Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

sarfian

Pôvodných Burtonových Batmanov som teda moc nemusel, ale tíchto Nolanových...to je teda iná káva. Film má atmosféru a napätie od začiatku až do konca a tempo aké som nevidel snáď ani v jednom filme doteraz. Celý film je sprevádzaný výbornou hudbou, ktorá ešte viac umocňuje dej a atmosféru. Herecké výkony sú perfektné a hlavne Heath Ledger podal životný a zároveň aj posledný herecký výkon a asi Jokera by nikto nedokázal tak bombovo stvárniť ako on...je ho škoda dočkal sa svojej najväčšej slávy až po smrti mohol biť vyhladávaným hercom. VIDENÉ 4x ()

Crysis52

Najlepší Batman ktorého som videl. Christopher Nolan síce nenatočil komiksový film ale natočil vynikajúci akčný-krimi-thriller ktorý mi úplne vyrazil dych. Christian Bale je ako Batman OK ale zatieni ho mrazivý výkon Heatha Ledgera ako Jokera ktorý je tak perfektný až sa mi stalo že som sa viac tešil kedy sa na scéne objaví Joker a nie Batman. ()

Yellyman

Joker, Joker, Joker... Nemohu se ubránit srovnávání tří nejznámějších představitelů této postavy, Heatha Ledgera, Jacka Nicholsna a Marka Hamilla. Popravdě Nicholson mě příliš nenadchnul a tak se jím nebudu zdržovat. Mark Hamill je pro mě komiksový Joker jak má být. Jeho naprosto excelentní hlasový projev ve mě vyvolává takřka nezvladatelné nutkání přiblble se smát a chraptět. Excelentní... A pak je tu Heath Ledger. Jeho verze šíleného klauna mi do komixového světa absolutně nezapadá a je to tak více než dobře. Táhne totiž celý Nolanův film mající s kreslenými obrázky společné asi jen jméno. Naprosto pošahaný magor terorizující Gotham za doprovodu Zimmerovy dokonalé hudby je podle mě přesně to, co chybělo předchozímu dílu ( Batman začíná). Pro mě je Temný rytíř asi nejlepším filmem i když nejlepším Jokerem stále zůstává onen Hamillův z cartoonu... ()

FireTight

Předem svého komentáře bych měl zřejmě upozornit, že až do včerejšího večera jsem v celém tom světě Batmana znal tak akorát právě Batmana a Jokera. Tudíž jsem k filmu usedal naprosto neznalý ničemu a ničeho a přesto jsem byl po takřka třech hodinách relativně spokojen. Je tedy pravda, že maska Harveyho Denta mi občas způsobovala žaludeční problémy (fakt nechutný... :D), ale jinak? Jinak si nemohu na nic stěžovat. Skvělý záporák (Joker je můj favorit!), svižná akce, dobrý příběh, to všechno dělá z Temného rytíře kvalitní film. Tudíž zasloužených pět hvězdiček. ()

sisimiut

Před shlédnutím Temného Rytíře jsem nikdy žádnou batmanovku neviděl a dokonce jsem ani nepřečetl žádný komiks. Tento film jsem si zamiloval,aniž bych chápal nejmenší souvislosti s ostatními díly a celkově s celou ideologií Batmana jako takového.Ze dne na den se Batman pro mě stal živoucí legendou. Nikdy v životě se mi žádný film tak nezalíbil(snad jedině s výjimkou Darabontova Shawshanku).Genialita tohoto filmu bezpochyby spočívá v celkovém pojetí Batmana. Batman tu není o nic víc nadpřirozený než John McLaine ve Smrtonosné pasti. Vždy po určitém počtu shlédnutí se mi všechny filmy okoukaly,Temný rytíř je ale výjimkou.Tento film jsem viděl třináctkrát a každým shlédnutím se jen utvrdím v tom,jak je úžasný a skvělý. Ikdyž si myslím,že ho znám nazpaměť,vždy mě dokonale ohromí něčím novým,čeho jsem si dříve nevšiml. Filmu velice přidalo(ikdyž už to snad ani nejde ) nasazení Heatha Ledgera do role Jockera. Jeho výkon je opravdu na Oscara. A užil jsem si tu i svého oblíbeného herce, Morgana Freemana. A ke všemu i vynikající hudba Hanse Zimera. Nemám co filmu vytknout. Temný rytíř prostě nemá ani jednu chybu. Už se nemůžu dočkat uvedení pokračování.Temný rytíř mi v kině unikl tak to chci příště napravit.Na Temný rytíř povstal půjdu do kina klidně i několikrát. ()

sigf07

Už to budou tři roky, co vlny nadšení, které u fandů vzbuzoval tento film, strhly i mou pozornost a vyrazil jsem do kina. Snad to bude tím, že mě komiksy nikdy moc nebraly a Batmana jsem znal jen jako animák, na který jsem asi ve svých osmi koukal v televizi, ale neřadím se mezi ty, co film vynášejí do nebes a co je možná horší, nemyslím si, že by si za svůj výkon chudák Ledger zasloužil nějaké významnější ocenění. Joker není nijak zvlášť vychytralý ani charismatický a rozhodně nepřepisuje dějiny filmových padouchů, je jen dobře zahraný. Rčení „O mrtvých jen dobře“ taky zkrátka nabralo až absurdních výšin. To, co jsem právě napsal o Jokerovi se dá říct i o celém filmu – poctivá, ale nijak vyjimečná práce - tam, kde má být velkolepá nám svou vizuální stránkou vyráží dech, tam, kde má být akce, se dočkáme skvěle nastříhané bojové smršti a tam, kde má být inteligentní či psychologický, zůstává až bolestně pozadu za ostatními Nolanovými snímky. ()

Doski

Boží oblek, boží auto a boží motorka. A k tomu od ucha k uchu pořád se usmívající a vtípkující ''fanoušek'' Joker, který Batmana pořád provokuje a zkouší co Batman dokáže, umí a vydrží. Co víc si přát? Skvělý zážitek. Pro mě obrovské a milé překvapení. Nevěřil jsem všem chválám, které byly všude, protože jsem nevěřil v pokoření těch již minulých výborných Batmanů (Burton, ne Schwarzenegger apod.). Pro mě další utvrzení v tom, že Batman je nejlepší z těch všech superhrdinů a pro mě i nejoblíbenější. Christopher Nolan je opravdu mistr a už o něm nebudu pochybovat. Chrisian Bale hraje výborně, ale není zde jediný, kdo to zvládá skvěle. Heath Ledger předvedl své životní dílo, které nebude dlouho zapomenuto.Caine, Freeman nebo Oldman si také vedli výborně. I Maggie Gyllenhaal hrála skvěle, ale tady jí to tolik neslušelo, což je škoda, protože Katie Holmes byla v 'Batman začíná' super. Hudba i scénář a masky s kostýmy také super. Chválil bych dál, ale nemá to cenu. Jediné co se ale opravdu dá vyčíst, což ale bohužel k super hrdinům patři, je ten americký nacionalistický smysl pro spravedlnost (který je zde přecejen od jiných aspoň trochu přidržen pod kontrolou a neotravuje celou dobu). Spravedlnost je sice v pořádku, ale máchat jí všude kde se dá až to je někdy trapné je přece jen moc. Pokud jste ještě neviděli a odkládáte to stejně jako já, tak se na to vykašlete a hnedka další večer na to koukněte. Nebudete litovat. Já nevím čím to, ale ten nádech Britské spolupráce tam jde zatraceně cítit (asi tou poctivou povahou a prací). 95% Top10 ()

Armin82

Myslel jsem si,že Jacka Nicholsona v roli Jokera Heath Ledger nepřekoná, ale možná jsem se zmýlil. Jack Nicholson zahrál Jokera naprosto brilantně,ale Heath Ledger do tý role dal naprosto vše a to je vidět v každým záběru s nim...paradoxně jako by právě tušil,že to bude role poslední...Oba ho prostě zahráli jinak, ale každopádně Heath Ledger tu zlatou sošku dostal oprávněně o tom žádná. Mě osobně se líbili oba představitelé. Tak či onak si troufám tvrdit, že úspěch tohohle dílu stojí na dvou jménech. Chris Nolan a právě představitel Jokera. Naprosto dokonale zahrané a dokonale natočené...Chris Bale stejně jako Michael Caine či Morgan Freeman předvedli standartní výkon a nezaváhali...strhující,akcemi nabitý a určitě nejnapínavější batmanovskej příběh,co byl zatim natočen a k tomu všemu výborná hudba Hanse Zimmera, která mu na kvalitě jen přidala...nicméně aby to nebylo jen o superlativech...Aaron Eckhart nebyl úplně ta správná volba, ale ještě se to dalo, ale výběr Maggie Gyllenhaal byl teda hodně velkej krok vedle...chápu, že s Katie Holmes kvůli jejím hvězdným manýrům a nesmyslným finančních požadavkům museli spolupráci ukončit, ale Holywood má dost velkej výběr hereček...tak neskutečně antisexuální, topornou a trapnou herečku jsem v hlavní roli dlouho neviděl...suma sumárum byl pro mě předchozí díl lepší a já jsem jen zvědavej, s čim kluci přijdou příště...80% :) ()

Blacki

Tak tenhle film mě teda dostal. Příliš jsem od něj nečekala (Batman nebyl nikdy můj nejoblíbenější superhrdina), ale naprosto mě překvapil. Batman v podání Christiana Balea byl mnohem lepší než ten původní a Joker, ten byl naprosto dokonalej. Heath se opravdu předvedl. ()

danny_21

Na Termného rytíře jsem už prostě musel do kina a nelituju, to vám byla bomba ! Našlapaná akční jízda, vymazlená kamera, podbarvená skoro až mrazivou hudbou s parádním Jokerem ( škoda tak talentovaného herce, jeden z těch nejlépe zahraných záporáků, které jsem viděl ). Komiks žánru jsem se vždycky vyhýbal, ale Chris ho svým podáním Batmana pozvedl úplně do jiné úrovně třeba i tím, že jeho superdina není nepřemožitelný a všudypřítomný, . , za což mu děkuju a obdivuju se. Jízda pokračuje, třetí pokračování už je za dveřmi a já se nemůžu dočkat - 95 %. ()

Matt007

Co provedl Nolan se sérií o batmanovi je něco neskutečného, nemůžu se dočkat až do kin dorazí třetí díl. Temný rytíř je dle mého zatím nejlepší film o batmanovi vůbec, dvě a půl hodiny nadupaný akcí, skvělou hudbou a perfektními hereckými výkony s Heathem Ledgerem v čele. Joker v jeho podání je můj naprosto nejoblíbenější padouch! Smekám klobouk před jeho hraním a mrzí mě, že už ho bohužel nikdy neuvidíme v dalších filmech. ()

Acrobat

http://www.youtube.com/watch?v=Bag1gUxuU0g BORN TO CHAOS 1: Niekto vravel, že musím zostať pokorný. Nechcem, neviem, nedokážem. Zľahka premýšľaš. Od Van Dammeho úchylného Cyborga po Kronosa v opojenom Hneve? Od Friedkinovho grandiózneho diabla po ľuďmi zbožšteného Saurona? Od neznámych, beštiálnych, nacistických, komunistických, šeredne vyzerajúcich, modro svetielkujúcich, zelených s veľkou tyčou, úlisných, alkoholom opojených, vražedných, mumifikovaných, prekliatych zlých predstaviteľov zla po absolútne zlo Piateho elementu? Akosi nijak sa nepripájam. Častý cieľ, odpoveď: zotročenie, vyvraždenie, eliminácia, sprevádzanie zo sveta živých, pochovanie, až po samotné zničenie sveta. Kým? Problém – ním samým – on ponesie pečať ničiteľa. K čomu mu bude ovládnutie sveta vyničením života, zlo neodpovedalo, nedalo argumenty. Buráca, vrieska, strieľa, páli, na nepriateľa obrnenca nepostačuje jednoduchá zbraň , ale použi ťažký kaliber. Priestor pre paľbu, fyzické eliminácie. Ukážka legiend, báji, realít, komixov, snov v tých najprepletanejších pozíciách, stvárnení, ukážok...BORN TO CHAOS 2: Netopier niečo ukazuje? Niečo viac? Vieme čo chceš spraviť. Povýšiť tvoj piedestál názorov, ktorý je len subjektívny a nikdy nemôže byť iný, na objektivizovanú úroveň, ktorú budú prijímať druhí. Nechci to od nás. Pravda, vytrápil som sa vtedy keď Začínal, potrebuje človek hrdina – masku? Už ani komix nedáva falošnú nádej? Neposkytuje odskočenie si od krutých časov? „Dobrý deň, Pane, budem sa za vás modliť, dajte mi pár centov, eur. Odpovedám „jedlo nemám a peniaze ti nedám, páľ do .....“ Nazhromaždenie stresu to z celého týždňa nepodporí, rovnako ako správa, že pri obľúbenom mieste prechádzok našli odťatú hlavu mladej ženy. Vojsť do sveta ilúzií, čo povieš, budeš „Antikristom“, pretože máš stále pocit ísť proti prúdu &lebo s ním naopak nestačíš držať krok? Ako šťastne sedí v kostole chlapík, ktorý s úsmevom sa vracia od chudobného Krista, pretože vie, že ho budem vidieť nastupovať do slušného auta a sused mi pošepne, čo je zač. Zladenie jeho vôle s tým, že to vraj chce Boh? Kde si? Ukáž svoju tvár, keď ťa človek prosí!! Je Temný rytier učiteľom? BORN TO CHAOS 3: Celý začiatok bol Jeho – Baleov - v doteraz nepredstaviteľnom prevedení komixu na filmové plátno pre tých najnáročnejších. Plakalo sa oprávnene, keď niektorý s odborníkov vyhlásil, že toto zmieta „nezávislú alternatívnu produkciu“. Silný výraz, minimálne ju hravo, ba až detsky dorovnal. Je preto pre dnešných ľudí, vrátane mojej maličkosti, nepochopiteľné, prečo je TDK kázňou, naplnením prikázaní, a všetkého čo doteraz prezentoval komix, dráma, úvahy o konci sveta, thriller, psychológia dokopy. Burton s Nicholsonom pri všetkej mojej oprávnenej úcte sú zadupaný do zabudnutia a ak Joker, tak jedine Ledger, na ktorom stojí a padá ľudský mozog. Batman oprávnene a šikovne v úzadí. Niežeby nemal čo dať, on je definovaný, a skrz vždy excelentného Balea skvelo dimenzovaný. Hlavné eso Joker ničí všetky zaužívané štandardy. Mŕtvy po dvoch scénach? Nevadí. Guľka v hlave v nemocnici? V pohode. Aj diablami obávaná Jokerova ľahostajnosť? Vysoko ospravedlniteľné. V čo pretvára Joker myslenie? V relatívnosť vecí okolo. Vykašľanie sa na Scorseseho sarkastické podanie mafiánskej, resp. zločineckej cti, zákonov....Otočil to. Z profesie Najhorší zločinec je ten, ktorý nemá motív, pohnútku. Je stratený vopred než sa stratil, odsúdil. Diabolská pohŕdavosť, nulová možná strata cenného, to všetko otočil vo svoj prospech....Neboj sa, všímam si tie moje orgastické nepochopiteľné výlevy nad vopred scenáristom danú zhodu náhod v Jokerovom podaní. A ide vlastne o to, to takto pochopiť? Nechápeme, že vtedy, pri predpremiére, premiére, rekapitulácii, domácom kine sa naše slobody a práva opäť scvrkli royhdonutiami ľudí, ktorí už dávno nereprezentujú tvoje občianske záujmy? Nezávisle na vymyslenom Jokerovi. Je kvapkou v mori zločincov, je ničím magickým, bez schopností Xavierovej školy, v jednom vymyslenom meste, ktorého zastavané územie neopustil. Je TDK ešte komix? Ani všetky burácania boja spravodlivých proti zatrateným nenahradia, že jej odpoveď je „Yes“. Či Nolan tušil, že vytvára dejiny kinematografie a bod zlomu v komixových thrillerových psychologických drámach – netuším a či sa štáb s Zimmerom modlil na pľaci sa mi nepodarilo zistiť. Obrovskou chybou je myslieť si, že Joker je uzavretý záverečnými titulkami. Jeho činy, ich podtón cieľa vytvorenia opačného chodu dnes tebou, mnou zaužívaného sveta je na siahodlhé právne, ekonomické, behaviorálne diskusie. Presah je tak geniálny ako svojho času V ako vendetta. BORN TO CHAOS 4: Chcem zarábať viac, mladí nepôjdu pod 1000 eur, poslanci naďalej bez povinnosti platiť, Cirkvi oslobodené od daní, štáty berú miliardový úver, aby požičali. ESM a vznik peňažnej únie neodsúhlasené ľuďmi v referendách, hoci sa ich tieto veci bytostne dotknú. Kto je v spoločnosti spravodlivo ohodnotený? Lekári? Sestričky? A čo kuchár, upratovač, správca, robotník? Minule hovoril jeden, že závisť sa viaže len a len na peniaze. Ale čo sú? Kde sú? Kto má k nim právo? Opojený majstrovstvami sveta vo futbale, schválil Bundestag zákon o predaji občianskych informácií od 5 do 20 eur. Kto ešte nepochopil, že EÚ funguje na princípe výpalníctva?!! V akej tzv. slobode si, keď zásah Európy a domovského štátu je už flagrantnou inváziou do súkromia a linkujú tvoj život v značne obmedzených sférach. Vieš čo kupuješ, vieš čo za formulárové zmluvy uzatváraš (banky, telekomunikácie, poistky, inkasa, byty....), vieš čo sa vyhadzuje z domácich skladov, aby sa to nahradilo míľami vzdialenými potravinami? Kedy si sa naposledy zasadil za svoje práva?! Je enormne badateľná kastácia spoločnosti. Ručíš za dlhy iného bez relevantného vzťahu, prispievaš imganinárnymi peniazmi, ktoré nikdy neuvidíš. V ustanoveniach je napísané, že dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni svojich rodičov. Všade sa nadobudol pocit, ktorý tu bol aj odjakživa. Človek človeku otrokom. Je to v génoch. Kód. Joker to nechal na ľuďoch, len dal podnety. Spáliť peniaze, futuristický nápad s nedozernými následkami pre súčasný otrocký svet. Vyňať ľudí z bezpečných koľají každodenného života, ktorý však nie je životom, ale organizovaným prežívaním. V chaose sa rúca umelý zákon, umelé pravidlá, nerozhoduje žiaden princíp, žiadna väčšina. BORN TO CHAOS 5: Kognitívne ochorenie mojej hlavy maže perspektívu mysle a moju schopnosť rozlišovať medzi vymysleným TDK a súčasným pohodovým a slobodným svetom. Odsúdenie a výsmech, že som vložil nádej do obyčajného len o trochu lepšie vyzerajúceho filmu zaháňam len s pomocou Mellisa officinalis. Nikto však nikde nedodal alebo vyargumentoval lepšieho tragického komixového hrdinu a rovnako najgeniálnejšieho zločinca(?) troch dekád. Nepriniesol totiž hnus a odpor, ale uvoľnenie v krutých časoch, relax, osvieženie. S chytaním, uväznením, a honbou s Batmanom súhlasím, každé zhliadnutie však obracia strach o budúcnosť v posmešnú iróniu a túžbu byť živým v mŕtvom svete. ....len v slipoch ho 2 hodiny nechali čakať na letisku v obklopení polície, lustrovali ho, lebo sa asi krivo pozrel na slušného zamestnanca, všetko v zmysle bezpečnosti....Vysvetlím, prečo už nielen Winstonovi (1984), ale aj Jokerovi treba nosiť kvety na nádejný cintorín. () (méně) (více)

Sentax

Už samotný názov Temný rytier dokonale vystihuje atmosféru vo filme a celý príbeh. Nečudo, veď príbeh o Batmanovi je plný hororových scén, akcie a napätia. Dozaista k tomu prispieva aj Batmanov nový nepriateľ – znetvorený psychopatický vrah Joker. Temný rytier teda ostáva vysoko nadštandardným filmovým počinom. Divákovi ponúka možnosť vidieť jedného z najlepšie zahraných zloduchov všetkých čias, celu plejádu hviezd, dych berúce akčné scény a filozofické podobenstvo o hrdinstve na vrch. Čo viac si môžme želať od komiksového hrdinu? ()

Demonic189

Bravo Chris!!! Odpočítavam dni do navštevy kina na pokračovanie tejto famoznej série! Ked si to tak dosadim do rovnice, vychádza mi jeden z najlepsich filmov, ake som mal kedy moznost vidiet. Ten scenar, ten scenar!!! ()

Jan.Mlynar

Zřejmě až to, po shlédnutí TDKR dokážu na 100% přijmout, jak je tento film úžasný.. A jak velký pád nás po něm čeká... ()

bono22vox

130% a minimálně 9 hvezd, tohle je uzasny spojovaci článek rozjeté trilogie, Dark Knight ala Kmotr... Pokračování,které s přehledem překonává výbornou předchozí díl. A v mnoha ohledech učiněný opak popcornového spektáklu. Tohle všechno je Temný rytíř. Skvělá režie, fantastičtí herci, kterým kraluje Heath Ledger, po něm tu vlastně není ani stopy, místo něj je tu jen a pouze Joker. Říkám vám na rovinu, pokud byste měli v životě vidět jen jediný komiksový film, pak rozhodně tenhle... ()

Likan7

I po 16 letech nadupaný a skvěle fungující blockbuster, který šlape doslova ve všem. Když Bale, Eckhart a Oldman jen stojí a mluví, je to pecka. Když Joker vytáhne bazuku a Batman vytáhne motorku, je to pecka. Když do toho Zimmer práskne, je to pecka s husí kůží. Když do toho šlápne Nolan se svou režií i scénářem, je to pecka. Temný rytíř je civilní, akční, emocionální thriller s geniálním záporákem, SKVĚLÝMI herci a jistým Balem, který je konečně jistý i jako Bruce Wayne. Slast. ()

Franc1s

Druhým dílem nastavil Nolan laťku hodně vysoko a Batmana posun o level výš. Joker a H.Ledger byla výtečná volba. Soundtrack zase jeden z nejlepších vubec a co se týče efektu a vizuálu,nekompromisní. Takhle trilogie je opravdu DARK! 10/10 ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý