Dvojí nepřítel

• Maďarsko

Vörös vihar

Válečný / Drama

Velká Británie / Německo / Maďarsko, 2006, 105 min

Jako čtrnáctiletý německý chlapec je povolán do již prohrané 2. světové války. V chaosu dění se dostane jako civilista do rukou sovětů, kteří jej coby sirotka přijmou za svého. Následuje kariéra špiona KGB v Londýně, kde se i zamiluje a pozná chuť svobody...Film bych rozhodně nezatracoval, pokud by režisér lépe zvládl prolínání tří časových rovin, které zvláště (avšak nejenom) v úvodu působí velice chaoticky a nepřehledně. Navíc jsou do nich montovány flashbacky, které sice samy o sobě nejsou špatné, avšak výsledkem je zmatek. Filmu by též prospěl jiný, výraznější představitel hlavního hrdiny. Myslím si, že bylo kde brát, z čeho vycházet a z materiálu mohl vzniknout i velice výborný snímek. To se bohužel nestalo. 55%.(6.9.2015)

• LINKIN

Příběh se odehrává ve třech časových rovinách, které režisér absolutně nedovedl zpracovat. V příběhu sem se ztrácel od začátku až do konce. Válečné flashbacky na mě sice působily dosti důvěryhodně ale byli servírovány, společně se zbylými dvěma rovinami náhodně jedna za druhou a přišlo mi, že kdyby ta či ona scéna přišla v ůplně jiný čas, vůbec nic by se nestalo. K tomu všemu dovolím si říct odporné herecké výkony (hlavně hlavní protagnista). A vyjde vám z toho opravdu nepovedený film.(14.12.2006)

Další z mála filmů, který alespoň částečně ukazuje, jaký hrůzný dopad měl pro árijské ženy a dívky příchod prvního sledu Rudé armády /ostatně nejen pro árijky, nejen v Německu, nejen prvního sledu/ .. docela by mě zajímalo, zda při té vší hrůze a hanbě, mohly potom podstoupit interrupci, či zda případný plod dokazující jejich několikanásobné zneužití musely donosit a přivést na svět .. ale vzhledem k tomu, že většinou byly asi věřící, měly zřejmě smůlu .. každopádně "čistá" germánská rasa byla v té době zcela určitě hodně naředěna … to ale není vůbec hlavní motto tohoto filmu, jen jsem musel zareagovat na to, co se tu jen mihne, ale na mě zapůsobí nejsilněji …(6.4.2012)

• Fanucci

Dvojití agenti, rozvědka, kotrarozvědka, puč, provokatéři...děj filmu byl na mě místy tak komplikovaný a chaoticky podaný, že jsem se ztrácel. Škoda...některé momenty byly zajímavé a velice silné. Hlavně válečné "flashbacky" hlavního hrdiny. Bohužel v momentu, kdy se divák začne s hlavní postavou ztotožňovat a zjišťuje jaké hrůzy ho v dětství potkali, přijde konec! Happy end někde v Arizoně nebo na nějakém podobném vyprahlém místě...50%(1.10.2006)

Teď jsem to viděl podruhý a už se v tom začínám víc orientovat než předtim. Druhoválečný scény byly perfektní a zároveň jsem se nějakým způsobem s těma scénama ztotožňoval a cítil pocit nostalgie (scéna se zmrzlinou, psem a krásnou Bernadettou Heerwagen při slunečnim dni, apod...). Ten film nebyl o špionáži, o válce anebo o lásce, ale o poznání sama sebe a docílení konečného klidu. Nakonec je pravda, že filmu prostě něco chybělo a děj byl docela komplikovaný a na přemýšlení. Lepší střih a delší stopáž a mohlo by to být mnohem a mnohem lepší!(13.3.2012)

• - V hlavní mužské roli Thomase Wagnera se střídají dva herečtí představitelé, mladý talentovaný Němec Thomas Schilling a Ed Stoppard, syn slavného anglického dramatika českého původu Toma Stopparda. (Lynette)