Všech třináct episod jsem zhlédl během jediné noci a dodnes si myslím, že to byl jeden z nejzásadnějších filmových zážitků. Celý seriál je vlastně jedním příběhem, který je ale vyprávěný, prohlubovaný a přetvářený jednotlivými postavami. Je to příběh zamotaný, skládající se dohromady jako podrobná mozaika. Některé díly jsou prodchnuté jistou dávkou detektivního žánru, který je následně vystřídán mystériem, to vtipem (byť to zní cynicky, tak u skupiny tří sebevrahů jsem padal ze židle v záchvatech smíchu) a ten spadne do zhnusení nad společností, lidmi obecně. Stejně pestrá je i škála charakterů pohybujících se na obrazovce. Jak už jsem naznačil jde z velké části o lidi a o jejich schopnosti vyrovnat se se zodpovědností za svoje vlastní činy, vyrovnat se se strachem ze sebereflexe. Satoshi Kon (autor) se naštěstí vyhnul tomu moru jménem "moe", takže se dočkáme pěkně vyhlížejících charakterů i prostředí. OST je z pera Susumu Hirasawa, takže vysoká kvalita je zaručena. Co říci na závěr? Složité, v určitém slova smyslu nekompaktní - není to prvoplánová zábava, musíte si ten kus vyrvat, vybojovat, ale výsledek stojí za to.(14.2.2011)

Hlavnou prednosťou tohoto výtvoru sú zaujímavé charaktery, ktorých osudy sa navzájom prelínajú, pri čom s v každom diely striedajú za nové s výnimkou štyroch hlavných. Paranoia agent sa nedá zaradiť do žiadneho žánru, pretože rôznorodosť dielov je obrovská. Prechádza sa tu od psychicky náročných, až po bláznivo komediálne. Moje nadšenie bolo obrovské, ale pri posledných dieloch som stratil pojem čo sa tam vlastne deje. Tieto časti boli akoby vystrihnuté z úplne iného, supernatural anime. Tvorcovia mali radšej zostať pri mysterióznej kriminálke, ale Japonci si proste neodpustia dať do seriálu niečo brutálne fantasy. V tomto prípade to napchaly do týchto dvoch epizód. Inak veľmi zaujímavý seriál, ktorý by si nemal nechať žiadny animefanúšik ujsť.(15.12.2008)

"Žádná záhada nezůstane navěky nevyřešena. A žádná odpověď není nikdy bez záhady." 12 dílů jsem se nudil, bloudil a hledal neustále co že se to vlastně děje...už už jsem si říkal že tohle byla ztráta času. Ale při začátku závěrečných titulek 13.dílu jsem si uvědomil že bych to strašně rád chtěl vidět celé znova a že tahle těžká nálož byla opravdu těžká. Hódně hluboké anime...přinejmenším co se pojetí bizarnosti děje samotného týče....(23.4.2012)

Co si budeme vykládat, příběh Paranoia agenta v kostce zní jako pořádná slátanina a dokonalá vymaštěnost. Alespoň takový byl muj první (přiznávám, že poněkud skeptický) dojem. (Pre)pubertální týpek v kšiltovce prohánějící se po městě na zlatých kolečkových bruslích a z jakéhosi prapodivného rozmaru ohnutou baseballovou pálkou zdánlivě náhodně odrovnává tu mladou návrhářku roztomilých plyšových hraček, tam malého premianta z místní základní školy atd. K seriálu mě přitáhl především kratší rozsah, třináct dílů je dobře stravitelných. Po shlédnutí úvodní znělky s hystericky se smějícími postavičkami, které se jakoby vysmívají osudu a životnímu chaosu, mi ovšem už bylo jasné, že to nebude jen tak a po prvním díle už jsem o poznání změnil postoj. Vzhledem k tomu, že se jedná o moji první zkušenost s anime seriálem, nemůžu srovnávat. Psychologická propracovanost postav, vizuální zpracování, soundtrack a především temně mysteriózně depresivní atmosféra s dokonalým psychopatickým nádechem, diváka pohltí. Pseudofilosofické bláboly starého senilního/geniálního děduly na konci každého dílu nápadně připomínají Twin Peaks a slavné monology Dámy s polenem. Po zkouknutí celé minisérie mám nutkavou potřebu zopakovat. Konec mi trochu, alespoň z vizuálního hlediska, připomínal Papriku, nehodlám spoilerovat, jen jsem chtěl podotknout, že podobné bombastické závěry moc nemusím, nicméně konečné vyznění vše zachraňuje.(1.6.2013)

Paranoia Agent jsem viděl poprvé asi v šestnácti a nijak jsem původně nepobral ten skrytý smysl, který tento seriál přináší. Po šesti letech jsem si dal rewatch a působilo to na mě úplně jinak. Vůbec netušíte oč jde a vyžadujete od seriálu nějaké vysvětlení. To vám bohužel milý pán Satoši jen tak nedá. Musíte v seriálu hledat skryté odkazy na určitou věc, která se objevuje v celé sérii a jak tato věc ovlivňuje lidi. Právě důvod k tomu, aby jste něco hledali v tomhle seriálu za reference, vám pomůže tuto sérii pochopit. Ze začátku je to hodně v klidu detektivka, pak se přenese na satiru až černou komedii a nakonec metaforické sci-fi zakončené velice krásným epilogem. 5*(25.8.2019)