Hlava nehlava

Running with Scissors

Hlava nehlava

Komedie / Drama

USA, 2006, 116 min

Tohle je doslova úchylné a briliantní dílo v jednom. Vidím v něm naprosto jasně Murphyho tvorbu. Už i jen tím, jak se postavy podobají postavám z Glee nebo jaho typickým humorem. Po tohle filmu jsem si ho šíleně oblíbila. Nevěřím, že to celé je pravda, protože jsem si četla o Burroughsovi, ale to vůbec není podstatné, protože ten film má poselství a má duši. Smysl není zabavit lidi, ale ukázat jim, co ještě neviděli. Murphy perfektně poskládal smutné a humorné scény za sebe a ta hudba... úžasné!(23.9.2011)

Úžasné panoptikum psychicky narušených postav, které přináší skrze obrazovku vtip, místy hořký jako pelyněk. Síla příběhu je umocňována jednak hvězdnými hereckými výkony, ale také faktem, že se jedná o skutečný příběh o rodině hlavního představitele. Závěrečná dojemná scéna na lavičce ve mě evokovala vzpomínku na Forresta Gumpa, a jestliže jemu jsem udělil čtyři hvězdy, tady musím zejména díky reálnosti komedie a skvělým hereckým výkonům ještě jednu přidat.(6.9.2008)

Typické. Současná společnost je natolik zvrácená škatulkováním, že s tím co se naprosto vymyká předepsaným linkám se nedokáže vyrovnat. Stejný osud bohužel postihl Running with Scissors. Ryan Murphy Titán (s velkým T) v současném seriálovém světě (Děkuji Tomu Riddlovi za tento výraz.) není žádným nováčkem ani na filmovém plátně. Autobiografický film podle knihy Augusta Burroughse obsahuje všechny Murphyho charakteristické rysy. Bizarní postavy, nejtemnější úchylky (fetiš), sexuální orientace, promiskuita, náboženský fanatismus, komplikované milostné vztahy a zničující rozklad rodiny. Příběh je mnohovrstevnatý a na první shlédnutí není divák schopen docenit jeho hloubku. Osudy všech postav jsou spletité a servírovány v tom nejlepším sarkastickém duchu. Právě sarkasmus, černý humor, herecké výkony (Skvostné obsazení! Bening znovu předvedla, proč je považována za současnou elitu a Paltrow si u mě opravila zub z Glee) a v neposlední řadě drsné dramatické scény, které tnou do živého, dělají z Hlavy nehlavy vyjímečnou psychologickou sondu pouze pro otrlé.(23.12.2011)

Mezi herci není slabého článku, natočeno je to dobře, hudba je na svém místě, ale něco je zkrátka špatně. Je to taková WesAndersonovská látka - ten by nejspíše tu úchylnost vs drama ukočíroval. Film funguje po jednotlivých částech - ale jako celek prohrává. Ze začátku je to vtipné a správně ujeté, bohužel s přibývající délkou snímek evoluje v ubrečené drama, které se tváří až moc vážně. Jde sice o autobiografii skutečného Burroughse, ale ke konci se prostě příliš tlačí na pilu a film zapomněl čím vlastně ze začátku chtěl být a tak nějak se to všechno rozpadne. Nicméně určitě sympatie k filmu mám - na herce je radost pohledět a první třetina filmu je opravdu dobrá.(5.8.2007)

Ak Augusten svoj príbeh neokorenil tak sa dá jeho detstvo/dospievanie zhodnotiť ako jeden velký absurdistán. Od útleho detstva mal Augusten obrátené všetko hore nohami,v rozporuplnom veku sa dostal do zlej spoločnosti no možno bolo pre neho záchranou práve to že klesol tak hlboko až si sám uvedomil že sa s toho musí vysekať, prakticky bez spriaznenej duše prežil pár rokov v absolútnej deštruktívnom prostredí, holt nikdy nebolo tak zle aby nemohlo byť ešte horšie. Postava Dr.Fincha hrala dôležitú rolu. Dr.Finch bol manipulátor ktorý zničil prakticky všetkých svojich "blízkych" svojim prístupom, vykorisťoval ich,šikanoval a zneužíval. Hlava nehlava považujem za 116 minútovú plejádu ludských trosiek na scéne,smutný, prežívajúci ludia ktorý dávno stratili svoju tvár, navyše výborná ironická atmosféra. Hlava nehlava je výstup na kopec ktorého výprava zapichla vlajku len kúsok od najvyššieho bodu.(1.2.2010)

• - Julianne Moore měla původně hrát Deirdru Burroughsovou. (formelin)

• - Scénář k filmu vznikl podle knihy napsané samotným Augustem Burroughsem. U nás vyšla pod stejným názvem, který nese film, tedy Hlava nehlava. (formelin)