Záhada zamčeného pokoje (TV film)

Krimi

Československo, 1986, 82 min

I přes strohý kabát se tvůrcům podařilo vytvořit přesvědčivou atmosféru Románů o zločinu Sjöwallové a Wahlööa. Zajímavá zápletka ústící v poměrně hořký závěr. Jan Teplý ve své možná nejlepší roli (minimálně na poli TV inscenací) jednoznačně dominuje hereckému obsazení, Antonín Molčík coby kariérista Kollberg a Petr Pelzer v úloze snaživého Rhöna podávají rovněž nadprůměrné výkony. 85%.(24.11.2012)

jako detektivka vcelku ucházející, i když to zakončení mi přišlo trochu neúplné, Teplého jsem měl zaškatulkovaného jako špatného herce různých grázlů, ovšem roli detektiva tu zahrál skvěle a přirozeně.. jak se komunisti snažili vykreslit jednu z nejbohatších, nejčistších, nejbezpečnějších a nejsocialističtějších zemí na světě jako pravý opak, je vskutku srandovní(22.1.2013)

Na České prostředí plné soudruhů zajímavý počin. Detektivní příběh s kvalitním hereckým obsazením i příběhem, v kterém sledujete komisaře přicházejícího na smrt v zavřeném pokoji. Případ, který má být neuzavřený a ztracený v archívu však dává komisaři jedinečnou šanci nechat všechny okolo sebe pochopit, že nepatří do starého železa. České televizní inscenace patřili před 89 k tomu nejlepšímu, co v Česku vznikalo, ale záhada je spíše takovým chudším bratříčkem, na kterém je cítit jen vliv atmosféry Švédska, která v té době mohla působit exoticky a odlišně a to je asi tak vše. Třeba příště tu bude větší spád a méně čekání.(31.12.2008)

Není to špatná detektivka, ba na televizní tvorbu se dokonce jedná o detektivku nadprůměrnou, jen se nemohu zbavit pocitu tendenčnosti zobrazovaných švédských reálií. O kapitalistickém západu se mohli před rokem 1989 točit právě jen filmy tendenční - a tím Záhada zamčeného pokoje bohužel je. Švédsko je tu vylíčeno jako země apriori špinavá, plná zločinu, vražd a nepravostí. Výjimkou není ani místní bezskrupulózní policie. Mimo hlavního hrdiny komisaře Becka (jasného solitéra) totiž tvůrci nenašli na skandinávské zemi pranic pozitivního. Ten pohled není bohužel objektivní...(28.2.2007)

Slušná televizní detektivka, která má silnou oporu v kvalitní literární předloze. Autorská dvojice Sjöwallová + Wahlöö patří k ceněným tvůrcům detektivních románů i v mezinárodním měřítku a tak dobrý příběh je slušným východiskem pro televizní dramatizaci. Silné je i herecké obsazení a tak jedinou, nicméně zásadní výtkou zústávají zkreslené poměry země, kde se detektivka odehrává a na které koneckonců ve svém komentáři upozornil už Radek99...Švédsko, které bylo v době vzniku dílka jedním z nejbohatších států světa se špičkovou životní úrovní, je zobrazeno jako země, kde se důchodci živí konzervami pro zvířata, všude je špína a zjevné známky nedostatku. Kancelář vyšetřovatele připomíná kanclík skladníka české fabriky 70. let a exteriéry byly nasnímány někde na rozlehlém nákladním nádraží. Celkový dojem 60 %.(14.8.2008)

• Petr Pelzer

• - Ve 23. minutě a 3. sekundě se pod horním okrajem obrazovky na tři sekundy objeví mikrofon. (EKLEKTIK)