Mutant (festivalový název)

괴물

The Host

Horor / Komedie / Thriller / Sci-Fi / Akční

Jižní Korea, 2006, 119 min

The Host je zvláštní mix Malé Miss Sunshine a Godzilly, okořeněný ještě troškou politiky a sociálních témat. A mix je to velmi povedený. Na asijských filmech mám rád mimo jiné jejich nepředvídatelnost, díky které i film zdánlivě hodně hollywoodský může být vlastně protiamerický a obsahovat opravdu nečekané dějové zvraty. Čistá pětka to není, ale čtyři hvězdy by byly málo. Kéž by to šlo u nás v kinech!(15.12.2006)

Rodinné drama infikované eko-monster-horrorem a ďábelsky černou komedií. Důležitější než likvidace monstra je stabilizování rozviklané rodiny a (doslova) vytažení dětí z „generační“ propasti. Což je podloženo silně antimilitantním a antiamerickým podtextem. Toxické svinstvo mizí v kanalizaci na povel arogantního Američana a vrahem dějrozhíbavající postavy mohlo být v závěru monstrum, ale stejně tak armáda. Nepřekvapí, když vše navrací do poklidného stavu vystřelení mírotvorného „olympijského“ ohně. Svou žánrovou nezařaditelností jde o rozkošně zákeřný film (vypnutí televize s informacemi, které CHCEME slyšet), jehož tvůrci odvedli v každém ohledu stoprocentně profesionální práci, takže si přijde na své i divák lačný „pouze“ kvalitní zábavy prakticky libovolného žánru. 85% Zajímavé komentáře: Adrian, Melies, Lateef, tombac, Le_Chuck, Jordan, Kenshin(18.7.2009)

Musím uznat, že pořádný monster horor jsem neviděl ani nepamatuju, tudíž jsem byl ochoten filmu lecos odpustit. Ať to byli nevýrazní herci nebo slabé triky. Co však neodpustím je minimum akčních scén a absence jakékoliv hororové atmosféry. Je poměrně škoda, že je ve filmu poměrně málo scén s příšerou, jelikož jsou celkem povedené (hlavně první útok se mi hodně líbil). Určitě to mohlo být o dost lepší.(2.7.2007)

pred pozretím som o tomto filme mal minimum informácií - a to konkrétne: videl som plagát a kamarát mi povedal (citujem:) "Je to blbosť, ale tebe sa bude páčiť!" a podľa týchto indícií som očakával nejaké "krvavé" príšerácke Béčko, lenže tento film ma prekvapil . . . pretože až na tému "monštra" (odvekú veľkú tému filmového hororu, ktorá sa rozšírila z ázie) a možno typológiu postáv toho malo s béčkom málo spoločné . . . no niečo mi hovorí, že toto monštrum z rieky Han sa stavia k tematike monster-movies z akéhosi iného (nenápadného, no predsa iného) zorného uhla . . . veľmi dobre a s vtipom vystavaný úvod vystrieda skôr rodinná dráma na pozadí veľmi dobre animovaného netvora, ktorý sa prekvapivo (pre divákov i postavy) vynára z kórejského veľtoku - a až na to, že je to zmutovaná gigantická príšera sa správa, pohybuje a koná celkom ako obyčajný obojživelník . . . nielen veľmi dobrá vizuálna a technická stránka, príjemné herecké výkony a veľmi jemne presakujúci humor (ktorý občas preblysne ako blesk z jasného neba, no veľmi opatrne dávkovaný - aby to nezvrtol do béčka či paródie) sú doplnené o veľmi sviežu a miestami príjemne invenčnú réžiu človeka, ktorý možno že je "menštruujúci fanúšik", ale rozhodne TALENTOVANÝ "menštruujúci fanúšik", ktorý to na režisérskej stoličke vie; A ten môj kamarát to veľmi trefne vystihol;(14.9.2008)

Rodinná komedie (až groteska), melodrama, horor, monster movie, anti-imperialistické podobenství, které má spadeno na Ameriku a její "mutagenní" korejské dědictví. Brilantní střídání nálad, tempa a atmosféry, precizní paralelní vypravěčství, úmyslné pošklebování hollywoodským klišé a přelétání mezi doslovným filmem o monstru a monstru-symbolu / nositeli tajemného viru, který slouží k rozpoutávání strachu a kontrole občanů podivuhodnými mutanty v hazmat oblecích. Jediná šance, jak z toho nezešílet, je nechat se tím unášet. Bong Joon-ho je v podobném freestylu silný - přitom ten film není ani moment chaotický či nevěrohodný. Manýristický ano, ale otázka je, do jaké míry brát ten závěr smrtelně vážně.(9.7.2013)

• - Snímek označil jako jeden ze svých velmi oblíbených Quentin Tarantino. (Tarantinoid)

• - Režisér filmu a tvorca príšery nazvali monštrum Steve Buscemi, kvôli jeho hereckému prejavu vo filme Fargo. (Abiosis)

• - K marcu 2009 je Goemul filmom s najvyšším príjmom v Južnej Kórei - predalo sa 13 019 740 lístkov do kina. Znamená to, že viac ako 20% obyvateľov krajiny už film videlo (i keď určite boli aj takí, ktorí si ho pozreli viackrát). (Abiosis)