Svatební košile

Drama / Mysteriózní / Horor

Československo, 1925

Předloha:

Karel Jaromír Erben (kniha)

Josef Kokeisl

Velká škoda, že se toto hororové zpracování Erbenovy klasiky nezachovalo celé. Skvělé, pochmurné, smrťoucí, dechberoucí.(24.10.2011)

Dochovalo se z něj málo, ale musel to být ve své době působivý horror (pravděpodobně s recitátorem či recitátorkou na jevišti?): Svatební košile.(17.12.2007)

Čtyři minutky v uzovkách děsivého fragmentu za 4*, lepší Kábrtův animák:-) Každopádně Erben by asi čučel:-)(6.2.2011)

Prvotřídní hororové zpracování Erbenovy balady s vynikající Suzanne Marwille a sugestivním Karlem Lamačem. Škoda, že zůstala pouze scéna z márnice. I ta ovšem stačí na trvalý zážitek, zvláště na pozadí Beethovenovy Moonlight sonáty. Uchvacující.(13.11.2009)

Ty čtyři minuty z márnice jsou báječné. Pravidelně ve mě evokují Plameny života s taktéž skvělou Suzanne Marwille. Karel Lamač dokazuje variabilitu svého hereckého umění a Theodor Pištěk dává zapomenout na svou později velice utuženou škatulku. Zatímco pozdější verze Josefa Kábrta má pohádkový nádech a F. A. Brabcova lehce groteskní, toto bylo čistým hororem. Neexistuje jiný český němý film, u kterého bych litovala více, že se nedochoval celý.(15.2.2009)

• - Dochovala se pouze scéna v márnici. Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (NFA.cz)