaki Yukito a potkává několik mladých slečen, z nichž každá skrývá nějaké (nikoli děsivé) tajemství, které samozřejmě Yukitovi bude odhaleno. Podobně jako v Kanonu, i zde jsou to spíše právě hlavně ony slečny, které seriál táhnou a které upoutávají pozornost diváka. Air u mě proti Kanonu malinko prohrává, a to hlavně kvůli odskočení si do jiné doby, kteréžto mě tak nezaujalo a narušuje, ba přerušuje, jinak plynulé vyprávění. Však uvidíte, co myslím. Kromě Kanonu je Air jedním z mála anime, kde "magie" vstupuje do života obyčejných dívek mile a bez krve. Tudíž komu se Kanon líbil, měl by po Airu šáhnout a vice versa. Šahat by naopak neměl po bonusech k Airu, protože v nich už IMHO nic zajímavého nenalezne.(20.5.2007)

• - V epizodě, kde Yukito (Ono Daisuke)  nese Kano (Okamoto Asami) oběd do školy, vyptává se Yukito trojice děvčat, kde by mohla být. Všechny tři (Tsukimia Ayu, Minase Nayuki a Sawatari Makoto) jsou hrdinkami seriálu Kanon (od r. 2006). (Honza135)