Tranceři

USA, 1985, 76 min

Charles Band

Mac Ahlberg

Charles Band

Spousta béčkových filmů sice na jednu stranu bezostyšně vykrádá své áčkové vzory, ale na druhou stranu pro ně sama bývá nevyčerpatelným zdrojem inspirací. Trancers jsou toho zářným příkladem. Navenek sice kopírují Blade Runnera (hard-boiled detektivka, začínající v neo-noir budoucnost) a Terminátora (padouch cestuje časem do 80. let, aby zabil předky svých protivníků), ale uvnitř toho všeho dokáží vytvořit svůj vlastní svět a naplnit ho velkou dávkou do té doby neokoukaných nápadů. Do minulosti se tu např. cestuje tak, že se po injektování drogy přenesete do těla svého předka. Hlavní padouch útočí pomocí zhypnotizovaných lidí. A akčních scény jsou tu zpomalovány, pomocí speciálních hodinek, manipulujících s časem. Jasně, tohle všechno jsme už viděli v pozdějších áčkových filmech, ale odkud to asi vzaly. Děj celkově nedává příliš velký smysl a hlavním pohonem filmu jsou již zmíněné drobné nápady, s kterými si dokáže velmi vtipně pohrávat. Když se např. policejní šéf z budoucnosti vypraví do minulosti, tak se přenese do těla osmileté holčičky v pyžamu, která pak přijde v noci hlavního hrdinu seřvat s badass výrazem Dirty Harryho. Na druhou stranu je tu i řada momentů, které zřejmě nemají být vtipné, ale působí nechtěně směšně. Díky skvělé ústřední herecké dvojici (Tim Thomerson je hard-boiled až na kost a chemie mezi ním a sympatickou Helen Huntovou funguje jak má) je to ale fajn zábava, která při skromných 76 minutách uběhne možná až příliš rychle.(19.7.2018)

Ale jo, já jsem spokojený z toho, co jsem viděl. Je to rychlé béčko, které příjemně odsýpá, má to docela dobré momenty, kdy je to i vtipné, hlavní hrdina je správně drsný a Helen Hunt je ještě mladičká a taková pěkně nevinná. Jo, překvapilo mě, jak mě to bavilo, navíc i ten námět je docela dobrý a není úplně zabitý.(19.10.2015)

Snímok ma utvrdil aspoň v jednej veci. Že Helen Hunt bola ( je ) sexy ( čo je výraz, ktorý je voči žene v dnešnej dobe neprípustný - vďaka #MeToo! ). Terminátorovský motív ( neberte ako výčitku, pretože oba snímky vznikali v rovnakej sobe ) a klasická béčková atmosféra od Empire Pictures bratov Bandovcov.(30.3.2018)

U nas v byvalom Ceskoslovensku hodne neznama seria Trancers. Trancer je psychicky labilny jedinec, ktoremu sa do hlavy dostal zlocinec Whistler - ovsem v USA okolo roku 2247. Slusny namet na film, riesia sa veci ako ze tranceri konaju na prikaz hlavneho zloducha, dalej to vsetko riesi policoia, cestuje sa casom spat do USA v roku 1985 - slusny namet, mne sa to videlo, akurat Reziser Karol Skupina je pre mna dost neznama velicina. Ani sam neviem co poriadne natocil . 56 %(20.3.2019)

Začátek šestidílné série ve vzhledu počítačové hry Quarantine se brzy přehoupne k Helen Hunt v santa oblečku nebo pařící na punk. Zažije i možná i první bullet-time v dějinách filmu? Já ho teda nikde jinde dřív neviděl. Cestovatel v čase Jack Deth se směje tomu, že existuje seriál s postavou John Gun. Trancers jsou vcelku příjemnou variací na Terminátora, která by si mohla odpustit sice pár blbin, ale ve výsledku docela dobře balancuje na tom tenkém ledě mezi vážnosti a zábavnou ujetinou. Snad jen občas to postavám vše vychází příliš jednoduše. Ale to nic nemění na tom, že ve spektru mých 3* jsou Trancers jedny z nejzábavnějších kousků. A těším se na sequely.(20.12.2007)

• vitekpe

Ukazkovej osmdesatkovej vizual, ale jinak je to slatanina. Ze bych mel chut videt nejake pokracovani, o tom silne pochybuju., a to jich vzniklo pet...??? :-)(5.5.2013)

• majo25

Až príliš nízkorozpočtový osemdesiatkový scifi akčňák, ktorý sa snaží byť v niečom originálny, v ostatnom však kopíruje neduhy podobných lacných filmov. Starý hlavný predstaviteľ sa na rolu nehodí, ostatní herci, vrátane mladučkej Huntovej, sú skôr do počtu. Množstvo humorných scénok skôr dehonestuje aj to dobré, čo film ponúka. Ešteže je tu tá mnou milovaná tematika cestovania časom.(8.6.2015)

• Mikino00

Pokud by něco takového natočili v 50. letech, tak tomu nemůžu vyčítat naivitu, příšerné vzevření, hloupý děj a scénář. I když já bych to udělal, protože i sci-fi z 50. let je daleko lepší. Tohle je spíše velmi nízkonákladový film natočený pro pár přátel.(1.9.2012)

• Han22

Drsnej polda z budoucnosti, zločinec který chce změnit minulost a vyrábí si armádu zombíků, krásná dívka a trochu té akce a efektů. Je to něco jako béčkový lacinější Terminátor, upršená neonová budoucnost mi dala vzpomenout zas na Blade Runner. Na podobný námět bych čekal větší akční nářez, tohle je spíše taková kriminálka, nicméně celkem svižná. Jen ten hlavní hrdina se vzhledem starého dědy mi moc nesedl. A opravdu tahkle začínala Helen Hunt? :-)(17.1.2016)

Osmdesátková pecka s terminátorovskou zápletkou, eastwoodovsky drsným hlavním hrdinou kterej si škrtá sirky o zuby a záporákem co mění lidi na zombíky. Má to několik super scén a třeba ta se zpomalením času o 14 let předběhla Matrix.(14.4.2017)

AJ keď to na prvý pohľad vyzerá ako ďalšia vykrádačka Terminatora (ísť do minulosti a zničiť predka svojho nepriateľa) a Blade Runnera (detektív špecializovaný na zneškodnenie Trancerov), netreba sa dať obalamutiť. Charles Band v tejto svojej druhej najpočetnejšej a asi aj zároveň druhej najkultovejšej sérii stvoril hrdinu bez bázne a hany, Jacka Detha, (Tim Thomerson), ktorý ako keby vypadol z nejakej noirovky. Aj keď film nemá ani 80 minút, za tak krátky čas dokáže pozornému divákovi naservírovať niekoľko lahôdok. Jack Deth je blázon do potápania, hlavne v potopenom LA, arzenál ma taký, že by naň so závisťou pozeral aj kde aký 00x, hodinky shopné spraviť zo sekundy 10 sú proste úžasné A k tomu niekoľko scenáristických chuťoviek, bitka so Santa Clausom, ktorý nie je ničím iným ako Trancerom, Jackov nadriadený v tele svojej 10 ročnej pra-babičky, neskutočné trio ožranov, punková verzia vianočnej koledy či okúzľujúca Helen Hunt. To sú veci, ktoré by si milovník filmu nemal nechať ujsť. K dokonalosti tomu chýba len trochu väčší budget, hoci tých smiešnych 400 000 je využitých do posledného centa. Nádhera, jeden z mála prípadov, kde by som privítal aj nejaký ten remake, pravda s podstatne väčšou finančnou injekciou.(2.8.2017)

Velmi solidne zacinajuce sa becko, ktore sa z dalekej buducnosti nemuselo preniest do sucasnosti (1985). Pekne scifi efekty a scifi scenar sa postupne prekopli do krimi akcnaku, ktory ma prestal bavit. Skoda. Od tvorcu scifi Crash and Burn to zo zaciatku vyzeralo na riadny scifi ulet. Vela trapnych momentov, ako tancujuca H.Hunt na pogujucom punkovom koncerte, ci samotny "hrdina", ktory by sa viac hodil do nejakeho lacneho westernu. Hudba a prvotna scena mierne podobne Blade runnerovi. V pozicovniach vhs ma to minulo. Mozno keby to vidim v tej dobe, tak dam z nostalgie o jednu hviezdu viac. Takto iba tri v ramci scifibeckovych akcnakov. Prinieslo Video-Spoj.(24.11.2017)