Zastav a nepřežiješ

Crank: Zastaneš a zomrieš

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Thriller / Krimi

USA, 2006, 88 min (Director's cut: 93 min)

Jason Statham asi neumí nic jiného než se tvářit tvrdě a mlátit každého živého tvora ve své blízkosti, tak ani tentokrát nezměnil svou oblíbenou pózu. Jason se probudí a je mu nějak špatně, podívá se na vše vysvětlující kazetu, na které zjistí, že v sobě má "sračku z Pekingu", která mu požírá adrenalin a bez trvalého přísunu této oblíbené látky jeho srdce zpomalí a on zemře. V tu chvíli se jeho život nepočítá na minuty a hodiny, ale na vteřiny pří kterých se snaží dělat to nejšílenější co ho napadne. Od hodně rychlé jízdy autem, přes bersekerovskou bitku v baru plného černochů a i trochy sexu s přítelkyní:). Samozdřejmě, že Jason nemůže být za tento drogový dáreček rád a tak se rozhodne pomstít. Kolotoč, při kterém to chvíli vypadá, že režiséři jsou adrenalinovými fanatiky (a milovníky google earth) a možná se ještě trochu povzbudili a inspirovali trochou LSD(když heroin nestačí...). Všechno by bylo v pořádku, každý velký fanoušek adrenalinové jízdy, v které se nešetří kulkami, pěstmi a ani hodně tvrdou muzikou, by byl spokojen, ALE... Tento film dohání vše do naprostých absurdit a např. již zmiňovaný google earth je šíleně trapná a nevtipná záletost stejně jako další různé "stylovosti" . Nemyslete a budete spokojení, ale nevím co s vámi udělá závěr filmu, který celou absurditu a šílenost filmu jen a jen 10x podrthuje. Možná se jako já budete více smát, než by bylo zdrávo...(27.10.2006)

Rozpočet $12miliónovTržby USA $27,838,408Tržby Celosvetovo $44,777,321Tržby za predaj DVD v USA $28,629,647 //počet predaných kusov 1,620,312║ Sakra práca, asi boli z mojej strany až moc veľké očakávania ale štýl, vrátane odľahčenia v akom je tento film prevedený, my až tak moc nesadli. Samozrejme že sú tam vydarené a vtipné scénky ale nemajú to správne čaro či švih a taký Jason Statham my určite viac zapasoval v takom Kuriérovi. V podobnom prevedení filmu my jednoznačne zapasoval viac Shoot Em Up a to skoro neporovnateľne viac. /65%/(13.4.2008)

• CheGuevara

V minulosti to bylo "chléb a hry". Dnes už jenom "Sex, drogy a násilí." Sice jsem se z toho měl posadit na zadek, ale nestalo se. Nejspíš tam bylo těch dobrých ingrediencí na dobrý film zatraceně málo. Adrenalinový jízda, která však po první půlhodině působí tak trochu jako kolovrátek. Statham se může tvářit sebedrsněji, ale tohle jednoduše není můj šálek kávy.(1.4.2007)

Tak tenhle film je prostě jedna velká akční jízda, jedna dlouhá nabušená mlátička, adrenalinovka, hořící panák Absinthu s kouskem karamelizujícího cukru, jízda z prudkýho kopce bez brzd a záchraných pásů ve staré roztřesené fordce. Stathamovi drsňáci jsou sice všichni na jedno brdo, ale pokud je ten film opravdu hodně akční, dost humornej a ne úplně bezduchej, jde o dobrou zábavu. Crank si mě získal hlavně tím, že některý klasický klišé akčního žánru prostě staví na hlavu a dělá si z nich viditelnou legraci. No, radno zamýšleti se ale nad obsahem není. Proč? Je tu spousta hloupostí, některý chování postav je nelogický, taky určitá nezničitelnost hrdinů je přehnaná. Pokud má tenhle film něco společnýho s Hlásím svou smrt ať už originálem nebo remakem, tak je to pouze hlavní motiv smrtelné otravy a snaha pomstít se svému vrahovi (původně to bylo najít svého vraha). Konec je tomto žánru dost nečekanej a oproti jiným podobným koncům je dost nápaditej. Sice film občas trošku skřípe, chvílemi to už začne trošku nudit, a občas vám připadne trapný, že by se hlavnímu hrdinovi zvedal adrenalin ve chvíli, kdy trochu šlápne na plyn, přesto si myslím, že je to nejlepší akčňák posledních několika let. Stejně je to zvláštní, je spousta způsobů, jak dostat do těla adrenalinovou šlupku, třeba jen obyčejný běh velkou rychlostí. Ale koukat na Stathama devadesát minut, jak běhá po městě, to by mohlo být zajímavý leda tak pro ženský, kdyby si zapomněl vohoz. A ještě drobnost, přestože je Crank zábavnej a dobrej akčňák, tak kam se hrabe na Bagmana. Bagman je kápo!(19.2.2007)

• Fr

To se takhle ráno probudíte a zjistíte, že máte v těle syntetickej sajrajt a asi hodinu života. Jedinou záchranou je vysoká hladina adrenalinu ve vašem trénovaném těle...... . Muzika šlape. Někdy mám pocit, že neustálá akce je její zásluhou. Kameraman dělá záběry ze všech možných i nemožných úhlů. Vše hraje do noty J.Stathamovi. Bohužel, všeho moc škodí. To, co se původně zdálo být cool, začíná nudit. Zjišťujete, že akce je omezená na jízdu, běh, střelbu a nadávky. To by mohlo stačit, kdyby to bylo doplněno něčím zajímavým. Třeba sexem. Ale ten je zde taky. Chybí tomu tedy něco jinýho, něco, co by přebilo pocit obyčejné slátaniny a nedovolilo vám po skončení říct, že to byla kravina. Možná bych měl být víc spontální !! ?? ZŮSTAŇ DOLE EVE !(22.6.2007)