Eoneunnal kabjagi cheotbeonjjae iyagi - D-day

Horor

Jižní Korea, 2006, 95 min

Eun-kyeong Kim

Eun-kyeong Kim

Na dívčí internátní škole panuje tuhý režim, jenž si moc nezadá s vězeňským. Mříže a kamery jsou všudypřítomné, nechybí samotka, děvčata nosí erární teplákovky, číst učebnici musí i ve frontě na tác se šlichtou a despotická vychovatelka při jejich sledování pevně svírá v rukou rákosku... Hláška "Studuj tvrdě!" tu nabývá nového významu a jakýkoliv vzdor a vyčnívání z řady se tu netoleruje. Zneklidňující náznaky dávají čím dál více tušit, že se to v chladných prostorách dívčí koleje pěkně zvrhne... Po třech předchozích ne moc zdařilých příbězích, se z posledního článku do skládanky 4 Horror Tales překvapivě vyklubal solidní psycho horror. Slušná atmosféra, zajímavé prostředí, nějaké ty zdařilé krvavé efekty... Přestože Roomates nejsou žádný zázrak, pozdvihávají o pár pídí nahoru zplihlý a zpráchnivělý prapor korejského horroru. Doufejme, že nebudou dlouho osamoceny... 7/10(21.1.2007)

Další ze skvělých korejských příkladů, kterak velice nepodařeným závěrem zbourat všechno, co se během celého filmu dařilo víc než dobře stavět. Skvělá paranoidně-vězeňská atmosféra tvrdé práce, neustálého dozoru a tajemné události v minulosti ústavu, vystresované a ponižované dívky postupně propadající šílenství (nebo pravému vidění..?), tajnosnubné vedení školy, vize plné krve a podivných hlasů...ano, tohle je takřka na výbornou. Dny se odpočítávají, nervozita stoupá, krvavých vidění přibývá..a ve chvíli, kdyby mělo dojít k vyústění, pokud možno alespoň srovnatelnému s předchozí částí filmu, nestane se nic. Lépe řečeno, stane se něco jen proto, aby se to stalo. Konec není záhadný, překombinovaný nebo zmatený, není žádné vysvětlení v mlhách se ukrývající, není nic. Nevadí mi nedořečenost, jenže tohle není nedořečenost, posledních asi patnáct minut působí, jako by někdo nevěděl, čím má předcházející události zdůvodnit, tak je zbaběle nevysvětlí nijak. Prosím, rozšiřte někdo v Koreji nauku o zdařilém finále, dík.(30.5.2008)

Spíše než horor bych tohle zařadil do psychologického filmu. Navíc filmu kde je téma stále aktuální a stále bude. Šikana. Popravdě mě film bavil ale čekal jsem teda samozřejmě horor navíc jsem o filmu nic nečetl, tak proto film přes to že překvapil tak potěšil. Překvapil proto jak byl natočen a že byl poměrně příjemnej a zklamal proto že jsem prostě čekal horor. Šikana tu nejde tak do velkých extrémů jako jinde, ale jde tu cítit právě ta realističnost, nic přehnané ale ani žádný čajíček. Herci jsou příjemně civilní a celý film poměrně slušně utekl. Za mě slušné 3*.(23.11.2012)

Pořádně chladná atmosféra a věrohodné prostředí, ale tím to všechno končí. Ani bych tento film nenazval hororem, jelikož zde není příliš momentů, u kterých zaboříte svou hlavu strachem do polštáře. Divák se zpočátku nechává unášet zajímavým příběhem, kde se ději podivné věci, ale náhle po zhruba 80ti minutách filmu - střih a vše je jinak. Zdálo se mi, že filmaři přišli s hodně drastickým sestřižením filmu. Hodnocení se tak pohybuje okolo 3,5*, ale tak abych neošidil japončííky tam dám 4.(14.3.2008)

Jestliže mi u Chello hongmijoo ilga salinsagan připadlo, že je to více psychologický než duchařský horor, tady je to jasnější ještě mnohem více. Duchařina je tady tak nějak jako jen aby se neřeklo a kdyby se trošku líp udělal ten konec, vpodstatě by tam ani vůbec nemusela být. V české distribuci by se to mohlo jmenovat „Masakr na asijské fašizoidně-totalitní střední škole“. Část děje pojednávající o dost tuhém režimu dívčí internátní školy je poměrně hustá. Docela to jede, než přijde takřka lynchovský střih a člověk se trochu ztratí. Jako by byl kus filmu před koncem vystřižen a divák/divačka pak jen horko těžko skládá střípky do nějakého smysluplného celku a závěru. Ale i přesto minimálně do tohoto střihu zajímavý film.(26.6.2009)