Mocný loutkář Nolan rozehrává tragédii netušených rozměrů, od loupeže až po osudové rozhřešení nedává hrdinům vydechnout, boří dostupné hranice psychiky postav a přes to všechno komiksoví nadšenci po celém světě řičí nadšením, zírají na plátno s očima dokořán a nechávají se pomalu dusit černou příběhovou nití. Gotham totiž pohlcuje tma možná méně jedovatá, než když netopýří muž začínal, ale o to nepředvídatelnější, zrádnější a mrazivější. Šílený smích se neozývá jen z arkhamské léčebny, ale i z bank, mafiánských doupat a všech dalších míst, kde ho není radno slyšet. A přináší zmatek a strach. Proto znovu povstaň, temný rytíři, roztáhni křídla a leť na pomoc těm, kteří mohou podlehnout bezvěrcům a střetni tak svého věčného nepřítele.(17.8.2008)

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale takto si tedy opravdu nejlepší film posledních dob nepředstavuji. Nejvíc mně vadily chaotická místa, kdy se každý objevoval, kde se mu to zrovna hodilo. Viz. Joker se objevuje na srazu zločinců, kde přijde z kuchyně. (Jak se o tom srazu vůbec dozvěděl, měli snad rozvěšené plakáty o místě konání a jak se tam dostal?). Těchto míst bylo ve filmu mnohem víc, kdy se postavy objevují v místech, kam by se běžně nedostaly nebo by nevěděly, že tam být mají. A to vše bez jakéhokoliv vysvětlení, jak se tam vlastně dostaly. Další věc, která mně vadila, byla „nesmrtelnost“ postav. Napadá mě třeba, jak Joker mohl přežít převrácení kamionu bez vážnějšího úrazu? Divné mně také přišlo, proč se uznávaný státní návladní poté, co mu zabijí přítelkyni a přijde o půl obličeje (i když v reálu by určitě po tom ohníčku, co mu na obličeji plál nevypadal jako poloviční mumie…), se okamžitě vydá na cestu zla. Naopak nejdrsnější vězeň na lodi, kterého bych teda v noci na ulici potkat nechtěl, vezme detonátor a vyhodí ho z okna. No nevím, nevím. Mně se tyto výkyvy charakterů zdály moc přitažené za vlasy. Celkově na mě děj moc nezapůsobil. Ze začátku jsem si říkal, že je film docela volovina, prostředek už měl docela šťávu, ale ten konec to totálně zazdil. Úplně opačnou stranou mince je postava Jokera, kterou brilantně zahrál Heath Ledger. Jen kvůli jeho výkonu bych se na Temného rytíře podíval ještě několikát, i když film jako takový za moc nestojí. Dokonale prokreslený charakter bláznivého klauna, jehož hlas mně zní a ještě dlouho znít bude v mojí hlavě. Velká škoda, že Heatha tahle role doslova přivedla do hrobu. Abych to tedy shrnul. Film na mě působil místy jako parodie na akčňák (např. když Barman otočil motorku o zeď, to snad nemohlo být myšleno vážně) a i dějově nic moc. Takže za film slabé 3*. Ale na roli Jokera nestačí ani těch 5* co je tu k dispozici. Zasloužil by jich minimálně 10. Jenže i přes takto geniálně ztvárněnou postavu je film pořád nuda. Takže promiň Heathe, na víc než 3 hvězdy to dnes, a bohužel už ani nikdy jindy, nebude. Bez Tebe by to ale byly pouze slabé 2*!(9.8.2008)

To, že je Temný rytíř dobrý film, ještě neznamená, že je prostý vad. Nolanova snaha vytáhnout Batmana ze světa komixových zákonů do světa našeho, se mi vcelku líbí. Jenže tahle změna prostředí vyžaduje víc, než změnu toho, jak vypadá Gotham City, víc než změnu zevnějšku postav - postavy je třeba pro uvěření, že tohle se odehrává teď a tady, oprostit od komixového vnitřku. A to se povedlo jenom napůl a charaktery uvízly v jakémsi mrtvém prostoru "mezi", ve kterém nemohou (plně) bavit svou komixovou stylizací, ani (plně) nedokážou diváka pohltit svou autentičnosti. Občas se snižují k patetickým proslovům, jedna prodělá neuvěřitelnou proměnu, nemají žádné pozadí (s výjimkou postav, které byly v Batman Begins), krom napětí nedokážou zprostředkovat diváku skoro žádnou emoci. Vychvalovaný Joker je zábavný a výborně zahraný, ale vnitřně rozporný. Tvrdí, že neplánuje a přitom právě jeho plány jsou ty nejkomplikovanější. Označuje se za chaos, přitom jen tvoří jiný řád. Jeho kouzlo není v tom, co dělá, což jsou obyčejné padoušské záležitosti, ani proč to dělá, což pořádně nevíme, ale jak se u toho tváří a co při tom říká. To je ovšem na propracovanou postavu málo - a právě takovým by hlavní záporák měl být. Když ke všem výtkám připočtu hluchý prostředek filmu a vlastně skoro všechny neakční scény, ve kterých se neobjeví Joker, slabší **** jsou na světě.(29.9.2008)

Tak jsem se konečně dočkal a nového Batmana jsem si vychutnal právě dnes v kině. Mé velké očekávání byly naplněny! Geniální komiksový film, jeden z nejlepších ve svém žánru a tento rok asi celkově nejlepší snímek. Heath Ledger jako Joker by měl dostat „Oskara“ a to ne díky té nešťastné události, která se přihodila, ale díky strhujícímu hereckému výkonu. R.I.P! Film jsem si i přes jeho délku celý užíval, ani chvilička nudy, nebo nějaká hluchá místa. Dokonalost sama ;-) 10/10*(8.8.2008)

Nolan opět neselhal. No, i když...ale ne, neselhal. Jenom nenatočil comics. Snahou přiblížit se co nejvíce realitě (samozřejmě bráno relativně, přece jenom je třeba, aby měl divák co obdivovat v oblasti vizuálně-akční) byla comicsovost, reprezentovaná v jedničce typickými obřími neogotickými gothamskými stavbami, visutou dráhou, klášterem uprostřed hor a pár dalšími "drobnostmi", naprosto upozaděna a výsledkem je psychologická akční podívaná, která je sice patřičně kulervoucí, ale už to prostě není Batman:) Ó jistě, dalo by se mluvit o podrazu, mohl bych říct, že s Nolanovým druhým příspěvkem do vesmíru prohnilého korporátního království gothamského je to stejné jako s novými bondovkami (tedy moderní, akční, ale bez bondovského kouzla a atmosféry), ale to by výsledkem tohohle rejžova-scénáristova počínání nesměl být tak skvělý film. Nebudu se rozplývat nad "achbožerozbožetovámbyltakúžasnejmužskejaherec" Heathem Ledgerem - podotýkám jen, že to, co se mu povedlo, nebyl jenom ten super trik s tužkou:), ale to neznamená, že je to bůhvíjak legendární herecký výkon. Každopádně se ale sluší říct, že jeho Joker je opravdové vyšinutě střízlivé zlo a jeho scény s Batmanem těží z jádra comicsové legendy to nejlepší a velmi, velmi důstojně to předávají dál. Pletichy nepřítele nutí mne omezit hodnocení herecké sestavy na povšechné konstatování, že je silným zážitkem sledovat, kam která konverzační scéna posune děj či vyznění příběhu, a že tady otvírá Christopher Nolan naplno stavidla svého mistrovství. Sice za největší emocionální masakr považuju záběr na Jokerovu hlavu trčící z policejního auta bez jakéhokoliv zvuku, ale jak už jsem podotkl, na rozebírání jednotlivých scén či záběrů tady není místo. Mám proti takovémuto ztvárnění Batmana nezanedbatelné výhrady, ale nedejte filmovému zážitku roku pět hvězd, že jo:P 90% a ještě jednou říkám - TOHLE NENÍ COMICS.(28.10.2008)