Žízeň (festivalový název)

• Jižní Korea

박쥐

Thirst

Drama / Horor / Romantický

Jižní Korea, 2009, 133 min (Director's cut: 145 min)

Scénář: Seo-Gyeong Jeong, Chan-wook Park .. Svůj nejlepší film (JSA) natočil Park už dávno, pak se sice párkrát onomu bodu při pitvání pomsty přiblížil, ale (před)poslední filmy jednoznačně tápe, ultramixuje nejrůznější žánry a tvoří těžko stravitelné, ploché koláže. Pravidla upírského filmu Bakjwi sice výrazně neporušuje, pravidla zábavného filmu však ano. Hlavně utahaností a dramatickou jednotvárností bez zesilovaní. Působivé leda tak při racionálním závěru na přímořském útesu a záběrech na Kim Ok-bin.(17.11.2009)

Korejský film s upírskou tématikou na motivy Terezy Raquinové. Zní tohle už dost divně? To ještě není všchno: sexy upírem se zde stane katolický kněz - nakazil se vampirismem během transfúze. S tím se v jeho životě neobjeví jen touha po krvi, ale i po sexu. A jeho způsoby tišení hladu nejsou zrovna tradiční. Tyhle nesourodé prvky ve výsledku nejsou pejskokočičkovské, nýbrž vytvářejí úžasně podivný film s místy komickým ale spíše tragickým rozměrem. Kromě toho mě baví díla, v nichž jsou prvky z jistého kulturního prostředí "přehodnoceny" kulturou jinou. Tato možnost ve filmu Bakjwi nebyla promarněna.(17.4.2010)

50 dobrovolníků podstoupilo lékařský experiment, ale přežil pouze jeden – katolický kněz, který teprve postupně začíná zjišťovat, že se z něho stal upír. Jako horor to nefunguje, protože jediné monstrum je hlavní hrdina, takže není o koho se bát. Je tedy třeba to hodnotit jako drama, ale popravdě řečeno jsem od věhlasného režiséra čekal víc.(15.7.2009)

Mít nebo být? Chan-wook opět natočil všehochuť, která není pro všechny, film, který diváka namísto překvapování rovnou šokuje. Jednotlivé žánrové přístupy (horor, komorní drama, porno, vztahová komedie, Matrixem silně inspirované sci-fi) sjednocuje velmi prostá, velmi silná romantická linie. Závěr v jakémsi metaforickém prostoru, z něhož byly vyklizeny všechny materiální zbytečnosti, je zkrátka nádherný. A díky tomu úplně poslednímu škodolibému detailu přesto ne kýčovitý. Tempo filmu (zvlášť útlum v druhé třetině) mi pro noční promítání nepřišlo nejvhodnější, ale možná jsem k němu napoprvé přistupoval s nesprávným očekáváním. Po další projekci sice nežízním, ale až zaschne ještě čerstvá krev, rád se znovu nasosám. 80% Zajímavé komentáře: Adrian, seeker23, Martyr(6.12.2009)

• Mertax

Mno, tak tenhle film musím ještě vstřebat...Ani po roce se mi to nepodařilo, takže dávám 2*, eskalace násilí byla podle mě neúnosná (viz zvracení krve flétnou) a zcela zbytečná (šílená krvelačnost a upírskost až za hrob). Tahle půlnoční projekce se prostě nepodařila, že, Matěji, Káťo, Adam a Markéto? :) /MFFKV 2009/(9.7.2009)

• - Film je volně založen na románu "Thérèse Raquin" od Émila Zoly. (Chatterer)