Záhada zamčeného pokoje (TV film)

Krimi

Československo, 1986, 82 min

Československý televizní kriminální film natočený podle švédské literární předlohy. Komisař Martin Beck, zkušený a realisticky smýšlející muž znalý svého řemesla, se po pracovním zranění vrací zpět do svého kriminalistického oddělení vyšetřující vraždy. Na jeho místě se však snaží udržet ambiciózní a nabubřelý inspektor Kollberg v podání A. Molčíka, který si nejzajímavější případ loupeže banky nechá pro sebe a Becka odbude přidělením odloženého a nevyjasněného případu záhadné smrti seniora Svärta v jeho bytě. Oficiální stanovisko k tomuto případu mrtvého osamělého muže je sebevražda, avšak Beck záhy usoudí, že je to nesmysl, neboť na místě zločinu nebyla nalezena vražedná zbraň a dveře a okna byly zamčené zevnitř. Vynikající J. Teplý v hlavní roli inspektora Becka se začne o mrtvého blíže zajímat a přijde na řadu zajímavých skutečností, dokonce i na jistou souvislost s Kollbergovým případem. Klidné a civilní herectví pana Teplého mě velmi upoutalo, vysoké hodnocení dávám především kvůli jeho jedinečnému umění. V dalších rolích stockholmských vyšetřovatelů se představili M. Stropnický, P. Pelzer či V. Hašek, zajímavou roli patoložky ztvárnila H. Friedrichová. V roli hlavního podezřelého Mauritzona se objevil J. Faltýnek a výraznější role bývalé domovnice oběti připadla D. Syslové. Na této televizní hře oceňuji mimojiné také snahu o severskou stylizaci, díky níž může divák sledovat řadu neznámých švédských nápisů. Autor vynikajících televizních inscenací P. Háša, jenž svého tvůrčího vrcholu nabyl až později v 90. letech, natočil nadprůměrný krimifilm s přesvědčivou zápletkou a ještě přesvědčivějším mistrem Teplým, jenž v každé své roli musí diváka zaujmout svým civilním a přesto výrazným a nenapodobitelným herectvím.(27.2.2018)

Na Sjöwallovko/Wahlööovki nemusite mit produkci jako treba (uznavam skvele tez prenesl svedske krimi do televizniho havu) Kenneth Branagh. Staci kdyz hlavniho hrdinu ztvarni nekdo s dostatkem umu. Jan Teply pro me vzdycky bude Martin Beck. Romany o zlocinu od jiz zminenych autoru jsou pro me snad nejlepsi detektvky, A tahle ceska televizni, za normalizace natocena adaptace jim ostudu, rozhodne nedela.(9.8.2011)

"Přijít někdy na tu nejjednodušší věc, je to nejtěžší. Jenom na ní musí člověk, pořád myslet." Příběh komisaře, který po propuštění z nemocnice musí změnit svůj životní styl a po návratu do zaměstnání, kde mezitím začal vládnout chaos a nic není jako dřív, dostane za úkol vyřešit případ, od kterého jej všichni odrazují, pro jeho zdánlivou neřešitelnost, ale který zároveň komisaři pomůže najít nový smysl práce i života. Má nejoblíbenější televizní detektivka.(17.8.2015)

Na České prostředí plné soudruhů zajímavý počin. Detektivní příběh s kvalitním hereckým obsazením i příběhem, v kterém sledujete komisaře přicházejícího na smrt v zavřeném pokoji. Případ, který má být neuzavřený a ztracený v archívu však dává komisaři jedinečnou šanci nechat všechny okolo sebe pochopit, že nepatří do starého železa. České televizní inscenace patřili před 89 k tomu nejlepšímu, co v Česku vznikalo, ale záhada je spíše takovým chudším bratříčkem, na kterém je cítit jen vliv atmosféry Švédska, která v té době mohla působit exoticky a odlišně a to je asi tak vše. Třeba příště tu bude větší spád a méně čekání.(31.12.2008)

jako detektivka vcelku ucházející, i když to zakončení mi přišlo trochu neúplné, Teplého jsem měl zaškatulkovaného jako špatného herce různých grázlů, ovšem roli detektiva tu zahrál skvěle a přirozeně.. jak se komunisti snažili vykreslit jednu z nejbohatších, nejčistších, nejbezpečnějších a nejsocialističtějších zemí na světě jako pravý opak, je vskutku srandovní(22.1.2013)

• - Ve 23. minutě a 3. sekundě se pod horním okrajem obrazovky na tři sekundy objeví mikrofon. (EKLEKTIK)