Návrat čápů

(Německo)

Return of the Storks

Drama / Romantický

Slovensko / Německo / Česko, 2007, 100 min

Relaticně zajímavý mix, který ale nakonec nevykrystaluzje v nic pořádního. Mihne se v tom linka s odsunem Němců po válce a jaký to mělo dopad na některé lidi, vztahy atd. Jako mysteriozní a přesahová příběhová linka, která je i v názvu je o čápech a jejich hnízdění u babičky na sloupu na dvorku. Jako nosná hlavní linie je nevyjasněný vztah dvojice z Německa, ale na tzv. oddělených kolejích, které než se sjedou, tak si projdou dalšími, každý svou příběhovou linií. Na jedné straně kulturní náraz, ne úplně dobrovolné vpadnutí do klanu romské rodiny a ještě obdrží i cikanskou věštbu. Na druhé straně útěk do okrajové vsi v pohraničí, kde je živé pašeráctví s lidmi a vpadnutí do problému s tím spojených a aby tho nebylo málo, tak ještě vznikne další románek. Dějově se to ani jednomu nevěnuje příliš zásadně a tak výsledné dojmy po zhlédnutí filmu nejsou zrovna nejlepší. Katharina Lorenz se v tom docela dost promenaduje v rouše Evině, ale to je taky spíše ke škodě, protože neřekl bych, že by pobrala moc ženské krásy, ani v té nahotě. A jako oblečená a stím jejím učesem a tou její tváří, jsem měl pořád dojem, že je to chlap. Latiňák mě překvapil, zase má podobnou roli holkaře jen v jiném příběhu, tahle role je mu nějak moc vlastní ve spoustě filmů, které jsem s ním už viděl. Ale rád jsem zase jednou viděl Brzobahotého a slšel jeho osobitý hlas.(25.9.2017)

Ísť do kina na nový slovenský (presnejšie slovensko- nemecký film) je vždy svojim spôsobom riziko (viď "pecka" Meeting the Enemy, ktorá ma ale aspoň neskutočne pobavila, hoci nechcela). Návrat Bocianov našťastie nie je prúser, napriek tomu, že to miestami silne zaváňalo gýčom. V podstate jednoduchý príbeh zasadený na "východ Slovenska" (spoznal som môj rodný Ružomberok čo poteší:) do malebného a prekrásneho prostredia dediny. Náročný divák bude asi sklamaný- psychológia postáv pláva po povrchu, dramatická línia je nenáročná a tématika "migrácie" cez hranice je len okrajová. Čo oceňujem najviac je nádherná a profesionálna kamera, klobúk dole. Celkovo som bol viac spokojný ako nespokojný a tých päť ľudí čo bolo v kine myslím tiež :)(29.9.2007)

spomedzi celovečerných hraných filmov, ktoré za posledné roky (2-3) na Slovensku vznikli, je vizuálne a technicky asi najkrajší a najlepšie urobený, LENŽE - scenár, ten základný kameň filmu, ten nosný pilier filmového diela, nepustí toto dielko vyššie; námet - síce nie originálny, no rozhodne potenciálny, nesúci istý náboj, ktorý mohol byť využitý - skončil pri scenári, ktorý je plný scenáristických klišé, chýba mu humor a silné obrazy, niečo, čo by diváka chytilo, niečo, kvôli čomu by si človek povedal, že mu tento film niečo dal; lenže mu nedá nič, iba ak si povie, že je dobré, že sa okrajovo dotkol niekoľkých časopriestorovo aktuálnych tém a že to je na slovenské pomery veľmi šikovne, pekne a zručne natočené;(2.3.2008)

Neprávem podhodnocený středoevropský koprodukční film, reflektující krizi partnerského vztahu (i krizi osobní) na pozadí užší evropské integrace a v kontextu Schengenského prostoru, což je možná na jeden film trochu velké sousto, ale tvůrci se s ním nakonec vypořádali celkem se ctí. Cesta z Německa až na samý konec EU, totiž na slovensko-ukrajinskou hranici, je míněna spíše symbolicky, naštěstí v sobě spojuje dva obyčejné filmy, německý a ten slovenský, který každý funguje sám o sobě, i když je to spíš replikou z filmu takový filmový ,,divoký východ pro začátečníky"... Nejen díky postavě Radoslava Brzobohatého jsem se nemohl zbavit dojmu, že se dívám na další Návrat ztraceného ráje, všichni ti dobří rodáci z malé vesničky Runina tvořili podobně (sluncem prosvícenou) vztahovou mozaiku. Tohle mi ale přišlo přece jen o krapet smysluplnější, beru-li v potaz podobnou zkušenost a optiku režisérů-emigrantů, vracejících se po čase do své vlasti...(30.11.2011)

Sympatické je, že se ve slovenském filmu opět objevil uzavřený scenáristický tvar, který má tah a jasný cíl. Rovněž po filmařské stránce je Návrat bocianov dobrým standardem. Jediné co zamrzí je velmi průhledná ideologie prosazená německou koprodukcí, jež se snaží o křečovitou harmonizaci národnostních a generačních skupin pronikajících do venkovského regionu "na konci světa", jež se záhy stává důležitým místem s celoevropským dopadem. Nečekejte žádné trauma a vykořenění způsobené odsunem Němců, předsudky vůči cizím vetřelcům ani výraznou společenskou kritiku - i téma kšeftování s uprchlíky v rukou ruské mafie se nakonec mění v romantizující pašeráckou historku.(21.7.2013)

• - Radek Brzobohatý doopravdy hraje ve filmu na housle. (M.B)