poster

Černé zlato (festivalový název)

 • USA

  Black Gold

 • Slovensko

  Čierne zlato

Dokumentární

USA / Velká Británie, 2006, 78 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • mazic
  *****

  Kilo kávy stojí v Evropě v přepočtu 3000 Birhů(?) a ten kdo ji v Africe vypěstoval dostane 1....."Kdybychom dostali 3, byli bychom bohatí a naše děti mohli do školy." Snímek o tom, jak se velmoci staví k zemím třetího světa - jednání o vzájemné pomoci je vedeno bez nich a oni potupně čekají za dveřmi (momentálně zkrachovala a obnovení bude trvat několik měsíců či dokonce let). Je zde popsán systém fair trade ( u nás fairtrade.cz) a systém vykořisťování zemědělců velkými korporacemi. Je krásný paradox toho, že ceny kávy určuje newyorská a londýnská burza, tedy země které nevyprodukují ani gram kávy za rok. Snímek, který stojí za shlédnutí.(8.8.2006)

 • Radiq
  ****

  Vykořisťování Afriky, nezájem západního světa a EU vůči jejich problémům, nespravedlnost, hladomor, nadnárodní společnosti, prachy, no prostě klasika... Tak až si přiště dám/dáte to předražený kafíčko, tak už asi nebude tak chutnat, co?(19.9.2012)

 • Derek
  ***

  dokument sledujuci cestu zrnka kavy zo stromu az do nasich hrnkov rozdeleny na dve hlavne linie kde prva (ta zujimavejsia) sleduje snahu farmarov vyjdnat lepsiu cenu za kilo kavy nez tu ktoru momentalne dostavaju (fair trade praktiky, vynikajuca pasaz z wto zasadnutia) a druha linka sa zameriava na na tazky zivot farmarov... dobre tema, slusne prevedenie, normalna dlzka robia z tohto filmu zaujimavy dokument i ked druhe pozretie by som si rozmyslel lebo extistuje dost dokumentov ktore sa venuju tejto teme...(3.6.2012)

 • reky
  ****

  Působivý dokument, který stojí za vidění a který potvrzuje, že rozvojová pomoc je nefektivní a chudoba se pouze v rozvojových zemích konzervuje. Dokud jim nebude umožněno se náležitě zapojit do mezinárodního obchodu a využít komparativních výhod, které mají, pohybujeme se v bludném kruhu, ze kterého není cesta ven. Zaujal mě především odhad/statistika, že pokud by podíl těchto zemí na sv.obchodu vzrostl o 1%, jejich roční příjmy by byly 5krát větší, než činí rozvojová pomoc, která k nim směřuje...(6.3.2009)

 • pierre9
  ***

  Aj keď kávu nepijem, tak nemám pocit, že by sa ma to netýkalo. Pretože tu nejde iba o kávu... Je pravda, že takýchto filmov, kde sa človek zamyslí, ako môže niekto žiť z 50 amerických centov na deň, nie je nikdy dosť. Na druhej strane, tento dokument nebol ničím inovatívny a mne okrem občas až strohého zobrazenia reality z filmového hľadiska nepriniesol nič, na čo by som po dvoch dňoch nezabudol...(5.12.2009)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace