Pancéřové auto

Krimi

Československo, 1929, 72 min

Na tehdejší dobu velice odvážný akční film, takový pradědeček Jamese Bonda nebo Johna McClanea (nechybí skoky, zdařilé úniky, honička na motorce i v autě, pistole, pád ze skály, rvačka v letícím letadle...). Tak jistě, z hlediska scénáře tam moc logiky hledat nejde, některé střihy jsou děsivé, útěk z vězení skokem plavmo vzhůru a doleva je už přehnaný (i když dobře vymyšlený) a navíc je vidět, jak herci někdo drží nohy, a to už nemluvím o startrekovských přesunech z vod Vltavy do skal Divoké Šárky... Zajímavý je film i výběrem lokací, jsou zde vidět dnes už neexistující místa v Praze, a oceňuji i nadhled a snahu o humor a pár vtipných hlášek (a to nejen psaných, ale myslím i komické gagy v obraze). I když tedy sekretářka, "živé děvče", mi lezla poněkud na nervy.(26.5.2016)

Boží starý český akční film. Taková starorepubliková podívaná, která je díky množství akce a nadsázky (?) zábavná i po sedmdesáti letech. Obří podíl na tom ovšem má hlavní hrdina "kaskadér - božan", který nejde pro ránu daleko a má na tváři v každé situaci přilepený úsměv. První český akční hrdina, škoda že Ital:-D(7.11.2008)

First action hero Charly Allan. Automobilový závodník, který sice působí trochu obtloustle, ale mrštný je jako Jackie Chan. Film obsahuje spoustu dnes už tradičních akčních atributů, jako automobilové honičky a rvačky, Allan se například podobně jako později Indiana Jones nechá vláčet autem. Je též mistrem v psaní nenápadných vzkazů:-)(5.10.2017)

Jest nepochybně škodou, že hrdinou akce a lamačem ženských srdcí jest Ital, protože jinak by tento film mohl oslovit nejednoho českého diváka mnohem více. Ale vážně, překvapivě svěží snímek obsahuje v Aldiniho podání ikonicky dokonalé kousky, k jejichž slávě chybí jediné. Větší (protože dnešních šest-sedm diváků v Ponrepu to opět nevytrhlo) znalost tohoto filmu. Vždyť nečekané řešení záhady horské krajiny v Divoké Šárce, projížďka pancéřovým vozem, útěk z cely, komunikace mezi hlavní hrdinkou a hlavním hrdinou s mnohoznačným "Zachraň mě!", to vše dnes mohlo být kultem. Leč, bohu žel není. Mně ovšem nejvíc dostala drobná epizodka čilého děvčete Grace, jejího nápadníka Douglase a policisty před květinářstvím. A drobný detail: sotva se statečný Aldini dostal k telefonní budce na Malé Straně, v levém horním rohu se nenápadně skvěl nápis "Skokan". Takto promyšlenému dílku, se bez ohledu na jisté vady, nedá dát méně než pět hvězdiček.(18.3.2013)

Celkom fajn film na jedno pozretie. Herci hrajú ako o život, klasicky prehnane, ale asi to inak nepôjde vyjadriť emóciu bez zvuku a tentokrát dokonca bez dodatočne doplnenej hudby, v úplnom tichu. Film je až prekvapivo akčný, na trikoch sa nešetrí, na rad prišli dokonca triky s lietadlom a padákmi. Samozrejme nechýba zbesilá jazda a osobitnú pozornosť som venoval výskokom hlavného hrdinu. Napočítal som až tri, z toho jeden pri úteku cez okno bol absolútny spider-manovský výkon. Na konci som si pomýlil v obraze hlavného hrdinu podobne ako hlavný padouch a už som videl jeho zastrelenie, to je asi nejaký režisérsky chyták. -- Najlepšia titulková hláška: Čilé děvče Grace.(11.4.2013)

• - Spoiler: Ve filmu je celkem jen 1 mrtvý. (Stejšn)

• - Film sa natáčal na viacerých miestach v Prahe. (dyfur)