Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Komisař Martin Beck, hrdina "románů o zločinu" autorské dvojce M. Sjöwallové a P. Wahlöö, není žádný fantasta ani superman. Je to střízlivý realista, který toho ve službách stockholmské Státní komise pro vyšetřování vražd už hodně zažil. Příběh zastihuje Martina Becka při nástupu služby po dlouhodobé rekonvalescenci, zaviněné kulkou v plicích při pronásledování vraha. Čeká ho případ, který jeho spolupracovníci odložili ad acta, protože jim připadal stejně bezvýznamný jako neřešitelný... Podle scénáře Romana Hlaváče natočil v roce 1986 režisér Pavel Háša. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (22)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Slušná televizní detektivka, která má silnou oporu v kvalitní literární předloze. Autorská dvojice Sjöwallová + Wahlöö patří k ceněným tvůrcům detektivních románů i v mezinárodním měřítku a tak dobrý příběh je slušným východiskem pro televizní dramatizaci. Silné je i herecké obsazení a tak jedinou, nicméně zásadní výtkou zústávají zkreslené poměry země, kde se detektivka odehrává a na které koneckonců ve svém komentáři upozornil už Radek99...Švédsko, které bylo v době vzniku dílka jedním z nejbohatších států světa se špičkovou životní úrovní, je zobrazeno jako země, kde se důchodci živí konzervami pro zvířata, všude je špína a zjevné známky nedostatku. Kancelář vyšetřovatele připomíná kanclík skladníka české fabriky 70. let a exteriéry byly nasnímány někde na rozlehlém nákladním nádraží. Celkový dojem 60 %. ()

sud 

všechny recenze uživatele

I přes strohý kabát se tvůrcům podařilo vytvořit přesvědčivou atmosféru Románů o zločinu Sjöwallové a Wahlööa. Zajímavá zápletka ústící v poměrně hořký závěr. Jan Teplý ve své možná nejlepší roli (minimálně na poli TV inscenací) jednoznačně dominuje hereckému obsazení, Antonín Molčík coby kariérista Kollberg a Petr Pelzer v úloze snaživého Rhöna podávají rovněž nadprůměrné výkony. 85%. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Není to špatná detektivka, ba na televizní tvorbu se dokonce jedná o detektivku nadprůměrnou, jen se nemohu zbavit pocitu tendenčnosti zobrazovaných švédských reálií. O kapitalistickém západu se mohli před rokem 1989 točit právě jen filmy tendenční - a tím Záhada zamčeného pokoje bohužel je. Švédsko je tu vylíčeno jako země apriori špinavá, plná zločinu, vražd a nepravostí. Výjimkou není ani místní bezskrupulózní policie. Mimo hlavního hrdiny komisaře Becka (jasného solitéra) totiž tvůrci nenašli na skandinávské zemi pranic pozitivního. Ten pohled není bohužel objektivní... ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Na České prostředí plné soudruhů zajímavý počin. Detektivní příběh s kvalitním hereckým obsazením i příběhem, v kterém sledujete komisaře přicházejícího na smrt v zavřeném pokoji. Případ, který má být neuzavřený a ztracený v archívu však dává komisaři jedinečnou šanci nechat všechny okolo sebe pochopit, že nepatří do starého železa. České televizní inscenace patřili před 89 k tomu nejlepšímu, co v Česku vznikalo, ale záhada je spíše takovým chudším bratříčkem, na kterém je cítit jen vliv atmosféry Švédska, která v té době mohla působit exoticky a odlišně a to je asi tak vše. Třeba příště tu bude větší spád a méně čekání. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Československé krimi filmy majú svoju kvalitu. Ich bohatstvo je ukryté predovšetkým v námete. Samotná realizácia, prevedenie do filmovej podoby, je už však iná vec. Rovnako je to aj v tomto prípade. Aj “Záhada zamčeného pokoje” by si zaslúžila prerábku, lebo napriek slušnému námetu, je až na záverečné pasáže takmer úplne bez emócie. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (1)

  • Ve 23. minutě a 3. sekundě se pod horním okrajem obrazovky na tři sekundy objeví mikrofon. (EKLEKTIK)

Reklama

Reklama