Probuzená skála (TV film)

Pohádka

Česko, 2003, 52 min

Jiří Strach

Helena Sýkorová

Kristián Hynek

Silné 3 hvězdy, nebo slabší čtyři? Ale ne, ty básničky, Šiktanc, neŠiktanc, se sem prostě nehodí. Vynikající výprava a kamera, zde opět Strachova vizuálnost nezklamala. Scenáristicky ale poněkud ploché, se slabou střední částí, až jsem si říkal, že je divné, že v 50minutové pohádce mohou být hluchá místa. Samotná pověst je trošičku jinak (ono taky záleží, která verze z které části Španělska se vezme), ale dejme tomu. Jen jsem nepochopil, proč Maur tvrdil, že se vrátí domů, na jih. Byl to duch? Jestli ano, proč bylo nutné zakopat tělo? Jestli člověk, kde se tam vzal a proč a jaký byl jeho úkol, o němž mluvil? A proč si byl tak jistý, že se vrátí na jih? Ve skále ta kostra byl on, nebo nějaký příbuzný? Pohádka stojí na kouzelném motivu a doprčič, zrovna ten je tady odbyt jak nikdy. Téma chamtivosti, které štěstí nepřinese, a chudoby, jež cti netratí, je pak takové univerzální, ale neříkám, že není dobré si je čas od času připomenout. Takže shrnuto - vizuál a výprava vynikající, flamengo super, opička bezva, scénář poslabší, herci až na Preisse nic moc, nedořečené motivy, univerzální téma. Btw, Písařík a Vágnerová mi k sobě vůbec nešli. Nehledě na to, že člověk netušil, co ona na něm vidí, když ho furt kritizuje, jako matka jejího otce - ale možná to brala jako vzor.(16.9.2013)

Dávám sice tři hvězdy, ale pan Strach opět dokazuje, že pohádky mu prostě jdou. Jedná se sice opět o studio, ale pohádka není nezajímavá, především díky hvězdnému hereckému ansámblu. I hudba byla poslouchatelná a hlavně se pohádka opět, jako třeba Lotrando a Zubejda, odehrává mimo naše území, čímž dostává určitý punc exotiky. Samozřejmě Bohumil Klepl či Viktor Preiss, ale i Veronika Freimannová excelují. Nedá se říct, že si pohádka zaslouží vyloženě víc než tři hvězdy, ale mezi studiovými pohádkami se jedná o kvalitní nadprůměr, což dokazuje i potitulková scéna.(25.2.2019)

"Hlavičko pošetilá, vždyť je to jenom pohádka." Nudná studiová pohádka, plná výstupů taneční skupiny "Danza Flamenca" u které jsem si připadal, jako při sledování televizního zpravodajství s informacemi o uprchlické krizi: "Nařídili, aby se každý Mohamedán hlásil na radnici.", nebo "To se ví, vztáhnout ruku na Mohamedána, zas není takový zločin.", takže, jestli její překlad byl doslovný, vypovídá tato španělská pověst o tom, že xenofobie pochází minimálně, z přelomu sedmnáctého a osmnáctého století, kdy jí napsal americký velvyslanec ve Španělsku Washington Irving, pod původním názvem "Maurův odkaz."(20.9.2015)

• lubospoti

"Novodobé" televizní pohádky mě příliš nebaví. Kvalitou jsou na tom možná stejně jako ty, které vznikaly třeba v 80. letech, ale ty na mě alespoň dodnes působí příjemně nostalgicky. U Probuzené skály mi navíc neseděla ani ta "španělská stylizace". Z hereckých výkonů se dá pochválit snad jen Viktor Preiss.(4.12.2017)

"Horo, horo, otevři se pro člověka poctivýho, a vydej mu málo z bohatství svýho..." To známe z Trautenberka všichni. Tady je to něco podobného. Poklady světa ukryté ve skalách se zdají být bez majitele a volně k odběru, ale vždycky je v tom nějaký háček. Nenasytové a lakomci nikdy pokladu neužijou a jen ti, kterým stačí trochu zlata a zbytek nechají na místě, najdou skutečnou pomoc v nouzi. Peníze kazí člověka a jsou zlem, bez kterého se bohužel nedá přežít. Člověk nesmí v honbě za bohatstvím ztratit sám sebe. Výborní Klepl, Vízner a zejména Preiss. Vtipné a poučné. 80%(11.10.2015)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 2000 v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka „Zlaté tajemství". (Miggi90)