poster

Záhada zamčeného pokoje (TV film)

Krimi

Československo, 1986, 82 min

 • sud
  ****

  I přes strohý kabát se tvůrcům podařilo vytvořit přesvědčivou atmosféru Románů o zločinu Sjöwallové a Wahlööa. Zajímavá zápletka ústící v poměrně hořký závěr. Jan Teplý ve své možná nejlepší roli (minimálně na poli TV inscenací) jednoznačně dominuje hereckému obsazení, Antonín Molčík coby kariérista Kollberg a Petr Pelzer v úloze snaživého Rhöna podávají rovněž nadprůměrné výkony. 85%.(24.11.2012)

 • Zahir
  ***

  jako detektivka vcelku ucházející, i když to zakončení mi přišlo trochu neúplné, Teplého jsem měl zaškatulkovaného jako špatného herce různých grázlů, ovšem roli detektiva tu zahrál skvěle a přirozeně.. jak se komunisti snažili vykreslit jednu z nejbohatších, nejčistších, nejbezpečnějších a nejsocialističtějších zemí na světě jako pravý opak, je vskutku srandovní(22.1.2013)

 • Djkoma
  ***

  Na České prostředí plné soudruhů zajímavý počin. Detektivní příběh s kvalitním hereckým obsazením i příběhem, v kterém sledujete komisaře přicházejícího na smrt v zavřeném pokoji. Případ, který má být neuzavřený a ztracený v archívu však dává komisaři jedinečnou šanci nechat všechny okolo sebe pochopit, že nepatří do starého železa. České televizní inscenace patřili před 89 k tomu nejlepšímu, co v Česku vznikalo, ale záhada je spíše takovým chudším bratříčkem, na kterém je cítit jen vliv atmosféry Švédska, která v té době mohla působit exoticky a odlišně a to je asi tak vše. Třeba příště tu bude větší spád a méně čekání.(31.12.2008)

 • Radek99
  ***

  Není to špatná detektivka, ba na televizní tvorbu se dokonce jedná o detektivku nadprůměrnou, jen se nemohu zbavit pocitu tendenčnosti zobrazovaných švédských reálií. O kapitalistickém západu se mohli před rokem 1989 točit právě jen filmy tendenční - a tím Záhada zamčeného pokoje bohužel je. Švédsko je tu vylíčeno jako země apriori špinavá, plná zločinu, vražd a nepravostí. Výjimkou není ani místní bezskrupulózní policie. Mimo hlavního hrdiny komisaře Becka (jasného solitéra) totiž tvůrci nenašli na skandinávské zemi pranic pozitivního. Ten pohled není bohužel objektivní...(28.2.2007)

 • gudaulin
  ***

  Slušná televizní detektivka, která má silnou oporu v kvalitní literární předloze. Autorská dvojice Sjöwallová + Wahlöö patří k ceněným tvůrcům detektivních románů i v mezinárodním měřítku a tak dobrý příběh je slušným východiskem pro televizní dramatizaci. Silné je i herecké obsazení a tak jedinou, nicméně zásadní výtkou zústávají zkreslené poměry země, kde se detektivka odehrává a na které koneckonců ve svém komentáři upozornil už Radek99...Švédsko, které bylo v době vzniku dílka jedním z nejbohatších států světa se špičkovou životní úrovní, je zobrazeno jako země, kde se důchodci živí konzervami pro zvířata, všude je špína a zjevné známky nedostatku. Kancelář vyšetřovatele připomíná kanclík skladníka české fabriky 70. let a exteriéry byly nasnímány někde na rozlehlém nákladním nádraží. Celkový dojem 60 %.(14.8.2008)

 • Petr Pelzer

 • - Ve 23. minutě a 3. sekundě se pod horním okrajem obrazovky na tři sekundy objeví mikrofon. (EKLEKTIK)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace