Byung-doo (In-seong Jo ) je gangster, pre ktorého je najdôležitejšie, aby jeho chorá matka a mladší súrodenci boli riadne zaopatrení. Vo svojich 29 rokoch, hoci už má svojich podriadených, stále je na najnižšom stupni v rebríčku hierarchii soulskej mafie. Jeho rodina sa práve ocitá v ťažkej finančnej kríze a životnej tiesni. Byung-doo sa preto rozhodne podstúpiť neľahkú úlohu, odstrániť zo scény prokurátora Parka, ktorý spôsobuje prezidentovi Organizácie Hwangovi (Ho-jin Chun ) veľké problémy. Jeho priateľ zo študentských čias, Min-ho (Min Nam-koong), je začínajúci režisér, ktorý píše scénar o mafii. Pre jeho nereálnosť je neustále u producentov zamietnutý, a tak vyhľadá dávneho spolužiaka. Byung-doo ho zoznamuje s reálnym gangsterským životom a Min-ho nakrúti film, ktorý sa stane návštevníckym hitom. Avšak film je natoľko realistický, že použitá scéna o zavraždení prokurátora Parka vzbudí oprávnené podozrenia. Je zjavné, že niekto sa dopustil fatálnej chyby... (sochoking)

verbal

Je to jako když stojíte v zoo před klecí plné roztomilých opiček. Něco hezkého si o nich předem přečtete, na základě toho si jednu z nich oblíbíte a se zájmem ji začínáte pozorovat. Potom však nějaký debil bouchne před klecí petardu a opičky se během okamžiku s vřeštěním mezi sebou promísí, začnou se chovat jako idioti a vy v tom maglajzu marně přemýšlíte, která to vlastně měla byla ta vaše oblíbená. "Drsné" války jihokorejských gangů o moč, kdy nejbrutálnější z brutálních hledí jen na to, aby náhodou, proboha!, někoho nezabili a pauzy mezi bitkami si vyplňují ryze "chlapskými" jízdami v podobě karaoke párty ve slipech, to je opravdu skoro to nejsyrovější, co jsem v životě viděl. Tedy hned po dokumentu o pářících rituálech kočkodanů na National Geographic. A srovnávat tuto ťamanskou sračku se Scorsesem zní jako prohlášení nezletilého gaye, že Hery Potrat je úplně skoro jako Barbar Conan. ()

Douglas

Jihokorejská gangsterka A Dirty Carnival se původním korejským názvem hlásí ke Scorseseho Špinavým ulicím a skutečně scorseseovsky působí. Ačkoli nemám rád připodobňování asijských filmů k americkým, ale tady je inspirace zcela přiznaná. A Dirty Carnival připomíná Scorseseho gangsterky ve schopnosti rytmizovat rozmáchlé vyprávění chirurgicky přesným střídáním různých zcela odlišných temp, nechávat scény mimořádně dlouhé či jiné naopak „nepřirozeně“ zkracovat, využívat hudbu, zvukové efekty, zcela hladce přecházet od melancholického zoufalství přes něžnou láskyplnost až k bezuzdné agresivitě nebo operovat s přesvětlením, temnotou, redukovanými barvami. A Dirty Carnival je přehlídka precizních filmařských postupů, které sice na rozdíl od Scorseseho nejsou uvědoměle ukotvené v širokém kontextu filmové historie, ale fungují jako syntéza všeho, co „bylo v jiných filmech po ruce“ a mohlo maximálně posloužit účelu, ve výsledku tak bezešvě, že výsledek musí vzít dech snad každému. Film nabízí z vypravěčského hlediska důmyslný příběh mladého dosud ne moc významného gangstera na vzestupu, který potká lásku svého dětství a chce i kvůli ní poskočit na žebříčku zločinecké hierarchie tak vysoko, aby už nemusel dělat špinavou práci. Jenže zároveň pomáhá svému bývalému spolužákovi a začínajícímu režisérovi během psaní jeho vysněného filmu o gangsterech, který má být o skutečných gangsterech... a to může leccos zkomplikovat. A Dirty Carnival nabízí velmi netradiční a působivou podobu špinavých pouličních soubojů, která je nejen choreograficky neotřelá, ale dosahuje intenzity a pocitu realističnosti podobným efektem jako nedávný Mannův film Miami Vice. Souboje v A Dirty Carnival pracují s mimořádně hyperbolizovanými zvukovými efekty - výrazně duté rány (pěsti, kopance), plechově „zvonivé“ rány (baseballové pálky), zvuky blížící se laserovým zbraním nebo pohonům raket ve Star Wars (říznutí nožem) -, které se natolik odlišují od hyperrealistické zvukové zkušenosti v jiných filmech, že právě pro svou naprostou nepřirozenost působí velmi realisticky. Film se navíc prostřednictvím specifického zobrazování soubojů vymezuje vůči jiným jihokorejským žánrovým filmům, když se uvnitř něj natáčí bojová scéna z filmu uvnitř filmu a gangsteři si stěžují, že takhle to přece ve skutečnosti nikdy nevypadá. A Dirty Carnival se touto scénou implicitně prezentuje jako snímek, který ukazuje realistické násilí a život realistických gangsterů, kteří mají legraci (a s nimi i implikovaný autor A Dirty Carnival) z jiných filmů o gangsterech. Je to samozřejmě jen iluze a některými vyprávěcími postupy by se mohl film zařadit i do subverzivní tendence, která je „opakem“ hollywoodské hyperrealističnosti a pokud toho dosahuje, činí tak naopak extrémně stylizovaně a mimo mantinely běžné lidské zkušenosti (Miami Vice, Let číslo 93). A Dirty Carnival nepůsobí jako autorský film - typu žánrově nežánrových děl jihokorejských režisérů Parka Chan-wooka nebo Bong Joon-hoa -, ale spíše co do všeobecné propracovanosti všech detailů sloužících jen a jen filmu připomíná „kolektivní“ filmy klasického hollywoodského období (Jih proti severu, Čaroděj ze země Oz) a částečně i postklasického hollywoodského období devadesátých let (Forrest Gump, Vykoupení z věznice Shawshank). Jde o výsledek kolektivní snahy množství lidí, kteří dělali svou práci zatraceně dobře... A Dirty Carnival je precizní mix (nejen) Scorseseho (Špinavé ulice, Mafiáni, Casino) a De Palmových (Zjizvená tvář, Carlitova cesta) gangsterek, který syntentizuje tak průzračně upřímně, že ho nelze neobdivovat. - FAR EAST FILM FEST (Udine) () (méně) (více)

Renton

Scénář: Ha Yu .. Ano, fikce bude pořád jen fikcí. Moderní korejská gangsterka, jež možná nezachutná všem staromilcům, kteří vyznávají drsnou školu hollywoodské nové vlny, ale pod typickým východník kabátkem (kdy se na každém setkání zpívá karaoke apod.) se skrývá velice ryzí příběh, který si od velikánu žánru bere opravdu hodně. Drsný, podrazácký a nečistý je i tento příběh, to se nebojte. Úpadek gangsterského řemesla, dostal Byung-du do nezáviděnihodné situace, pročež vsadil všechno na jednu kartu a po dlouhém strádání na dně se vydal ke strmému vzestupu. O úpadku svědčí i paralelní linka, kde sledujeme nezájem producenta o další gangsterský scénář mladého tvůrce, který se pro inspiraci vydá na ulici a sbírá příběhy, aby byl jeho příběh co nejrealističtější. Pro oba, gangstera i režiséra, se toto spojení stane osudovým. Scénárista a režisér Ha Yu vytvořil poutavý film s perfektním technickým provedením, důrazem na ruční bitky (které má evidentně v oblibě, stačí vzpomenout na Maljukgeori janhoksa), bezskrupulní jednání a pozvolně gradované vyprávění. 85%. ()

Adrian

S jasnou upomienkou nielen v doslovnom preklade nazvu na Scorseseho Mean streets, film postupne predostiera rozmach a nasledny pad maleho kriminalnika. Vysledkom je silna gangsterska drama s vyborne napisanou ustrednou postavou (anti)hrdinu. Z kazdeho zaberu je citit pevnu ruku rezisera, ktory nam ponuka imho najlepsi "kontaktny suboj" tohto roka a vdaka soundtracku s vyrazne jazzovym nadychom (mimo bojovych sekvencii, ktore naopak sprevadza prierazny a rytmicky pop mne evokujuci znamu kladivkouvu scenu z Oldoboya) je snimka zahalena do opojneho nostalgicke oparu chandlerovsky skazeneho sveta, v ktorom len malokedy nase sny pridu k naplneniu na dlhsi casovy usek. Nebyt malo presvedcivej romantickej linky, bolo by to bezchybne. 90%. ()

Fr

,,I KDYBYSME MĚLI ZEMŘÍT HLADEM, NESMÍME NIKDY ZKLAMAT JEDEN DRUHÉHO“..... /// Bejt členem gangu (gangsterů), to není jako chodit někam do kroužku. Vyprávění o tom co bylo a jak bylo s (několika) perfektníma pouličníma rvačkama. Sleduju životní osudy a příběh hrdiny, kterej chce zažít vopravdovej byznys. Jenomže mu nikdo neřekl, že věku dona Vita Corleona se dožívaj jen vyvolení. Proč je to tak dlouhý? Protože vono vydrápat se na vrchol chvilku trvá. A taky to musí bejt srozumitelný a hlavně – pořádnej filmař na filmu o mafiánech nikdy na čas nehleděl. (Že Sergio?) Byung-doo se probodává vejš (ne holky, kluci na to maj nože...) a vlastně se zdánlivě nic neděje. Zajímavej příběh, dobrá filmařina a tempo mafiánskejch filmů, který mi nemusí kvůli ohromnýmu vypravěčskýmu záběru vždycky sednout. A fakt v tom nehledejte nic proti Korejcům. Ani si nevzpomínám, na aspoň takhle solidní gangsterku ze současnosti. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem velkej fanda každýho, kdo ,,kope“ za mafii. 2.) Miluju karaoke bary. (Spíš to karaoke...) 3.) Thx za titule ,,Xatrix“ a ,,Unbre“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Asi spíše zklamání.. Čekal jsem něco na styl jako je Ajjeossi či Dalkomhan Insaeng a ono je to spíše Gangsterské dráma téměř bez akce, jelikož hlavní hrdina se prát moc neuměl,i přesto jsem se nenudil,poněvadž film má poutavý příběh a slušné dialogy, ale kdo vyhledává akci jako já, klidně by to mohl vynechat. ()

Flipnic

Rozhodně opět skvěle propracované korejské gangsterské dílko. Dlouhá stopáž vůbec nevadí. Klasický příběh pouličního gangstera-"nicky", který v žebříčku moci a vlivu stoupá stále výš. Ovšem vše se mu "zasekne" tak někde v polovině a začnou se hromadit problémy a průsery ... Film působí jako sonda do tohoto světa a podsvětí, ale ve skutečnosti to tak není ... Jedná se o pouliční rváče co se perou o kusy území pro bohaté staré páprdy sedící ve svých bytech v mrakodrapech ... Pochybuju, že to takhle ve skutečnosti fnguje ... Ve filmu se neobjeví jdinná střelná zbraň, vše se řeší bejsbolkami a noži (samozřejmě taky pěstmi a kopanci ...). Jak jsem už napsal, je to výborné, chytlavé dílo, ovšem má řadu konkurentů, kteří nad ním vítězí ( myslím asijskou kinematografii, západní vůbec nebudu zmiňovat, tam je to bez diskuze ...). Výborné jsou samozřejmě rvačky a akce, drsná, brutální, perfektní a velice originální choreografie bojových scén ... Ale o tom film samozřejmě není, film je o podsvětí a lidech, kteří žijí dvojí život. Výborné, ale k dokonalosti špetka prostě chybí ... ()

Pethushka

Je to hezký, když ve filmu všechno funguje tak, jak má. Když je dobře napsaný, zahraný, režisér odvede fantasticky svoji práci. Potom už záleží jenom na tom, jak to přijme divák. Scénář má potřebnou hloubku, nikam nespěchá, s každým odhalením čeká na vhodnou chvíli. A je to tak dobře. Příběh se pomalu zamotává a budí v divákovi opravdový zájem o to, jak to celé dopadne. In Seong Jo patří k hrstce herců, co gangstera zahrají tak, jakoby v tomhle prostředí vyrůstali. Od stylu chůze, přes mluvu, až po bitky. Stejně přesvědčiví byli ale i ostatní herci. Na tomhle filmu se zkrátka povedlo téměř všechno. A kdybych byla milovníkem žánru, šla bych s hodnocením určitě ještě výš. Hodně silné 4*. ()

Shit

Nejsem tak bezmezně nadšenej jako někteří jiní a podle mě se nejedná ani o nějakou velkou studii korejských gangsterů, ale i tak je to výbornej film, kterej možná neoplývá ničim, co už by tady minimálně jednou nebylo, ale to vůbec nevadí a směle se to může řadit hned pod ty nejlepší gangsterky vůbec, ale k dokonalosti tomu přece jenom ještě něco chybí ()

Dragoni

Dirty Carnival je díky silnému příběhu a atmosféře tak husté, že by se dala krájet, opravdu výbornou Jihokorejskou gangsterkou, možná se jedná o kýč, ale na tomto druhu filmu korejské produkce jsem hrozně závislý. A díky výborně napsané ústřední postavě Byung-doo a díky scénáři a režii, který si na nic nehraje a servíruje věci tak, jak se mají. Neuvěřitelná reálnost na mě dýchala po celou dobu a konec jen přidal na celkovém zážitku. 90% ()

genetique

Ako bolo v časti príbehu povedané, inšpirácia inými filmami svojho druhu je jasná, ale táto gangsterka si ide predsa len svojou vlastnou cestou a stavia si svoje vlastné pravidlá. Pohľad do novodobého sveta kórejskej mafie mi prišiel natoľko reálny, že by som sa nečudoval, keby Ha Yu ako režisér a scenárista zakomponoval do filmu paralelnú líniu postavy režiséra, ktorý chodil za priateľom-gangstrom len aby jeho film a príbeh vyznel čo najautentickejšie, práve podľa vlastnej slúsenosti. Herci na jednotku, gradácia príbehu veľmi pomalá, ale o to intenzívnejšia a v závere sa to prejavilo stopercentne. Slabou stránkou bola kamera, ktorá striedala rôzne typy prestrihov a bola dosť statická, a jednoznačne hudobná zložka, ktorá nepodporila film tak, ako je to v tomto type filmov zvykom. 80%. ()

sniper18

Je to perfektná juhokórejská gangsterská dráma. Má skvelý príbeh o menšom gangsterovi, ktorý síce má na starosť niekoľkých podriadených, no od svojho šéfa je zanedbávaný a tak má finančné problémy, ale keď pomôže veľmi vplyvnému mafiánovi s odstránením prokurátora, pomôže mu dostať sa až na vrchol a tak sa mu začne dariť skvelo v práci a aj v osobnom živote, ale všetko dobré sa raz skončí a jedno zlé rozhodnutie ho dostane do nečakaných a ťažkých problémov. Spracovanie je vynikajúce, film si ma získal už od prvého záberu a aj napriek tomu, že dej plynie spočiatku pomerne pomaly, čo ale nie je nič prekvapivé, postup v rebríčku mafie nemôže byť rýchly, je to celý čas výborné a hlavný hrdina robí samú špinavú robotu, ale v druhej polovici sa to už zmení, špinavú robotu za neho robia ostatní a on si žije dobre, ale v poslednej tretine sa už dej posunie úplne iným smerom, hlavnému hrdinovi už ide o všetko a film získa skvelú dynamiku. Ale je úplne jedno, v akej fáze sa práve film odohráva, celý scenár je prvotriedny, tu nemám absolútne čo vytknúť. Veľmi spokojný som aj s akciou, opäť je tu niekoľko klasických kórejských gangsterských súbojov, takže desiatky protivníkov vo veľkej hromadnej bitke, ale tu to rozhodne patrí medzi to lepšie, sú dobre natočené a správne drsné, často sa používajú nože a basebalky, ale najväčšiu pochvalu si aj tak zaslúži perfektná pešia naháňačka s policajtmi v kníhkupectve alebo skvelá situácia na diskotéke s perfektným výberom hudby. Herecké obsadenie je výborné, charizmstický Jo In-seong v hlavnej úlohe, Jin Goo ako jeho hlavný podriadený, príjemná Lee Bo-Young a plno zaujímavých vedľajších postáv. Réžia a technická stránka sú špičkové, tu nemám čo kritizovať. Vynikajúci film, A Dirty carnival je jeden z najlepších juhokórejských filmov a zároveň najlepší mafiánsky film, aký som kedy videl. 88% ()

molotov

Právě jsem to dokoukal a jsem ohromen. Úžasný film. Může se směle měřit s těmi nejlepšími gangsterkami vůbec. Všechno působí velmi nenuceně a skutečně. Nemám slov, prostě silný zážitek. ()

kitano

Film, ktory nasleduje klasicku gangsterku schemu o tom, ako sa radovy gangster postupne splha rebrickom nahor. Nieje natom nic zle, je to proste namet, ktory pri dobrom spracovani vzdy chyti, zaujme. A Korejci, ti vedia ako do klasickej osnovy zapliest nieco originalne. A treba zatlieskat, aj v tomto pripade sa im to naozaj podarilo. Je tam presne to, co v takomto filma ma byt - vojna gangov, vydieranie, vrazdy, zrady - a je to cele prepletene jednym naozaj originalnym napadom, ktory nielenze z filmu robi nieco vynimocne, ale zaroven sa sakramentsky hodi do gangsterskeho zanru. Vo filme nechyba, tipicky korejska, emotivna vlozka a zaverecny epilog so mnou riadne zavybroval :). A preco teda nedavam plne hodnotenie? Pretoze mi tu chybala taka ta gangsterska tvrdost. Proste riadne drzky, ktore by ma po celu stopaz nenechali na pochybach, ze su to skutocny gangstri. Niektory herci mi tu proste nesadli, neposobili na mna tym spravnym, mafianskym dojmom. Samotne hercke vykony su ale viac nez slusne. Trochu sikovnejsi casting a bol by to plny pocet. (8.5/10) ()

*CARNIFEX*

Dobrý film, akurát že vďaka príbehu neskutočne naivný. V podstate by sa k žánrom krimi, thriller, akčný, mohla priradiť aj "komédia". Potom by to totiž veľa vysvetľovalo. Nie som sklamaný, no od tých 140 minút a tunajšieho 80% hodnotenia som čakal viac, ako len frašku. Po dlhej dobe z kórejskej strany "mierne" sklamanie. ()

gogo76

"Natoč pravý gangsterský film"...V tomto filme nájdete všetko, čo od tohto žánru čakáte. Priateľstvo, love story i zradu, ktorá tradične prichádza od tých najbližších a nieje dôvod to meniť, pretože takto to chodí. Navyše hlavná postava nevyzerá ako gangster a tipujem, že hlavný predstaviteľ je v Kórei veľká hviezda. Jeho gangster má svedomie i finančné problémy, čo nieje veľmi dobrá kombinácia a to ho vedie k rozhodnutiu, ktoré by možno inak neurobil. Odstránením prokurátora sa naňho valí jeden problém za druhým. Dejová linka s jeho mamou i súrodencami nepôsobí navyše a filmu dotvára reálnejšie pozadie. Hromadná bitka s palicami a nožmi má správne grády, čo potvrdzuje, že od čias Oldboya sa pritvrdzuje.Vznikla tak ďalšia kórejská pecka s hodnovernými dialógmi, krvavými bitkami a hlbokými pohľadmi do očí. Dirty Carnival je v žánri gangsterský film veľmi vydarený kúsok a veta, ktorá vo filme zaznie - "Čerpal som z Kmotra a Scarface", už veľmi neplatí. Mám dojem, že Hollywood potrebuje svieži kórejský vietor. 100%. ()

lesumir

Z novodobých Špinavých ulic jsem si odnesl hodně smíšené pocity. Scorseseho originál je naprostá nuda a tohle, i když je to samozřejmě jiné, nedopadlo o moc líp. Už jen motivace hlavní postavy je divná, když borec nohou zkopne všechno, co se na něj zle podívá, ale přitom v obličeji vypadá jako úslužný hlupák, jak se občas (spíš často) chová. __ Je to taky dost naivní, ona nahoněná představa o gangsterech (kde se slovo gangster sklonuje ne v sedmi, ale dokonce v osmi padech), "Ty jsi gangster, jo?; "Ja jsem gangster", "Natoc film o poradnych gangsterech", "Vis jak vypada poradny gangster?", "Bojim se te, ty jsi gangster", "Znas to, gangster muze vsechno"... COpak takhle mluvi podstevi na ulici s nekym, koho vubec neznaji? :-)) Ale no taaaak. __ Casto dlouhe, neposouvající a zbytečně mate hlavni pribehovou linii. Az na ten emocni zaver, kterej se da cekat nic zajimaveho. ()

ladynka

Chirurgicky přesná a hlavně uvěřitelná studie gangsterského světa v Jižní Koreji. Po hongkongských Election další potěšující film z asijského podsvětí. ()

Jhershaw

Ve své podstatě mnohokrát vyprávěný příběh vzestupu jednoho gangstera. Potěšilo mě toho hodně, protkání romantickou linkou (střevíc!), realistické souboje (to fakt v Koreji nemají kriminálníci pistole?), zábavné pohlížení gangsterů sami na sebe.. jen si nejsem jistý, jestli režisérova linie nedostala ke konci až příliš prostoru. ()

Filmasia 2007

Filmasia 2007

01.12.2007

Festival asijských filmů FILMASIA (www.filmasia.cz) má letos čtyři sekce: Zaostřeno na Hongkong, Pocta režisérovi: Johnnie To, Novinky asijského filmu a Asijská hororová noc. V programu je například… (více)