• český

• slovenský

Číslo 23

Mysteriózní / Drama / Thriller

USA, 2007, 94 min

Vôbec nie zlé... teda moholo to byť dobré, pretože všetky predpoklady na ten správny paranoiou a psychológiou presiaknutý film tu boli. Avšak nebolo tu zodpovedaných pár dôležitých otázok a tým pádom to vyznelo trochu vykonštruovane. Dobrí herci, veľmi zaujímavý vizuál a pomiestna fajn atmosféra stroskotáva na poučnosti a "americkosti". Ak chcete zažiť tú správnu psycho paranoju odporúčam "divadelného" CHROBÁKA, prípadne k hororovej dokonalosti vybrúseného MECHANIKA...(14.4.2009)

To tu máme zase jednou krásně rozporuplná hodnocení... Já se zbaběle přidám do průměru z několika důvodů. Scénář není tak pitomý, jak tady spousta lidí píše - nejde tu vůbec o to, hledat logiku v událostech okolo třiadvacítky, ten film je o duševně nemocném člověku a postupném odkrývání vlastní minulosti. Je fakt, že místy hodně nudí, nepřináší nic nového ani zajímavého. Není tajemný, mysteriózní, překvapivý ani při jeho sledováí nemrazí. Ale má hodně povedenou vizuální stránku, zajímavou kameru a slušného Carreyho v hlavní roli. Největší slabinou JE onen nespočetněkrát zmíněný scénář, ale zas taková tragédie to opravdu není. Mimochodem - teď jsem si všimla, že tohle moje hodnocení má pořadové číslo 666, není to záhadné? :-)(9.11.2007)

Moment, loknu si kofoly a jdem na to. Ok. Takže: Twenty fucking Three! Hned v úvodu na nás autoři pálí seznam událostí, z jejichž datumů vzejde přesmyčkami číslo 23. Možná je to působivé, ale jen chvíli, než si uvědomíte, že podobným způsobem lze v podstatě dostat jakoukoliv cifru. Kdybychom si toto odbyli na úvod, bylo by to možná v pořádku, jenže finty jako: "Krvi trvá 23 vteřin než oběhne tělem", do nás scénář hustí každých pět minut, takže číslici 2 a 3 budete po filmu dlouho nenávidět. Snímek u mě obstál, tzn. udržel si moji pozornost po celou dobu stopáže. Knihové sekvence mají svůj půvab, pěkné vizuální pojetí a atmosféru. Scény z normálního Walterova života nikoliv. Jim Carrey hraje detektiva Fingerlinga mnohem lépe než Waltera Sparrowa, to samé lze říci o Virginii Madsen. V polovině se film zvrtne do ukázkového guláše, aby se z něj v samém závěru vcelku slušně vyhrabal. Režisér Schumacher odvedl svoji práci dobře, scénárista Phillips obstál pouze z části. Tak mě teď napadlo, že Walter tu knihu neměl nikdy číst, jelikož jméno jejího autora mu to jednoznačně zakazovalo. Podívejte se: knihu The Number 23 napsal Topsy Kretts. Nic?? Jen si to jméno vyslovte, nezní takhle náhodou jako "Top Secret" = "Přísně tajné"?? Jenomže co je zakázané, tak lidi přitahuje ještě více, že?? A koukám, že tento komentář jsem napsal ve 12:57... 1+2+5+7 = ... 15! To ale není 23, namítnete. No a co??:) 30 miliónů dolarů(rozpočet)/75 miliónů dolarů(rozpočet)(6.11.2007)

• Falko

Sorry, ak tym niekoho urazim, ale mne naopak tento film nesadol a to aj napriek tomu, ze som traileru tak doveroval, ze mam rad taketo typy filmov, ze Jim Carrey vie zahrat aj vaznu ulohu a ze rezisera Joela Schumachera mam celkom rad, pretoze natocil mojich oblubenych HRACOV SO SMRTOU (1990) alebo dramu o rasovej neznasanlivosti CAS ZABIJET (1996) a mnohe dalsie kvalitne filmy. Problem nebol v cisle 23, mohlo to byt aj cislo 28, to je jedno. Podla mna bol problem bud v scenari alebo v stylu natacania, pretoze to rozpravanie a predstavy Jima Carreyho z knihy ma skor unavovali. Zial 2 x som zaspal a to nie je dobre, az na treti krat sa mi konecne podaril tento film v klude dopozerat a pritom ani zaver filmu ma nepresvedcil k tomu, aby som mu dal 3 hviezdicky, takze sorry Joel, ale napriklad taky thriller 8MM (1999) alebo TELEFONNI BUDKA (2002) sa mi pacili omnoho viac. Za to Jimovi Carreymu patri moja poklona, pretoze som si myslel, ze sa nikdy nedostane von zo skatulky komedianta... 06.04.2010 ________ Jim Carrey - (Walter Sparrow / Fingerling) +++ Virginia Madsen - (Agatha Sparrow / Fabrizia) +++ Logan Lerman - (Robin Sparrow) +++ Danny Huston - (Isaac French / Dr. Miles Phoenix) +++ Rhona Mitra - (Laura Tollins) +++ Hudba: Harry Gregson-Williams +++(6.4.2010)

Nejsem věřící. Nevěřím na boha. Nevěřím na reinkarnaci. Nevěřím na žádné nadpřirozeno. Pokud bych ale na něco měl věřit, bude to právě toto číslo. Na to, že kdekoli se vyskytne, nestane se nikdy nic dobrého (2:3=0,666). A to si nemusím dokazovat z všeobecně známých katastrof, ale i z vlastního života. Dlouho jsem se o toto číslo zajímal a až nedávno jsem narazil na tento snímek. Ten mě zaujal už od prvních sekund vypsáním některé figurace této dvojice v pohromách. Měl jsem u něho jedno z nejvyšších očekávání, co jsem snad kdy měl. Ale obstál u mě na výbornou. Žádné otálení nebo dlouhé seznamování s okolnostmi, Jim Carrey, který byl pro mě překvapivou volbou do hlavní role, začíná s bádáním okolo dvacettrojky hned od začátku a postupně se zamotává do úděsného příběhu, který je excelentně zpracován. Dynamický scénář vyvrcholuje nečekanou pointou a stejně tak i závěrem, u kterého je malinko škoda, když nezůstal otevřený. Tento film mi snad ale utekl nejrychleji ze všech, co jsem kdy viděl a jen u mě prohloubil "víru", ale i znepokojil ohledně tohoto ďábelského čísla. Když budete toto číslo hledat, najdete ho. Ale co když si najde ono nás? Jen pro zajímavost: Je možné, že číslo 23 v dějinách jen hledáme, potopení Titanicu, datum i čas shození bomby na Hirošimu, bombardování Oklahoma city, počet bodnutí Caesara, úmrtí Shakespeara a Cobaina, objevení HIV, nejčastěji citovaný žalm...Ale u teroristického útoku na dvojčata je toho nějak více. Odehrál se 9.září 2011 (9+11+2+0+0+1=23). Dvojčata měly název World Trade Center (W-23.písmeno abecedy,T-20.písmeno abecedy,C-3.písmeno abecedy). (Mimochodem W má také dva průsečíky dole a tři nahoře a na klávesnici je pod čísly 2 a 3). Plán na teroristický útok začal vznikat v roce 1976 (1+9+7+6=23) a jeden z útočníků údajně seděl na sedadle číslo 23. Zkrátka nevěřím, že to je náhoda a ani to, že zrovna teď je 23:32. Dal bych s chutí 23%, ale toto dílo má u mě, evidentně hodně subjektivní, plné hodnocení. 100%(30.7.2012)

• - Hotel ve filmu je pojmenovaný podle krále Edwarda VIII., který se narodil 23. června 1894. (imro)

• - Pes ve fimu se jmenuje Ned. N je 14. písmeno abecedy , E je páté a D je čtvrté. 14+5+4=23. (rafix)

• - Keď sa vysloví meno autora knihy Topsy Kretts rýchlo, znie ako "Top Secrets". (misterz)