Kopaná I., II., III.

Dokumentární / Krátkometrážní / Sportovní
Československo, 1953, 22+19+11 min

Režie:

Jiří Jahn

Třídílný instrukční film, který má naučit sportovce správnému způsobu hry, dokonalé tělesné přípravě a cílevědomému treningu. Film probírá všechny základní technické prvky kopané - kop nártem, špičkou a vnitřní stranou nohy, zastavování a tlumení míče, vedení míče, vhazování míče, hru hlavou, střelbu na branku a hru brankáře. (Filmový přehled)

ripo

Patřili jsme kdysi k zemím, kde kopaná byla na nejvyšší úrovni. Naše národní mužstvo bylo vždy mezi předními i v boji o titul mistra světa. Následkem omezení mezinárodního styku za války a nezdravých tendencí v naší kopané po revoluci úroveň naší kopané značně klesla, přestože má k svému rozvoji ty nejlepší materiální i morální podmínky. Aby naše kopaná zaujala ve světě opět místo nejčestnější, k tomu je třeba, aby byla nejen opravdu masovým sportem, ale také aby všichni naši hráči důkladně a soustavně trenovali. Neboť jenom dobře morálně, fysicky a technicky vybavený hráč může dosáhnout té nejvyšší úrovně. Dosáhli jsme toho, že většina našich mužstev je dobře fysicky připravena. Horší je to již s ovládáním technických prvků hry, především střelby. Tu je především třeba co nejpečlivěji trénovat. Film, který je instrukčním průvodcem správně prováděného treningu i jednotlivých fotbalových prvků, má ukázat nejen trenérům a cvičitelům, ale i hráčům jak na to. Filmový přehled 49/1954 ()