Iron Man

• USA Iron Man

Multimilionář a vynálezce Tony Stark je cynický bonviván a sukničkář, který po otci zdědil zbrojařské impérium Stark Industries a pokračuje v práci s jeho kolegou Obadiahem Staneem. Dodává americké armádě tzv. inteligentní zbraně a právě se chystá předvést zástupcům v Afghánistánu nový výrobek, extrémně ničivou raketu Jericho. Cestou z úspěšné prezentace, na níž se mu podaří uzavřít s vládou výhodnou smlouvu, je však armádní konvoj přepaden a zraněný Tony je zajat teroristickou organizací Deset kruhů. Je uvězněn v jeskyni v horách se vzdělaným afghánským lékařem Yinsenem, který mu zachránil život riskantní operací, když mu do hrudi voperoval elektromagnet, který brání střepinám, aby se dostaly k srdci. Teroristé Tonyho donutí, aby pro ně raketu Jericho vyrobil. Je zděšen, když zjistí, že jsou vybaveni jeho zbraněmi, a s Yinsenem se vrhne do práce. Nejprve vyrobí malý obloukový reaktor, kterým nahradí elektromagnet ve své hrudi, a poté se pustí do létajícího, vyzbrojeného brnění, které chce využít k útěku. Podaří se mu uprchnout, přestože Yinsen za jeho svobodu položí život. Tony okamžitě zastaví výrobu zbraní a začne tajně pracovat na vylepšené verzi bojového obleku. Netuší, že Obadiah je tím, kdo si objednal jeho únos, zmocnil se trosek prvního obleku a tajně se pustil do výroby vlastního modelu. (TV Nova)

Superpero

Asi nejlépe zahraný komiks, kam má úctyhodná pamět sahá. Akce bylo málo, ale byla strašně zábavná. A já při ní přímo bažil po tý počítačový hře Iron Man. Strašně by mě bavilo si dávat všechny ty blbečky s kalachama ve svym ultracool hi-tech brnění. Ano kostým hlavního hrdiny se mi líbil :) Příběh nic originálního nepřinesl a musíte se naučit ignorovat tu debilní část ze začátku, když si Stark staví brnění přímo před zraky teroristů a těm to furt nedochází. Celý film by mohl být i kratší a víc akční, ale já byl spokojen. Ještě jednou má pocta všem zůčastněným hercům Jeff Bridges - ultraexcelente výkon. Robert Downey Jr. taktéž a Gwyneth Paltrow byla moc milá. Dokonce i naprosto zbytečná postava Terrence Howarda je díky jeho výkonu fakt dobrá. ()

Shadwell

Mám pocit, že dnes se z motivů, jež byly dříve vedlejší, stávají motivy hlavní. Zatímco klasický Hollywood se hlásil k rodině a Nový Hollywood vydělil striktní prostor mezi rodinou a prací, tak v současnosti (Až na krev, Michael Clayton, Bourne) se už jen pracuje. Tony Stark rodinu nepotřebuje, povídá si se svými přístroji, a na sex má děvky. „Hravost" se stává hlavním poznávacím znakem filmu. ____ Kde je problém? Iron Man v poslední půlhodině touží rozvíjet a zakončit herojské drama, ale nejde mu to, protože na to nemá zkonstruované základy. Celá ta cynická a nekomiksová předchozí část sešitá z kulturních a politických odkazů nemá parametry „velkého příběhu" a svého hrdinu opouští v tom nejhorším momentě. V momentě, kdy se divák dožaduje katarze. ____ Ale na rovinu. Který úspěšný blockbuster má natolik zajímavou postavu, že si může dovolit tak „katastrofálně" starosvětský akční scény a relativně plochou story, aniž to kohokoliv popouzí? Tony Stark is a mad genius, and I want to get drunk with him! ()

Rob Roy

70% a s nadějí vyhlížím dvojku, kde se to pořádně rozjede. Jeff Bridges je dost ubohý záporák. A finále taky. ()

hirnlego

Kecací část ušla, leč mohlo být mnohem lépe - každopádně klišé-neklišé s Paltrow mi nebylo proti srsti a to už je co říct. Akce pomálu, chtělo by to minimálně další hodinku čistě jen Iron Manových zásahů v poušti proti ošklivým chlapcům z východu - světélkující hyperpohlazení nemá chybu. A Robert? Takhle má vypadat hlavní postava čehokoli - charismatická prdelka, ať už v obleku či bez. Chci ještě. ()

Fr

Tony Stark je sympaťák, který poslouchá dobrou muziku. A za týden dokáže udělat třeba brnění.… Co stoprocentně upoutá, je vizuální stránka. Afghánská overtura mne příjemně naladila. Bohužel po ní přichází pianissimo, které mne už do tempa nedostalo. Jednoduše řečeno: málo akce. Prázdné dialogy, něco je k s míchu, něco i směšné. A tak se těším na finální bitvu. Ta je technicky dokonalá, ale jinak S L A B O T A !! Krátká, bez většího nápadu. Z mého pohledu sice nadprůměrný komiks, který však mohl pobavit daleko víc. Ovšem co by potom zbylo na další díly. Přesto však minimálně fandové nových technologií budou nadšeni. A my ostatní? Počkáme si na Neuvěřitelnýho Hulka! Nebo…? ()

Nathalie

Ironic, not iconic. Iron Man, tak trochu jiný hrdina, jehož superschopnosti jsou v podstatě produktem mimořádné inteligence a kreativity, prochází na rozdíl od svých životem mučených teenagerských souputníků životem jako mocný muž, který má tzv. vše - tučná konta, štíhlé modelky z obálek, kennedyovský šarm i einsteinovský mozek. Od takové comicsové adaptace jsem podvědomě čekala více nadhledu, ironie a stylovosti. Jakousi vyspělou sofistikovanost. Iron Man-Robert Downey jr. ji má. Iron Man-film už méně. Je schopen navrhovat ty nejbombarďáčtější zbraně, ale největší zbraní hromadného ničení je sám Downey se zlatýma americkýma ručičkama, jemuž chybí ta klasické mantra comicsové odpovědnosti (spíše with great power comes great.....fun) V kůži zbrojního mogula a superhrdiny, který stvoří v afghánské kobce sám sebe (jedna z nejzajímavějších scén je zrod hrdiny, až mystické kování obleku), natolik přesný, že mu procházejí i nečekaným patosem prolnuté scény sebemrkačského zpytování svědomí a coby hláškomat /ale je jich máááálofunguje bez zadrhnutí. Tam, kde Spidey propadá schizofrenii a Batman depresi, je Tony Stark, muž se železnou maskou, jehož alkoholový démon se ve filmu ani náznakem neobjeví a milostné pletky se sekretářkou jsou vytvarovány do nadsázkového balonku, ukotvený v realitě. Na rozdíl od vykořeněných asociálů je to sociálně úspěšný chlápek, jenže právě tahle civilní část je nedotažena a vykreslena spíš jako sekvence náhodných záběrů. Zejména firemní pozadí je dysfunkční. Záporák nemusí být prošpikovaný motivacemi do třetí generace nazpátek, ale měl by fungovat jako postava dotvářející příběh, tvořit protiváhu hrdinovi a generovat napětí pro finální souboj. Bohužel dědula, který si stoupne ke Golemovi a vloží do něj ukradený šém, je jaksi podivně vyprázdněný, není v něm nic politováníhodného jako v geniálním Dr.Octaviovi ze Spidermana, nic stylového jako u bondovských padouchů, nic ďábelsky machiavellistického. Velká škoda a snad i proto finále patří k nejslabším momentům a jaksi pod těmi legráckami a akčními nálety prosvítá, že samotný dějový oblouk je otřesně banální a u čtyřicátníka se na kopernikánský obrat těžko věří. Na druhou stranu...Přidáme-li k Downeymu coby přílohu jeho legračního sidekicka, srandičky s domestikovanými robůtky a Gwyneth Paltrow v těsně padnoucí roli oddané sekretářky, uznáme-li, že některé akční sekvence mají švih a že vlastně mezi tím hláškováním žádné velké vnější drama ani vnitřní konflikt TOLIK nechybí, máme tady první letní blockbuster hodný svého jména. Potenciál Iron Mana, kterého nehoní mimozemštaně ani zmutovaná zvířata, nýbrž stíhačky F22, ale imho zůstal nevyužit a nevyčerpán -scenáristicky, Downey ho naopak vyždímal do poslední kapky. Více cynických hlášek, častější pomrknutí na squadru azzuru ostatních divně oblečených superáků, zajímavější odvyprávění, režijní invence a důstojnější protihráč, to všechno mi zásadně chybělo. Zatímco v komediálních záchvěvech je Favreau silný, coby celek jeho entréé působí poněkud těžkopádně a neohrabaně. Pokud Iron Man místy klesá pod svou vlastní vahou a otřepanými schématy, nepomáhá mu na zadní akční pumelenice ani hardrockový dopink, ale pouze a jedině Downey. LAMŽELEZO jedno...:) P.S. Jsem jediná, komu Iron Man v tom dobrém připomíná posledního Bonda? () (méně) (více)

Dever

Soundtrack Ramin Djawadi: 1. Driving With The Top Down ,2. Iron Man, 2008 version (John O'Brien and Rick Boston) ,3. Merchant Of Death ,4. Trinkets To Kill A Prince ,5. Mark I ,6. Fireman ,7. Vacation's Over ,8. Golden Egg ,9. DamnKid (DJ Boborobo) ,10. Mark II ,11. Extra Dry, Extra Olives ,12. Iron Man ,13. Gulmira ,14. Are Those Bullet Holes? ,15. Section 16 ,16. Iron Monger ,17. Arc Reaktor ,18. Institutionalized (Suicidal Tendencies) ,19. Iron Man (Jack Urbont) , ()

novoten

Film pro kluky, kteří si pořád ještě chtějí a umí hrát. Záporák je zavilý, kamarád oddaný, sekretářka milá, hodná a věrná a všichni víme, kam to všechno směřuje. Jenže já jsem přesně tohle chtěl a do puntíku přesně jsem to dostal naservírované tak svižně a vtipně, že při myšlenkách na pokračování tajím dech. Navíc Downey se do masivního obleku snad přímo narodil a jeho hlášky, posměšky nebo nenápadné lichotky k Pepper jsou přesně takovými glosami, které chce každý někdy vykouzlit, jenom na ně přijde trochu pozdě. Je to neskutečný boháč, který létá a může mít ty nejhezčí holky. A já mu to všechno přeju, nezávidím a jenom pevně fandím. ()

tron

„Už ste ma pristihla aj pri horších veciach, Pepper.“ Som rád, že napriek priemernému, klišé a predvídateľnému scenáru (proste klasický komiksový origin) má Iron Man chytľavé kúzlo, ktoré diváka núti obľúbiť si nielen Tonyho Starka (Robert Downey Jr. sa na rolu super-hrdinu natoľko NEHODÍ, až je v nej výborný), ale aj jeho univerzum (vrátane neschopného robota). Kde je dej priemerný až slabý (koho prekvapí, že titulný zloduch sa vykľuje z tej postavy, z ktorej sa na konci vykľuje má u mňa kávu) a kde sa učitelia fyziky chytajú za hlavu, tam situáciu zachraňuje kvalitné herecké obsadenie (Downey, Paltrow, Bridges, Howard). Tempo občas stagnuje, humoru mohlo byť viac (a akcie tiež - a lepšej) a záľuba hercov v dialógoch má miestami za následok, že sa prekrikujú a divák stráca prehľad. Napriek tomu si červeno-žltého kure*níka zamilujete. Zrejme. Vznik tohto filmu sme s Rižom pozorne sledovali v britskom Leicestri a keď sme sa konečne vrátili domov, okamžite sme si na to zašli do kina, čiže tento film má pre mňa zvláštne čaro. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/komiksovy-film/274-iron-man-80- Kino Považan NMnV 2008 ()

B!shop

Tak bohuzel to zas takova pecka neni. Film totiz trpi klasickym problemem prvnich filmu o superhrdinech a tudiz se tvurci vic zamerily na samotnej vznik Iron Mana. Coz o to, prvnich asi 30 minut to nakopnou v fakt paradnim tempu, dokonalej Downey haze jednu hlasku za druhou, sviznej dej, drsna hudba, slusna akce. Jenze jakmile se dostane ze zajeti a zacne stavet finalni verzi brneni, tak az na jednu mensi akci se v podstate skoro 90 minut jen keca a pripravuje puda pro zaverecnou bitvu, ktera nijak zvlast bombasticka neni, obzvlast, kdyz Iron Manovo brneni vydrzi min, nez jsem cekal a zaporak v podani Jeffa Bridgese, ackoliv hraje slusne, je hodne slabej. Navic ty kecy jsou kolikrat docela unavny a i Downey tu ma dost malo hlasek, precejen, kdyz to tvurci ze zacatku pojali s takovym drobnym nadhledem, meli tak pokracovat az do konce a ne spadnout do klasicky klisoidnosti vetsiny komiksovejch adaptaci, kdy hlavni hrdine prozre a musi pachat dobro a blablabla. Aspon, ze triky jsou na paradni urovni a hudba je docela drsna a fakt si muzou gratulovat za Downeyho, kterej film utahne i v nudnejsich pasazich, i kdyz mu scenar dava kolikrat dost malo prostoru, aby to poradne rozjel. ()

movie

Rozhodně o něco míň uvěřitelné než třeba DARK KNIGHT, ale sympatické. Downey Jr. utáhnul svého superhrdinu hlavně charizmatem, který moc comixových postav nemá. Celé to navíc dobře odsípá už od samého (a celkem libového) úvodu až do konce. Jinak ale musím souhlasit, že finále je poněkud vlažné a Jeff Bridges jakou hlavní padouch je relativně neškodný (ale dobře zahraný, navíc holá hlava a plnovous mu pasují), což mi ale moc nevadilo. Jsem zvědavý na dvojku. 75% ()

monolog

Tak letošní druhá pětihvězda. Áno áno, mrdej tučňáka do hlavy, ty buzno... :) Ach já malověrný. Když jsem na to šel do kina, myslel jsem, že to bude šílenej blábol, jako ostatně poslední dobou všechny akční SF filmy z Hollywoodu. Ale šel jsem tam. Nakonec jsem se celý dvě hodiny královsky bavil. Neříkám, některý momenty jsou tu mírně řečeno mimo (pád první verze Ironmana po výpadku paliva, zásah nové verze Ironmana střelou z tanku a následný pád atp.), ale o tom to ani vlastně není. Samotná postava Tony Starka je tak neuvěřitelně krásně rozporuplná, tak dokonale šíleně géniovsky zahraná, že na takovéto nedokonalosti dává zapomenout. A svým způsobem se režisér i docela dobře pokusil zabudovat jeho příběh do naší doby a povedlo se mu to přinejmenším zezačátku dost realisticky. ()

Lateef

Tímto se pravděpodobně rozjíždí nová marvelovská série. A bude velkolepá. Píšu bude, protože se mi zdá, že zde tvůrci ještě tolik na akční pilu netlačili. Ano, jsou tu scény, které jsem polohlasně okomentoval: "No do prdele, tak tohle bylo hustý!", a o ironmanovský zlatotitanový oblek píšu Ježíškovi už teď, ale přeci jenom tu je akce rozložena velmi střídmě. Film se spíše zaměřuje na netradiční vznik hlavní postavy, je poměrně hovorný a místy též šablonovitý. Vizuální efekty působí hodně dobře, avšak nečekejte scénu, která vás vytrhne ze sedačky, vymete s vámi schodiště a rozcupované vyplivne zadními dveřmi u kontejneru. Z hlediska efektů a akce možná mírně zdrženlivé, ale jsem přesvědčen, že právé "železné" peklo nám bude představeno v díle druhém. Co však dělá snímek ukrutně sebevědomým a zábavným, jsou herecké výkony. Iron Man bez Roberta Downeyho Jr. by byl jako Ironhide bez svých turbokanónů. Downey má viditelně obrovské charizma a občas kromě střel vypálí nějakou bomba hlášku, Paltrow působí velice příjemně, Bridges zase killerovsky chladně. Produkce je monstrózní, parádně vypadají Starkovy hi-tech věcičky: rozmlouvá se svým robotem Trubkou a ve futuristické dílně můžete zakopnout o nejrůznější stroje, projektory, či hologramy, tohle fakt žeru. Pěkně si to tvůrci oťukli (škoda průměrného, místy nepřehledného finále), počkají si na výdělky a za dva roky vysmahnou akcí nadupaný druhý díl, věřím tomu. Těšil jsem se a jo, jsem spokojen. Kruci, mít v šatníku jeden takovej golemovskej vohoz... 185 miliónů dolarů(rozpočet)/580 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Boss321

Legendární komiks se dočkal svého filmového zpracování z něhož mám velmi rozpoluplné pocity. Za zápory považuji poměrně málo akce a docela slabý scénář. Na druhou vizuální efekty jsou úžasné, ale za hlavní devízu považuji obsazení Roberta Downey jr., který v mých očích neskutečně zvednul výsledné hodnocení. Také nechápu proč režie byla svěřena do rukou Jona Favreaua, který opravdu nepatří do první ligy na podobné projekty (kéž by to dostal do rukou Bay :)). Nakonec jsem se přiklonil ke čtyřem hvězdičkám, ale za to může hlavně R. Downey jr., protože štastnější ruku tvůrci mít nemohli. Ale dalo se z toho vytřískat mnohem víc........ ()

Faidra

Ano, Tony Stark je arogantní, rozmazlený a poživačný ochlasta a děvkař... a proč to všichni říkají, jako by na tom bylo něco špatného? Podstatné je, že má srdce na pravém místě, tedy s menší dopomocí, a s pomocnou rukou na konci vlastního ramene je už maličkost změnit se z neřízené střely ve střelu s dalekým dosahem. Kterážto střela vítězí na body dokonce i s Miss Unylost Paltrow, která z toho šoku dokonce začne předvádět cosi jako city. Jen kdyby akční scény měly šťávu těch pracovně-tokavých, ale dám na maminčinu radu, že člověk nemůže chtít všechno. Ale třeba už změnila názor - koneckonců, svoje původní doporučení, že nemám potlačovat své emoce, taky po čtvrtém rozflákaném talíři a druhém spolužákovi odvezeném na chirurgii odvolala. ()

Jara.Cimrman.jr

"Najděte si omluvu, abyste mohli tyhle věci použít a já vám zaručuju, že darebáci už nikdy nevylezou z jeskyně." Nemám rád zbrojaře, protože nemají rádi mír a ten mám docela rád já. Ale pokud by to pomohlo, tak bych všem zbrojařům dopřál doživotní afghánskou léčbu v jeskyni. Pomohla Tonymu, pomůže i jim. A pak by těch pohádek o proměně byznysmenů s mrtvolami v pacifisty mohlo bejt víc. Asi by nebyly tak zábavný jako Tonyho experimenty v dílně za asistence robotickýho hasiče, ale ekoteroristi by konečně měli dost času na spočítání uhlíkový stopy mýho prdu, která právě zničila veškerou vegetaci na Saturnu. ()

EdaS

Lepší než jsem čekal. Iron Man nemá ani poloviční ambice Temného rytíře, je to "jen" vcelku staromódně pojatý comics se skvělým hlavním hrdinou a velmi dobrým obsazením. A mně to opravdu stačí. Těším se na dvojku. ()

Marvel řeší interní problémy

Marvel řeší interní problémy

21.03.2023

Nový Star Wars seriál má název

Nový Star Wars seriál má název

04.10.2018

Tento týden vyšla kupa nepotvrzených informací o chystaném disneyovském seriálu ze světa Star Wars, který má na starosti režisér prvního Iron Mana Jon Favreau. Nakonec – k velkému překvapení všech… (více)

Nový Star Wars seriál bude obří

Nový Star Wars seriál bude obří