Probuzená skála (TV film)

Pohádka

Česko, 2003, 52 min

Jiří Strach

Helena Sýkorová

Kristián Hynek

"Horo, horo, otevři se pro člověka poctivýho, a vydej mu málo z bohatství svýho..." To známe z Trautenberka všichni. Tady je to něco podobného. Poklady světa ukryté ve skalách se zdají být bez majitele a volně k odběru, ale vždycky je v tom nějaký háček. Nenasytové a lakomci nikdy pokladu neužijou a jen ti, kterým stačí trochu zlata a zbytek nechají na místě, najdou skutečnou pomoc v nouzi. Peníze kazí člověka a jsou zlem, bez kterého se bohužel nedá přežít. Člověk nesmí v honbě za bohatstvím ztratit sám sebe. Výborní Klepl, Vízner a zejména Preiss. Vtipné a poučné. 80%(11.10.2015)

Stejná pohádka existuje i v rozhlasové podobě a je lepší, poetičtější. Zde tahá z (pod)průměru tradičně Preiss a dále flamenco.(20.9.2015)

• Jezinka.Jezinka

Otevři se skálo, stačí přeci málo, abych štěstí měla, které bych tak chtěla ... nebo jak zněla ta stupidní říkačka skálu otevírající. Úvodní taneček se mi líbil a slibovalo to parádní exotickou kulisovku, pak to šlo dost rychle do kopru. Matička Freimannová přehrávala a navíc byla obsazena do role tak sebestředné mrchy, že takové nejsou, zamilovaný chlapec Miquel byl opravdu exkluzivní veleušlechtilý pakůň, Sanchita byla ... no byla, ona se vlastně chovala logicky, ale byla nepříjemná a tak to zas zachraňoval Preiss a osel Pedro.(8.7.2012)

"Vůbec ti nerozumím.. Tváříš se jako svatý utřinos !!" ;)(20.9.2015)

Silné 3 hvězdy, nebo slabší čtyři? Ale ne, ty básničky, Šiktanc, neŠiktanc, se sem prostě nehodí. Vynikající výprava a kamera, zde opět Strachova vizuálnost nezklamala. Scenáristicky ale poněkud ploché, se slabou střední částí, až jsem si říkal, že je divné, že v 50minutové pohádce mohou být hluchá místa. Samotná pověst je trošičku jinak (ono taky záleží, která verze z které části Španělska se vezme), ale dejme tomu. Jen jsem nepochopil, proč Maur tvrdil, že se vrátí domů, na jih. Byl to duch? Jestli ano, proč bylo nutné zakopat tělo? Jestli člověk, kde se tam vzal a proč a jaký byl jeho úkol, o němž mluvil? A proč si byl tak jistý, že se vrátí na jih? Ve skále ta kostra byl on, nebo nějaký příbuzný? Pohádka stojí na kouzelném motivu a doprčič, zrovna ten je tady odbyt jak nikdy. Téma chamtivosti, které štěstí nepřinese, a chudoby, jež cti netratí, je pak takové univerzální, ale neříkám, že není dobré si je čas od času připomenout. Takže shrnuto - vizuál a výprava vynikající, flamengo super, opička bezva, scénář poslabší, herci až na Preisse nic moc, nedořečené motivy, univerzální téma. Btw, Písařík a Vágnerová mi k sobě vůbec nešli. Nehledě na to, že člověk netušil, co ona na něm vidí, když ho furt kritizuje, jako matka jejího otce - ale možná to brala jako vzor.(16.9.2013)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 2000 v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka „Zlaté tajemství". (Miggi90)