• Mantegna
  *****

  Text od Vančury vychází z jeho vrcholného díla Obrazů z dějin národa českého. Text je pravou masturbační záležitostí, tak jak to ve vrcholných kouscích mistrových bývá vždy. Když slyšíte Kamilu Slunéčkovou co by Adlétu Míšeňskou z rodu Wettinů pronášet: KRUTOST BIJÍCÍ BEZ HNĚVU,JE JAK MRAZIVÉ PEKLO! POHANA JÍŽ SE DOPOUŠTÍME S DOBRÝM ÚMYSLEM, PÁLÍ A BOLÍ VÍC NEŽ NENÁVIST! uvědomíte si, že autor tohoto textu toho hodně prožil a promyslel. Tohle je vážení jiná liga!!! Přemysl Otakar je tu napsán zcela nereálně a tak to má být. Je to pragmatik i génius dohromady, což by se v reálném životě nedalo uskutečnit. Vančura to ví, a stejně neodolá a zkombinuje to dohromady. Génius!🍾👍👌😉(2.3.2017)

 • gudaulin
  ***

  Televizní studiová hra, která se na naše dějiny a slavné panovníky nedívá obdivnýma očima a Přemysla Otakara I. nelíčí jako vznešeného rytíře vybraných mravů, nýbrž jako cynického pragmatického muže, který umí jít tvrdě za svým a neohlíží se přitom na okolí. Josefu Somrovi jeho krále věříte a uvědomujete si, že při své historické velikosti mu nic lidského nebylo cizí a dokázal být prchlivý, malicherný, krutý i láskyplný. Celkový dojem: 60 %.(17.9.2014)

 • Morholt
  ****

  Když se řekne Přemysl Otakar I., většině se vybaví jen Zlatá bula sicilská a tím to hasne. O ostatních aspektech jeho panování se učebnice dějepisu příliš nezmiňují, o pokusu vykreslit Přemysla jako člověka ani nemluvě. A přitom se jedná o jednoho z nejvýznamějších panovníků našich dějin, který svým politikařením, neustálým měněním stran a manipulováním získal pro naše země dědičný královský titul. Že mu tyto činy v očích současníků příliš nepřidávají? Tak se ale chovali prakticky všichni králové, vévodové či hrabata včetně u nás tolik opěvovaného, ctnostného Karla IV.. Němcovo zpracování tak podává našeho krále takového, jakým mohl ve skutečnosti být a Josef Somr se své role zhostil bravurně. Televizní inscenace nejspíš jen pro fanoušky historie, ale tím já jsem. 80%(22.4.2014)

 • IlMagnifico
  ***

  Třetí hvězdičku dávám pouze a jen za výkon pana Somra... Krom něj tady totiž pořádně nefunguje nic. Většina herců hraje toporně nebo se příliš nesnaží s rolemi ztotožnit, režie často selhává, scénář by si místy zasloužil řádně dopilovat, aby vděčný námět (a jeho antipatetické pojetí) místy skoro až nezesměšňoval. O monotónní hudbě a příšerných exteriérních záběrech ani nemluvě. Rozhodně jedna z horších československých televizních inscenací.(16.8.2016)

 • Marthos
  ****

  Byl jednou jeden král a ten dvě ženy miloval. Nevěděl kterou víc, každé zůstal dlužen polovic. Poněkud frejířský portrét jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků je sice jen uměleckou reminiscencí, ale vpravdě rozkošnou a eroticky prchlivou, že nelze odolat. Vedle excelujícího Josefa Somra náleží veškerá pozornost také představitelkám obou královen, tedy Haně Maciuchové (Konstancie Uherská) a Karolině Slunéčkové (Adleta Míšeňská), které se svých rolí zhostily s ženským půvabem a grácií.(14.7.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace