Cubasa Chronicle

• Japonsko ツバサ・クロニクル (více)
Japonsko, (2005–2006), 21 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Série(2) / Epizody(52)

Subjektiv

Sbírání, v tomto případě per neboli kousků Sakuřiny paměti... Kolikrát jsme to už v anime viděli? V Inuyashovi kusy mocného artefaktu, kousky srdce prince Mytha v Princess Tutu, fragmenty návratového kouzla v Elf-o-karu monotachi (tam stylově v tanku a svlékaly se přitom elfky :) ). Musím říci, že po prvním díle jsem se obával, že příběh bude poněkud rozkouskovaný. To vše ve stylu: "Jeden svět = jedno pero = jedna epizodka". S povděkem kvituji, že tomu tak není, ačkoliv počátek první sezóny by svědčil o opaku. Přesto se neubráním dojmu, že ono oddělení světů je přílišné, že hlavní příběhová linie prosvítá (krom všudypřítomného sbírání per) jen lehoulince a že je takový přístup možná trošku laciným a průhledným scénáristickým trikem. Přesto, díky Mashimovi, hudbě a některým postavám, mezi kterými vyniká hlavně usměvavý Fay, se zatím docela dobře bavím. A ani ta Mokona mi tentokrát nepije krev. K postavám ještě jednu zajímavost. Jak bývá u studia CLAMP zvykem, i zde se prolínají jednotlivá CLAMPovská univerza, ba dokonce více než v kterémkoliv jiném jejich díle. Zatím se mi podařilo identifikovat postavy (či jejich alternativy) ze seriálů Cardcaptor Sakura, Chobits, XXXholic, X či Magic Knight Rayearth. Po 2. sérii slabší ****, ovšem děsím se okamžiku, ve kterém se na scéně objeví zrůda Kero (ten okamžik přišel a bolelo to, naštěstí jen jeden díl). Trochu mám obavy ze série třetí - pokud se hlavní dějová linie nezačne hýbat rychleji, je možné, že půjdu dolů s hodnocením. I když ona ta třetí série prý nejspíš ani nebude - budu se muset spokojit s OVA Tokyo Revelations. ()

Marius

Tsubasa Chronicles má „našlápnuto“ stať sa podobným anime mega-opusom ako sú Dragonballs, Ranma ½ či InuYasha. Je to presne také anime, aké na trhu chýba odkedy sa prestali točiť ostatné kapitoly poslednej mangy Rumiko Takahashi. Prakticky seriál z hľadiska štruktúry narácie zvolil formu „zbieračky“ – podobne ako sa v InuYashovi zbierali úlomky Shikon no tama a v Dragonballe guličky, sa tu zbierajú pierka predstavujúce spomienky princeznej Sakury. Rovnako šťastné je z pohľadu obchodu žánrové zameranie na romanticko dobrodružný hybrid medzi fantasy a science fiction, čo zabezpečuje veľmi široké publikum. Hoci grafiku CLAMP kvitujem skôr pre seriály komediálneho žánru ako XXXHolic a preto ma poriadne zaskočila akási natiahnutá štylizácia postáv, veľmi rýchlo sa na ňu dá zvyknúť najmä vďaka šikovnej réžii Koichi Mashima. Tento pán má na svedomí pecky ako Noir, hack//sign či Madlax a podobne ako v predchádzajúcich seriáloch delí čas seriálu vyvážene medzi profilovanie postáv a vlastný príbeh. Ten začína veľmi dynamicky a skutočne si nepamätám prvý diel (snáď s výnimkou Noiru a Madlax), ktorý by ma tak navnadil na sledovanie nejakého seriálu. Moje prvé dojmy totiž sľubovali že sme sa dočkali anime ságy rozmerov Star Wars. Potom však prišlo vytriezvenie v podobe „zbieračky“, ktorá je v anime pomerne ohratá a dosť často slúži na to, aby štúdiá dojili kravu kým dáva mliečko, ale hlavne nech je to čo najdlhšie (Pokémon, Megaman). Ibaže i keď si dámy z CLAMPu môžu nechať o schopnostiach Rumiko Takahashi vetviť a variovať svoje príbehy tak, aby boli neustále zaujímavé, len snívať, majú v zálohe pána Mashima, ktorý by podľa mňa urobil „jazdu“ aj z Teletubbies, a pani Kajiura, ktorá by asi zložila operu aj z búchania po konzervách. A keď sa títo dvaja zídu, vznikne vždy nadpriemerné anime, kde jeden poskytne svoj cit pre obraz a postavy a druhá svojho hudobného génia. Nuž a i keď sa ďalšie rozvíjanie príbehu v štýle Star wars deje len v náznakoch (ale nádej umiera posledná), CLAMPky prišli s pomerne rýchlymi striedaniami svetov, v ktorých sa jednotlivé pierka nachádzajú. Takisto zabezpečili celkom zaujímavé charaktery. Hlavné postavy Syaoran a Sakura až tak príťažlivé nie sú, zato bishounen čarodejník Fye (predstavte si Ivanka z Mrázika so strapatým manga účesom v ruskom kožušinovom kabáte s kapucňou) a jeho „kamarát“(hmm...možno i viac ;-) ) hrdý samuraj Kurogane sú postavy, ktoré majú potenciál na jednej strane diváka baviť a na druhej sledovať ich vývoj a vzťah k ostatným členom „výpravy“. Partiu dopĺňa pokémonoidný „shiroi manju“ Mokona, na ktorého si časom i napriek jeho infantilite zvyknete. Z opodiaľ ich sledujú vodcovia nepriateľského impéria a tiež „dimensional witch“ Yuuko známa tiež z iného CLAMP projektu – XXXHolic. Tvorcovia sa výborne hrajú s narážkami na iné anime; keď si všimnete ako sú postavy lovcov Oni oblečené a ako bojujú v Outo sekai a máte za sebou eposy Rumiko Takahashi, budete sa veľmi dobre baviť. Spomínať to, že OST je geniálny je ako objaviť teplú vodu; i keď na prvý posluch pôsobí na Yuki trochu „uťápnuto“, do seriálu je zakomponovaný výborne. Mashimo opäť boduje výbornou montážou scén a Kajiurinej hudby; tentokrát spojil akčné bojové scény s pop- slaďákom Yukinho projektu Fiction Yunction Kaori a výsledkom je opäť dynamická a pritom veľmi emotívna scéna. Skrátka a dobre, ak máte radi siahodlhé seriály s dobre napísanými postavami tak ako ja, je Tsubasa Chronicles tou správnou voľbou, 8/10 je len preto, že scenáristicky to nemá zatiaľ taký šmrnc ako by sa žiadalo.Update 3.5.2007 Druhá séria je menej vyrovnaná a i keď nahliadneme do minulosti jednej z postáv ktoré dosiaľ nemali toľko priestoru, príliš vidno že seriál vzal do ruky menej skúsený režisér a s Mashimom len konzultoval. Takto sú tu snahy o napodobenie Mashimovho štýlu mixovania deja s pesničkami, bohužiaľ nie veľmi nápadito. Nuž a ani songy sa (sorry, Yuki) nevyrovnajú pôvodnému cajdáku Tsubasa. Ostávam však pri pôvodnom hodnotení a teším sa na avizovanú tretiu sériu. () (méně) (více)

Idaho

Přestože mi vadily časté flashbacky a po úvodním OP hnedka dvouminutové zopakování konce předchozí epizody, časté vykecávání během soubojů – což je imho problém přenosu z mangy do anime –, místy infantilita, RPG prvky a záměrné natahování, protože mě to přes to všechno opravdu bavilo, ba dokonce chytlo za srdce. A ta úžasná hudba, HUDBA! ()

Vavča

Vynikají seriál, každá sezóna má něco do sebe i přes občasnou nevyváženost se mi to velmi líbilo, měnící se prostředí a dobrodružství, které vás strhnou. Tajemno okolo strany záporáků, která jedná někdy dost překvapivě, prolínání mnoha světů jak je u studia Clamp zvyakem, vážné díly se střídají s komickými nebo spíše momenty, souboje a charaktery jsou moc hezky propracované. Není to jen pohádka, je to směs fantasy, sci-fi, tajemna, roamntiky, miluju to. A ta geniální hudba! Yuki Kajiura složila 4 cd pro obě sezóny dohromady, vynikající songy zpívané i instrumentální, některé motivy nejde vyhnat z hlavy. Svět Tsubasa chronicle je mi drogou už aby byla třetí série. Ano nedostatky tu jsou, tempo příběhu by občas mohlo být rychlejší, ve třetí sezóně to snad napraví, více osvětlí záporáky. Ano přilouvám se za více akce ve třetí sezóně. Postavy se mi líbí, Fay a Kurogane jsou správná škádlící se dvojka, Sakura je dosti meganaivní, ale občas překvapí a dostane mě, Syaroan dělá co může, aby získal její vzpomínky, působí také sympaticky. Komu vadí Mokona je mi ho líto, mě rušivá nepřijde, prostě tam patří, už jen třeba epizodka Doodler Mokona je super. ()

prome

První série mě naprosto dostala a ode mě dostává 5*, jenže druhá už není tak povedená a upřímně jsem se občas nudil a v pár epizodách mi vadila ta přílišná "naivita" některých postav. Druhá ode mě dostáva tak 3,5*. ()

Pirkaf

Zatímco xxxHolic anime se dost vydařilo (i když samozřejmě kvalit mangy nedosahuje), Tsubasa je bohužel slabší, s nevyrovnanou animací a hlavně spoustou fillerů. Chuť spravují až následné speciály s daleko lepší animací, ale bohužel zase trpící potřebou napěchovat spoustu děje do několika epizod. ()

Naslund

Ta CLAMP animace je zvláštní. Nakreslit to já, ihned obrázek přečmárám, ale když si člověk zvykne, je úžasná. Překvapilo mě, že kreslící skupina má jen 5 členů, a že toho tolik stíhají. Mimochodem podle jedné z nich je pojmenovaná jedna postava. Můžete hádat která... Postavy se mi dost líbily. Fayovo "mmm" na místo "hmm" jsem začal okamžitě používat. Kuroganovi jsem nejprve moc nedůvěřoval, protože frajer na způsob Guttse by se jen tak nedružil s takovou mládeží, ale to mě časem přešlo. V první sérii mě zklamala jediná věc, a to, že každá scéna je zhruba o 10-30% delší, než by mi bylo po chuti. Možná jen chtěli dát divákovi prostor, aby si všiml, že zrovna hraje úžasná hudba. Ale předpokládám, že o skladatelce ví dopředu každý, kdo se na Tsubasu vrhne. A ten díl s kreslící Mokonou byl bomba. ()

Genryuusai

Čtyři hvězdy za OST a abych zopakoval opravdu všechny tady, nejenom ke konci, ale občas i na začátku a v prostředku to ubíhá dost pomalu a vypadá to nastavovaně. ()

WildevilCZ

Anime samo o sobě bych hodnotil asi na slabší 4*, ale co se tomuhle kousku nedá zápřít je dokonalý hudební doprovod v podaní mé oblíbené Yuki Kaiury. Dle mého zkromného názoru, je hudba k tomuto anime vůbec její nejlepší tvorbou a to nejen proto, že je hodně dobře poslouchatelná i sama o sobě, ale také se k daným scénám dobře hodí. Asi nejlepší song z tohoto anime:http://www.youtube.com/watch?v=j2VSfb-v-0k&feature=related ()

skretik

Súhlas so Subjektivom... Prvá séria bola fakt super, ale tá druhá, už je to také príliš naťahované... Áno, sú tam super myšlienky, ale šlo by to skrátiť a spraviť dynamickejším (4*). Som v 1/2 druhej série... Takže sa moje hodnotenie ešte zmení :) Ok, po tejto časti, keď Mokona vymýšľa príbeh, aspoň na chvíľu tam bude odo mňa 5* (kým doznie môj smiech a dobrá nálada). Tak som sa zabávala... škoda, že spolubývajúca už spí, som sa nemohla smiať nahlas :DDDD Už pominula chvíľka slávy. Ešte tam bol super dvojdiel, keď sa človek konečne niečo dozvedel o niekom z partie... Ale potom to zase začalo byť také... No nie zlé, ale dosť stereotypné... Síce furt nové nápady, ale žiaden posun deja dopredu. ()

Teg

Po pěti dílech: Sorry anime už mám nakoukáno dost, ale pro mě naprostá hovadina. Postavy jsou ploché a nesympatické, absence silnějšího příběhu, bez smysluplnějšího poselství. Doporučil bych příznivcům digimona co o pár let zestárli a jejich vkus se nezměnil, jinak snad ani svému nejhoršímu nepříteli. Maucta :) ()

JimiH

Ze začátku zábavné, ale konci velmi natahované a nudné. To se netýká naštěstí výborné mangy, kterou vřele doporučuju. Pokud hodláte koukat na nějakou adaptaci CLAMP mangy volte raději Chobits, X a nebo XXXholic. ()

DaweForeman

Tak po první sérii zatím zajímavý dojem z tohoto anime. Takovýhle typ jsem zatím neviděl, ale hnedka první díl mě nehorázně nalákal na další sledování. Nejvíce to pak zdramatizoval onen druhej díl, kdy se tu člověk dozvěděl docela šokující informace a to nemluvě o tom poplatku Yuuko. Zbytek pak jsou samozřejmě jednotlivý příběhy, kdy to není jedno a to samý prostředí. Proto je to vždy po pár dílech pak jakoby resetováno a začíná se "odznova". Široký záběr stylů a ještě k tomu onen rozsáhlý vesmír - opravdu jsem byl překvapený tím vším a obdivuju ty autory, kteří to vymýšleli, neboť to promysleli tak, že z toho není úplnej guláš, ale má to hlavu i patu. Hudební stránka je tu skoro perfektní, i když kolikrát je to jedno a to samý dokola. Šrám tomu hází akorát OP a ED. Co se týče animace, tak to je tady nejslabším článkem, což je opravdu škoda - studio Clamp to prostě s animací neumí. Žánrově - dobrodružství na 100 %, komedie sem tam výborná (hlavně potyčky mezi Feyem, Kuroganem a Mokonou), fantasy a sci-fi dohromady (tentokrát to nepůsobí kýčovitě, ale má to konečně nějaký správný logický podklad), romantický samozřejmě (i když všechno je spíše řečeno nepřímo - prozatím), drama sem tam taky (jak jsem zmínil už druhý díl; pak samozřejmě docela zajímavej moment byl s tou arénou, kdy jednu chvíli to vypadalo na výběr mezi pírkem a záchranou života). Druhá série - no řekl bych, že tady už v mnohém polevili. Nejzajímavější snad byla Kuraganeho minulost, příběh Ashury a Yashiho a celkem zajímavý potenciál měl i poslední příběh, kdyby z toho neudělali takovou cíťovinu. Řekl bych, že kdyby do toho hodili větší drama (nedělali z toho takovou pohádku pro každého) a trochu přitvrdili, bylo by to lepší. Pak ten jeden kreslenej příběh a ten výlez na horu Mokony byly úplně mimo mísu. Každopádně ten konec to nehorázně zabil, už takhlenc to má 52 dílů a hloupost posledního dílu jsem opravdu nepochopil. Hudební stránka hodně polevila a animace se zlepšila jen o krapet. ()