poster

Smrť sa volá Engelchen (TV film)

Drama / Válečný

Československo, 1960, 123 min

 • swed
  ***

  Největším kladem filmu je bezpochyby jeho téma a realistické zobrazení skutečnosti. Naopak režie je velmi nevýrazná a tempo až zbytečně zdlouhavé (stereotypní řazení mnoha minutových scén). Nejhorší ale bylo, že jsem celý film sledoval v domnění, že se jedná o snímek dua Kadár-Klos! Nebyly to sice úplně ztracené 2 hodiny, ale víc jak 3* dát nemůžu, ta léta se totiž na kvalitě filmu podepsala. 6/10(14.6.2009)

 • triatlet
  *****

  Na televizní počin úctyhodné. I když znám film Kadára a Klose z roku 1963, tak mě televizní zpracování překvapilo. Mile. Místy je sice nepatrně znát studiovost, ale o to více jsou rozpracovány charaktery postav. V úvodu především vztah hlavního hrdiny Volodi k ženám - Martě a Elišce. Květa Fialová zahrála Martu výborně. Televizní zpracování se víc drží Mňačkovy předlohy, místy hrdinové odříkávají celé dialogy tak, jak jsou v knížce. Podobně jako ve filmu Smrt si říká Engelchen jedna z nejsilnějších scén je konfrontace Volodi a německého důstojníka. A ten pohled, kdy oba vzpomenou na Drážďany, ten je jednoznačný: zbytečnost války. V obou filmech si roli partyzána zahrál Vlado Müller.(4.2.2009)

 • Bebacek
  ***

  Starší brácha Kadárova a Klosova filmu. Z Mňačkovy předlohy akcentuje zejména milostnou linii (škoda), stejně tak je vcelku nezajímavý způsob vyprávění. Květa Fialová spíše vadí, ale na druhou stranu potěší hry se světlem, stínem a šerosvitem.(25.3.2009)

 • Radek.SCH
  ***

  Viděl jsem to, a až pak mi došlo, že to nerežírovali Kadár a Klos, ale nějaký Balaďa.(28.5.2010)

 • Vitex
  *****

  Na televizní film je to překvapivě kvalitní po filmové stránce - štřih, kamera. Trochu moc patetické výkony a prochu moc "prokomunistické", ale to v té době bylo normální. Překvapivě drsné scény.(3.9.2006)

 • - Vôbec prvý televízny film natočený na Slovensku. (Raccoon.city)

 • - Květě Fialové, která ztvárnila Martu, propůjčila hlas Viera Strnisková. (Teres)

 • - Spoiler: Odlišnosť od knižného spracovania je hlavne v tom, že v knihe, keď si veliteľ partizánov panzerfaustom odpáli nohu, pribehne ku chalupe partizán, ktorý ja na stráži spolu s novým členom skupiny. Ten využije zmätok spôsobený výstrelom a utečie. Vtedy si partizáni uvedomia, že predtuchy jedného z partizánov boli správne. Partizána, ktorý nechal agenta gestapa uniknúť popravia a nie, ako vo filme, že mu len dohovoria. (andykovac)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace