Ikonický ironický muž nám ukázal, že můžete natočit single hero comics i bez patosu, omílání jedné trapné věty a gay kostýmu. Škoda jenom, že ta gerojská stránka filmu (čili směřování k likvidaci Mocného Nepřitele) fungovala podstatně hůř než lahůdkové konverzační a budovatelské scény. Pak by tomu už nebylo co vytknout - takhle toho je docela dost. I tak je to ale velmi dobrá marvelovská zábava, a hlavně pomník pro "bytí sexy" dámy jménem Gwyneth Paltrow;) Pepřenka je trochu jiný typ děvčete než křehká Viola, ale rozhodně stačí na to, abyste jí odpustili, že dokáže děti pojmenovat Jabko a Mojžíš (a její vysvětlení mě ani v jednom případě neuspokojuje...) :) Tonymu Starkovi bych sice výchovně nakopal jistá místa, a řečičky o tom že je v té své póze chtě nechtě sympatický na mě nefungují - ale znáte mě, co bych nevytrpěl, aby se herec jako Downey udržel dál od chlastu a koksu;) Celkem vzato to stačí na slušných 70%... ale jednou to bohatě stačilo, i když ten čas kupodivu docela utekl.(22.8.2013)

Rozpočet $140miliónovTržby USA $318,412,101Tržby Celosvetovo $585,133,287║ tak Marvel sa osamostatnil od produkovania svojích comicsov a vsadil slušnú sumu do svojho prvého projektu, a na prekvapenie sa čudujme vyšlo im to a ešte ako bohato, a to už svojim premiérovým štartom zarobil za prvý premietací víkend v USA pekných $98,618,668 ▐ Tržby za predaj Blu-ray v USA $14,135,832 //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA $175,633,294 //počet predaných kusov 10,110,809║ __Režisér Jon Favreau ma prekvapil na plnej čiare, tak ako zostavil tento film môže závidieť množstvo comicsových rutinérov od Bretta Ratnera po Tima Story. Na celej ploche filmu nie je nudnejšie miesto, tobôž čo by nejak okato kopíroval už videné či zaužívané trendy, aj keď sa dá film označiť ako mix Supermana s Robocopom, vydal sa svojou cestou a tvorí svoj charakter. Aj vďaka obsadeniu postáv v podobe hercov ako Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow a nehovoriac o démonickom Jeffovi Bridgesovi, ktorého som s jeho novou plešatou frizúrou ani nespoznal. "Trikovo zvládnuté špičkovo, hudba ladí z dejom a suma sumárum sme svedkami stvorenia jedného z navydarenejších comicsov vôbec!" /videl v kine: 90%/ ...v kine to bola poriadna jazda(13.5.2008)

Downey je bůh a i když mu Favreau a předloha občas nestačí, povedlo se z Iron Mana vymáčknout kvalitní adaptaci, která místo čisté, neředěné akce nabízí 100+1 bonmotů hlavního hrdiny. Ve finále, kdy po kalifornském asfaltu pobíhají dva robůtci (tak trochu ve stylu druhého Robocopa) už to sice skřípe, ale jinak je Tony promazaný do posledního šroubku. Jako předkrm k letním hitům vynikající, jako marvelácký debut slibné. A s kouzelnou tečkou po závěrečných titulcích. Těším se na nášup.(29.4.2008)

Na těchhle akčních filmech, které si na nic nehrají a které jsou svým způsobem dokonalé, prostě něco je. Postava Tonyho Starka na mě z trailerů sice působila dost protivně, ale ve filmu samotném jsem se ho oblíbil (všechno je lepší než Tobey Maguire jako protivný nekňuba Peter Parker). Příběh je možná jednoduchý, ale Stan Winston udělal i tentokrát něco natolik cool, že to přezáří veškeré slabé stránky a kostým Iron Mana bych doma ve skříni rozhodně chtěl. Pokud nebudete zuřit nad každým popřením fyzikálních zákonů a budete si film jednoduše užívat, není vůbec špatný.(1.10.2008)

Iron Man pro mě představuje zvláštní kombinaci precizně odvedeného žánrového filmu a ozvláštněného žánrového filmu. Do první kategorie patří víceméně všechny scény akce, "outdoorového" létání a popisu aktivit padoucha, které mi technicky de facto nevadily (ani proklamovaná "statičnost") a užíval jsem si je, ale nenabídly mi nic - z neoformalistického hlediska - opojného. Naopak všechny montážní sekvence z dílny, kde Stark jen pracuje, pracuje a pracuje, byly pro mě trochu jako zjevení a dokázal bych se na ně koukat neustále. Stejně tak jiskřivé scény mezi Starkem a Pottsovou... To byly ty ozvláštňující okamžiky, kvůli kterým se na filmy tak rád koukám a pro které tento workoholický film (jak jim s Tetsuem říkáme - v poslední době se množí, hurá) budu mít vždycky rád a koupím si ho na DVD. Není to kvůli vtipům nebo charizmatu (nepopiratelném) Roberta Downeyho Jr., ale čistě kvůli opojnosti a drzosti stylu... a vyprávění.(7.5.2008)

• - V době natáčení nebyl scénář zcela dokončen. Příběh a akce byly kompletní, ale dialogy se doplňovaly přímo při natáčení. (HellFire)

• - Skladba, kterou v jedné scéně hraje Obediah Stane (Jeff Bridges) na piano, je od skladatele Antonia Salieriho. Salieri byl rivalem mladšího a známějšího Wolfganga Amadea Mozarta, stejně jako se ve filmu Obediah stává rivalem mladšího a úspěšnějšího Tonyho Starka (Robert Downey Jr.). (Adasin)

• - Jedným z Tonyho (Robert Downey Jr.) áut v hale je elektromobil Tesla Roadster, ktorý v čase produkcie ešte nebol oficiálne predstavený verejnosti. Ďalšími autami boli: Audi R8 (2008), Audi R8 Spyder, Audi R8 e-tron (biele), Audi R8 e-tron (červené), Audi R8 (2016), Acura NSX, Bugatti Veyron SS, Saleen S7, Wolf WR Ford Replica (1978), Rolls Royce Phantom, Ford Flathead Roadster (1932), Shelby Cobra (1967), Mercury Coupe (1949) a Ghia Cadillac (1953). (pds)