Zastav a nepřežiješ

Zastaneš a neprežiješ

Crank: Zastaň a neprežiješ

Crank: Zastaneš a zomrieš

Akční / Thriller / Krimi

USA, 2006, 88 min (Director's cut: 93 min)

Tento film je napumpován čistým adrenalinem. Už dlouho jsem se u akčního filmu takhle nepobavil. Myslím, že naposledy to bylo u Death Race. A hele, tam je taky Jason! :-) Takže pokud si chcete užít tento film tak musíte splnit pár podmínek. Za A) Musíte si to pustit na domácím kině, anglicky s titulkama, samozřejmě repro soustava 5.1. Za B) Nemyslet. Absolutně o tom nepřemýšlet, jinak to vypnete po 20 minutách. Pokud splníte tyto podmínky, tak vám gratuluji, jste připraveni prožít s Jasonem jednu pekelnou jízdu. Mám k tomu pouze jednu výtku: SPOILER!!! Co má být k sakru tohle! Oni ho jako vzkřísí!? Tak to jsem zvědavý, co z toho vznikne..(26.2.2009)

Zdrhej Jasone, zdrhej, sic budeš tuhej! Totálně, absolutně šílený akční nářez! Nonstop jízda s pedálem až na podlaze od první do poslední minuty. Film, který se s ničím nemaže, je jako tank valící se stále vpřed, nehledíc na způsobené finanční škody, případně újmy na zdraví méně odolných diváků. Brutální násilí je zde praktikováno v hojné míře, místy je však natolik přehnané, že to hraničí s groteskou. Tenhle film se však vážně nebere. Proč taky. Komiksová nadsázka čouhá z každého rohu. U většiny filmů to bývá zpravidla tak, že jisté věci jsou podány jistým korektním – očekávaným způsobem, Crank je jiný, Crank má koule. Pokud jsem si u něj říkal, že by se „teď mohlo stát tohle“ (ačkoliv jsem nevěřil, že na to budou mít tvůrci odvahu), tak se „teď skutečně stalo tohle“. Zběsilý dojem podtrhuje debutantská, ultraklipoidní režie. Sice utržená ze řetězu, přesto držící slaboučký scénář jakž takž pohromadě. Premisa není tak originální, jak by se mohla na první pohled jevit, kromě Nebezpečné rychlosti si prý hodně vypůjčuje ze starého filmu noir D.O.A. (nikdy jsem neviděl), ale k čemu děj, k čemu u podobné kulervoucí jízdy děj? Jsem nepopsatelně šťasten, že někdo nabral tu odvahu zrealizovat podobný úlet. Hranice mezi genialitou a debilitou je zde nebezpečně tenká. Já si to užíval a myslím tím OPRAVDU užíval. S vypnutým a před jakoukoliv aktivitou varovaným mozkem, ale užíval. Podobně smrtelným způsobem zábavný film zde nebyl od Utrženého ze řetězů, ač k němu bych po „zábavnostní“ stránce měl jisté výhrady, ke Crankovi ne! Pokud budeme mluvit o Lásce nebeské jako o tzv. „ultimativní“ romantické komedii, pak Crank musí být „ultimativní“ akcí. Jde o pomyslný vrcholek Mt. Everestu akčních filmů a Jasona Stathama bych si zde oficiálně dovolil označit za nového akčního hrdinu. Pět hvězdiček je hodně, pět hvězdiček je pro takovou „blbost“ (v tom nejlepší smyslu slova) sakra hodně, ale když je odvázaný film, nechť je odvázané i hodnocení. 90% Zajímavé komentáře: Lateef, pshimi, Visáč, numi, Jordan, 01001, Mahalik, wipeout, t_gon, Vodny(6.2.2007)

Když se ráno probudíte, třesou se Vám ruce a třeští hlava, buď za to může včerejší chlastačka nebo nový syntetický čínský jed, co právě koluje Vašimi žilami. Protijed neexistuje, ale jedna možnost, jak dočasně přežít, tu je - a sice udržet si hodně vysokou hladinu adrenalinu v krvi, takže první, co Jason Statham udělá, když se o svém osudu dozví, je, že rozmlátí svoje domácí kino včetně plazmy, kostky jsou vrženy - utíkej a žij nebo zastav a zemři. Bezpochyby máme co dočinění s nejlepší akční peckou roku nejen díky poměrně originální zápletce, ale také díky osobitému a výraznému hereckému projevu Jasona Stathama, jenž je ztělesněním akčnosti v pravém smyslu slova, láduje do sebe jeden redbull za druhým a když neběhá, nestřílí a nejezdí jako nevlastní brácha Fernanda Alonsa, tak seká lidem údy, hází je ze střech nebo se přímo na ulici miluje se svou přítelkyní. Chudák holka netušila, že její milý neprogramuje videohry, jak jí celou tu dobu tvrdil, ale žije životem nájemného vraha na volné noze. Název filmu je více než trefný, jelikož snímek připomíná jízdu na horské dráze. Možná hledáte na režisérském či produkčním postu jména Louise Leterriera nebo Luca Bessona. Omyl, film si razí cestu pod taktovkou nováčků Marka Neveldinea a Briana Taylora a zdá se, že oba vnesli do světa akční kinematografie příjemné osvěžení. Crank má rychlý a oku lahodící střih, všudepřítomnou a stylovou kameru, slušný soundtrack a netradiční, možná nečekaný konec. Nebudu prozrazovat více, ale Crank 2 pravděpodobně nečekejte. Několik chybiček se vždy najde, zejména občasná nelogičnost navazujících scén nebo finální pasáž(závěrečný duel se mohl nést v určitě bojovějším duchu). Chcete-li se ale nechat unášet na vlně 80-ti minutové akce, nezbývá mi než Crank doporučit.12 miliónů dolarů(rozpočet)/39 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(8.10.2006)

Wow, až takovou zběsilou mega jízdu sem teda nečekal. A to prakticky hned od začátku. Trošku mi sice vadilo, že ke konci tu a tam film polevoval, jenže za tu první třičtvrtěhodinu která mě naprosto rozsekala, těch pár slabších míst odpustim, protože to co tam předváděl ultra mega giga drsnej Statham spolu s neskutečně rychlým střihem, hromadou akčních cool scén a zběsilým tempem celýho příběhu, to se prostě nedá ani popsat. Ze Stahama se pomalu ale jistě stává největší kruťák novodobý kinematografie a timhle snímkem to jen potvrdil. Stathame jestli zastavíš, tak to nepřežiju(28.12.2006)

Chev (Jason Statham) sa prebúdza vo vlastnej izbe. Srdce mu búši. Niečo sa stalo. Ide do obývačky. Telka svieti, pri nej dvd s nápisom Fuck You (to všetko snímané z vlastného pohľadu). Pustí ho a dozvedá sa čo sa stalo - bola mu vpichnutá dávka poriadneho svinstva. Ak sa dostane Chevova frekvencia na hladinu normálu zomrie. No Chev je chlapík ktorého takáto info nezloží, práve naopak vzápätí rozmláti telku, rozmláti dom, nasadá do auta, volá informátora, Chev sa skľudnuje začína omdlievať. Dupne na plyn rovno cez križovatku na červenú, pulz je rýchli čo je dobre. Prepadne bandu negrov, šľahne si dávku niečoho čo ho ešte viac rozpumpuje, nefunguje to zmláti ich atď, atď. Chev sa v šialenom slede dostáva k tomu bastardovi čo to spôsobil a určite ešte skôr ako možno zomrie si to s ním plánuje patrične vybaviť. Ku koncu keď už Chevovo telo neustále dopované práškami zalievanými RedBulmi už melie z posledného a jeho psychika je patrične narušená i film je viac haluzný. Bál som sa že to dopadne podobne biedne ako Transponter 2, ale našťastie Chev nie je superman a scenár sa evidentne snaží držať pri zemi. Za zmienku určite stojá nadmieru odľahčené scénky. Chev zastavuje pri telke vo výklade ktorá práve ukazuje aký bordel spravil po meste, následne sa ukáže jeho podobizeň totálne nasratého šialenca. Chlapík vedľa neho sa pozrie na Cheva jeho výraz presne kopíruje škicu, prehliada si ho od hlavy až po päty a zisťuje že Chev práve nahodený len v nemocničnom plášti nie je len nadopovaný liekmi ale aj pekne nadržaný =), alebo Chev s priateľkou (Amy Smart hrajúca prihlúplu blondínu) na ulici upadá do kómy a tak sa na ňu vrhá s prosbou "Zachráň mi život!". No a tak si to po menšom zdráhaní rozdajú priamo na ulici s patričnou odozvou okolia. Všetko je to snímané patrične roztrasenou kamerou zaberajúcou akciu prevažne z dola a la Michael Bay. Strih je rýchli, hudba drsná, tempo šialené no našťastie prehľadné. Všetko je to podfarbené naviac búšením srdca a neraz som sa pristihol že podobne búši aj to srdce moje. K finálnej spokojnosti patrične dopomohol aj skvelí záver. (10.9.06)(10.9.2006)

• - Ve scéně v restauraci, kde Jason Statham vysvětluje Amy Smart co se stalo, tak její škitavka nebyla ve scénáři ani nejde o herecký výkon, je skutečná. (don corleone)

• - Chlápka v nemocniční lékárně, který poradí Chevovi trik s nasal sprejem, poznali všichni fanoušci kapely Linkin Park, je to zpěvák této skupiny Chester Bennington. (don corleone)

• - Ve filmu se podle produkce neobjeví ani jedna exploze, i když je tu zapletený jeden granát. (imro)