Hlava nehlava

Running with Scissors

Hlava nehlava

Komedie / Drama

USA, 2006, 116 min

Tak tahleta magorárna, protože jinak se to fakt nazvat nedá, je fakt mimořádnej úlet. Annette Bening opět jako v Božské Julii dokazuje své skvělé herectví. Ale nejen ona. Film je místy naprosto šílený a děj nemá valného smyslu, ale pak přijdou situace, ze kterých jsem si sedl na prdel. Celý ten svět kolem hlavních hrdinů je kruh, z něhož nemohou ven, jelikož si myslí, že Dr. Finch je jejich dobrodiním. Je však zároveň i jejich prokletím. Cesta, kterou musí člověk urazit, aby z kruhu vyšel, je holt pro každého jinak dlouhá. Tato tragikomedie to dokonale vystihuje. Netradiční způsob vyprávění a hlavně naprosto neuchopitelné postavy. Parádní výkony, výborná herecká příležitost. 85%(3.8.2013)

Hodnocení vyzrálých pubescentů mě na csfd vždy uklidní. Je to lepší než kompas, stačí sem juknout a hned vím, na co se mám v bedně kouknout. Skvosty jsou zvláště škatulkáři, snažící se svým upoceným slangem lajnovat mantinely, kam až co může a kde začíná něco jiného. Synáčkům a dívenkám ze spořádaných rodin třikrát nazdar !!!(29.2.2012)

Typické. Současná společnost je natolik zvrácená škatulkováním, že s tím co se naprosto vymyká předepsaným linkám se nedokáže vyrovnat. Stejný osud bohužel postihl Running with Scissors. Ryan Murphy Titán (s velkým T) v současném seriálovém světě (Děkuji Tomu Riddlovi za tento výraz.) není žádným nováčkem ani na filmovém plátně. Autobiografický film podle knihy Augusta Burroughse obsahuje všechny Murphyho charakteristické rysy. Bizarní postavy, nejtemnější úchylky (fetiš), sexuální orientace, promiskuita, náboženský fanatismus, komplikované milostné vztahy a zničující rozklad rodiny. Příběh je mnohovrstevnatý a na první shlédnutí není divák schopen docenit jeho hloubku. Osudy všech postav jsou spletité a servírovány v tom nejlepším sarkastickém duchu. Právě sarkasmus, černý humor, herecké výkony (Skvostné obsazení! Bening znovu předvedla, proč je považována za současnou elitu a Paltrow si u mě opravila zub z Glee) a v neposlední řadě drsné dramatické scény, které tnou do živého, dělají z Hlavy nehlavy vyjímečnou psychologickou sondu pouze pro otrlé.(23.12.2011)

• Hillock

Život není jenom zajímavý, ale je i o hovnech. Nebýt těch pár hoven, tak film hodnotím jako sračku. Paradoxně. Chlapeček seroucí na koberec vedle vánočního stromku či rozjímání nad záchodovou mísou o hovnu. Věřte mi, že to nikde jinde neuvidíte. Už jste viděli zdechlou kočku, která se rozhodla inkarnovat do guláše? Přesto je to celkově velká nuda. Škoda, že se celý film neubíral tímto směrem. Mohl u mě dopadnout na výbornou.(18.12.2017)

Film jsem hltal od začátku a dost si užíval herecké výkony. Skvělá A. Bening, nádherná E. R. Wood a výborní B. Cox, J. Cross, J. Fennes i A. Baldwin. Škoda, že neměla G. Paltrow ještě více prostoru, přesto mile překvapila. Celej film se jeví, jako magořina, která už hraničí s tím, jestli to pořád jako brát vážně, ale vážnost si to udrželo... Na konec člověk zjistí, že je to podle knihy hlavního hrdiny. Takže založeno na skutečné události. To je drsné.... Moc moc spokojený.(3.1.2015)

• - Scénář k filmu vznikl podle knihy napsané samotným Augustem Burroughsem. U nás vyšla pod stejným názvem, který nese film, tedy Hlava nehlava. (formelin)

• - Julianne Moore měla původně hrát Deirdru Burroughsovou. (formelin)