Příběh zrození

Nativity Story, The

Príbeh narodenia

Drama / Rodinný

USA, 2006, 96 min

Ruku na srdce - čo nové sa už len dá vyťažiť z tak (sveto)známeho podkladu, akým Príbeh narodenia nesporne je? Azda nič. Aj preto tento film po obsahovej stránke nie je nijako výnimočný (ak nerátame pár historických vsuviek), no azda je to tak aj lepšie. Takto si film zachoval aspoň náboženskú hodnotu. Navyše, sympatická Keisha Castle-Hughes podáva celkom solídny výkon, a preto sa v celom rade preafektovaných Paneniek Márií, aké v tomto žánri zväčša výdať, doslova vyníma (aj keď trvám na tom, že najlepšou Matkou Božou pre mňa zostáva Klára Issová, i keď sa rozprávame o role v rozprávke). Hodnotiť v tomto prípade samotný príbeh, teda zvestovanie, panenské počatie a iné kresťanské dogmy, je azda až priveľmi subjektívne, ale to si súdnejší hodnotiteľ uvedomí aj sám. Ak by som to teda mala za seba zhrnúť - konečne kresťanský film, ktorý je naozaj kresťanský (v tom najlepšom slova zmysle) a ktorý sa s nespočetnými, poväčšine talianskými, obdobnými verziami vlastne ani nedá porovnať, nakoľko je postavený nielen na viere, ale i na dobrých technických základoch. Ak pravé katolícke Vianoce, tak bez filmu. Ak už predsa len musí byť film, tak tento. Amen(21.3.2012)

• Ridick

dalsie dobre utvrdenie preco som ortodoxnym ateistom....vidiac tie nezmysly prevedene na platno sa mi zacina tocit zlc a je mi blbo...ale spat k filmu...je to nuda nad nudu, herci nudia, dej nudi, akurat musim pochvalit peknu vypravu, napriek tym okatym mestam ako jeruzalem a betlehem...tak vsetko asi :)(29.5.2007)

Pokúsiť sa s filmovať tak náročnú tému, ako je narodenie Krista neskončí vždy z úspechom, čoho sme svedkami v tomto prípade. Príbeh je postavený dobre, lenže dialógy medzi postavami, a Máriine monológy sú napísané strašne . Dal by som scenáristovi po rukách, za to všetko čo pokazil. Mária my občas pripadá ako narušená schizofrenička, pýtajúca sa hlúpymi otázkami a čakajúca kým si dá na ne hlúpe odpovede. Joachim a Anna, ako jej rodičia mi pripomínajú skôr rodičov z nejakého Amerického seriálu. Autor nezvládal postavy ako Mária, Anna, Joachim, Herodes a spol. , za to celkom podarené postavy sú Zachariáš, Traja Králi a Jozef. Dielo nie je dotiahnuté ani v kultúrnom pozadí, je slabo vykreslená ortodoxná Židovská spoločnosť, Rimania sú vykreslený ako Sicílsky Mafiáni , Herodes ako narušený Architekt a mnohému chýba biblická vierohodnosť. Dávam 3 hviezdičky.(24.3.2009)

• PinokKio

Není nad to udělat si vánoční pohodu uprostřed léta. Jen toho sněhu tam bylo nějak pomálu. Marie je sice štramanda, ale moc legrace si s ní člověk neužije (to leda ten duch svatý) a Josef je takovým předobrazem Brandona Walshe z Beverly Hills (směrovačku už si nepamatuju : ) Tak aspoň že jim to dobře dopadlo a narodil se jim v Betlémě v tom smradu ve chlévě ten vánoční panáček.(3.7.2012)

Rozpočet $35miliónovTržby USA $37,629,831Tržby Celosvetovo $46,432,264Tržby za predaj DVD v USA $25,988,003 //počet predaných kusov 1,610,510║ Je to podané strašne do všednej prázdnoty. Vizuálne by sa to aj dalo ale ten dej nemá kúska čara. /25%/(14.11.2008)

• - Biblický příběh stál studio New Line 35 milionů, a i když debutoval v předvánočním čase (1. – 3. 12. 2006), v kinech vydělal na čtvrtém místě jen 7,8 mil. dolarů. Celkový obrat snímku se nakonec vyšplhal na 37,4 milionů. (imro)

• - Příběh narození je prvním hraným filmem, který měl premiéru ve Vatikánu. Podle produkce je zároveň prvním kinofilmem, který se zaměřuje jen na narození Ježíše Krista. (imro)

• - Úlohy pastierov dostali miestni talianski pastieri, pretože len oni dokázali "skrotiť" ovce podľa požiadavok tvorcov. (Marina111)