Návrat čápů

Return of the Storks

Drama / Romantický

Slovensko / Německo / Česko, 2007, 100 min

• jhrasko

Zbytočný a prázdny film, ktorý sa snaží byť aktuálny a multietnický (vďaka Peťo), namiesto toho ale posobí absolútne nekoncepčne a vo výsledku až bezradne. Parazituje na kráse slovenskej prírody a predstieranej symbolike, ktorej nemá ale ani za mak. Scenáristickým skvostom nech je veta: "Ešte nedávno si bol náš karpatský Belmondo a teraz si čo? Handra!" Jedna hviezdička za nostalgiu v slovenčine Radoslava Brzobohatého.(19.1.2010)

Slušné, mít to lepší scénář, mohlo to být i opravdu dobré. Tady je východ Slovenska podáván jako jakýsi skanzen, kde nesmí chybět nic od cikánské osady až po vypatlané nácky. A když už máme čápy v názvu, tak tam těch přírodopisných záběrů musíme narvat co nejvíc, že? A proč ta věštící Cikánka? Další ukázka folklóru nebo autor potřeboval divákům říci, že ještě nemají odcházet ze sálu, že se tam nakonec něco stane? Každopádně tahle naprosto zbytečná scéna naopak způsobuje, že divák okamžitě ví, jak film skončí. Všechny chyby jsou prostě ve scénáři...(7.12.2010)

• Mulosz

Největším mým přáním během filmu bylo, aby se tam ta K.Lorenz furt nesvlíkala (záměrně se vyhýbám charakteristice, protože taky nejsem žádný Di Caprio). Druhým mým největším přáním bylo, ať už se to nějak doplete do konce. A třetím, ať tento film probůh nezíská žádné ocenění na Třineckém filmovém létě 2008, což se naštěstí nestalo, protože nechat se oblbnout "hezkými záběry" slovenských scenérií není až tak nemožné. Takže dvě ze tří přání byly splněny a ostatním doporučuji, aby si raději nemuseli přát nic, což lze zrealizovat tak, že si doma raději pustí něco na videu.(12.10.2008)

Relaticně zajímavý mix, který ale nakonec nevykrystaluzje v nic pořádního. Mihne se v tom linka s odsunem Němců po válce a jaký to mělo dopad na některé lidi, vztahy atd. Jako mysteriozní a přesahová příběhová linka, která je i v názvu je o čápech a jejich hnízdění u babičky na sloupu na dvorku. Jako nosná hlavní linie je nevyjasněný vztah dvojice z Německa, ale na tzv. oddělených kolejích, které než se sjedou, tak si projdou dalšími, každý svou příběhovou linií. Na jedné straně kulturní náraz, ne úplně dobrovolné vpadnutí do klanu romské rodiny a ještě obdrží i cikanskou věštbu. Na druhé straně útěk do okrajové vsi v pohraničí, kde je živé pašeráctví s lidmi a vpadnutí do problému s tím spojených a aby tho nebylo málo, tak ještě vznikne další románek. Dějově se to ani jednomu nevěnuje příliš zásadně a tak výsledné dojmy po zhlédnutí filmu nejsou zrovna nejlepší. Katharina Lorenz se v tom docela dost promenaduje v rouše Evině, ale to je taky spíše ke škodě, protože neřekl bych, že by pobrala moc ženské krásy, ani v té nahotě. A jako oblečená a stím jejím učesem a tou její tváří, jsem měl pořád dojem, že je to chlap. Latiňák mě překvapil, zase má podobnou roli holkaře jen v jiném příběhu, tahle role je mu nějak moc vlastní ve spoustě filmů, které jsem s ním už viděl. Ale rád jsem zase jednou viděl Brzobahotého a slšel jeho osobitý hlas.(25.9.2017)

Sympatické je, že se ve slovenském filmu opět objevil uzavřený scenáristický tvar, který má tah a jasný cíl. Rovněž po filmařské stránce je Návrat bocianov dobrým standardem. Jediné co zamrzí je velmi průhledná ideologie prosazená německou koprodukcí, jež se snaží o křečovitou harmonizaci národnostních a generačních skupin pronikajících do venkovského regionu "na konci světa", jež se záhy stává důležitým místem s celoevropským dopadem. Nečekejte žádné trauma a vykořenění způsobené odsunem Němců, předsudky vůči cizím vetřelcům ani výraznou společenskou kritiku - i téma kšeftování s uprchlíky v rukou ruské mafie se nakonec mění v romantizující pašeráckou historku.(21.7.2013)

• - Radek Brzobohatý doopravdy hraje ve filmu na housle. (M.B)