poster

Pět smyslů člověka

 • Rakousko-Uhersko

  Perafýn a jeho láska

  (Rakousko-Uhersko)
 • slovenský

  Päť zmyslov človeka

  (festivalový název)

Krátkometrážní / Komedie

Rakousko-Uhersko, 1913, 5 min

 • Marthos
  ****

  Groteskní žert, který s nevtíravou originalitou propojuje pět základních smyslů člověka během svátečního oběda. Komik, kabaretiér a kumštýř tělem i duší Josef Šváb-Malostranský se vedle účinkování před kamerou ujal i režie. V partnerské roli se objevila první česká kinohvězda Katy Kaclová-Vališová, která v roce 1913 zazářila ve čtyřech filmech. A to je v rámci prvních let naší kinematografie závratný úspěch.(4.11.2009)

 • NinadeL
  ****

  Švejkovského vzeření nyní získal Šváb-Malostranský, aby nám názorně ukázal, jak je to s těmi lidskými smysly. Rozkošný kraťas nám ho po celých 15 letech od filmů Kříženeckého ukazuje ve zcela novém světle.... A ten andělíček na konci, to se povedlo! :) Jenom nevím, jak počítá Kulmon, ale já jsem se v kategorii hraných filmů dostala poněkud dále. Po třech filmech z roku 1898, jednom z cca 1907, čtyřech z 1911, třech z 1912 a opět čtyřech z 1913 jsem se dostala na celkový počet patnácti, což zase není tak málo.(21.2.2009)

 • pravo
  ***

  Oproti Smích a pláč, kde Josef-Šváb Malostranský taktiež hral, je tento filmový počin už naozaj pozerateľný. Ako sa vraví na Slovensku „ nie je to síce bohviečo, ale pánboh zaplať aspoň za toto“. Myslím, že v tej dobe bolo robenie filmu viac o zábave a entuziazme ako o snahe vytvoriť hodnotné a kvalitné dielo.(15.12.2007)

 • gjjm
  ****

  Skeč, v němž jsou postupně ukázány různé smysly. Napřed zrak - chlápek, trochu švejkovská postavička, si všimne na trhu nějaké slečny. Když ji druhý den jde navštívit, donese jí kytku (to je čich), ona mu za to dá najíst (chuť), začne jí objímat (hmat), po sluchu je najde amorek. Filosofické poselství? No, nevím. Každopádně tohle přes trochu debilní romantický příběh celkem ujde a ze své skupiny (první československé filmy) je to rozhodně nejlepší.(10.9.2009)

 • Fingon
  ***

  Hmat...(30.9.2008)

 • - Film vznikl pod patronací první filmové společnosti Kinofa a natáčel se na Ovocném trhu v Praze a v soukromém bytě v paláci Lucerna. (Mr.Ocek)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace