poster

Dary hadího krále (TV film)

Pohádka

Československo, 1977, 49 min

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Zdařilý pokus vyvrátit obecně zažité přesvědčení, že hadi jsou zlí a nebezpeční. Tady je had, hadí král dokonce, takže všech špatných vlastností pán a vládce a přitom to je charakterní mladý muž (a ještě navíc hezký). Překvapuje mě, jak je tahle pohádka stará, hádala bych jí řádově o deset let méně.(20.4.2011)

 • otík
  ***

  Pěkná kulisová pohádka bez lekaček, filozofických keců a zbytečných triků. Mladý syn hereckého principála potká na své cestě do světa kluky, kteří chtějí zabít hada. Za poslední dva groše jej koupí a zachrání. Had je synem hadího krále a za tance Vlastíka Harapese spolu dotančí do hadího království, kde mladíkovi hadí král daruje cokoli. Mladík si místo zlata vybere tři obyčejné věci - mošničku, čepici a zrcátko. Jenže brzy zjistí, že obyčejné nejsou - mošna dává každý den jeden zlatý, v čepici po nasazení je neviditelný a zrcátko mu ukáže, na koho pomyslí. Dostane se do "povedeného" království a vychytralá princezna ho obere o dvě věci, které tím však ztratí svou moc. Mladík skončí ve vězení a až díky kouzelné mošničce se dostane ven. Hadí princ, který se už mezitím stal novým králem, jej ještě jednou osloví, mladík se vrátí domů a je konec. Pohádka jednoduchá, ale díky nakažlivému optimismu a milému projevu hlavního hrdiny Jiřího Schwarze patří k slušnému průměru hodinových pohádek.(11.8.2014)

 • veronikav
  *****

  Jedna z těch starých pěkných pohádek :-) Jednoduchý děj ...milí herci ...všechno dopadne dobře :-) .-) Tak to má být :-)(19.10.2010)

 • kingik
  ***

  Dary hadího krále se jistě budou hlavnímu hrdinovi hodit když hadovi nevzal život.Těžko však odhadovat co si z této pohádky odnese divák. Přece jen Vlastík Harapes kroutící se a syčící jako had je asi tím nejvýraznějším prvkem v téhle nepříliš často reprízované "papundeklové" pohádce. I přes občasné nudně ubíhající tempo je však znát, že pohádku režírovala povolaná osoba jakou režisérka Libuše Koutná rozhodně je. Nějaké neotřelé nápady se najdou, ale studiem svazovaná realizace je nemohla úplně ideálně předat. Na to by byly potřeba skutečné přírodní exteriéry. Tyhle staré pohádky mají však nepopíratelné kouzlo, solidní herecké výkony a kvalitně řemeslnou režii. A ve studiu se zase velké zázraky se scénářem nedají podniknout. Mé hodnocení: 60%(4.5.2013)

 • vitekpe
  ****

  Harapes jako hadi princ - posleze kral. :) Osvedcena papundeklova pohadka s podivne se vlnicim Harapesem, nastvanou princeznou Hudeckovou a hlavnim hrdinou Schwarzem.(20.11.2018)