Walter Sparrow, který pracuje pro město jako odchytávač zvěře, žije poklidně s milovanou Agathou a synem Robinem. Vše se změní, když dostane za úkol odchytit zatoulaného psa Neda. Zvíře ho kousne a uteče před ním na hřbitov, ke hrobu jakési Laury. Kvůli tomu Walter dorazí pozdě na schůzku s Agathou, která si krátí čekání v antikvariátu a koupí mu knihu 23 - Román o posedlosti. Walter se do knihy začte a je šokován podobností svého života s příběhem detektiva Rybky, jež se netýká jen minulosti, ale jakoby zrcadlila i současnost. Detektiv je posedlý číslem 23 a také Walter ho najednou nachází všude kolem. Na manželčinu radu zajde za psychiatrem Frenchem stejně jako v příběhu Rybka. Znovu narazí na psa Neda, jenž ho opět dovede k Lauřinu hrobu. Za vraždu byl odsouzen její učitel a milenec profesor Flinch. Walter ho navštíví ve vězení, přesvědčen, že právě on je autorem knihy. On však tvrdí, že Lauru nezabil a knihu nenapsal. Walter se dostává na stopu autora a dokonce odhalí místo, kde je zakopána kostra. Jeho žena mezitím objeví v opuštěném psychiatrickém ústavu krabici s nápisem Sparrow. Děj knihy, realita a Walterovy vzpomínky se děsivě prolínají a vedou ho k šokujícímu odhalení. (TV Nova)

Trailer 2

Mertax

23.6. sem šla do kina se svou 23letou kamarádkou, seděly sme v řadě E, místa 23 a 22. V kapse sem měla 23kč s 23minut po začátku filmu mi zaazvonil telefon. Ještě sem zapomněla, že v sále bylo 23 lidí! Ne, ne, ne....Znovu: Viděla sem verzi unrated v pohodlí domova. Žádný reakce sem před zhlídnutim nečetla, neslyšela, takže sem k tomu přistoupila klasickym stylem : Uvidíme. První hodina dost nadprůměrná, Carrey se ani jednou nazapitvořil, hezky to jelo. Čekám, co dál. Ničeho se nedočkám, poněvadž se mi médium sekne 15 minut před koncem. Druhý den problém vyřešim a těšim se na vyvrcholení. Leč marná snaha-stojí za houby. Ale přes to přese všechno Dvacet trojka stojí za podivání. Mhmh a to Sparrowovo sexy tetování.... ()

Sonnery

Čekal jsem skoro všeno...Čekal jsem, že by to napsala jeho žena....Čekal jsem, že by třiadvacítka mohla být víc než jen číslo...Čekal jsem, že NED bude mít důležitější úlohu...Čekal jsem, že by v závěru na zem mohla spadnout kosmická loď a zní by vylezla Rypleyová a třiadvacet vetřelců... a čekal jsem, že až film skončí a já sečtu datum svého narození vyjde mi 23 ( uf! 24 - snad to neni magicka 24),ale takový závěr jsem ani třiadvacetkrát nečekal ()

genetique

Prvých pár minút som nízke hodnotenia a výsledné percento filmu celkom chápal a s ním sa aj stotožňoval. Akonáhle sa však na scéne objaví hlavná postava filmu, číslo 23, začne poriadne pekelná paranoická hra, hra s číslami, s osudom, perfektná je aj hra s kamerou a v neposlednom rade - dokonalú hru na mačku a myš na nás divákov zahral aj Joel Schumacher. Ten už nejaký ten projekt s vyšinutými bláznami za sebou má, takže skúsenosti sa prejavili perfektne, Carrey bez skúseností, no herecky bol na tom asi rovnako kvalitne ako kormidelník filmu za kamerou. Škoda, že to neolo také dobré už od začiatku a občasná prekombinovanosť tiež zaškrípala s percentami, no výsledne veľmi slušný film. Pre zaujímavosť, môj 1985-ty vo filmotéke. :). 75%. ()

novoten

Schumacher je ďábel. Vysekává parádní vizuál s dynamickým střihem, ždíme atmosféru do nejzávratnějších výšin a úžasně stylizovanou noirovou linii si vychutnává v každé vteřině. Nic jiného mu totiž nezbývá. Samotný Walterův příběh je v úvodu pouze slabším odvarem libovolné paranoidní podívané, ale jakmile se hlavní hrdina dostane na konec dvaadvacáté kapitoly, scénář zařadí nejvyšší rychlost a z pohodlné dálnice to najednou strhne z toho nejstrmějšího srázu. Všechno se slije do nekoukatelného chaosu, kde na sebe scény téměř nenavazují, Carrey zmateně pobíhá za číselnými domněnkami a ne zrovna hloupá, ale zoufale předvídatelná pointa vše pohřbívá do kabátu silně podprůměrné jednorázovky. ()

Dadel

Tak tohle byla tragédie. Napětí veškeré žádné. Jim Carrey se do filmů tohoto typu zoufale nehodí, a hodnotil bych to jako castingový omyl desetiletí. Ale úplně nejhorší ze všeho je naprosto dementní námět, dřeněný už úvodními titulky plnými "šokujících" odhalení čísla 23 ve světě kolem nás. Něco takového může připadat napínavé snad jen lidem, co čtou horoskopy v novinách a odebírají SPIRIT. Z lidí, co věří na podobnou číselnou symboliku, si krásně dělá legraci Umberto Eco ve Foucaultově kyvadle (nalistujte pasáž s kioskem). On totiž není žádný problém vzít jakékoli číslo, a nacházet ho všude kolem, i kdyby to měly být sebevětší kraviny. Počet osob na hrací ploše na začátku každého fotbalového utkání je 23 !!! To je, co? Uživatel Matty ohodnotil svůj první film na CSFD dne 28. 08. 2003 (2+8+0+8+2+0+0+3=23). WOW!! Když sečtete v názvu právnické osoby POMO Media Group s.r.o. všechny znaky včetně mezer, dostanete 23! No není to ÚŽASNÉ? Odpověď zní: "Ne, není." ()

• 11.9.2001: 9+11+2+0+0+1=23 (Siriuss)
  • Elisabeth Shue měla původně hrát hlavní ženskou roli, ale musela odmítnout, protože byla těhotná. (Siriuss)
  • Keď sa vysloví meno autora knihy Číslo 23 "Topsy Kretts" rýchlo, znie ako "Top Secrets". (misterz)

Související novinky

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

09.03.2008

Kariéra Jima Carreyho si nějaký čas dávala šlofíka, ale zdá se, že navzdory fiasku s thrillerovým pokusem 23 se gumový Jim vrací s plnou parádou a momentálně patří k nejvytíženějším hercům vůbec.… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci

21.02.2008

Natáčení X-Men Origins: Wolverine je v plném proudu (štáb pod vedením Gavina Hooda se začátkem tohoto týdne přesunul z divočiny Nového Zélandu do civilizované Austrálie) a tak je načase shrnout si,… (více)