Výborné drama ze soudní síně. Přesně vystihuje zaprodanost advokátů a jejich faleš, se kterou hrají svoje hry. To že nemáš v ruce trumfy nemusí znamenat automaticky prohru! Výborný výkon Somra, Bartošky, Vetchého a Maciuchové. Ač se režisér nevyhnul chybám, jak píše Sator, přesně na ně jsem na konci procesu myslel. I tak se jedná o zdařílé dílo s netradičním koncem. Kdo se někdy dostane k soudu, zde vidí proti jakému plebsu může stát!(8.4.2015)

Takové velmi samozřejmé a přesvědčivé,kdyby............ nebylo 2 neuvěřitelných hrubek. 1.Závěť byla zfalšovaná a bylo řečeno že soudní znalec to ověří a šlo to ztracena. 2.Informace že obhájce je bývalý milenec a že tato informace bude zásadní a pak nebyla zcela nelogicky použita. předpokládám že šlo o pochybení režiséra Zelenky ve střižně, a nikoliv autora scénáře Jiřího Hubače. Takto nemohu jinak než * dolu.(19.2.2010)

Velmi povedený televizní snímek, kterých u nás - bohužel - moc není. Vražda jistého politika roztáčí emocionálně sevřený příběh a dvojí boj na dvou frontách - mezi Hanou Maciuchovou alias žalující vdovou, a Terezou Brodskou, mladou ošetřovatelkou a milenkou zavražděného. Na druhé straně soudní pře dvou akvokátu, jednoho slavného a ve své profesi téměř nepřemožitelného Jiřího Bartošky a mladého a nezkušeného, zato však snaživého Ondřeje Vetchého. Ty všechny má rozsoudit moudrý starý muž, soudce v podání Jiřího Somra. Všichni tito herci se zhostili svých rolí na výbornou a povýšili tak scénař možná obyčejné detektivky na neobyčejnou. Je to také hudba, která dotváří celkový stísněný dojem. Ocenila bych konec filmu. Ne vždy dopadne proces tak, jak by měl...(30.8.2008)

Je to docela koukatelné, ovšem poselství je dosti pofiderní, proč by měl být za špatného advokát dobře provozující své povolání a za dobráka vyšetřující soudce, který se chová naprosto neprofesionálně a nezodpovědně? Takový francouzský Ištván nebo Škarka... Tady je to "ospravedlněno" justičním zločinem, ovšem s pravidly dokazování a soudních procesů si předloha věru hlavu moc nelámala. Stejně jako výše jmenovaní šíbři české justice.(10.4.2015)

,,Spáchat vědomě zločin na nevinném člověku, doktore, je největší hanebnost, s jakou je možné se v naší profesi setkat." Soudní filmy mám rád a tenhle mě už od počátku vtáhl do sebe spletitým případem i atmosférou navozenou melodií během titulek. Do toho podivný šmírující muž na balkonu s dalekohledem, z něhož se vyklubal v podání Rudolfa Hrušínského mladšího asi stejný blázinek jako v Příběhu kriminálního rady. Škoda některých nedotažených možností (některé tu už napsal sator), celý čas jsem očekával, kdy na povrch vyjde otázka skutečného původu závětě nebo informace, že obhájce byl milencem obviněné svědkyně, taky jsem očekával veřejný výslech s oným šmírujícím bláznem. Netradiční závěr s poukázaním na možnou nedokonalost soudnictví i něco jako morální vítězství ze strany JUDr. Gaudeta rozhodně má co říct, stejně jako celý film o intrikách a manipulacích s fakty v soudnictví, ale vůbec bych se nezlobil, kdyby trval o něco déle a došlo by ještě k další zvratům prostřednictvím zmiňovaných možností. Možná to byl záměr ze strany tvůrcu, takhle "okatě" znechutit diváka v pohledu na otázku nespravedlnosti, přítomnou v současnosti v jakékoliv oblasti veřejného života. Výborný Josef Somr v roli soudce Gaudeta. (85%)(6.5.2018)