Poslední polibek

• slovenský

Posledný bozk

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2006, 104 min

Nevím, co se životem, udělám šílenou blbost a všechno se mi vyjasní. Přímému srovnání s Garden State se vzhledem k nerozhodnému Zachu Braffovi v hlavní roli ubránit nemůžu. Jsem rád, že se povedlo vystihnout patřičně "krizovou" náladu, kdy postavy bezradně postávají na místě a divák může jen přemítat o řešení s nimi. Trochu méně už se mi líbí, že závažná dilemata má naprostá většina širokého výběru postav. Byť jsou charaktery jakkoli antišablonovité, časté zoufalé pohledy se rychle přejí. Jelikož se Michael v jistých chvílích chová naprosto nesmyslně, nejoblíbenější postavou se pro mě stala Kim. Kdykoli se objeví, prozáří Rachel Bilson scénu až neskutečně a replikou "Nezajímá mě zítřek ani nic jiného. Hlavní je, že jsi tady" si získala moje srdce. I když nechápu, co vlastně na takovém nekňubovi viděla. Když při závěrečných titulcích poslouchám další střípek soundtracku, který přesně padne do nálady, přemýšlím, proč se vlastně ani při nejlepší vůli nedostanu přes třetí hvězdu a myslím, že za to může kromě argumentů výše právě Zach Braff. Co na tom, že jako JD nemá chybu. Jako Michael je nesympatický tak moc, že stahuje film o třídu dolů.(11.7.2007)

Život ponúka mnoho prekážok, mnoho nástrah. A že láska nebýva len tým príjemným elementom života nás okrem vlastných skúseností presvedčuje aj mnoho filmov. Bez pravej lásky totiž na svete prežije len málokto a keď je jej životnosť v ohrození, treba bojovať minimálne tak urputne ako Michael (skvelý Zach Braff). Krásna romantická dráma s prirodzenosťou vdýchnutou priamo zo stromu života. Miestami jemne a citlivo nadľahčená, mohla byť viac, no to už by diváka minulo účinkom. Tak presne takýto typ filmov by mohli púšťať mladým ľuďom, ktorí pomýšľajú o manželstve, či o založení rodiny. A i keď som počas sledovania nevyronil slzu z dramatického záveru, či sladkej romantiky a ani som sa počas vtipných scén nijak hlasno nenasmial, zážitok je hlboký. 85%.(17.8.2008)

Scénárista Paul Haggis si dal na postavách opravdu záležet. Tato vycházející hvězda, jež se proslavila oscarovým dramatem Crash (Haggis film i režíroval) se po poněkud nedopilovaném scénáři k válečným Vlajkám našich otců vrací v plné formě. A, popravdě řečeno, hlavně on je taky tím, kdo vytahuje tento film z vod průměrnosti. Režisér Tony Goldwyn totiž zvolil klasickou formu běžného romantického dramatu, takže se můžete těšit na spoustu popových písniček, nadějných mladých herců, mezi nimiž ční jedna menší hvězda (zde Zach Braff), a nějakou tu klipovou montáž navrch. Haggins se sice také drží klasického příběhu o rozpadajících se vztazích, přičemž některé z nich se podaří zpravit, jiné ne, ale vše podává velmi poutavě a rozhodně má co říct. Všichni nakonec najdou to, co hledali a spravedlivý trest jim otevře oči.Příběh vypráví o partě přátel, kterým táhne na třicet a začínají pochybovat nejen o svých vztazích, ale i o životě obecně. Tedy existenciální drama? Tak trochu. Jednomu z nich se bortí manželství, druhý se nemůže vyrovnat s rozchodem, třetí staví své vztahy převážně na sexu a čtvrtý se právě oženil. Pak je tu i Michael, kterého nejenže začíná nudit naprostá předvídatelnost vlastního života, ale jeho přítelkyně, která ho nudí už také, neplánovaně otěhotněla. Navíc se do něho zakouká jedna studentka, která tak může být potencionálním objektem pro zpestření jeho života. A Michael touží po změně. Dokáže být věrný své přítelkyni a budoucí matce svého dítěte, nebo podlehne mnohem atraktivněji vyhlížejícímu románku s mladou studentkou?Hlavní roli Michaela ztvárnil velmi nadějný Zach Braff, který se zviditelnil skvělým filmem Procitnutí v Garden State, což byl zároveň i jeho režijní debut. Dále ho můžete znát z komediálního seriálu The Scrubs. Braff skvěle kombinuje komickou polohu s dramatickou a působí naprosto přirozeně. Je znát, že své postavě dokonale rozumí a roli Michaela zvládá na jedničku. Ostatní postavy, které jsou poněkud typizované (citlivý hoch nebo pro ženy velmi atraktivní erotoman), ztvárnili většinou neznámí herci, kteří se ale o to více snaží. Za zmínku stojí ještě Tom Wilkinson v roli otce Michaelovy přítelkyně, který zde funguje jako postava ukazující možný budoucí život mladých hrdinů.The Last Kiss rozhodně není komedie, jak je tento film většinou prezentován. Sice se několikrát zasmějete, ale nečekejte žádnou teenagerskou komedii v prcičkoidním stylu (už jen kvůli postavám, které jsou o deset let starší, než je v těchto komediích zvykem). The Last Kiss je hlavně chytrým dramatem o běžných lidech s běžnými problémy, v čemž je jeho největší síla – to, co prožívají hrdinové, se může stát i vám… a nejspíše se i stane.(13.7.2007)

• VenDulin85

Je mi jasné, že tu půjdu proti proudu, ale tento snímek mě tak deprimoval, nebavil a herecky nevyžil, že nemůžu dát víc jak dvě hvězdy. Téma přitom je dobré- v současnosti se žije strašně rychle, takže i krize přichází na lidi dřív... Je jasné, že narození dítěte nemusí znamenat umocnění vztahu, ale je to pořádná prověrka s ručením omezeným. Michael na mě působil velice hezky ve scénách s Jennou, naopak když byl s Kim, tak byl jak rozpačitý teenager, který neví kam s očima. Kim samotná na mě působila naprosto příšerně, většinu z toho zřejmě měla ve scénáři, ale i tak se mě zmocňovala nechuť, kdykoli jsem ji viděla. Rychlý konec celé trápení završil, ještěže to nebylo delší. Za co tedy ty dvě hvězdy? Ohromně se mi líbila část s Kennym, který už se těšil, že našel děvče do nepohody, které nezkazí legraci a pak dostal studenou sprchu- to byl jediný komediální prvek v celém filmu.(31.8.2012)

Paul Haggis nám naservíroval úžasnou mozaiku o vztazích mezi mladými lidmi. Takhle má podle mě vypadat správná romantická (i když víc se hodí dramatická) komedie, která má člověku co nabídnout a zamyslet se. Výborné obsazení spousty talentovaných herců v čele se Zachem Braffem a Caseym Affleckem. Skvělý scénář jen podtrhuje jistá režie Tonyho Goldwyna. Určitě můžu jen doporučit......(23.12.2007)

• - Hlavní představitel Zach Braff se podle svých slov také trochu podílel na scénáři a "okořenil pár dialogů". Také napsal závěrečnou scénu odehrávající se na verandě. (HappySmile)

• - Film je založen na stejnojmenném italském snímku z roku 2001 (v originále L'Ultimo Bacio). (MartinNDL)

• - Scéna, kde Michael několik dní čeká na Jennu před vchodovým dveřmi, je odkazem na německý film Legenda o Pavlovi a Pavle, kde Pavel také několik dní kempuje před Pavlinými dveřmi, aby ji dostal zpátky. (HappySmile)