Rudi sportsman

Krátkometrážní / Komedie / Sportovní

Rakousko-Uhersko, 1911, 5 min

Jedna z čtveřice krátkých grotesek společnosti Kinofa, ve kterých zazářil kabaretiér a živelný bouřlivák Emil Artur Longen. Ten v českém filmu ztvárnil vůbec první komický typ nemotorného poplety. Scéna s jízdním kolem je srovnatelná s úrovní amerických grotesek Charlie Chaplina a zároveň nepopírá přiznaný vliv francouzského komika Maxe Lindera. Dnes už se lze jen stěží domnívat, proč série Longenových skečů byla jednou z osudových příčin pádu společnosti Kinofa v roce 1913.(4.11.2009)

YouTube/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Kamera 6/10/// PLUS: úvodní informace k filmu, velice zajímavý hudební doprovod MÍNUS: kvalita snímku dána dobou vzniku./// Shrnutí: kam Rudi přijde, tam udělá rozruch, jednoduché zápletky, které mohou fungovat vždy, tady dobře pobaví stejně tak Rudolf Sůva jako stará bába./// Celkem 68%///(25.12.2017)

• Cheeter

Přišlo mi to podobně naivní jako Rudi na záletech. Sice jde nejspíš o první pokusy s groteskou v českém prostředí, ale nějak to prostě není ono.(23.3.2018)

Spolu se Záletníkem tvoří Sportsman vzácné ukázky našich prvních komedií. A světě div se, ono je to opravdu dobré :) Vedle Lindera poměrně jednoduché, ale stále velice účinné. Přála bych Longenovi delší seriál.(20.2.2009)