Noční můra

Thérèse DePrez

Kostýmy:

John Dunn
  • Cedr

Perfektní snímek na hlubokou letní noc, která se už pomalu stává osamělým brzkým ránem, kdy všichni normální spí. Jen vy, ne a ne usnout. Pak je ta ideální chvíle vzít do ruky ovladač od televize. Na kanálech o kterých ani nevíte, že existují pak mezi špatně dabovaným teleshoppingem a milióntým opakováním archaické televizní soutěže narazíte na nějaký neznámý film. Jsem si jistý, že každý tuto nepříliš častou, ale přesto tak moc typickou chvíli minimálně jednou zažil. The Return je thrillerem do této situace jako stvořeným, protože jeho šedivá atmosféra prázdného (nebo prázdná atmosféra šedivého?) Texasu na tuhle chvíli prostě sedí. Slabý nudný scénář je pak paradoxně právě plusem. Bohužel šance, že na The Return narazíte v takto specifických podmínkách je vskutku mizivá. Plyne z toho tedy jen ušmudlaná jedna hvězdička.... za překrásnou SMG. Ale v případě té málo pravděpodobné popisované shodě okolností bych se nebál ani hvězdiček čtyř.(22.6.2010)

Je to mierne nadpriemerný hororový thriller. Má celkom dobrý príbeh o mladej žene, ktorá má už od detstva zvláštne a často desivé vízie z neznámeho prostredia, kde ju prenasleduje vrah, čo jej veľmi znepríjemňuje život a keď nájde stopu, že to prostredie skutočne existuje, rozhodne sa tam ísť, aby o svojich víziách zistila čo najviac. Spracovanie mohlo byť aj lepšie, ale aj takto som celkom spokojný, problémom je hlavne to, že táto zaujímavá tématika tu nedokáže výraznejšie upútať a dlhší čas sa moc nepohne z miesta, ale zase dej je aj tak pomerne zaujímavý, zaobišiel sa bez slabých miest, v poslednej tretine aj celkom slušne vygraduje a páči sa mi aj zaujímavá pointa. Ani tie hororovejšie ladené scény nie sú zlé, niekedy sú aj pomerne napínavé, ako naháňačky a následné ukrývania sa a občas sa nájdu aj niektoré zaujímavé momenty ako scéna so zrkadlom. Herecké obsadenie je na tom dobre, Sarah Michelle Gellar v hlavnej úlohe, zaujme aj Peter O'Brien, ale všetky postavy, ktoré majú nejaký priestor, pričom ich moc nie je sú na tom dobre. Réžia a technická stránka sú celkom vydarené, myslím, že s lepším scenárom by dokázali ešte o dosť viac. Podľa mňa je Nočná mora zbytočne podcenený film, nie je to žiadny hit, ale ako príjemná večerná oddychovka funguje dobre. 62%(12.8.2007)

• Gilmour93

Ani z Jilmové ulice, ani před Vánocemi a podle originálního názvu to dokonce není ani instruktážní video Rogera Federera, jak odvracet servis soupeře. To jen S.M.Gellar má vidiny, jezdí sem a tam autem, čas pomalu plyne a díky kamerovému filtru jsou všichni bledí, jako by zrovna darovali 4 litry benzínu hraběti Drákulovi. Deset minut před koncem mohl být střih na Jonathana Frakese a jeho:„Trpěla Joanna opravdu halucinacemi a nebo vám je pouze vyvolaly pera našich scénáristů? Více se dozvíte na konci pořadu..“ načež by poté s úsměvem pravil:„Ano, tenhle příběh se opravdu odehrál v 90.letech na americkém jihozápadě a kdo tomu věří, tak si o mně doteď myslí, že dělám komandéra na vesmírné lodi..“ Když pominu utahanost vydávanou za plíživé mysteriózno, nebylo to zase tak špatné, ale to by si zvláště ke konci nesměl scénář pomáhat z prstu vycucanými berličkami - co berličkami, to byly přímo King Kongovy francouzské hole..(22.2.2011)

Tak toto bylo hodně slabé. Velmi slabé tři hvězdičky. Na úplné dvě to zase tolik bídné nebylo. Námět průměrného thrilleru v kombinaci s jeho chybným zpracováním vytvářejí celkově velmi ospalý divácký zážitek. Z nevýrazného dojmu Vás možná vytrhne jen pár slušných scén, které aspoň na chvíli vyzvednou Váš, již možná uvadající zájem o děj. Film v podstatě nemá žádné dialogy, které by jakkoli podnítily či vysvětlily děj. Jsou nezáživné, plytké a nedozvíme se z nich v podstatě nic, co bychom v podobných filmech očekávali. Vyjasnění, rozřešení a pointu. Když už na slova dojde, jsou to jen prázdné bubliny. Mám dojem, že kdyby byl film němý, zcela by to postačilo. Sarah Michelle Gellar hezky vlají tmavé vlasy ve větru, pohledem svých kukadel prožívá celou můru a snaží se objasnit její příčinu. Škoda, že snaha tvůrců nebyla tak viditelná a poměrně povedená, jako její výkon.(22.2.2011)

• Ridick

joanna ide urobit skvely obchod do texasu, ale popri jej traume sa zastavi v mestecku, kde nikdy nebola, ale svojimi viziami, ci co to vlastne je, s kt. je prepojena. ani nechcite vedet ako to pokracuje - je to 100 krat prevarena bachorka v tak nudnom podani, ze az umierate na mozgovu porazku. je to dokonca az tak nudne, ze oproti inym shitovym hororom, kt. aspon rozosmeju, je to iba strasne dlhych 80 min. a napriek tomu, ze tam hra aj gellar, vysostne neodporucam.(16.3.2007)

• - Když se Sarah Michelle Gellar na začátku natáčení zeptali, koho by chtěla, aby hrál jejího otce, tak Sarah zažertovala a odpověděla, že Sama Sheparda. O měsíc později Sarah zjistila, že Shepard tuto roli skutečně přijal. (!Malak-11!)