Dcera nájemce knížecího velkostatku Řina Sezimová se vrací domů ze studií v zahraničí. Setká se s mladým, ale nemocným knížetem. Najdou v sobě zalíbení. Po krátké době však kníže umírá. Na pohřbu se Řina seznámí s jeho přáteli - malířem Novarou a baronem Leopoldem z Tužebníka. Baron se Řině dvoří hlavně díky tučnému kontu Sezimových v záložně, v jejímž vedení Leopold pracuje. Šlechetným činem při zranění čeledína na Sezimově statku si získá i náklonnost Řiny. Plánovaná revize v záložně, z níž baron zpronevěřil pro svou hráčskou vášeň nemalou částku peněz, ho donutí vysvětlit Řině naléhavost sňatku, aby tak mohl vyřešit svou situaci. Zdrcená Řina ho odmítne a baron se sám udá. Řina se dočasně uchýlí do Prahy a náhodou se tu setká s malířem Novarou. Opět se zamiluje, malíř ji požádá o ruku - a konečně se koná svatba. (oficiální text distributora)

• Pracovní záběry jsou ve filmu Jak se u nás kdysi filmovalo (sestavil Bohumil Veselý v roce 1960). Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (ČSFD)