Gutayubaljadeul

Jižní Korea, 2006, 112 min

Shin-yeon Won

Shin-yeon Won

Jun-seong Kim

Moderní korejská kinematografie obsahuje mimořádně kvalitní snímky, o tom není sporu. Jenom mě zaráží fakt, jak i ten sebejednodušší příběh musí být pokaždé natáhnut na dvě hodiny. V takových případech filmy zákonitě ztrácí na údernosti. Pokud se s tím však divák smíří, odměnou mu je nevšední zážitek. A to se týká i tohoto kousku, který na první pohled vypadá jako x-tá variace buranského hixploiteru (a do jisté míry jím i je), ale zároveň dokáže obsahově překvapit. Dlouho to připomíná časovanou bombu: pořád se nic neděje, ale tušíte, že každou chvíli má to napětí bouchnout. Pak už je to krvavá árie pro několik málo postav, které se na jednom odlehlém místě začnou vzájemně ponižovat, šikanovat a mlátit.(21.8.2012)

Perfektné. Práve kvôli takýmto filmom mám rád kórejskú fimografiu. Usmievavé tváre na plagáte a očakávanie buranskej vyvražďovačky ma prikovávalo k snímku s pribúdajúcimi minutami stále viac a viac. Nič sa nedialo tak ako by som očakával, dej bol skrátka nepredvídateľný no ku koncu všetko do seba zapadalo. Super začiatok obyčajného dňa profesora na meďáčiku vezúceho mladú študentku s myšlienkou pohrať si s ňou, s menšou konfrontáciou s policajtom pri priestupku na červenú skvele zaujme aby sa dej zasekol na samote pri jazierku kde sa pán proferor odviaže, no nečakaná návšteva dedinských šrákov riešiacich v okolí to svoje rázne zmení profesorove smelé plány... Absurdné a smiešne no smiať sa nebudete, možno len na pár momentoch (napr. napuchnutá pera).(29.7.2012)

Syrové, brutální a pocitově nepříjemné. Adrianovo přirovnání k Boormanovu Vysvobození naprosto sedí. Jen s tím černým humorem bych to neviděl tak světle - ne že by nebyl přítomen, ale přijde mi, že v oněch brutálních scénách není nikterak výrazně zastoupen a je to dobře, jelikož právě proto jsou tak působivé...(8.10.2006)

Gutayubaljadeul aneb kontroverznost v podání Korejců. Prvních deset minut vytváří detaily nástin šíleného hororu. Po půlce si stále ale říkáte, tak co se to sakra děje, stane se něco nebo ne? Proto bych před zhlédnutím doporučil nečekat nic šokujícího či odpuzujícího, jen si hezky vychutnávejte náznaky hrůzy a psychlogicky výborně rozebrané postavy, jejichž osudy a vzájemné role se mění z okamžiku na okamžik. A nejezte jed na krysy. 65%(30.7.2012)

Celý film se ve mě střídal pocit napětí a zároveň zhnusení. Celá sitace je neuvěřitelně, opakuji NEUVĚŘITELNĚ přitažená za vlasy, vesničani jsou ta největší lidská zvěř, která je vykreslena tak strašně brutálním způsobem, že něco takového se nevidí ani v komixu. Následuje jedna nepříjemná scéna za druhou, všechen ten hnus a brutalita se jenom stupňuje až do závěru, který je tak překombinovaný a odporný, ale vzhledem k předchozímu dění vás už v podstatě ani nepřekvapí. Pro mě je strašně těžké tenhle film nějak zhodnotit, v podstatě se rozmýšlím mezi pětkou a odpadem, protože dělat nějaký srabácký kompromis v hodnocení u takhle nekopromisního díla mi přijde jako urážka. Co se týká komediálním prvků, tak za celou dobu sem si nevšiml jediného a ani jednikrát jsem se ani náznakem neusmál. A to třeba Barking dogs never bite mi přišlo celkem vtipný. Smát se ale tady, to bych si připadal homosexuální pedofil, co zrovna udělal něco fakt hnusnýho. Ale už jenom z toho, co jsem zatím ze sebe vysoukal, plyne, že film na mě hodně silně zapůsobil a obávám se, že ho zatraceně dlouho nedostanu z hlavy. Nejlíp uděláte, když se na něho sami podíváte, protože tady žádný koment nepomůže a nepřipraví vás na to, co uvidíte. A to moje pětihvězdičkový hodnocení si můžete libovolně zaměňovat za odpad, záleží, jakou máte zrovna náladu. Já jsem u tohoto film fakt schyzofrenní a možná to zítra změním na odpad.(6.2.2007)