Zastav a nepřežiješ

Crank: Zastaneš a zomrieš

• Belgie

• Nizozemsko

Akční / Thriller / Krimi

USA, 2006, 88 min (Director's cut: 93 min)

Vypněte mozek a nechte se unášet neuvěřitelně rychlou a zběsilou adrenalinovou jízdou, sráči! Crank naprosto postrádá jakákoliv hluchá místa a s ničím se holt nesere...představte si takovou Nebezpečnou rychlost, kde místo autobusu máte mlátičku Stathama, k tomu si připočtěte bandu latino badass gangsta shitheadz, náser akce a pořádná porce sprostých slov! Tak a teď máte představu o čem tenhle film vlastně je....a hodně mě potěšil konec, pussyny tenhle film holt nezkousnou, that's it beotch!(18.1.2007)

Věru originální nápad natočit, film o chlápkovi, kterému za spánku vpíchnou do těla nový typ drogy a když nebude tělo mít dostatek adrenalinu, tak zemře na zástavu srdce. Takže od samého začátku začíná téměř hodinu a půl dlouhá akce, od které se neodtrhnete stejně jako Jason Statham. To co provádí je vskutku adrenalinové...koho by napadlo vlézt do hospody plný černochů a začít na jednoho z nich mířit zbraní? Snad jen Stathama. Konec je sice trochu na rychlo, ale fakt je, že dokáže opravdu dost zaujmout a poslední záběr si jen tak z paměti nevymažete. Jason Statham je poslední dobou stále častěji zaznamenáván bulvárem a dobré je, že většinou kladně. Pokud se z něj opravdu stane další akční hrdina, tak doufám, že jeho kariéra bude pokračovat tak jako nadále a nesklouzne do bažin pomyslných rádobyslátanin.(24.11.2006)

Crank má obrovskou výhodu ve zběsilém tempu, díky němuž kolem vás prosviští i mnohé nedostatky. Je to snímek evidentně ušitý Jasonu Stathamovi přímo na tělo a ač se jedná o debut, tak i za malý rozpočet dělají tvůrci v průběhu devadesátiminutové stopáže opravdu psí kusy. Vše má být děsně "cool"; jenomže zatímco někdy to skutečně je cool, tak mnohdy se to naopak snaží být tak děsně "cool" až je to směšné. Rozhodně tvůrcům nelze upřít nápady (asi mají dost rádi herní GTA) a je vidět, že i škatulka filmových béček může být v rámci žánru stále originální.(12.1.2007)

Jsou filmy, které se snaží sdělit nějakou myšlenku, jsou filmy, které se nám přehrabují v citech a jsou i filmy, jimž ve své vlastní filmové hatmatilce říkám hormonální. Nene, nezařazuji tam slaďáky, které masivně vyplavují inzulin, ani filmy s řvoucími miminy, které vyvolávají sekreci prolaktinu. Testosteron a adrenalin - to jsou filmové hormony. A když se k tomu film přizná tak drze a hrdě jako Zastav a nepřežiješ, jsem mu ochoten leccos odpustit... Tak sakra, rozpumpuj to srdce, ať ten adrenalin stříká z uší. Rozstřel tu hlavu, obtáhni tu děvku, vodpal ten auťák, jeď, šlápni na plyn, třískej, bum, bum, vole, makej, utíkej, ber si, co je třeba, vraž mu, sekni, kopej, porcuj, přidej... Uf, prosím, Cheliosi, já mám slabé srdce, já už to nevydržím... doktor říkal, že takové tempo zvlásnu jenom 45 minut a pak si mam dát voraz... a vůbec, co tu dělá ta tvoje holka, vždyť na takovej film není stavěná. Nešlo by jí někam zamknout? Asi ne, viď... No tak promiň, já v druhý půli fakt už votupěl, takže smířlivý ***, jo?(1.2.2009)

Jason Statham coby velkej drsňák nám servíruje celkem povedenou akci, která má spád a nenudí. Doporučuju všem jít na to do kina. Film jako takový nezklame. Budete se dobře bavit, občas vás něco ohromí ale druhej den si už na tenhle film zaručeně nevzpomenete. Zkrátka film na jedno povídání, který Vás dokáže pobavit ale nic víc od něj nečekejte.(19.3.2007)

• - Film byl natočen na digitální kamery, konkrétně na Canon XL-2 a Sony CineAlta HDC-F950. (imagoo)

• - 20-milionová jízda nezávislého studia Lions Gate Films utržila během prvních třech dnů promítání (1. – 3. 9. 2006) 10,5 mil. dolarů na druhém místě žebříčku návštěvnosti. Jelikož zároveň šlo o prodloužený víkend, úvodní výdělek i s pondělní tržbou byl 12,9 milionů. Snímek překonal debut Stathamova prvního Kurýra (9,1 mil., 2002), ale nedostal se ani na dohled jeho pokračování s 20,1 miliony v roce 2004. Zastav a napřežiješ se nakonec z amerických kin vytratilo se sumou 27,8 mil. dolarů. (imro)

• - Oranžový vůz z úvodu filmu je Buick Riviera z roku 1971. (JimmyCash)