poster

Záhada zamčeného pokoje (TV film)

Krimi

Československo, 1986, 82 min

 • Schlierkamp
  ****

  Československý televizní kriminální film natočený podle švédské literární předlohy. Komisař Martin Beck, zkušený a realisticky smýšlející muž znalý svého řemesla, se po pracovním zranění vrací zpět do svého kriminalistického oddělení vyšetřující vraždy. Na jeho místě se však snaží udržet ambiciózní a nabubřelý inspektor Kollberg v podání A. Molčíka, který si nejzajímavější případ loupeže banky nechá pro sebe a Becka odbude přidělením odloženého a nevyjasněného případu záhadné smrti seniora Svärta v jeho bytě. Oficiální stanovisko k tomuto případu mrtvého osamělého muže je sebevražda, avšak Beck záhy usoudí, že je to nesmysl, neboť na místě zločinu nebyla nalezena vražedná zbraň a dveře a okna byly zamčené zevnitř. Vynikající J. Teplý v hlavní roli inspektora Becka se začne o mrtvého blíže zajímat a přijde na řadu zajímavých skutečností, dokonce i na jistou souvislost s Kollbergovým případem. Klidné a civilní herectví pana Teplého mě velmi upoutalo, vysoké hodnocení dávám především kvůli jeho jedinečnému umění. V dalších rolích stockholmských vyšetřovatelů se představili M. Stropnický, P. Pelzer či V. Hašek, zajímavou roli patoložky ztvárnila H. Friedrichová. V roli hlavního podezřelého Mauritzona se objevil J. Faltýnek a výraznější role bývalé domovnice oběti připadla D. Syslové. Na této televizní hře oceňuji mimojiné také snahu o severskou stylizaci, díky níž může divák sledovat řadu neznámých švédských nápisů. Autor vynikajících televizních inscenací P. Háša, jenž svého tvůrčího vrcholu nabyl až později v 90. letech, natočil nadprůměrný krimifilm s přesvědčivou zápletkou a ještě přesvědčivějším mistrem Teplým, jenž v každé své roli musí diváka zaujmout svým civilním a přesto výrazným a nenapodobitelným herectvím.(27.2.2018)

 • Rudovous
  ****

  Na Sjöwallovko/Wahlööovki nemusite mit produkci jako treba (uznavam skvele tez prenesl svedske krimi do televizniho havu) Kenneth Branagh. Staci kdyz hlavniho hrdinu ztvarni nekdo s dostatkem umu. Jan Teply pro me vzdycky bude Martin Beck. Romany o zlocinu od jiz zminenych autoru jsou pro me snad nejlepsi detektvky, A tahle ceska televizni, za normalizace natocena adaptace jim ostudu, rozhodne nedela.(9.8.2011)

 • EKLEKTIK
  *****

  "Přijít někdy na tu nejjednodušší věc, je to nejtěžší. Jenom na ní musí člověk, pořád myslet." Příběh komisaře, který po propuštění z nemocnice musí změnit svůj životní styl a po návratu do zaměstnání, kde mezitím začal vládnout chaos a nic není jako dřív, dostane za úkol vyřešit případ, od kterého jej všichni odrazují, pro jeho zdánlivou neřešitelnost, ale který zároveň komisaři pomůže najít nový smysl práce i života. Má nejoblíbenější televizní detektivka.(17.8.2015)

 • Djkoma
  ***

  Na České prostředí plné soudruhů zajímavý počin. Detektivní příběh s kvalitním hereckým obsazením i příběhem, v kterém sledujete komisaře přicházejícího na smrt v zavřeném pokoji. Případ, který má být neuzavřený a ztracený v archívu však dává komisaři jedinečnou šanci nechat všechny okolo sebe pochopit, že nepatří do starého železa. České televizní inscenace patřili před 89 k tomu nejlepšímu, co v Česku vznikalo, ale záhada je spíše takovým chudším bratříčkem, na kterém je cítit jen vliv atmosféry Švédska, která v té době mohla působit exoticky a odlišně a to je asi tak vše. Třeba příště tu bude větší spád a méně čekání.(31.12.2008)

 • Zahir
  ***

  jako detektivka vcelku ucházející, i když to zakončení mi přišlo trochu neúplné, Teplého jsem měl zaškatulkovaného jako špatného herce různých grázlů, ovšem roli detektiva tu zahrál skvěle a přirozeně.. jak se komunisti snažili vykreslit jednu z nejbohatších, nejčistších, nejbezpečnějších a nejsocialističtějších zemí na světě jako pravý opak, je vskutku srandovní(22.1.2013)

 • - Ve 23. minutě a 3. sekundě se pod horním okrajem obrazovky na tři sekundy objeví mikrofon. (EKLEKTIK)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace