Reklama

Reklama

Skryté paprsky slunce

(festivalový název)
  • Jižní Korea Milyang (více)

Obsahy(1)

Název města Miryang v překladu znamená „místo zalité sluncem“, pro mladou Shin-ae se však změní v místo bolesti a smutku. Po smrti manžela se do jeho rodiště Miryangu stěhuje i s malým synem a snaží se tu začít nový život. Otevře si hudební školu, pokouší se navázat přátelské vztahy s místními obyvateli a nešetří dobře míněnou radou, když se jí například zdá, že by se sousedce podařilo přilákat do krámku více zákazníků, kdyby byly stěny natřeny veselejší barvou. Přesto však zůstává cizinkou a městečko Miryang ji nakonec vystaví jedné z nejtěžších životních zkoušek... Zatím nejambicióznější film režiséra a spisovatele Lee Chang-donga je vystavěn podobně jako vynikající román: s každou minutou příběhu se nám odkrývají nové roviny vyprávění, nečekané hloubky a paralely, nová překvapení a dějové zvraty, přičemž vše je prodchnuto hlubokou lidskostí a věčným hledáním touhy žít dál i přes nejhlubší bolest. V hlavních rolích excelují Song Kang-ho (můžeme ho vidět také ve filmu Mutant v sekci Půlnoční filmy) a Jeon Do-yeon, která si z letošního MFF v Cannes odnesla Cenu za nejlepší ženský herecký výkon. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (15)

molotov 

všechny recenze uživatele

Nelíbily se mi Mentolky, nelíbil se mi Oasis. Nějak mi filmy bývalého korejského ministra kultury nesedí. Jejich hrdinové mi jsou nesympatičtí (Oasis) a jejich činy většinou nechápu (Mentolky). Oba tyto nešvary už v Secret sunshine nejsou, takže pro mě příjemná změna. Příběh je souhrn neštěstí, které si zasedly na mladou matku. Jeon Do-yeon je vynikající herečka, ale přijde mi, že cenu v Cannes dostala za neustálé brečení. Kdyby byl film o hodinu kratší, tak by podle mě na síle vůbec neztratil, spíše naopak, a já bych šel s hodnocením nahoru. ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to vydarená juhokórejská dráma. Má dosť dobrý príbeh o žene, ktorá po smrti manžela prichádza so svojim synom do jeho manželovho rodného mestečka, aby tu začali nový život, pričom sa zoznámi s mechanikom, ktorému sa zapáči a stane sa jej oporou, no po únose a vražde syna sa jej zrúti celý život a snaží sa nájsť nový zmysel života, ktorým by mohla byť aj láska k bohu. So spracovaním som spokojný, film si ma získal už od začiatku, dej je celý čas dostatočne zaujímavý, možno to začleňovanie do nového prostredia mohlo dostať trochu viac priestoru, ale pozerá sa na to veľmi dobre, dobre zvládnutá je aj celá časť s únosom a následne celá druhá polovica, ktorá sa zase venuje spôsobom vyrovnávania hlavnej hrdinky s touto veľmi nepríjemnou situáciou, síce občas zmeny jej povahy pôsobia trochu extrémne, ale kvôli typu tragédie sa to samozrejme dá chápať, takže ani to neprekáža. S dĺžkou tu nemám najmenší problém, síce sa tu nájde niekoľko scén, bez ktorých by som sa kľudne obišiel, prípadne ich výrazne skrátil, hlavne tie posedenia s novými priateľkami mi prišli skôr zbytočné a aj všetky tie návštevy náboženských slávností mohli byť trochu skrátené, ale funguje to, po celý čas si to drží výrazne nadpriemernú úroveň a vôbec by mi nevadilo, keby to trvalo ešte dlhšie a to aj kvôli záveru, ktorý kvôli prirodzenosti deja mohol nastať prakticky kedykoľvek. Herecké obsadenie je výborné, Jeon Do-Youn v hlavnej úlohe a považujem to asi za vrchol jej kariéry, konečne dostala plno priestoru a bol som rád, že ju konečne vidím aj v úlohe, kde má skutočne priestor len na herectvo a nie aj na erotické scény, ako je to u nej zvykom, ale pobavilo ma, že nesklamala a jednu má nakoniec predsa aj tu, síce menej výraznú, ale predsa, na moje prekvapenie tentoraz menej výrazný Song Kang-Ho, bavil ma aj tu, ale táto úloha mu nedala taký priestor, ako zvyčajne a mimo nich sú to už všetko len také nevýrazné postavy. S réžiou a technickou stránkou som spokojný, Lee Chang-Dong mi doteraz až tak moc nesedel, ale toto mu vyšlo. Som nadmieru spokojný, kvôli režisérovi som sa tohto filmu trochu obával, ale zase to obsadenie ma priťahovalo a našťastie to dopadlo dobre, kvalitná dráma bez výraznejších záporov. 78% ()

Reklama

Sysel_CZ 

všechny recenze uživatele

Z velké většiny se mi Miryang moc líbil, ale kvůli mnoha detailům se na maximum prostě dostat nemůže. Dlouhé pasáže křesťanských chvalozpěvů budou jistě na každého působit jinak, co je ale krutým faktem je to, že děj neposouvají. V těch fázích jsem myslel, že u toho umřu. Dál pak moje neschopnost sžít se s hlavní hrdinkou, která se chová jako totální... nemilá osoba sice není chyba filmu jako tak, ale taky to na mě působilo. Na druhou stranu tu máme hodně uvěřitelný a emocionální příběh, který ve mně vyvolal směs husté melancholie. Takže... tak. ()

tombac 

všechny recenze uživatele

Kratší o jednu hodinu? Ale kdeže... Nejpůsobivější film letošních Varů skončil příliš náhle a měl jsem vtíravý pocit, že Lee Chang-dong by dokázal ještě leccos svým snímkem říct a já u toho seděl dál jako zařezaný. Výborné herecké duo (Song Kang-ho je kvalitativní stálice) v silném, k postavám nesmlouvavém příběhu o řetězení nepříjemných událostí, které potkávají jednu psychicky labilní ženu. Působivá hudba, několik scén, při kterých jsem takřka lapal po dechu (extatický sborový zpěv v kostele mám před očima i v uších dodnes), hutná a místy vypjatá atmosféra posouvají Miryang mezi filmy, nad jejichž poselstvím pak zneklidněný člověk drahnou dobu soustavně dumá. Pro někoho zdlouhavá a nevyrovnaná, pro mě strhující a ucelená sonda do života jednoho osudem nehezky zkoušeného jedince. 9/10 ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Film je velice dobře natočený, herečka v hlavní roli je natolik přesvědčivá, že jí tu Zlatou palmu z Cannes přeju, ale scénář mě vyloženě iritoval. Hází hlavní hrdinkou ode zdi ke zdi a žene ji z jednoho extrému do opačného. Sice chápu, že ženu, která přijde o manžela a krátce na to i o jediné dítě, to psychicky naprosto rozhodí, ale tady už jsem se prostě nemohl dočkat, až to skončí. ()

Galerie (32)

Reklama

Reklama