• český

Číslo 23

Mysteriózní / Drama / Thriller

USA, 2007, 94 min

• Jordan

úplná blbosť, hovadina . . . jima carreyho mám veľmi rád a chápem, že sa snaží čoraz viac vzdialiť od povesti, ktorú v začiatkoch svojej kariéry nadobudol - resp. nie vzdialiť (pretože to nie je žiadna zlá povesť a podľa mňa je to naozaj skvelý komik) ale ukázať aj vážny a seriózny rozmer svojho herectva a mnohé filmy predošlých rokov dokazujú, že naozaj má čo ponúknuť . . . lenže v tomto prípade by urobil ooooveľa lepšie, keby mieto tejto nemastnej, neslanej a nesmierne trápnej zlátaniny natočil hocakú bláznivú srandičku s farrelyovcami alebo niekym iným . . . vizuál je asi jediná celkom dobrá vec, ktorá si tú horkoťažko zarobenú hviezdičku zaslúži, kameramansko výtvarná stránka má istú úroveň, jej pôsobivosť však vyznieva naprázdno v prirovnaní k tak tupému a diletantskému obsahu - pretože The Number 23 je scenáristicky jeden z najhorších hollywoodskych počinov poslednej doby. Nezmyselný motív čisiel, stokrát obohratá neprekvapivá pointa, pre lacný efekt robené "zvraty", no skrátka hrôza . . . keď film režírovaný joelom schumacherom s jimom carreym v hlavnej úlohe je "nechcene smiešny" a nápadne trápny, treba sa zamyslieť, kde je chyba. V tomto filme je to v SCENÁRI!!! Bohužiaľ . . .(11.10.2007)

• castor

Joel Schumacher oprávněně platí za jednoho z nejméně vyrovnaných hollywoodských režisérů!! Jeho žánrově nepředvídatelná režie tentokráte zabrousila do vod ďábelského prvočísla (význam čísla 23 není scenáristickým výmyslem, nýbrž skutečně existující teorií – slušný potenciál by tu tedy byl), které se hlavnímu hrdinovi „dostane“ do rukou prostřednictvím knihy, kterou jeho manželka zahlédne v knihkupectví, když čeká právě na nedochvilného Jima Carreyho, kterého mezitím pokousal pes, sám se později do knihy začte, v detektivovi poznává sám sebe, začíná bláznit, hledat souvislosti atp. atp. Ocitáme se tak na hranici dvou světů, toho reálného a toho knižního, Schumacher ani v jednom z nich ale trestuhodně neudrží napětí ani stylově kompaktní celek. Jen něco naznačí, přeskočí do snového oparu, tam nešetří stylizací a následně odběhne zase opodál. Jiné pasáže jsou zase nesmyslně doslovné. Režisérův tvůrčí úsudek a invence vložená do filmu jsou minimálně matné. Vedlejší postavy jsou motivačně nevýrazné, ústřední herecké duo Carrey a Virginia Madsen (Bokovka) si ostudu rozhodně neuřízli, ale s přibývajícími minutami už lezou solidně na nervy. Jejich chybou to ale zřejmě nebude. 40%.(1.8.2007)

• Webb

Na záhadu čísla 23 poprvé upozornil americký spisovatel beatnické generace William S. Burroughs, žijící v letech 1914 až 1997. Ten se někdy kolem roku 1960 seznámil s námořním kapitánem Clarkem, který se mu chlubil, že plul bez nehody třiadvacet let. Když se rozloučili, loď odplula a ještě téhož dne ztroskotala. Ve vlnách zahynul nejen zkušený mořeplavec, ale i celá jeho posádka. Když tenkrát večer Burroughs přemýšlel o podivné ironii osudu, zaslechl z rádia zprávu o letecké havárii na Floridě. Pilot se jmenoval Clark a nešťastný let měl číslo 23.... Po tomto hrůzném zážitku začal spisovatel shromažďovat informace o událostech spojených s tímto číslem. Nahlédnutím do americké historie například zjistil, že známý gangster a pašerák dvacátých a třicátých let Arthur Flegenheimer, známý pod přezdívkou Holanďan Schultz, nechal zavraždit svého konkurenta Vincenta Colla zvaného Mad Dog. Bylo mu právě 23 let a k vraždě došlo na newyorské 23. ulici. Zabit byl posléze i sám Flegenheimer, a to 23. října.... Mimochodem muž jménem Charlie Workman, který Holanďana zastřelil, byl za tento čin odsouzen na doživotí, ale po třiadvaceti letech byl propuštěn na svobodu. II III S číslem 23 jsou spojeni i další z amerických zločinců - populární Bonnie a Clyde. Po odvážných kouscích, které vešly do dějin, byli v roce 1934 přece jen dopadeni texaskými rančery a přesně 23. května zastřeleni. Zvědaví badatelé brzy přišli na to, že počáteční písmena jejich jmen - B a C - mají v kabale hodnotu čísel 2-3. II III William S. Burroughs ve své posedlosti po tajemství třiadvacítky nepolevoval a vzhledem k tomu, že měl ve zvyku dívat se na svět spíše pesimisticky, považoval číslo 23 za symbol smrti. Připomínal mimo jiné, že na pohřbech se snad nejčastěji předčítá 23. žalm. Neustávající vášní nakazil spisovatel i svého přítele Heathcota Williamse, vydavatele časopisu The Fantastic. Se slavným beatnikem se seznámil, když mu bylo třiadvacet a momentálně bydlel v domě s označením 23. Nejprve se smál, když mu Burroughs pochmurně oznámil, že 23 je číslo smrti. Jaké ale bylo jeho překvapení, když zjistil, že přesně naproti jeho domova stojí márnice.... II III Přijít záhadě na kloub se snažili i další více či méně seriózní vědci. Zajímavé informace z historie své rodiny doplnil třeba profesor Hans Seisel z univerzity v Chicagu. Jeho prarodiče bydleli v domě č. 23, jeho matka se později přestěhovala do budovy se stejným číslem popisným a dokonce i označení jejího bytu znělo 23. Sám Seisel si v dospělosti pořídil také vilu s číslem 23, a když sháněl kancelář pro provozování své advokátní praxe, zjistil, že rovněž tento dům je třiadvacítka. Vzpomínal také na zážitek, kdy se jeho matka vypravila do Monte Carla a cestou si četla román, v němž hrdinka získá v ruletě obrovské jmění, když vsadí číslo 23. Profesorova máma svůj knižní vzor napodobila v kasinu a ani ji výhra neminula. II III Číslo 23 se někdy dává do souvislostí s tajemnou organizací iluminátů - s tajným spolkem, jehož cílem je prý uchvátit světovou moc a nastolit vládu podobnou fašistické diktatuře. Za předvoj tohoto sdružení bývá považována německá společnost Vril, která se zabývala hledáním alternativních zdrojů energie, tajných zbraní a údajnou komunikací s mimozemšťany. Za člena Vrilu byl přijat i Adolf Hitler, a to v roce 1923. Někteří badatelé označují za mecenáše iluminátů newyorskou Morganovu banku. Je to náhoda, že sídlí právě na 23. ulici? A co údajný vůdce iluminátů v 17. století, sir Francis Bacon? Když měl být povýšen do rytířského stavu, podle tradice si mohl vybrat den slavnosti. Královna Alžběta jej pak podle vlastní volby jmenovala 23. července. II III Kam však až sahá tajemná moc třiadvacítky? Stačí si připomenout, že každý z nás obdrží od své matky i od otce po 23 chromozomech. Ostatně už představitel okultismu a vyznavač satanismu a čarodějnictví Aleister Crowley (1875-1947) označoval ve svém kabalistickém slovníku 23 za "číslo života" nebo také "číslo nitě". Nepřipomíná taková vinoucí se nit náhodou zobrazení DNA? Není také bez zajímavosti, že podle vědců se ve vazbách šroubovice DNA objevují určité nepravidelnosti ve vzdálenosti každého 23. angstromu (jednotka délky pojmenovaná po švédském fyziku Andersi J. Angstromovi).(22.12.2008)

• paascha

Asi jediný film, kde mě Jim bavil. Zřejmě ho těžký osud loosera připravil o mimiku, ale absence toho jeho debilního šklebení konečně dává vyniknout jeho opravdovému herectví. Roli zvládl, až na malá zakolísání výtečně. To se ale nedá říct o zbytku týmu. Scénář je stupidní. Dělat umění z numerologicko-mystického třeštění je pitomost, dělat z něho trhák ještě větší. Patlanina žánrových momentů, trapně slepených k sobě, aby se na konci vše zhroutilo v kolosální křeči. Dost slabota, Mr.Schumacher. 2FilmLord: Podívej se, hošíku, to že se ti líbí hovadiny neznamená, že ostatní jsou hlupáci. Koneckonců, dát si Mela Gibsona do top režisérů, to už vyžaduje velký přehled a zkušenost. O tom ostatním nemluvě:-)))(2.8.2007)

• Pepinec

Narodil jsem se 26.4. - 2+6x4=32. Rok narození 1988, takže je mi právě teď kolik? 23! Táta se narodil 1.7., máma 4.3. a brácha 27.4 - 1+7+4+3+27+4=46, 46:2=23! Pomaturitní večírek jsme měli 8.6. 2007 - 8+6+2+7=23! Na ČSFD jsem se zaregistroval 27.4. 2008 (27+4:2+8=23,5; 5 je součet dvojky a trojky!) ve 21.54 (21+54=75, 75:23=3,2!), a v tuto chvíli mám 32 bodů. Z ulice do mého pokojíčku vede 23 schodů, v televizi naladím 23 programů, ve skříni mám 23 párů ponožek, v šuplíku mi zbývá 23 kondomů a v peněžence 23 korun. Sepíšu si epitaf a jdu na balkon; mám to na něj 23 kroků, poletím 23 metrů a venku je -23 stupňů...(13.2.2012)

• - V pořadí 23. projekt Joela Schumachera jako režiséra. (formelin)

• - Jim Carrey a Joel Schumacher už spolu natočili snímek Batnam navždy (1995), ve kterém Carrey vytvořil postavu Riddlera, rovněz posedlého čísly. (imro)

• - Keď sa vysloví meno autora knihy Topsy Kretts rýchlo, znie ako "Top Secrets". (misterz)