poster

Koi kaze (TV seriál)

 • japonský

  恋風

 • anglický

  Koi Kaze

Animovaný / Drama / Psychologický / Romantický

Japonsko, 2004, 13x23 min

Režie:

Takahiro Ómori
 • rikitiki
  *****

  Sprška sakurových květů může mít sílu uragánu, když si jí všimnete poprvé ve svém životě. Anime o první lásce rozhodně netrpí přeslazováním. Naopak, je to láska protrpěná, protože se o ní při nejlepší vůli nedá říct, že by mohla být zakončená skutečně šťastným koncem. Jde jen o to, čemu dát přednost. Při každém rozhodnutí nejspíš utrpí ústřední dvojice bolestivé ztráty. ____ Anime se vyznačuje jednoduchou, ale promyšlenou kresbou. Důrazem na psychologii postav a realistickými detaily. KOUSEK DĚJE Nevím, jak bych seriál vnímala, kdyby byl hraný. Nevím, jestli bych si ho pustila, kdybych věděla, o čem je. Ale takto mě donutil k zamyšlení._____ Pojednává o tabu tak skálopevně zarytém, že mě nikdy nenapadlo o něm pochybovat. Až díky Koi kaze jsem si o tom něco přečetla. A podivila se, v kolika zemích tohle není trestné. Naopak v jiných, třeba hned vedle, se za to odsuzuje do kriminálu. A proč vlastně? Pokud jsou oba dospělí a souhlasí, proč je tohle trestný čin? Vždyť nikomu neubližují, jen okolí se na ně bude dívat skrz prsty. Riziko dědičnosti? Ale to by se pak podobné tresty musely vztahovat i na alkoholiky a feťáky, kde to jistě také není v pořádku. A alkoholici a feťáci představují pro společnost větší riziko. I člověk, který utrhne chráněnou kytku, se proviní víc. Tihle dva překročili jen meze dané zvyklostmi (a ano, podepřenými zkušenostmi s genetikou – ale to je jen potenciální možnost). ____ Většinou si sama příroda postaví bariéru, protože lidé vyrůstající spolu jako malé děti (bez ohledu na příbuznost) se v dospělosti nevidí jako partneři. Pokud nejsou rozděleni v útlém věku. A setkají se až po letech. Pak až s překvapivou četností nastává – a existuje na to i termín – genetická sexuální přitažlivost. Docela zajímavé vysvětlení, proč tomu tak je, ale to už je nad rámec mé recenze. SHRNUTÍ: Seriál mě dojal, přesvědčil a okouzlil.(21.5.2019)

 • Jeoffrey
  *****

  Právě jsem viděl jedno z nejpodivnějších a zároveň asi nejkrásnějších děl o lásce, jaká se dají napsat. Tohle anime vypovídá o lásce a její síle, o boji s ní, o společnosti a jejímu postoji k lásce, mnohem víc, než cokoli co jsem viděl předtím. Ihned při prvním díle jsem byl polapen příjemným tempem, zajímavými a opravdu reálnými charaktery a jejich vnitřním světem a příběhem, který už na konci první episody nabral opravdu nečekaný průběh. Jistý moralista ve mě už tehdy křičel, že bych to měl ihned vypnout a tímhle se prostě nezabývat, ale ono to nešlo. Animace byla příjemná, hudba byla neskutečně krásná a jistá část mé osobnosti prostě musela vědět jak tohle vlastně skončí. A tak jsem se ponořil do příběhu, který mě dostal svojí hloubkou, prokreslenými emocemi a zajímavostí. Sledoval jsem boj s větrnými mlýny, přestože zde měl svůj naprosto logický smysl, prozření nad jeho marností a přechod na boj mnohem odvážnější a krásnější. Konec a jeho otevřenost, která mi přináší spoustu otázek co bylo dál a zároveň i jeho definitivnost v tom, že ať bude cokoli láska prostě zase jednou zvítězila rozehřál mé romantické srdce a nadobro umlčel poslední zoufalé výkřiky dříve zmíněného moralisty. Zvítězil romantik a tak jako láska nezná hranic i mé okouzlení tímto příběhem je bezbřehé. 10/10(24.12.2015)

 • SonGokussj
  *****

  Trvalo mi dlouho, než jsem se k tomuto počinu dostal. Zel mi na disku opravdu dlouho, ale v době mobilních telefonů o rozlišení staré domácí televize na 3x5cm a nudnou čtyřhodinovou cestou do vlaku, se lehce pár věcí spojí a už to jede. || Příběh || zde byl už řečen a opravdu, říci víc se rovná spoilerování, což by zrovna zde byla velká škoda. || Hudba || byla nádherná, nevnucená, moc se neopakující, dokonce mě i napadlo si obstarat noty a zkusit si něco na klavír. || Celkově || jde o velmi podařený (ne-li nejlepší) příběh o lásce, která má své úzkosti, negativa, ale také pozitiva. Vnitřní pocity dvou úředních postav jsou zde zmáklé na jedničku. Jak Nanoka, tak i Saeki jsou -velmi- uvěřitelné postavy, u kterých jsem snad za celou dobu nenašel (a že jsem hledal) ani jeden vážný rozpor v chování, jak je to v anime poslední doby (černá léta vyloženě :-D). Doporučuji všem, i mužnému pokolení, kteří rádi sledují milé a pomalé, ale velmi propracované věci. 90%(27.11.2012)

 • zelvopyr
  *****

  ♥ Tohle není příběh o nějaké trapné perverzitě, ale o lásce bez ohledu na společnost a následky, o smutku a bezvýchodnosti. ...ve světle velmi silných emocí z celého díla si tak říkám, jak moc je vše, co jsem na toto téma zatím viděl nebo četl, povrchní a mělké... tohle nemohla Yoshida Motoi jen tak napsat, jak je to silné -- to musela prožít... do cca osmého dílu jsem kroutil hlavou, jak strašně pomalu postupuje děj, že seriál prostě jen skvělá uvěřitelnost neutáhne... ale pak mě to vzalo za srdce, až mi z toho je i po pár dnech dost špatně... jsem asi nějak moc empatický // Ukazuje se, jak moc se nedá vyznat v emocích japonců, jediná slušně čitelná osoba je krom otce Chidori. // PS: mangu jsem přečetl jedním dechem, lišila se jen málo (ale v něčem velmi podstatně -- hlavní asi, že děj nebyl zhuštěn do cca 3/4 roku, ale přes 2). Více komentářů a vysvětlivek, se spojlery, v diskusi. /// zejména poslední díl je tak nabit symbolikou a náznaky, že mi snad rupne hlava... /// nejlepší příběh o lásce vůbec.(8.7.2011)

 • Subjektiv
  *****

  Koi Kaze má rozhodně co nabídnout. Tenhle seriál o netradičním vztahu mladé dívenky a staršího mládence (ne starého) má v sobě několik významných pozitiv. Většinu jich však už shrnul yenn a já nechci spoilerovat. Rozhodně seriál doporučuji těm, kteří jsou přesvědčeni o dokonalosti psychologie postav v NGE (možná těm, kteří nejsou ^_^). Koi Kaze Evangelion hravě strčí v tomhle do kapsy. A není to jen ústřední dvojka, která je dobře zmáknutá, i vedlejší postavy dýchají opravdovým životem. Navíc hlavní hrdina není žádný výstavní bishounen ani dospívající puberťáček, dokonce je trošku oplácaný. I to ho v mých očích činí o mnoho uvěřitelnější postavou než obrovské zástupy jiných anime charakterů. KGNE (ač není špatné) proti Koi Kaze i u mě prohrává, jako u yenna. Kdysi jsem dal 4 hvězdy, ale vzhledem k tomu, že si tolik z tohoto díla vybavuju po dlouhé době a stále to ve mně nějaké ty emoce vyvolává, opravuji na 5.(27.2.2007)

 • - Zpěvačka ústřední písně Okazaki Ritsuko zemřela, když byly odvysílány 3 díly seriálu. Skladba byla její poslední dokončený projekt. (zelvopyr)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace