Gutayubaljadeul

Jižní Korea, 2006, 112 min

Shin-yeon Won

Shin-yeon Won

Jun-seong Kim

Je to celkom dobrý thriller s komediálnymi prvkami. Má dosť dobrý príbeh o profesorovi, ktorý vezie svoju študentku z konkurzu domov, ale cestou odbočí na vedľajšiu cestu, kde ju chce znásilniť, ale to sa mu nepodarí. No v tejto oblasti žije skupina priateľov s nie práve najcivilizovanejším správaním a tak dvojica mestských ľudí musí čeliť správaniu a zmenám nálady vidiečanov. Spracovanie nie je zlé, ale sklamalo ma, dalo sa to podať aj lepšie. Síce neviem, čo mali tvorcovia v pláne, ale osobne som čakal niečo úplne iné. Myslel som, že to má byť nejaký drsný thriller plný psychického, ale aj fyzického teroru, no to sa tu prakticky ani nenachádza. Po zaujímavom a zábavnom úvode s policajtom sa už dej presunie mimo hlavnej cesty k jazeru, kde na moje prekvapenie zostane až do konca, čo je škoda, pri podobných príbehoch mám rád presun z jedného miesta na druhé, ale ani takto to nie je najhoršie. Celá prvá hodina sa nesie v takom humornom duchu, až na spomínaný pokus o znásilnenie a chvíľkové šikanovanie chlapca, ale oba na pomerne kľudnej úrovni síce cítiť mierne napätie medzi oboma stranami, ale nič zvláštne. Potom sa už dej o trochu rozbehne, humor výrazne ubudne a čiastočne narastie drsnosť, ale neprišlo mi to vôbec v ničom výrazné. Takže na celý film sa pomerne dobre pozerá, ale na nič výnimočné som nenarazil. A aj záver mi až tak moc nesadol. Samotných drsných scén je tu minimum, prakticky tu nikomu ani nejde o život, ale oceňujem aspoň tých pár zaujímavých súbojov, v ktorých šikanovaný ukazuje svoje schopnosti. Herecké obsadenie nie je zlé, sklamaním je jedine hlavné duo, sú to kladné postavy, ale ani jedna z nich v ničom nezaujme a tak z kladnej strany za niečo stojí iba Kim Shi-Hoo v úlohe šikanovaného. Skôr potešia vidiečania, alebo aj Han Suk-Kyu ako policajt, ale ten má málo priestoru. Réžia a technická stránka na mňa pôsobia priemerne, ale za to môže hlavne to, že ani neviem, o čo sa tvorcovia vlastne pokúšali. Po všetkých tých komentároch som čakal niečo úplne iné, nejaký drsný thriller, kde sa budem báť o hlavné postavy a neznášať záporné, ale to sa tu vôbec nedá, hlavným hrdinom tu prakticky nejde o život a záporáci sa zase až moc držia na uzde, buď to malo byť akčnejšie alebo humornejšie, takto je to film, na ktorý sa dobre pozerá, ale znovu ma už neláka. 62%(28.6.2012)

Moderní korejská kinematografie obsahuje mimořádně kvalitní snímky, o tom není sporu. Jenom mě zaráží fakt, jak i ten sebejednodušší příběh musí být pokaždé natáhnut na dvě hodiny. V takových případech filmy zákonitě ztrácí na údernosti. Pokud se s tím však divák smíří, odměnou mu je nevšední zážitek. A to se týká i tohoto kousku, který na první pohled vypadá jako x-tá variace buranského hixploiteru (a do jisté míry jím i je), ale zároveň dokáže obsahově překvapit. Dlouho to připomíná časovanou bombu: pořád se nic neděje, ale tušíte, že každou chvíli má to napětí bouchnout. Pak už je to krvavá árie pro několik málo postav, které se na jednom odlehlém místě začnou vzájemně ponižovat, šikanovat a mlátit.(21.8.2012)

Perfektné. Práve kvôli takýmto filmom mám rád kórejskú fimografiu. Usmievavé tváre na plagáte a očakávanie buranskej vyvražďovačky ma prikovávalo k snímku s pribúdajúcimi minutami stále viac a viac. Nič sa nedialo tak ako by som očakával, dej bol skrátka nepredvídateľný no ku koncu všetko do seba zapadalo. Super začiatok obyčajného dňa profesora na meďáčiku vezúceho mladú študentku s myšlienkou pohrať si s ňou, s menšou konfrontáciou s policajtom pri priestupku na červenú skvele zaujme aby sa dej zasekol na samote pri jazierku kde sa pán proferor odviaže, no nečakaná návšteva dedinských šrákov riešiacich v okolí to svoje rázne zmení profesorove smelé plány... Absurdné a smiešne no smiať sa nebudete, možno len na pár momentoch (napr. napuchnutá pera).(29.7.2012)

Fílm s Názvem, Gutayubaljadeul, který mi Česky zní jako Týden neumyté Koule. .Se povedl!! První hodinka byla jen taková příprava na to co příjde, ale zábavná a usměvná samozřejmě.. Pak příjde Psychický Teror a Šíkana středoškoláka. který ukáže, že ovládá bojové umění a natrhne tam vše Prdel! Banda grázlů Působila komicky.. Indian byl nejspíš i Laponec.. červenovlasý Papagáj.. Hlavní Boss se celou dobu Civil a nešli mu vidět Oči.. Zkratka Povedená Banda.. Ale mohlo to být Brutálnější, Mohlo tam býrt více násilí, gore všeho.. Určitě šlo vytřískat z toho Více.. a se Srovnáním Filmu the Bedevilled.. Je tohle o dvě třídy Výše!(6.8.2012)

Mladá operná študentka cestuje so svojim profesorom do Soulu. Po prejdení určitej vzdialenosti, profesor zastaví auto pri rieke aby si odpočinuli. Skutočné dôvody sú však úplne iné. Snaží sa ju zneužiť. Tá mu však z auta ujde. Profesor v domnení, že sa predsa len vráti a odvezie ju domov, čaká na mieste. Už čoskoro sa však on, a aj mladá slečna presvedčia o tom, že toto nebolo ideálne miesto a ani čas na relax. "Gutayubaljadeul" v žiadnom prípade nie je hororom. Je to v prvom rade výbornou psychologickou drámou zobrazujúcou rôznorodé črty osobnosti. Rôzne pohľady osôb na šikanu či tyraniu obohatená o niekoľko komických scén či dialógov, ktoré Vám určite vyčaria úsmev na tvári. Záver z môjho pohľadu ponúka spravodlivosť v náhode. Všetci v tomto filme sú totiž obeťami spoločnosti, kedy mocní, bohatí, či chorí na hlavu, neustále disponujú pocitom neobmedzenej sily, všetko a všetkých ovládať - 75%.(29.5.2013)