Yokohama kaidashi kikō

ヨコハマ買い出し紀行

Animovaný / Sci-Fi

Japonsko, 1998, 2x29 min

Takaši Annó

Tohle anime v sobě neskrývá děj, akci, humor. Vlastně skoro nic, kvůli čemu normálně lidé filmy sledují. Přesto patří k mým nejoblíbenějším. Alfa občas fotí, češe se, mívá návštěvy, jezdí na mopedu, vaří kávu... Vše, co uvidíme jsou jen drobné epizodky z jejího běžného života. Někoho to bude nudit, jiný by hned s chutí poseděl s Alfou u kafe. Já i přesto, že kafe nepiju. Takový poklid snad nevyzařuje z žádného jiného anime dílka. A různé postřehy Alfy rozhodně nejsou nezajímavé. Výtvarně je YKK zpracováno příjemně, velmi připomíná mangu. Animace není nijak výjimečná, ovšem při nedostatku akčních scén o tom asi nebudete přemýšlet.(27.2.2007)

Každodenní starosti a radosti androidky Alphy. Takřka postapokalyptické prostředí, které nepůsobí depresivně, nýbrž klidným a nostalgickým dojmem. Pomalé tempo vyprávění. Hezká kresba a minimum hudby. Je zajímavé, jak může být film „o ničem“ zajímavý:-) 8/10(24.3.2007)

• Hem.m

Lyriku bych nazval jako nádherno, něco příjemného a půvabného, bohužel tady jsem to nedostal. Každý, ale ví jak jeho lyričnost vypadá a na každého asi působí jinak. Toto však nebyl můj pohled. Ale dle hodnocení usuzuji, že se autor dosti lidem trefil do noty. (PS: Roboti nesmí mít city)(8.8.2013)

11 let tvořil Hitoshi Ashinano nostalgický svět v němž čas plyne stejně pomalu jako vlny ukusující stále větší díl z kdysi hustě obydlené Kanagawy. Film není ničím jiným než malou pozvánkou, jejíž tichá atmosféra se může stát i vaší předehrou k ještě tiššímu listování překrásnou mangou, která pokud není uměním, jistě s ním hraničí.(30.7.2008)

Kdo se trefí do anime náladou, má vyhráno a krásnou hodinu před sebou. Kdo neví, co to vlastně spustil, asi rychle vypne a zapomene. Zde je očividně většina lidí poetického ražení. Proto je hodnocení tak dobré a já s ním nemůžu nesouhlasit. Ono se taky asi nenajde moc lidí, kterým by se anime nelíbilo, dokoukali jej a ještě si dávali práci s vyhledáváním zde :-)(8.10.2008)

Připadá mi to jako takový experiment s postavou, která ve skutečnosti není ničím výjimečná, není důvod ji mít jako hlavní postavu. A fungovalo to vlastně docela dobře. Vše, co se děje je o ní a ona je to hlavní, co je v tom seriálu skoro pořád. Víceméně se nic neděje a to funguje hodně dobře. Myslím, že se dílo snaží tak nějak zapůsobit tou postavou, nějak v ní ztělesnit onoho diváka a v tom udělali velmi dobrou práci.(4.12.2013)

Musím souhlasit, že tohle anime je opravdu o ničem. Přesto – nebo možná právě proto – má úžasnou, klidnou atmosféru, která mě naprosto pohltila. Příběh o robotce Alfě, která jezdí na mopedu a poznává svět mě svou atmosférou zaujal víc než podobně laděné Haibane renmei. Nemůžu dát míň než plný počet.(26.8.2008)

Strašné anime. Vůbec se na něj nedívejte, neběhá tam nic prsatého, nic v dráždivém negližé ani jeden seifuku !! Žádnej padouch, či souboje mečů. Žádná tvrdost života filozofujícího poloboha.... Kde je ten pitomý fatalismus?!! ......... Nikde. Tu krásu spatříte pouze budete-li absorbovat, nasávat či saturovat. Nechte mysl stranou. Dovolte srdečnímu svalu aby vám rozeběhl ten proud v žilách trochu víc, než je obvyklé. A snímek vám sdělí to "nejkratší jméno podstatné".(29.5.2018)

Opravdu zvláštní anime, ze kterého rozhodně nejsem nadšen, jelikož je opravdu o ničem a pro to "něco" anime sleduji, ale nemůžu ani říci, že je špatné. Jde zkrátka o totální oddechovku s příjemnou atmosférou.(5.11.2007)

Poetická, milá a odpočinková nádhera v naprosto dokonolém dějovém vzduchoprázdnu. Při sledování jsem si připadal, jako by mi někdo nabídl zmrzlinu a pak mi dovolil se na ní jen dívat. Postapokaliptický svět po zaplavení přímořských oblastí, ve kterém žije veskrze lidská androidka..? To je téma lákající diváka jak včelu na med. Ten pak zcela jistě nedostane to, co čekal, avšak velmi brzy je ukolébán pokojnou nevzrušeností a příjemnou srdečností světa, do kterého byl vtažen a jen zúčastněně přihlíží běžnému "životu" roztomilé modrovlasé Alfy. Na to, že se tam vlastně nic nedělo, příjde až pět minut po skončení závěrečných titulků. Tomu se nedá než tleskat.(2.9.2010)

(Pozor, spoilery). Predstava večne ospalej, trocha pojašenej a zľahka precitlivelej milej robotslečny je zaujímavá. Pohľad na svietiace zatopené mesto očarujúci. A myšlienka výmeny dát francúzskym bozkom priam geniálna :-). Príjemná náladovka. Veľmi ľudské.(14.3.2013)