Konečně můžu přestat přemýšlet nad tím, kdo je můj nejoblíbenější komiksový hrdina. Je to až k nevíře, ale stačilo vzít Roberta Downeyho Jr. a nechat ho dvě hodiny hláškovat v draze vypadající sondě do života hodně bohatého playboye, který zjistí, že vyráběním zbraní svět nespasí. Iron Man nestaví na opulentní akci (což neznamená, že to chvílemi není sakra nářez), ale na všudypřítomném humoru a jednoduchém a úderném příběhu, který si obratně hraje s žánrovými klišé, a kdyby z téhle cesty neuhnul při slabší závěřečné bitce (celé „a tady to bude trochu jako Transformers“ bohužel ukazuje limity všech zúčastněných), byla by to ultimátní pecka, zasluhující o hvězdičku vyšší hodnocení. I tak ale Jon Favreau nabízí takřka perfektní letní popkorn, v němž se sice nehraje o osud světa, ani v něm nevybuchuje úplně všechno, ale má zatraceně cool hrdinu, který na svých bedrech, doufám, odtáhne pár dalších pokračování. 8/10 P.S. Filmy, do jejichž prvního záběru začne hrát Back in Black od AC/DC, prostě nemůžou být špatné :)(29.4.2008)

Jako milovnice komixů jsem u téhle adaptace vrněla blahem jako malé kotě, no vážně. Není pochybo tom, že je jedna z nejlepších. Roberta moc nemusím, přesto když teď tak přemýšlím, nevím, kdo jiný by se mi do té role hodil. Jeff byl skvělej záporák a Terrence úžasnej parťák, jojo, toho já zase můžu až moc. Gwyneth opět moc mile potěšila a jedinné, co mě v tomhle filmu nudilo, byl úvodní konflikt s teroristy, jinak super!(7.8.2008)

Marvel(ous)! Keď som sadal do kina, mnohí neznalci ani len netušili, o čo pôjde. Za všetko hovorí výkrik pár radov za mnou: "Chalani, čo je to iron?" Ale teraz netuším, či je to pri vnímaní tuzemského publika klad alebo zápor. Každopádne, tí čo čakali superhrdinu typu 'Superman' museli byť sklamaní, mne však Favreauove spracovanie sadlo presne do noty. Ukázal, že vie zabaviť nielen prťavé publikum, ale aj náročnejšie masy. Downey Jr. nemá svaly a vykockované brucho, ale odovzdal tomuto plecháčovi toľko charizmy a cynického šarmu, že aj samotný kostým by mohol byť nominovaný na ceny. Dej sa rozbieha pomalšie len v tom štýle, že prvý poriadny fight sa odohrá takmer po hodine, ale užívať si hlášky a neiritujúci nástup nového hrdinu stojí za to. Pár naivnejších scén a dialógov sa ale dalo vyškrtnúť. Po prvej rane železného diabla sa však začnú diať veci. Zámerne neakčná prvá polovica je ako ticho pred búrkou, Favreau vie čo robí, a na akciu sa potom pozerá s otvorenou hubou. Vo finálnom súboji som nezhliadol toľko predvídavosti (alebo som nechcel), takže aj s tým bola spokojnosť. Chcem viac hrdinov tohto typu. Chcem dvojku, čo viac dodať. Len škoda, že Bridges sa v nej ako záporák už nemihne, pretože to bol ten pravý parchantský výber. 100%.(4.5.2008)

Podavajuc si ruku s nazvom, je z filmoveho Iron Mana industrialny nadych citit takmer v kazodm zabere. Vybornou volbou bolo aj obsadenie R. Downey Jr., ktory v interakcii tak s oraganickymi ako i anorganickymi spolupracovnikmi dodava postave podvratneho (anti)hrdinu potrebny humor a stylovost. Ovsem zvysok (vratane okateho striafania sa na sucasnu politicku klimu) je uz sedym priemerom. Hudba sa snazi permanente pumpovat grady, ovsem obraz strihovo voci audio zlozke trpi dychavicnou disharmoniou, navyse s nulovym kontom eye-candy zaberov (a to mal reziser za kamerou eso v podobe Aronofskeho vizualneho virtuoza - Matthew Libatique). Chapem, ze Iron Man ma byt akousi drzou a drsnou antitezou ku komiksovym hrdinom s rozdrasanou dusou (Downeyho Tony Stark tento fakt v zavere ironicky podtrhne a zaroven zhodi), ovsem osobne mi ta nablyskanost a snaha o efeknost (bez efektivnosti) drhla. PS: AK chcete vidiet naviazanie Iron Mana na dalsie komiksove univerzum od Marvela, pockajte si na sekvenciu po zaverecnych titulkoch.(29.4.2008)

Zábavné a pěkné. Iron man už od prvního nápadu nemohl být na zfilmování zrovna jednoduchý. Samotný Tony Stark, hlavní a stěžejní postava, musel být naprosto přesně vystižen a to se povedlo na 200%. Robert Downey Jr. dokazuje, že vždy byl skvělým hercem, ale potřeboval roli, která by ho vystřelila do Hollywoodské TOP třídy. Tu teď našel a pochybuji, že se jí bude chtít vzdát, protože Tony Stark je mnohovrstvá postava, které nebude stačit jedne film, doufejme ani trilogie. od prvního vtipu, prvního pohledu až po závěrečnou (geniální) tiskovou konferenci je RObert Downey Jr. klenotem celého filmu a tím pravým Iron manem. Marvel si nemohl přát lepší první film, než Iron mana plného efektních scén, částečně i akce a skvělých postav obsazených výbornými herci. Někoho možná zklame Jeff Bridges, ale na druhou stranu neměl tolik prostoru a taková Gwyneth Paltrow s Terencem Howardem jsou další trefy do černého. Jon Favreau se drží stylového řemesla dokonale a nedopouští se jediné chybičky. Takhle vtipný akční film s výbornými herci tu dlouho nebyl a snad nikoho neodradí ani snad (podle mě tomu tak není :-))) "dětinsky" vypadající Iron man.(5.10.2008)

• - Stan Lee roku 1963 přišel s myšlenkou nového hrdiny, kterým měl být typický úspěšný kapitalista. S tímto konceptem přišel úmyslně v období Studené války. Nový hrdina měl reprezentovat americký vývoj. Tak vznikl příběh Tonyho Starka – amerického průmyslníka, velmi úspěšného prodejce zbraní. Lee se později nechal slyšet, že tímto pojetím šel proti zajetým kolejím komiksových hrdinů a že věřil, že se Iron Man ujme. Jako inspirace pro charakter Tonyho Starka posloužil Howard Hughes. (Danny F.)

• - Paul Bettany namluvil své dialogy pro Jarvise za dvě hodiny. Prohlásil, že vlastně nevěděl, na jakém filmu se podílel. Chtěl jen spolupracovat s Jonem Favreauem, se kterým se setkal při natáčení Wimbledonu. (HellFire)

• - Jedním z aut v garáži Tonyho Starka je také Tesla Roadster, autíčko na elektrický pohon, které ještě v době produkce nebylo oficiálně představeno. (HellFire)