Reklama

Reklama

Továrna na iluze

  • Česko Továrna na iluse
všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární
Československo, 1937, 10 min

Obsahy(1)

Jak se dělá film, to už ví dnes každé malé dítě, mimo jiné i z nekonečného seriálu „filmů o filmu“. Ale před nějakými sedmdesáti lety byla výroba filmů opředena mnoha tajemstvími. Sami filmaři se pokoušeli některá z nich divákům poodhalit – proto v roce 1937 natočili rozmarný fejeton, nazvaný „Továrna na iluse“, který režíroval Jiří Weiss a vcelku vtipným komentářem doprovodil jeho kolega Martin Frič. Je to zajímavý doklad o tom, jak se na Barrandově vyráběly filmové sny a iluze v dobách, kdy filmaři měli sice nouzi o peníze, stejně jako dnes, ale na rozdíl od dneška si nemohli stěžovat na nedostatek diváků. Biografy tehdy praskaly ve švech... a co je zvlášť pozoruhodné, mnohé z těch dávných filmů se hrají dodnes. Film obsahuje mj. vzácné záběry z natáčení "Bílé nemoci" (1937) Hugo Haase a Fričových "Hordubalů" (1937). (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (8)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Přínosný historický záznam o tom, jak vlastně vzniká takový film. Že vše začíná scénářem měli diváci možnost vidět už u krátkometrážního dokumentu pod názvem ´Jak se dělá film´, natočeného předchozí rok. Teď se tvůrci zaměřují především na dobu po natáčení. Stavba kulis a technické možnosti natáčení samozřejmě nemohlo zůstat neodhalené. Že je to celkově práce nelehká platí do dnešních dob. Odhalení všeho dění v zákulisí je kratičké, tedy velice stručné, avšak dostatečně vyčerpávající. Z filmového archivu vyloženě poklad. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Konečně vím, v čem je hlavní přínos střihače: hádá se s režisérem. ;-) Je dobře, že i do podobných zákulisních nahlédnutí šli tehdy filmaři s vtipem. Ono do deseti minut stejně celé natáčení filmu nedostanete... ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

Pohled do zákulisí barrandovských filmových ateliérů diváky v rychlém a přehledném sledu seznamuje s jednotlivými filmovými profesemi a činnostmi, jimiž se tito lidé pozadí zabývají. Režisér, kameraman, zvukový mistr, střihač, klapka. Ti všichni tvoří nedílnou součást každého filmu a bez jejich práce, jejich úsilí by se jen stěží podařilo rozpohybovat zázrak jménem stříbrné plátno. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama