Svatební košile

všechny plakáty
Drama / Mysteriózní / Horor
Československo, 1925, 4 min

Ilustrace stejnojmenné balady Karla Jaromíra Erbena. (oficiální text distributora)

Marthos

Prvotřídní hororové zpracování Erbenovy balady s vynikající Suzanne Marwille a sugestivním Karlem Lamačem. Škoda, že zůstala pouze scéna z márnice. I ta ovšem stačí na trvalý zážitek, zvláště na pozadí Beethovenovy Moonlight sonáty. Uchvacující. ()

Přemek

Dochovalo se z něj málo, ale musel to být ve své době působivý horror (pravděpodobně s recitátorem či recitátorkou na jevišti?): Svatební košile. ()

Karlos80

Čtyři minutky v uzovkách děsivého fragmentu za 4*, lepší Kábrtův animák:-) Každopádně Erben by asi čučel:-) ()

NinadeL

Ty čtyři minuty z márnice jsou báječné. Pravidelně ve mě evokují Plameny života s taktéž skvělou Suzanne Marwille. Karel Lamač dokazuje variabilitu svého hereckého umění a Theodor Pištěk dává zapomenout na svou později velice utuženou škatulku. Zatímco pozdější verze Josefa Kábrta má pohádkový nádech a F. A. Brabcova lehce groteskní, toto bylo čistým hororem. Neexistuje jiný český němý film, u kterého bych litovala více, že se nedochoval celý. ()

• Dochovala se pouze scéna v márnici. Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (ČSFD)