Mutant (festivalový název)

괴물

The Host

Horor / Komedie / Thriller / Sci-Fi / Akční

Jižní Korea, 2006, 119 min

Goemul vlastní atributy zajímavého snímku: úvod je typicky béčkový a v určitě obměně ho vlastnilo mnoho tzv. monsters movie 80. let minulého století. Sotvaže si přičichneme k charakterům hlavních postav, přivalí se před kameru ono tajemné monstrum (vzhledově dost špatně definovatelné, nicméně vizuálně povedené) a v parádním snad minutovém záběru bez střihu prožene místní obyvatele a s sebou do kanálů a stok si vezme mladou dívku, o kterou pak její rodinní příslušníci bojují. A to jsme teprve v 15. minutě snímku. Jízda, řeknete si v duchu. Jenomže vzápětí trhne Joon-ho Bong ruční brzdou a tempo filmu se šíleně zpomalí, příšera z plátna sleze a film se začne věnovat psychologii postav, smutnících po zmizelé dívce. A občas je k uzoufání sledovat přehrávající Korejce. Když už je nejhůř, dupne režisér na plyn a nasadí snímku akční háv. A jede se na plné pecky... Takhle se prosím pěkně žánry střídají po celou stopáž. Chvilku sledujeme zvířecí horor, posléze je to drama, pak se zasmějem, abychom se v další minutě vyžili v akční sféře. Velice těžké udržet soustředěnost a pozornost. Ať se na film dívám z jakéhokoliv úhlu, potmě či za světla, doma nebo venku (zkoušel jsem to i pod vodou), pořád mi vychází 60%.(30.10.2007)

Ono vo svojej podstate je to film, ktorý nesklamal. Každé jedno políčko dokazuje, že Joon - ho Bong je režisér s veľkým R. Mixuje žánre s neuveriteľnou ľahkosťou, je výborný, čo sa týka vykreslenia postáv a dokáže vytvoriť naozaj napäté scény. Dokonca aj jeho revolta voči otrepaným klišé typu - všetci sa na konci ako pekná rodinka stretnú - mi príde strašne sympatická. V určitom smere je to film s happy endom, s pekne natočenými scénami - aj keď sa priznám, že posledná hodina nesiaha ani po členky výbornej prvej hodinke. Hlavne úvodná scéna s príšerou je omnoho lepšia ako tá posledná. Druhá polovica filmu sa vlastne môže pochváliť len výbornou scénou s lobotómiou. Inak je podstatne slabšia. Nekazí jej to ani tak príbeh, alebo nuda, ale skôr akési nelogické nesrovnalosti, ktoré súvisia s časovou postupnosťou. Nejako som sa nevedel zorientovať, kto sa kam, kedy a ako dostal a prečo im to vlastne všetkým trvalo tak dlho. V rámci finále mi to totiž prišiel ako konštrukt, kde sa mali všetci stretnúť v tej správnej chvíli a to mi inak výborný prvý dojem znížilo. The host je ale rozhodne film, pri ktorom som sa nenudil a kde si môj obľúbenec Kang- ho Song strihol ďaľšiu pamätnú úlohu.(16.7.2012)

Nejzajímavější, nejlepší a zároveň nejdebilnější eko horor co jsem kdy viděl. Že si dost odporuji? To Host taky. Monstrum má skvělý a originalní design a většinu filmu vypadá úžasně, aby pak skončilo v síti ubohých počítačových triků. Příběh skáče z komedie do drama. Chvíli ladně, chvíli dost drhnouce. Být o 30 minut kratší, tak jde o fajn bizardní film. Takhle podle nálady 40 - 80%. Divné hodnocení, co ...stejně jako samotný The Host.(8.2.2009)

The Host je zvláštní mix Malé Miss Sunshine a Godzilly, okořeněný ještě troškou politiky a sociálních témat. A mix je to velmi povedený. Na asijských filmech mám rád mimo jiné jejich nepředvídatelnost, díky které i film zdánlivě hodně hollywoodský může být vlastně protiamerický a obsahovat opravdu nečekané dějové zvraty. Čistá pětka to není, ale čtyři hvězdy by byly málo. Kéž by to šlo u nás v kinech!(15.12.2006)

• Stanislaus

Jeden z filmů, který prý musíte vidět než umřete, mě opravdu zklamal v mnoha směrech. Ve spoustě scénách mi to přišlo ujeté, nesmyslné a přehnané, což zní jako výčet u nějaké americké komedie - no ono to moc daleko k tomu chvílemi nemělo. Ta zrůdička byla celkem dost dobře udělaná a hudební stránka se také povedla. Avšak zbytek byl takový nemastný, neslaný a někdy až příšerný. Ano, mluvím o hlavním hrdinovi s IQ menším než pokojová teplota. Mi neříkejte, že takovou degeneraci způsobí nedostatek bílkovin. Zkrátka jeden z těch snímků, ze kterých se dalo vyždímat více, ale po skončení bych radší vyždímal svůj mozek, abych zapomněl.(3.10.2010)

• - K marcu 2009 je Goemul filmom s najvyšším príjmom v Južnej Kórei - predalo sa 13 019 740 lístkov do kina. Znamená to, že viac ako 20% obyvateľov krajiny už film videlo (i keď určite boli aj takí, ktorí si ho pozreli viackrát). (Abiosis)

• - Režisér filmu a tvorca príšery nazvali monštrum Steve Buscemi, kvôli jeho hereckému prejavu vo filme Fargo. (Abiosis)

• - Snímek označil jako jeden ze svých velmi oblíbených Quentin Tarantino. (Tarantinoid)