Na motivy románu francouzského spisovatele Jeana Laborda, který byl dlouholetým soudničkářem pařížského listu France-Soir, napsal Jiří Hubač poutavý příběh s polodetektivní zápletkou a výrazným etickým posláním. Stejnojmenný televizní film režiséra Zdeňka Zelenky vypráví o věčném kolísání spravedlnosti mezi pravdou a jejím vnějším zdáním. Soustřeďuje se na případ justičního omylu, jehož obětí je mladá ošetřovatelka Genevieve Leblancová. Je obviněna, že dala smrtící injekci svému milenci, vládnímu poradci Dupréovi. V soudním vyšetřování se střetnou dva významní právníci - soudce Gaudet, který se postupně přesvědčuje, že dívka je nevinná, a advokát Cassidis, který dovede elegantně manipulovat se svědky, fakty i slovy. V hlavních rolích vás jistě zaujmou Jiří Bartoška a Josef Somr. (oficiální text distributora)

sator

Takové velmi samozřejmé a přesvědčivé,kdyby............ nebylo 2 neuvěřitelných hrubek. 1.Závěť byla zfalšovaná a bylo řečeno že soudní znalec to ověří a šlo to ztracena. 2.Informace že obhájce je bývalý milenec a že tato informace bude zásadní a pak nebyla zcela nelogicky použita. předpokládám že šlo o pochybení režiséra Zelenky ve střižně, a nikoliv autora scénáře Jiřího Hubače. Takto nemohu jinak než * dolu.(přidal:Hudba: Jiří Svoboda) ()

Willy Kufalt

,,Spáchat vědomě zločin na nevinném člověku, doktore, je největší hanebnost, s jakou je možné se v naší profesi setkat." Soudní filmy mám rád a tenhle mě už od počátku vtáhl do sebe spletitým případem i atmosférou navozenou melodií během titulek. Do toho podivný šmírující muž na balkonu s dalekohledem, z něhož se vyklubal v podání Rudolfa Hrušínského mladšího asi stejný blázinek jako v Příběhu kriminálního rady. Škoda některých nedotažených možností (některé tu už napsal sator), celý čas jsem očekával, kdy na povrch vyjde otázka skutečného původu závětě nebo informace, že obhájce byl milencem obviněné svědkyně, taky jsem očekával veřejný výslech s oným šmírujícím bláznem. Netradiční závěr s poukázaním na možnou nedokonalost soudnictví i něco jako morální vítězství ze strany JUDr. Gaudeta rozhodně má co říct, stejně jako celý film o intrikách a manipulacích s fakty v soudnictví, ale vůbec bych se nezlobil, kdyby trval o něco déle a došlo by ještě k další zvratům prostřednictvím zmiňovaných možností. Možná to byl záměr ze strany tvůrcu, takhle "okatě" znechutit diváka v pohledu na otázku nespravedlnosti, přítomnou v současnosti v jakékoliv oblasti veřejného života. Výborný Josef Somr v roli soudce Gaudeta. (85%) ()

Véronique

Velmi povedený televizní snímek, kterých u nás - bohužel - moc není. Vražda jistého politika roztáčí emocionálně sevřený příběh a dvojí boj na dvou frontách - mezi Hanou Maciuchovou alias žalující vdovou, a Terezou Brodskou, mladou ošetřovatelkou a milenkou zavražděného. Na druhé straně soudní pře dvou akvokátu, jednoho slavného a ve své profesi téměř nepřemožitelného Jiřího Bartošky a mladého a nezkušeného, zato však snaživého Ondřeje Vetchého. Ty všechny má rozsoudit moudrý starý muž, soudce v podání Jiřího Somra. Všichni tito herci se zhostili svých rolí na výbornou a povýšili tak scénař možná obyčejné detektivky na neobyčejnou. Je to také hudba, která dotváří celkový stísněný dojem. Ocenila bych konec filmu. Ne vždy dopadne proces tak, jak by měl... ()

Auteuil

A teď si představte, že se na začátku nedozvíte, kdo to udělal. Na čí straně bude ta spravedlnost? Nebylo by kladných a záporných hrdinů, byly by možná drobné pochybnosti a pak úspěch Bartošky. Realita v soudní síni je někdy jen ten přesvědčivější názor. "Soud ví všechno správně a rozhoduje podle skutečnosti" je jen fikce, ale lépe to zařídit bohužel nejde, bylo tomu tak od nepaměti a než vynaleznou křišťálovou kouli, ještě to i nějakou chvíli potrvá. ()

Snorlax

Zelenka měl neskonalé štěstí, že naprosto průměrný režisér jeho kalibru dostal Hubačův scénář. Ještě větší štěstí pak měl v tom, že herecká esa na jméno Hubač vždy ráda slyšela, a tak elita neváhala a nechala se obsadit i u Zelenky. Svoboda k tomu napsal skvělou hudbu. S bolestí v duši přemítám o tom, jaké nesmrtelné dílo by vzniklo, kdyby všechny tyto trumfy dostal do rukou nějaký špičkový režisér. Zelenka natočil sice moralitu, ale bohužel tak, že na ní krom hereckých výkonů není mnoho zapamatovatelného, scénář vlastně svým rutinérstvím pohřbil. Nezapomenutelným zůstane Bartoškův bezskrupulózní obhájce, ten je zahrán tak dokonale, že bych za něj Bartoškovi s chutí naplivala do toho jeho krásného obličeje. ()

• V 6. minutě zazní slovo „heparin“. Jedná se o antikolagulační lék používaný k ředění krve. (Winster)