Zastav a nepřežiješ

Crank: Zastaneš a zomrieš

• Belgie

• Nizozemsko

Akční / Thriller / Krimi

USA, 2006, 88 min (Director's cut: 93 min)

První setkání s britským skokanem- a jiskry od prvního záběru...Jason Statham (který na fotkách vypadá jako poctivý tyrolský zemědělec, který posiluje maximálně s vidlemi a sekerou a nosí stále jeden neotesaný výraz, takže u takové Scarlett Johansson by neměl šanci:-) je v kreaci rozhněvaného muže neuvěřitelně roztomilý a jeho destruktivní eskapády jsou i pro míromilovného diváka čirým potěšením. Postavy hlášky hází od boku jen tak by the way, scény jsou stylové a hravé. Film sviští nadzvukovou rychlostí a když už nemůže, nakopává do do zadní části muzika. Rodinná komedie s tucty mrtvol a kopou nadsázky. A má i přesah: extrémně diváka zrychlí a současně úplně vypne hardisk. Takže místy analýzy nastává paralýza.(24.4.2007)

Je to celkom dobrý akčný film s Jasonom Stathamom. Má originálny a veľmi zaujímavý príbeh o nájomnom zabijakovi, ktorému jeden z miestnych zločineckých bossov vstrekne smrtiacu látku, pričom očakáva jeho veľmi blízku smrť, ale keď sa zabijak dozvie, že jej účinok sa dá spomaliť vysokou hladinou adrenalínu, chce urobiť všetko preto, aby sa ešte stihol pomstiť všetkým, čo s tým majú niečo spoločné a zachrániť svoju priateľku. Spracovanie je dosť vydarené, hlavne prvá polovica je správne zbesilá akčná jazda, ktorá má mimoriadne tempo a mnoho skvelých nápadov, takže výborne baví celý čas, ale keď sa už v polovici filmu zabijak spojí so svojou priateľkou, zaujímavosť filmu klesne, ale stále je to slušná zábava. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Kvôli celkovej tématike je od bežných akčných filmov dosť odlišná, bežné súboje, v ktorých by vynikli Stathamove schopnosti tu nie sú a aj prestrelky sú výrazne odlišné, hlavný hrdina tu nemá takmer na nič viac času a tak stále beží, jazdí, uteká pred políciou a gangstrami a keď na nejakého narazí, tak ho väčšinou v rýchlosti zabije. Natočená je tiež čo najzbesilejším dojmom, ale s prehľadnosťou tu aj tak nie je žiadny problém a poteší množstvo skvelých nápadov a momentov ako likvidácia prvého protivníka, odstrelenie automobilu jednou ranou za jazdy a mnoho iných. A chválim aj plno zábavných hlášok a dialógov. Herecké obsadenie je na tom dobre, Jasona Stathama mám radšej v úlohách, kde sa môže viac akčne prejaviť ako Kuriér, ale aj tu slušne zapadol, zábavní sú aj záporáci, nemám väčší problém. Réžia a technická stránka sú presne také, aké si aj táto tématika vyžaduje, takže tu nemám čo vytknúť. Zastav a neprežiješ nie je práve môj typ akčného filmu, ale ako zábavná akčná jazda na odreagovanie funguje viac než dobre. Objektívna kvalita filmu- 78%, film sa páči mne na 76%.(21.8.2007)

Když se ráno probudíte, třesou se Vám ruce a třeští hlava, buď za to může včerejší chlastačka nebo nový syntetický čínský jed, co právě koluje Vašimi žilami. Protijed neexistuje, ale jedna možnost, jak dočasně přežít, tu je - a sice udržet si hodně vysokou hladinu adrenalinu v krvi, takže první, co Jason Statham udělá, když se o svém osudu dozví, je, že rozmlátí svoje domácí kino včetně plazmy, kostky jsou vrženy - utíkej a žij nebo zastav a zemři. Bezpochyby máme co dočinění s nejlepší akční peckou roku nejen díky poměrně originální zápletce, ale také díky osobitému a výraznému hereckému projevu Jasona Stathama, jenž je ztělesněním akčnosti v pravém smyslu slova, láduje do sebe jeden redbull za druhým a když neběhá, nestřílí a nejezdí jako nevlastní brácha Fernanda Alonsa, tak seká lidem údy, hází je ze střech nebo se přímo na ulici miluje se svou přítelkyní. Chudák holka netušila, že její milý neprogramuje videohry, jak jí celou tu dobu tvrdil, ale žije životem nájemného vraha na volné noze. Název filmu je více než trefný, jelikož snímek připomíná jízdu na horské dráze. Možná hledáte na režisérském či produkčním postu jména Louise Leterriera nebo Luca Bessona. Omyl, film si razí cestu pod taktovkou nováčků Marka Neveldinea a Briana Taylora a zdá se, že oba vnesli do světa akční kinematografie příjemné osvěžení. Crank má rychlý a oku lahodící střih, všudepřítomnou a stylovou kameru, slušný soundtrack a netradiční, možná nečekaný konec. Nebudu prozrazovat více, ale Crank 2 pravděpodobně nečekejte. Několik chybiček se vždy najde, zejména občasná nelogičnost navazujících scén nebo finální pasáž(závěrečný duel se mohl nést v určitě bojovějším duchu). Chcete-li se ale nechat unášet na vlně 80-ti minutové akce, nezbývá mi než Crank doporučit.12 miliónů dolarů(rozpočet)/39 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(8.10.2006)

Neuvěřitelně ulítlá, zběsilá a přeplácaná jednohubka, které nám Statham v posledních letech pravidelně předkládá, disponuje něčím zcela novým - dělá si absolutně, co chce. Ať se to bije se zdravým rozumem nebo lékařskými hledisky. Dvojice celovečerně debutujících režisérů má nepochybný talent, hlavně pak ale obrovskou fantazii, odvahu, smysl pro humor a nekorektnost (zastřelení ptáka v kleci, sex před zraky turistů) a asi i dlouhá léta slušně ulítává na videohrách. Pustili se do drzé nadrealistické akce, ve které charismatický Jason Statham, největší akční bourák uplynulých let, krade, strká do lidí, občas někoho zastřelí.. Ocenit lze zejména to, s jak mravenčím rozpočtem to celé zvládli, tempo taky slušné a ještě k tomu se našlo cameo pro Chestera Benningtona. Film na jedno použití (70%), na podruhé to už asi pěkně slábne (naivku Amy Smart bych stejně asi znovu nestrávil)!!(3.1.2007)

Tohle byl naprosto neskutecnej masakr. Jason Statham je totalni krutak a je jedno, jesli ma na sobe oblek, teplakovku nebo jen triko z nemocnice a holej zadek, za vsech okolnosti pusobi pekne drsne. Sice se muze zdat, ze podobnej pribeh tu byl mockrat, coz je jiste pravda, jenze tady je par originalnich veci, napr. zajimava droga nebo zaver. A krom toho je ve filmu i dost humoru, vetsinou kdyz je na scene blba blondyna Amy Smart a Statham sem tam hodi nejakou hlasku. Co se moc nepovedlo, jsou zaporaci, byli takovy nemastny, neslany. Cekal jsem, ze neskutecny tempo filmu, nasazeny od prvni minuty, filmu nemuze vydrzet, protoze to byla jedna akce za druhou, rychlej strih, kamerovy vychytavky, pekelne drsna hudba a misty mi to pripomnelo GTA a taky, ze tempo nevydrzelo. Nekdy okolo 40 minuty film zacne krapet zpomalovat, jenze i kdyz zpomali, porad je sviznejsi nez vetsina akcnich filmu. Mark Neveldine a Brian Taylor svuj debut zvladli na vybornou.(16.2.2007)

• - Režiséři Mark Neveldine a Brian Taylor oba obsluhovali obě kamery. Jeden se staral o záběry z dálky a druhý o detaily. (don corleone)

• - Hodinky, které má Chev Chelios (Jason Statham) na zápěstí, jsou Tag Heuer Carrera. (kwaicheng)

• - Film byl natočen na digitální kamery, konkrétně na Canon XL-2 a Sony CineAlta HDC-F950. (imagoo)