Haebaragi

Drama / Akční

Jižní Korea, 2006, 116 min

Seok-beom Kang

Seok-beom Kang

U korejců obdivuju jak pokaždý dokážou přijít s nějakým zajímavým příběhem, byť třeba neni vždy originální, ale vždycky ho dokážou něčim ozvláštnit, něčim doplnit, přidat zajímavou minulostní linii, která z příběhu udělá něco víc a něco strašně zajímavýho. A to je tak trošku případ i tohohle, sice ne úplně doslova, jelikož základní příběhová linie neni zase tak omletá, ale díky minulosti hlavní postavy se z toho nakonec stává výborný akční drama a závěr je opět úžasná drsná korejská cesta pomsty(25.10.2008)

Začne sa to ako klasický film o návrate gangstera domov po rokoch ktoré strávil vo väzení. Snaží sa zmeniť a začať nový život, ale starí kunčafti mu nedajú pokoj. Namiesto gangsterskej línie tu má oveľa väčší priestor tá rodinná v ktorej sa snaží znova nadviazať vzťah s matkou a sestrou. Atmosférou mi to pripomenulo napríklad film Sling Blade. Celý čas viete, že sa to pre hlavného hrdinu dobre neskončí, ale o to viac si užívate tie krátke chvíle šťastia ktoré konečne zažíva jak on tak aj jeho rodina, ktorej chamtiví gangsteri nedajú pokoj kvôli pozemku. Hlavný hrdina sa ale za každú cenu snaží zmeniť a dlho sa mu to darí. Na jednej strane si pri tých útrapách ktoré kvôli ním zažíva s rodinou prajete, aby sa konečne utrhol z reťaze a všetkých zmlátil do guličky ale zároveň viete, že by to pre neho znamenalo definitívnu prehru, takže trpíte s ním a sústredíte sa na tie krátke okamihy šťastia. A tie sú fakt nádherne a plné emócii. Obyčajná scéna s darčekmi dokáže neskutočne dojať. Vydarili sa všetky tri ústredné postavy. Hlavný hrdina síce pôsobí trochu jak retard, ale to sa len snaží ovládať, aby nevypuklo inferno ak by to nedokázal. Jeho matka je klasická trpiteľka a sestra je dokonalá roztomilá frfloška. Príbeh obsahuje aj nejaké to zaujímavé odhalenie, ktoré nepôsobí nevierohodne a o to viac prehlbuje emócie medzi postavami. Lenže gangsteri sú totálne nenažraní a nakoniec prekročia hranicu, ktorú bol ochotný hlavný hrdina znášať a vo finále si užijeme štandardne špičkovú hromadnú bitku. Tentokrát ma ale ta bitka až tak nebavila. Kvôli hudbe a spomalovačkám pôsobila tak melancholicky, ale nejaké veľké zadosťučinenie som pri nej necítil. Záver mohli pojať nejak inak. Menej akčne a viac dramaticky. Ale to je len taká malá drobnosť, ktorá mi nesadla. Celkovo táto dráma funguje veľmi dobre, takže som rozhodne spokojný a dávam silných 8/10.(4.7.2019)

Hm, nejsem typ co by akčním filmům naděloval plná hodnocení, tady jsem to nejprve udělal, ale pod tíhou dalších shlédnutých snímků nakonec jednu hvězdu ubírám. Nicméně snímek mne chytnul od samého počátku a než jsem se probral, byl jsem v půlce filmu - působivé dojemné drama s příměsí akce i koneckonců nějaké té romantiky, a ani humor se tu neztratí. Vypíchul bych herecký výkon hlavního hrdiny, ačkoli ani jeho lehce potrhlá mladší "sestra" nezůstala příliš pozadu. 85%(5.4.2015)

Už nějakou dobu vím, že Rae Won Kim je Pan herec a touto rolí mi to jenom potvrdil. I když jsem čekala mnohem víc akce, jsem ráda, že to bylo takové, jaké to bylo. Ani by mě nenapadlo, že by revenge mohla být pojata tímto způsobem. Bylo tu i několik dojemných částí, kdy jsem musela mrkat opravdu intenzivně. 4,5*(28.4.2012)

Je to vydarená akčná dráma z kórejskej produkcie. Má výborný príbeh o bývalom gangstrovi, ktorý za zabitie protivníka skončil vo väzení, ale po príchode je z neho úplne iný človek, nasťahuje sa k nevlastnej mame a jej dcére a chce žiť kľudný život bez násilia a gangov. Lenže reštauráciu jeho nevlastnej mamy chce kvôli pozemku získať vplyvný mafián a ten sa nezastaví pred ničím. So spracovaním som nadmieru spokojný, žáner dráma tu prevláda omnoho viac, ako akčný, takže taký je aj scenár, väčšina času sa venuje hlavnému hrdinovi, ktorému sa tu nedá nefandiť, je to správny slušný mladík, ktorý chce byť čo najlepší k svojej novej rodine a preukazuje rešpekt všetkým, aj tým, ktorí si to nezaslúžia, ale neustále problémy s gangstrami tu pôsobia až príliš kruto, neustále niečia reštauráciu a napadajú hlavné postavy, pričom to celý čas graduje až dospeje do drsného mafiánskeho konania, ale našťastie nechýba finále plné pomsty. Akcie tu až tak moc nie je, ale tá je dosť vydarená. Gangsterské bitky pôsobia dosť drsne až surovo, takže som útočníkom prial stále len to najhoršie, že som sa len bál, aby to neskončilo maximálne nespravodlivo, čo sa ale našťastie nestane a finále je správne krvavé a drsné so slušnými likvidačnými technikami. Herecké obsadenie je na tom dobre, Kim Rae-won, ktorý rovnako zvláda jemné úlohy, ako takéto drsné, slušné kladné postavy, ktorým sa nedá nefandiť a správne nepríjemní záporáci na čele s Kim Byeong-okom. Réžia a technická stránka sú presne v štýle podobných filmov, takže slušná kvalita, kde nič nesklame. Sunflower je ďalšia vydarená juhokórejská drsná dráma, ale tentoraz až nadmieru krutá, takže zapôsobí. 79%(7.5.2012)